BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sigurd »

RPG sa do paneláku na privítanie návštevy s krátkou v ruke nehodí,na to je najlepší stečkin spoza steny ;),ale stačí aj
gladiátor na prechodné obdobie...
SA 58V mám rád,užil som s ním pekné chvíle,na" takové to chození kolem chalupy" je výborný,ale musí mu fungovať poistka.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 263
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sroub »

colek píše:No,za sebe si myslím,že bude výhoda mít pověst člověka,se kterým se nevyplatí mít problém.
Moji předci říkali (a já se toho taky držím):
Špatná pověst je lepší než deset zámků
;)
Non multi, sed multa
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Jen mala ilustrace "pripravenosti" obyvatel: screen z kamery v Mlade Boleslavi, zaber jde pres rady panelaku a bytovek. Povsimnete si jednoho jedineho svetylka :-) Jestli jsou lidi takhle pripraveni i na "chripku", tak se mame na co tesit...
Screenshot_20200210-200742.png
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

Ono by to asi patřilo spíš do Vtipů a možná to tam už dávno je.
Ale mi to fact nedá nepřipomenout to tady....
BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.
No a co. Na televizi se můžu dívat i po tmě. Anebo přinejhorším při svíčce.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od JOBU »

Dnes menší trojhodinkový výpadok, tak som šiel na centálu a každú chvíľu telefonát od niektorého zo susedov z celej ulice, ako to, že u mňa sa normálne svieti. Mňa pobavilo a ich prekvapilo...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bacil »

Ten co svítí, nešuká. Počkejte co z toho bude za 9 měsíců.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

JOBU píše: 10.02.2020 23:04 Dnes menší trojhodinkový výpadok, tak som šiel na centálu a každú chvíľu telefonát od niektorého zo susedov z celej ulice, ako to, že u mňa sa normálne svieti. Mňa pobavilo a ich prekvapilo...
Tak až ten blackout bude trvat tři dny a něco jim začne chybět, tak hádej ke komu půjdou ?
...a v těchto ohled maj lidi paměť jak sloni...
Nemá být rozpadlík hlavně vopatrnej ?
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

a přitom i v bytech lze mít při investici do 4-5tis Kč zálohu světla a nabíjení menší elektroniky - já jsem to zatím vyřešil takto: 4ks petrolejových lamp (české Marsky Eagl s reflektorem, stojí v rohu místnosti a žena si už na ně zvykla, nevypadá to jako outdoor plechová lampa), 4Ks LED lamp pro automechaniky (lze nabíjet přes USB z klasické nabíječky pro mob. tel.), lze zavěsit, nastavit sklon světla, 100Ah 12v autobaterie v kumbálu + invertorek pro 6X USB 5V 2A (pro nabíjení LED světel, mob., rádio) + zásoby petroleje. S tím lze mít osvětlený celý byt, jen nevím, na kolik večerů by to bylo, musím vypočítat. Jo a ještě samozřejmě 2X hasičák, se skleněnou petrolejkou to může být ošidné :lol:

Jinak s těmi osvětlenými okny na sídlišti při blackoutu - já bych schválně svá okna zatemnil a uvnitř svtil klidně o stošest. Kam půjde cizí, zoufalý člověk, který ma vybitý mobil (který mu je stejně k hovnu), je mu zima a sedí po tmě? No přece tam, kde jiný svítí, aneb "ťuk, ťuk: "hej šéfe, nemohl by jste mi nabít mobil? A nemohl bych si u vás na chvíli poslechnout rádio, u nás je jen tma a ticho. A když už jsem tady, mohl bych si u vás dojít na záchod? Jé, vy si tady vaříte na plynu, neměl by jste trochu horké polévky?" :D Na sídlištích, bytovkách, je to prostě trochu větší problém, větší koncentrace lidí = větší počet zmr*ů.

smůla je, že 100Ah baterie dojde a udržovat v chodu mrazák nebo plynový kotel (oběhové čerpadlo) je nemyslitelné. Takže koukám po elektrocentrálách. Akorát zatím vůbec nevím, jak bych to řešil v bytě (randál, odvod spalin).
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od viktor »

U nas a v okoli vypadek na cca 8 hod. Mrazak s masem mam na pude , kde je ted zima, cca 20 kg masa.
Za 8 hod sel z z -18 na -11 °C. Centrala do sklepla na -18 °C za cca 1 hod.
Lejte do central benzin 100 okt, a nebude mit problémy se startem BA 95 vas muze dostat při delší odstavce do peknych a skoro neresitelnych problemu. Je jedno jaka. delaj to všechny 95.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od DanBlack »

Utratil jsem celých 59,-Kč za CL adaptér se svorkama...
CL nabíječku s dvojicí USB už mám a tahle kombinace ve spolupráci s libovolnou autobaterií zajistí "hodně muziky za málo peněz". :ugeek:
Obrázek

Není to samozřejmě jediný zdroj energie, ale za tu cenu mě nebude mrzet když se bude válet v BOB věcech v kumbálu. (Odložit do záloh powerbanku za litra mi už přijde jako plýtvání.)

Kód: Vybrat vše

Ostatně eShop Tipa.eu má pro rozpadlíky spoustu zajímavých věcí 
- solární napájení, součástky k bastlení, hotové stavebnice,...
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Královák »

Jakou by jste doporučili elektrocentrálu na to, aby utáhla kombinovanou lednici s mrazákem nebo případně čerpadlo na vodu pro případ povodní a blackoutu?
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tomáš »

Souhlasím s tím, že rozpadlík by na sebe hlavně neměl upozorňovat a v takovýchto případech jít s davem a být po tmě, případně svítit tam, kde to není vidět z okolí.
Lidé, když jsou zoufalí, tak půjdou tam kde si budou myslet, že zdroje sou a nebudou chápat to, že zdroje máte pro sebe, ale to známe, že?:)

Každopádně nás to nezasáhlo, ale i tak, už pokukuju po pár petrolejkách...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Tuto CL zásuvku mám také. Jen sem jí objednával samotnou a je úplně k ničemu.
Všechno z toho pomalinku vylejzá, až to ztratí kontakt.
Doporučuju ten povrch uvnitř podrápat.

A pokud to máš na tyhle krokodýlky a budeš to připojovat k autobaterce. Tak jako druhé doporučuju opatřit kabel pojistkou a zkratovací diodou proti přepólování. Dřív nebo později se stane že se spleteš a spálíš si nějaké zařízení co není odolné přepólování.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

A takhle to dopada, kdyz si laik hraje na rozpadlika: "Několik lidí se v pondělí večer v hostinci v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku otrávilo oxidem uhelnatým poté, co tam kvůli výpadku proudu zapnuli elektrocentrálu." :lol:

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/v-h ... paign=null
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Ray »

Mě hlavně přijde úsměvné, jak média používají v souvislosti s těmi výpadky slovo blackout. To slovo sice nemá ustálenou definici, ale periferní výpadky sítě, řešené v řádu hodin a jednotek až desítek tisíc odběrných míst, kdy páteřní síť ani není ohrožena kaskádovou poruchou a dispečink má vše pod kontrolou, fakt nejsou blackout.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od JOBU »

Hohepa píše: 11.02.2020 9:06
JOBU píše: 10.02.2020 23:04 Dnes menší trojhodinkový výpadok, tak som šiel na centálu a každú chvíľu telefonát od niektorého zo susedov z celej ulice, ako to, že u mňa sa normálne svieti. Mňa pobavilo a ich prekvapilo...
Tak až ten blackout bude trvat tři dny a něco jim začne chybět, tak hádej ke komu půjdou ?
...a v těchto ohled maj lidi paměť jak sloni...
Nemá být rozpadlík hlavně vopatrnej ?
To som mal akože zabedniť okná? :)
Pre prípadné nevítané návštevy dobudúcna je v trezore uvítací výbor. Na ulici viem ešte o ďalších troch domoch, kde to majú istené centrálami, viem že ale neboli doma. Jediné, čo im po troch dňoch asi bude chýbať, bude nabíjačka na mobil, ale to by ma nesralo.
Nebudem sedieť doma s malými deťmi potme, pretože " čo ak, keby že, možno aj nie", a v prístavbe pripravená centrála.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

JOBU: ano, 3 hodinový výpadek neznamená v první řadě zatemnit okna a až pak nahazovat centrálu. Bavili jsme se spíše o delším výpadku a to ne na "vsi" s domy, ale v sidlištích o tisících lidech, kde pomalu neznáš ty, co bydlí vedle ve vchodě. V takovém případě je skutečně podle mne lepší chovat se ve stylu "low profile", tzn. jak se říká "žrát ale nemlaskat" ;) Z lidí se totiž velmi rychle stanou zmrdi, stačí, když pár dnů nemají to, na co jsou dlouhá léta zvyklí (nebo je někde neco zadarmo :lol: , stačí se podívat co se děje v marketech, když mají slevy, tam jsou ti schopni ušlapat pětileté dítě, jen aby s utrhli kousek žvance pro sebe)
supret
Příspěvky: 51
Registrován: 24.11.2015 15:04
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od supret »

proforma píše: 11.02.2020 13:35 A takhle to dopada, kdyz si laik hraje na rozpadlika: "Několik lidí se v pondělí večer v hostinci v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku otrávilo oxidem uhelnatým poté, co tam kvůli výpadku proudu zapnuli elektrocentrálu." :lol:

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/v-h ... paign=null
Jsem z Přibyslavi a večer jsem tam chtěl jít na pivo :D když jsem tam přišel tak už tam blikali hasiči. Centrálu měl ve sklepě ale kvůli zimě měl ucpaný odvětrávání. Šel to večer vypnout a půl hodiny se nevracel... Mezitím už to proniklo i do hospody a do bytů nad hospodou. Každopádně jsou všichni v pohodě a majitel bude asi platit tučnou pokutu.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

JOBU píše: 11.02.2020 15:20 To som mal akože zabedniť okná? :)
Pre prípadné nevítané návštevy dobudúcna je v trezore uvítací výbor.
Já ti rozhodně nechci radit, jsou to tví sousedi, tvé děti, tvá bezpečnost :yes

Jinak zabednit je zbytečné, stačí zatemnit. Za WWII to dělala skoro celé Evropa :angel
Není to nic těžkého, stačí závěsy. Prodává se látka, na to (závěsy) určená co vůbec nepropouští světlo.
Mám v pokoji, z jedné strany bílá, z druhé zelená se zvířátky - dětský motiv. Na střihu byla vidět třetí prostřední černá vrstva. Koupil jsem v metráži v OBI , ale je to už dvanáct let, když se narodil junior.

Konec koncům za mého mládí byli závěsy běžné stejně jako záclony. Ono také bez nich ve dne nebylo na televizi nic vidět. :rofl
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Bill Masen »

Prodávají to jako hotovou roletu na okno i na dveře v IKEA. S nůžkama a pilkou se to dá i zúžit.
Odpovědět