Vybavení a zásobení krytu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Shollochov
Příspěvky: 24
Registrován: 06.09.2012 12:33

Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Shollochov »

Ahoj, přečetl jsem tady toho spoustu o konstrukci soukromého "atomového" krytu, filtraci vzduchu, únikových východech, maskování atd. Zajímalo by mě ale, co byste mi řekli ohledně vybavení krytu, ve kterém by měla čtyřčlenná rodina přežít dejme tomu tři týdny. Zajímá mě skladba zásob potravin, léků atd. Taky bych se rád bavil o způsobu vytápění...

Bydlím v rodinném domě na kraji vesnice poblíž krajského města. Momentálně se zabývám projektem krytu pro případ "nečekané události". Stavba začne na jaře, do té doby to chci mít vyřešeno včetně všech detailů. Bude samostatně stojící v zahradě a primárně to bude sklep pro uchovávání potravin, víno atd. Druhotný význam bude mít jako kryt. Bude to dostatečně masivní železobetonová stavba pod úrovní terénu s dostatečnou hydroizolací, nakrytá alespoň 90cm vrstvou zeminy. Vstup do sklepa po schodech a ocelovými dveřmi otevíranými dovnitř. Ze sklepa potom dalšími ocelovými dveřmi do další místnosti, která už bude sloužit jako samotný kryt. Ventilace zajištěna ručním ventilátorem přes přiměřený filtr, mechanicky uzavíratelné klapky na vstupu i výstupu vzduchu. Zásoba vody a potravin na tři týdny pro čtyři osoby, malé chem. WC + nádoby na "odpad". Případně klasické suché WC s těsně uzavíratelným poklopem, ale tady narážím na problém se spodní vodou, pokud budu chtít vsakovací jímku. Světlo a chod různých drobných přístrojů zajistí dostatečná zásoba baterií. Možná bych chtěl mít v záloze odlučovač CO2 a kyslíkovou bombu pro případ nutnosti uzavření přístupu vzduchu zvenčí. Ještě ane nemám zjištěno, jestli to tak může fungovat. Na povrch budou protaženy antény pro mobil a rádio. Líbila by se mi malá kamna na tuhá paliva na vytápění a na ohřívání poravin. Při dostatečně těsných dvířkách a spotřebě vzduchu z venku si myslím, že by neměl být s funkcí problém, nemám ale zatím vyzkoušeno, jestli budou kamna ochotny sát vzduch z takové výšky. Přiměřené nářadí pro případ zasypání vstuplích dveří, abych nás dokázal vykopat (proto dveře otevírané dovnitř). Dozimetr pro zjištění stavu venkovní radiace, měřák množství CO2 v krytu, radiopřijímač, mobil s internetem, dostatek věcí pro zabití času, jako jsou knihy, DVD pro děti atd.

Možná jsem ještě na něco zapoměl, kdyžtak doplním.

Tak a teď na mě můžete vysypat, co a proč je blbě nebo co mi chybí. Díky.

Téma zkultivováno. MacGyver
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Fabulous »

Tak vytápění bude jistě největší oříšek :( Asi se budeš muset spokojit s co nejlepší izolací...
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od surikata »

Pokud jde o osvětlení tak by se dalo realizovat svazkem optických kabelů vedených ze střechy domu v dutině zdi. Pokud jde o topení kamnama tak rači ne jde to cítit a potřebuješ místo na palivo + popel. Navic kdyby se něco stalo z komínem tak bude jak kominík . Rači bych bych při dostatečné tepelné izolaci zkusil malý PB hořák samozřejmě pokud by byl přiveden externí vzduch a nuceny odtah.A klidně jako kompletné uzavřenou jednotku. A při teplném zdroji by se dalo použít pasivní chlazení ze starých servrů na pohon odsávání. (pokud je to pitomost tak dejte vědět).
Pokud jde o trativod tak hodně opatrně voda se umí natlačit všude. Rači použij velkou plastovou nádobu 1m3 nasypat bakterie a vytáhnout to čerpadlem můžeš vždy, nejlépe tajně do kanálu.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od MRAK »

Myslím si, že takhle hluboko, (za předpokladu odizolování stěn a stropu) a v malém prostoru (nepředpokládám ratejnu 10x10m), bude teplo od samotných obyvatel .... dejcháme, potíme se, prdíme
k tomu ještě několik svíček plus teplé vrstvy oblečení a řekl bych, že zima nebude ten hlavní problém ....
spíš bych viděl problém ve vlhkosti ....
Shollochov
Příspěvky: 24
Registrován: 06.09.2012 12:33

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Shollochov »

Hydroizolace zase takový problém není, jen se musí udělat správně. S tím teplem je to asi pravda. Ve sklepě bude stálá teplota dejme tomu něco přes deset stupňů a čtyři lidi na prostoru zhruba 3x3m. Pokud se místnost zaizoluje i tepelně, nemusel by to být zásadní problém ani při rozumném používání ventilace v zimě.

Napadá mě ale zajímavá otázka. Nemáte někdo zkušenost s výrobou tepla z nějaké chemické reakce jako např. v ohřívacích pytlíkách do kapsy? Chtěl bych, aby kromě lidí nic nespotřebovávalo kyslík pro případ nutnosti uzavřít ventilaci.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od MRAK »

S chemickým teplem moc zkušeností nemám ... jen samoohřívací kelímky a ty pytlíky ....
Ale 3x3m ve 4 lidech ... to ti pod zemí zima nebude ...

Vlhko jsem nemyslel zvenčí (řeší ti hydroizolace) , nýbrž zevnitř - potíš se, dýcháš ... nedej bůh , že vejdeš dovnitř zmoklej ... takže budeš muset odvádět vysráženou vlhkost ...

měl jsi někdy sex v autě? ... zapocený okýnka, tak to je ono ....
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od dracekvo »

To bys toho musel mít sakra hodně, aby to nějak rozumně vytopilo místnost. Ve sklepě bude vždy nad nulou a na to stačí oblečení a deky.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci,
ve sklepě máme normální Kabourky na ohřívání vody, když mejem demižony nebo pálíme. Komín vede ze sklepa rohem místnosti, kde jsou napojena kuchyňská kamna a na střechu. Co se filtrace týče, radioaktivní prach je prach jako každý jiný. Stačí do větrací šachty dát kus mastné drátěnky. Podtlak sání kamen do komína se o výměnu vzduchu postará.
V případě, že bych byl ve sklepě delší dobu, jsou tam dva metráky brambor, metrák jablek, kořenová zelenina a nějakých 500 litrů vína. Nijak pestrá strava to není, ale přežít se na tom dá.

Hezký večer
Shollochov
Příspěvky: 24
Registrován: 06.09.2012 12:33

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Shollochov »

Asi se tedy zatím nechám přesvědčit, že topení nebude potřeba. Případně to budu řešit až bude stavba hotová podle teploty, která tam reálně bude. Nechat v betonu pro jistotu stavební otvor pro přívod a komín nic nestojí. S tou vlhkostí to ale určitě problém bude, pokud nepojede ventilace. Na chalupě mám pod okny v parapetech takové odtokové drážky, na konci dírka skrz parapet a pod ním ve zdi okýnko, kam se postaví hrníček a ono to do něj kape. Vyřešit to podobně pro sklepní místnost by asi nebylo úplně efektivní, takže plísně na zdech a podobně. Napadají mě nějaké pohlcovače vlhkosti z reklam, případně něco samo domo typu kočkolit v pytlíku, ale nemyslím si, že by to fungovalo v dostatečné kapacitě. Tak co s tím? Jak se to řeší v opravdických CO krytech?
Uživatelský avatar
Ducati
Příspěvky: 36
Registrován: 05.10.2012 9:11

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Ducati »

Pokud nepojede ventilace tak nepočítej s tím že ti nějaký *ceresit nebo nějaký domo-robo odvlhčovač pomůže. Mám doma odvlhčovač za pár tisíc a výkon je poznat. Za den když bylo vlhké zdivo dokázal odsát 18 litrů vody, místnost 5x5m. Ceresit se nechytal, to je tak na místnost 1x1m.

*taková ta blbost na tablety - zbytečně vyhozené peníze.
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Dan.te »

Někde sem četl, že s vlhkostí pomůže otevřená nádoba s nehašeným vápnem. Ale netuším k jakým procesům tam přesně dochází a zda se třeba neuvolňuje do vzduchu nějaký svinstvo ...
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od cipis »

Ha, tak to jsem zvědav, jestli mi tohle v dílně pomůže. Protože už trochu mrzlo, tak jsem přestěhoval bečky na vápno do dílny, s tím, že musím ještě vyhasit ty 4 pytle, co jsem zatím nestihl. No a nějaký pitomec se kolem toho mihnul s nějakou trubkou či čím a ty pytle trochu natrhl ... Tak tam mám vysypaného odhadem půl pytle vápna, chtěl jsem se do toho pustit a uklidit, ale v rámci pokusu to ještě chvíli počká ;-)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Karlos »

Hašení vápna: CaO + H2O -> Ca(OH)2
Tvrdnutí vápna: Ca(OH)2 + CO2 -> CaCO3 + H2O

Takže dle rovnic to vypadá že nehašené vápno prvně vlhkost (absorbuje) a přeměňuje se tak na hydroxid vápenatý a ten následně s CO2 obsaženým ve vzduchu reaguje (tvrdnutí) a přeměňuje se na vápenec a vodu...

Tedy je asi potřeba hlídat a vápno zavčasu vyměňovat... ale osobní zkušenost nemám.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od GOD »

vysušenie miestnosti skuste s solou v myske. Po navlhnuti vysušit v trube po pečeni alebo na slnku.
Shollochov
Příspěvky: 24
Registrován: 06.09.2012 12:33

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Shollochov »

Ještě mě napadá otázka ohledně umístění filtru od filtroventilačního zařízení. Pokud bude přímo v místnosti a bude v případě průšvihu plný např. radioaktivního prachu, plechová stěna filtru nejspíš radiaci neodstíní. Když bude filtr někde mimo, jak ho zase v případě potřeby vyměním?
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od vlk972 »

Ve výstavbě krytů se moc nevyznám.
Ale nepíšeš, proč bude sklepokryt stát samostatně od rodinného domku, kde bydlíš.
Čistě hypoteticky, kdybych stavěl něco podobného, spojil bych to se sklepem rodinného domku, pokud je ovšem podsklepený (například můj není). Do krytu by se chodilo ze sklepa RD a vybudoval bych ještě "únikový" východ do volného prostoru, mimo domek, nejspíš nějakou chodbou, abych výstup na povrch dostal mimo dosah dopadu případných trosek z domku.
Sání vzduchu pro filtraci, včetně filtru, bych pak umístil do stávajícího sklepa a ochránil ho nějakou pevnou konstrukcí - klecí.
Podle mně má tohle řešení několik výhod:
- vzduch nasávaný do krytu by byl částečně předfiltrován domem
- při výměně filtru by se nemuselo ven, ale do relativního bezpečí stávajícího sklepa
- vstup do krytu by se dal uskutečnit bez opuštění domu a ten by pak mohl sloužit i jako panic room, třeba při nezvané návštěvě, ke které nemusí dojít jen v PA době
- konstrukce krytu by mohla umožnit nepozorované opuštění domu
Ale jak říkám, nevyznám se v tom, skoro určitě ti někdo poradí líp.
Co se týče vytápění. Kdysi jsem studoval výstavbu zemljanky a někde na netu jsem našel návod na úpravu kamen, aby se dalo topit bezpečně. Je jasné, že kamna potřebují komin, o tom se rozepisovat nebudu. Ale do klasických kamen byl přiváděn vzduch trubkou přímo pod topeniště. Tah komína a uzavření dvířek kamen pak zajistí automatické nasávání vzduchu. Pro kryt bych ale volil kamínka na jiné palivo, než uhlí, nebo dříví. Dobrý se mi zdá nápad s PB hořákem, který by se dal instalovat třeba do Peter, upravených podle výše popsaného návodu. Opět to má několik výhod:
- lahve s PB zaberou podstatně méně místa, než uhlí, nebo dřevo - kamarád vytápí PB karavan, ve kterém přebývá na stavbách přes týden, prý mu jedna 10 kg lahev vydrží cca 6 týdnů, kryt v zemi má jistě mnohem lepší izolaci, než karavan, navíc by určitě nebylo potřeba topit 24 hodin, takže 2 10 kg by měly odhadem stačit na půl roku minimálně)
- zplodiny ze spalování plynu jsou bezbarvé a pokud je spalování optimální, nejsou cítit zdaleka tak daleko, jako z jiných paliv
- odpadá starost s popelem
- při náhlém ucpání komína z jakéholiv důvodu, se dají ihned vypnout (asi bys musel mít nějakou signalizaci tahu), na rozdíl od spalování tuhých paliv, která by tě prostě vykouřila
- podle mně účinné, třeba jen občasné vytápění pomůže také trochu proti vlhkosti
Tak snad jsem tu nenapsal jen samé nesmysly.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od urbanwarrior »

Než kamínka na spalování čehokoliv bych volil elektřinu- malé akumulačky n. olejový radiátor. Měl bych obavu ze spotřeby kyslíku v případě izolace. Pakliže vypadne proud, komfort se sníží, ale větším nepřítelem než zima bude vlhko.
V době míru nejlépe větrat komínovým efektem.
Na odvlhčení se mi osvědčil CaCO3 - uhličitan vápennatý. Dají se koupit v marketech buď drahé tablety, já kupuju v chemických potřebách práškový (technický je levnější než potravinářský) - cena kolem 80,-/ kg (nacpu tím umyté varné pytlíky od rýže, secvaknu sešívačkou a položím do misky s dvojitým dnem). Z nehašeného vápna se hašením tuším uvolňuje acetylén- jedovatý a třaskavý, řekl bych, do uzavřených prostor nevhodné. Chemický záchod má kapacitu nádrže jen kolem 20l - to je na tvoje zadání hodně málo. Jak budeš odpad skladovat? Kdybys to chtěl vylívat třeba do vsakovačky v úkrytu, z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že enzymy zkapalněné fekálie docela vydatně smrdí, aby ti to nešlo zpátky. Lepší by byl suchý hajzlík - najdi si vlákno - a odpad třeba pytlovat.
Taky se mi zdá, že dveře do krytu by se měly otevírat směrem ven - opatření proti tlakové vlně - a kryt ve volném terénu by měl mít nejméně jednou pravoúhle zalomenou vstupní chodbu (zkus strejdu gúgla a hledej info o ženijních úkrytech, tzv. užatky - ofiko označení ÚŽ).
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od vlk972 »

Právě z obav ze spotřeby kyslíku bych se rozhodně vyhnul tuhým palivům, u nich je nemožné "teď hned" ukončit spotřebu kyslíku a produkci zplodin. U ostatních je ale problém zjistit zastavení přívodu vzduchu pro spalování a odvod zplodin. Možná se dá ale nějak jednoduše kontrolovat. Případ nutnosti izolace se dá řešit jednoduše nějakou klapkou na přívodní potrubí i komín.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Fabulous »

Klapky, klapky. Ono řešení jakýchkoliv průduchů v krytu je složité. Musí být instalovány automatické klapky proti tlakové vlně. Musí být vyřešen odvod spalin, použitého vzduchu tak, aby nedemaskoval úkryt. Proto jsem psal, že topení (pokud je nezbytné) bude problém.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Vybavení a zásobení krytu

Příspěvek od Karlos »

V malem bunkru bude mozna naopak problem s přehříváním, někde jsem četl že každý jedinec se počítá jako ekvivalent 400W topení... pokud je to pravda tak 4x400W=1,6kW což na mísnost řekněme 3x3x2 je až až...
Odpovědět