Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Lyster »

Den s deratizátory: s miliony potkanů svádějí nerovnou válku
https://finance.idnes.cz/potkani-derati ... nikani_sov
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Patrol »

Potřeboval bych poradit, identifikovat zvíře a zvolit neodolatelnou návnadu. Máme totiž už asi rok doma nevítaného spolubidlícího. Nevím, jestli je to potkan, krysa, nebo nějakej druh plcha. Je sám, dvakrát jsem mu rozebral hnízdo v kotelně pod paletou, na který skladuju dřevo. Natahal si tam spoustu ponožek, spodního prádla, nebo dětské tričko z koše na prádlo, k tomu přibalil nacupované kousky papíru a do toho hnízda si nanosil hromadu tvrdého chleba, který sušívám pro ovce. Zkoušel jsem na něho líčit sklopné pasti s opečeným chlebemna, ale i když jsem mu je postavil kousek od místa, kde jsem ho zahlédl, tak pasti si ani nevšimne. Špek byl v pasti snad měsíc, pak jsem zkoušel sýry, salámy, oříšky, marmeládu, křížaly a furt nic. Několikrát ukradl špinavou plínu od sunaru, či dětské polévky a snažil se jí zatáhnout do nějaké škvíry. Asi nežere maso, protože když jsme jeho přítomnost zaznamenali poprvé ukradl z velkého výběru potravin jen avokádo a tvrdej chleba, i když měl k dispozici i sýry, maso a paštiku.
Krátce jsem ho zahléd, když jsem ho vyplašil v kotelně. Bez problémů vyběhnul po hladké ocelové trubce kolmo nahoru ke stropu a zmizel mi v prostupu pro kabely ve stropě. Snažil jsem se ho praštit polenem, ale nestihl jsem ho. V té rychlosti jsem jen identifikoval, že to má hladkej celkem dlouhej ocas bez srsti, když běžel nataženej, tak mohl mít přes 20cm délku, barva asi šedá, nemá tak velký oči, jako plch, ani žádný stíny kolem očí. Řekl bych, že to vypadalo jako celkem velkej potkan, ale potkan je všežravec, rychle se množí a má rád vlhko. Tohle zvíře mě v noci budí už asi rok a evidentně je to jen jeden kus. Aktuálně mám už asi tejden nastraženej sklopec ve kterým jsem nalíčil tvrdou housku a kešu oříšky, udělal jsem i takovej ten sud s lávkou a vodou a na lávce je taky chleba a snažím se nikde nenechat nic volně k žrádlu, ale furt nic.
Pustil jsem kvůli němu do baráku i kočku, která běžně loví i zajíce, ale hlodavec v noci řádil rámusil, vzbudil mě, přijdu do kuchyně a kočka znuděně chrápe na židli a nevšímá si ho.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od bacil »

zkus mu nabídnout čokoládu
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od proforma »

Pust mu ozon a mas po starostech.

Edit: zacinam mit ten ozonizer fakt rada. Krome breberek covidu, na kterej jsem ho porizovala puvodne, to mj. nici (logicky) treba i roztoce v perovych polstarich, ktere se nedaji vyprat, takze uz nekycham, nebo ruzne moly, ktere si pritahnete s nakupem. Proste dobrej vynalez :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Tazi »

S největší pravděpodobností potkan (krysy jsou vzácnější). Měl jsem podobný problém. Nastěhoval se mi mezi střechu a strop, zkoušel jsem všechny možné návnady a nic. Jedu na krysy si ani nevšiml, klasické pasti na krysy byly buď netknuté, nebo vyžrané. Někdy natažené, někdy cvaklé,... a nic. Nejvíc mu chutnal osmažený chleba, nebo chleba trochu pokapanej Magi. Taky samotář, žádní potomci, chytrej, opatrnej,... neudolatelnej, nepolapitelnej. Sral jsem se s ním dva roky, a pak najednou ticho. Dočetl jsem se že žijí cca 2.roky, takže u mne prožil celý život, a měl ze mě srandu,...
Měl jsem tam během let hodně potkanů a myší. Myši se chytnou celkem snadno, potkani jsou mazanější, ale i tak jsem je všechny vychytal běžnou pastičkou na krysy a na osmažený chleba, nebo chleba s Magi. Ale tenhle potkan byl vyjmečný.
Zkoušej to dál (co jiného zbývá), a útěchou může být, že pokud je to stejnej potkaní kříženec Einsteina s Houdinim jako u mě, tak ti do roka chcípne.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Germanik1 »

Zkus mu omezit prostor. Na srubech jsme vytlačovali úspěšně hlodavce/plochy i myši /hřebíčkem. Několik balení hřebíčku a nasypat po trošce na víčka od zavařovacích sklenic. Umístit do kuchyně do koutů, k možným postupům atd. Hezký to voní a oni to vysloveně nesnáší. Když to zabere, rozšířit perimetr.
Udělám co musím
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od MrPorter »

Já mám aktuálně dobrý zkušenosti s elektrickou pastí na potkany Victor, i když teda zatím se do toho chytají spíš myši. Jako návnada burákový máslo, i ve vlhkým sklepě to vydrží pěkných pár týdnů než to chytí plíseň. Nevýhodou je cena.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Rafael »

Vyzkouším tohle:
Screenshot_2021-11-11-17-29-08_20211111173124119.jpg
Screenshot_2021-11-11-17-29-08_20211111173124119.jpg (74.53 KiB) Zobrazeno 4862 x
Jednak mám rád Cimrmana a pak věřím proformě, že jako kočka musí mít s hlodavci jisté zkušenosti.

P.S. pes nám vyštval kocoura a teď mají myši pré...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Eli »

V dohľadnej dobe musím zlikvidovať 1 ks potkana v jednom uzavretom priestore, kým tam nebude celá kolónia. Zatiaľ som rozmiestnil Ratimor, uvidíme čo to spraví.

Našiel som jedno video a asi túto metódu vyskúšam, ak bude čas a ak bude na čom. Potrebné ingrediencie: voda, vedro, balón, návnada :chuckle
Odkaz: https://m.mojevideo.sk/4ck7

Edit: voda nie je nutnosť, stačí väčšie vedro
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Andy Glock »

Ta voda je tam celkem důležitá.
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Eli »

Ak by chcel niekto vychovať potkana - kanibala (ako tu niekto spomínal), tak by som ju tam nedával a použil napríklad veľký sud bez vody.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vrb »

Chtěl bych se tu poptat na zkušenosti, jak silný drát / pletivo dokáže potkan prokousat?

Moji králíci zvládli celkem rychle prokousat hexagonální chovatelské pletivo z 0,7mm drátu.
Nahradil jsem to mřížkou z 3,2 mm drátů a to králíci už neprokousali.

Uvažuju co použít jako pletivo proti přístupu potkanů do kurníku, dělá se z drátu 0,6mm nebo dražší nerez 0,8mm. Ale nerad bych po pár letech zjistil neúspěch a celý kurník a králíkárny zase předělával.
Poslední ve o čem uvažuju, je vyrobit vlastní pletivo z 1,2mm nerez ( nedá se nikde koupit ), ale to by byla hrozná pakárna se s tím dělat.
Pletivo bude i v místech jinak nedostupných, kde budou mít potkani relativní klid na práci.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od dracekvo »

A něco takového by nemělo vhodné parametry?
https://www.weststeel.cz/product-catego ... valcovane/
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vrb »

Díky za tip.
Původně jsem chtěl hlavně nerez, aby to časem neshnilo, ale na některé místo by se to snad použít dalo.
Jenže v nerezu je 1m2 za cca 1400 Kč. kurník má cca 25 m2. To už je celkem dost peněz.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od dracekvo »

No, tak nerez není moc levná sranda :-) S tím musíš počítat.
Klece na křepelky jsem dělal z tohoto https://www.levne-pletivo.cz/pletivo-na-voliery-zn/
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vrb »

Je to tak. Hlavně chci mít už od té havěti pokoj napořád.

Právě na tyto sítě jsem se díval. Ale radši ze zeptám. Když mi sem někdo napíše, že se mu potkani prokousali pletivem z 0,8mm drátu, tak vím, co tam nedávat. Zase obyčejná myš proleze otvorem 8mm.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od dracekvo »

Já mám dřevený kurník na nožičkách obouchaný ipou. Jen jedou tam něco vykousalo v rohu díru, tak se to zatlouklo pozink plechem (asi právě potkan ze sousedova chlívku). Kurník je od rána do večera otevřený, takže i kuna si tam občas pro vajíčko dojde, protože jsem našel už pár skořápek. Myši mi nevadí už vůbec. Slepice ani vejce nežerou.
Abych pravdu řekl, tak ani moc nemám představu co s takovou hromadou drátěnky chceš dělat.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vrb »

Dát to pod fasádu místo perlinky kolem celého kurníku.
Kurník mám integrovaný u jedné stěny stodoly v rohu s průlezem pro slepice ven.
Jenže mi tam potkani udělali díry betonem a teď se promenádují po stodole, serou do nářadí, lezou ke slepicím na krmení a i se člověk bojí sbírat vejce, aby nebyla od potkanů kontaminovaná. Hlavně když mám teď malé děti tak mě to štve dvojnásob.
Když zlikvidujeme jedno osazenstvo potkanů, za pár týdnů je tam nové.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od dracekvo »

Pokud to bude schované, tak bych se spokojil s pozinkem.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vrabi »

Ze sklepa a garáže jsem potkany vyhnal tímhle https://www.format1.cz/plasic-na-mysi-o ... pteru.html , psovi ani kočce to nevadí, králíky nemám. Jde sehnat i levněji než přímo u výrobce, chce to hledat.
Vyrábí se i ještě výkonější verze https://www.format1.cz/plasic-na-mysi-o ... vukem.html tu jsem nezkoušel.
Napřed jsem dal jeden do sklepa a potkani se odstěhovali do garáže, když jsem dal druhý i do garáže, radši šli bydlet k sousedovi :mrgreen:
Nevýhoda je, že nefungují za roh a ochrání jen prostor v "ozařovaném" pásmu.
Píská to nepříjemně, já to slyším dost, otec neslyší nic, takže přímo do trvale obývaných prostor raději ne. Nicméně nepříjemné to je jen v konkrétní místnosti, vedle už není slyšet téměř nic.
Není to reklama, jen osobní zkušenost ...
max.jpg
super.jpg
Odpovědět