Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od urbanwarrior »

Teda já nevím,úlovky v živolovce se házely do vody, nikdy jsem neslyšel, že by se vařily nebo smažily na plotýnce... :ne
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od bivoj »

Jen píši co jsem slyšel - vlastní zkušenost jakožto městské dítko nemám. Netuším, jestli je pro myš příjemnější se utopit v normální či vařící vodě.
O té plotýnce nepochybuji že je to sadistické, ale slyšel jsem o tom...
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Etranger »

Dát past na plotýnku může jen narušený jedinec.
Běžně se myši v takových pastích topily,já je vždy živé vysypal k jedněm oblíbeným sousedům přes plot.Nebyli to přímí sousedé tak se myšáci nevraceli(ale úplně jistý si nejsem). :)
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od drigon »

Dávat myši na sporák - fuj tajbl :puke . A hned nandat protiplynovou masku. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Foxy »

Živolapek na myši jsme doma odzkoušeli několik typů, všechny fungovaly, myšky jsou, jak jde o kus žvance, přímo k neudržení (na rozdíl od lidí, že :lol: )
Myšky jsem přechodně hromadil v akvárku, často i ve více, to podle druhů - protože jsme doma odchytali i roztomilé myšky drobné a úhledné myšice křovinné.
Pak jsme udělali s děckama výpravu někam hodně daleko a nahromaděné myšky vypouštěli do přírody.

Pasti živolapky jsem se naučil skladovat otevřené - protože i do prázdné nám jednou zvědavá myš vlezla a pak jsem vysypával její smutné vysušené ostatky :(
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od MrPorter »

Síťová živolapka (ala cedník) jde u nás celá do ledovýho potoka, ale i tak je to pro ně celkem dlouhý a když to omylem vyndáte moc brzo, tak to není pěknej pohled. Takže si myslím, že v případě klícky s dostatečně velkými oky (teoreticky je to dost velký na potkana apod), je humánější diabolka. Picbum, otočí se na záda, cukne nohou a konec.
gonzo23
Příspěvky: 155
Registrován: 22.02.2012 17:22

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od gonzo23 »

Nebo vyvézt do pole za dědinu. Dravci už si s nima poradí. A pokud ne, tak snad netrefí nazpět k vám, ne? :lol:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Maximus »

Podle mne, kdo má problém nyní "humánně" utratit chycenou myš domácí, potkana, či jinou pouze a jenom škodící havěť, tak v PA době může mít opravdu vážné problémy.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od xmenm05 »

Taková zvláštní zkušenost ...
Na garáži v jamě jsem objevil myš, tak jsem ji při přerovnávání beden rovnou chytil a hodil do sklenice od okurek, garáž jsem zpátky srovnal a uklidil. Pak jsem vzal sklenici a chvilku jsme na sebe hleděli ... no, nepřinutil jsem se ji vysypat a dupnout. Prostě jsem ten správný moment, kdy to ještě byl soupeř / protivník propásnul a teď to bylo rukojmí a to nějak nešlo ... tak jsem ji musel odvézt k tetě na statek a tam ji vysypal do stodoly (ze které předtím utekla kočka, když mě viděla) a snad si to příroda porovná sama.
Proč to píšu - protože den před tím jsem vyřídil kapra a během letošního roku jsem zabil a vykuchal cca 25 králíků, zabíjačka bude 26. ledna a moc se na ni těším ... . Jenom když je to jídlo, tak je to bez problémů ...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od bivoj »

xmenm05 píše:...Pak jsem vzal sklenici a chvilku jsme na sebe hleděli ... no, nepřinutil jsem se ji vysypat a dupnout...
Takže něco takovéhoto? http://www.youtube.com/watch?v=whQHK_G3hH8 ;)
Njn, koukat oběti do očí se nemá...
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Foxy »

Zabít – nezabít… ono to není tak jednoduché.
Mám pastičky živolapky – a taky mám plnou škatulku klasických sklapovacích (co je na nich stále ještě zřetelné razítko s cenou 1Kčs).
V situaci, kterou bude možno označit za nouzovou, budou na všechny ty nežádoucí a přemnožené myší komensály rozhodně narafičeny ony přímočaře zabijácké klasické sklapovačky.
Ale teď, v časech hojnosti, je mou volbou jednoznačně živolapka.
Kdyby bylo možno se s těmi myšími rošťandami nějak domluvit, tak, aby hryzaly jen to, co jim k hryzání přenechám a aby vyměšovaly na místech k tomu vyhrazených, bylo by to soužití zcela bezproblémové. To samé s mravenci; kdyby šli naprogramovat tak, aby přes noc dokonale vysbírali drobky na zemi a se svou mravenčí důsledností přes noc dočista dočista očistu nádobí provedli, bylo by to báááječné…
Takhle holt myšky chytám do živolapek a odvážím je pryč… ať si žijí jinde.
- - -
Zabít tvora živého pro získání potravy umím a problém mi to nedělá. Vůbec ale neshledávám potěšení v zabíjení zbůhdarma, jen pro samo potěšení ze zabíjení.
Ne, že bych se vůbec nikdy něčeho takového nedopustil – už z pokusnické zvědavosti co že to taková smrt je a co je to a jak vlastně to umírání vypadá; jenomže teď už to bohužel vím až příliš dobře a rozhodně si to nemusím přehrávat znovu a znovu na nějakých chycených myškách.
- - -
Upalovat myšky na plotně je saďourství, ale holt někteří lidi jsou tak zařízení, mají z toho zvláštní potěšení… a raději bych na ně byl opatrný, zvlášť ve vypjatějších situacích.
Topit je (teda ty myšky!) ve vodě… asi bych to nedělal.
Kdysi jsem se dostal pod hladinu kysličníku uhličitého (dnes se tomu říká oxid) a báječně si vychutnal to, co tak barvitě popisuje Moody a čemu se říká prožitek blízké smrti… a tam hluboko za hranou vědomí je to kupodivu prožitek konejšivě hladivý.
Je to rychlé a nebolestivé. Když už bych musel hubit živé tvory, asi bych použil tento „ultimátní rajský plyn“. Právě proto, že jsem si to už na vlastní vědomí vyzkoušel.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od urbanwarrior »

Hubit škůdce mi připadá legitimní, a jejich zabíjení se mi nepříčí (na rozdíl třeba od sportovního lovu...), je to na vnímání každého. Ani ta sklapovací pastička nemusí být úplně milosrdná, několikrát jsem v ní našel myš lapenou za kořen ocasu. Kdo viděl umírat myš po požití moderních jedovatých granulí (K vitamín) mi dá asi za pravdu, že vnitřní vykrvácení taky není asi nic moc. Ale jak říkám. Vnímám hlodavce jako škůdce a bojuji s nima na smrt. Na jejich - nedělám si iluze, až v PA vylezou hladoví myšáci z kanálů, že k nám budou přistupovat blahosklonně.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od MrPorter »

Jen poznámka - vitamín K v těch granulích není, to je naopak protilátka, když vám to sežere domácí zvíře nebo nedejbože dítě. http://cs.wikipedia.org/wiki/Brodifakum
clandestino
Příspěvky: 53
Registrován: 13.05.2011 19:26

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od clandestino »

Asi jsem buran z dědiny, nikdy jsem o podobných věcech nepřemýšlel - na myši se vždycky používaly kočky a pastičky. Když se někde přišlo na živou myš, tak se praštila polínkem nebo se přinesla kočka. K dupání mám odpor - pár koček nosilo myši přede dveře, aby se pochlubily. Když ráno potmě vylezete a křupne vám to pod nohou, tak vám to dupání po myškách torchu znechutí :D Kočky stačily i na potkany - pár si jich občas chodilo zasportovat do potoka a nosily i pěkně velké kousky. S potkany bývá problém u chovů drůbeže - jednou jsem přišel do chlívku a zdálo se mně, že to house nějak divně sedí. Chtěl jsem je zvednou a zjistil jsem, že se o ně přetahuju s potkanem. Potkani jsou hlavně problém starých budov a chlévů - mají vyhlodané chodby ve zdech, ty se vyplatí ucpat střepy a zabetonovat. Líbí se jim i klasické dřenice (přitesané trámy na podlaze). Potkani jdou i střílet vzduchovkou nebo chytat do sklopců. Špatnou zkušenost mám s potkaní sklapovací pastí (zvětšenina klasické na myši) - po pár spuštěních se rozbila.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od drigon »

Do vyhlodaných děr ve zdech jsme dávali sklo z rozbitých zářivek a výbojek - bílý povlak na skle je jedovatý. Beton jsme použili jen na ucpání díry. Nestalo se nám, že by některý potkan, nebo myš vyhlodaly díru ve stejném místě. Co se týká pastí, jsem zastánce metody klap a hotovo (dle zásady : mrtvý škůdce, dobrý škůdce). Vzhledem k velmi rychlému množení myší je lepší myš (potkana) nenávratně zlikvidovat, než je pustit a pak jich tam mít X krát více. S pozdravem M.
clandestino
Příspěvky: 53
Registrován: 13.05.2011 19:26

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od clandestino »

Ještě perlička - lasičku jsme u nás taky letos měli. Vyčistila celou sýpku od myší. Pak se nějak znelíbila kocourovi (který se myší pomalu štítí) a ten milou lasičku zadávil.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Etranger »

Na ucpání hlodavčích děr je dobrý beton se sklem,rozbít a rozdupat v nějakém pytli na krupky a vmíchat do betonu.
Sklapovací past se musí hlavně uvázat k něčemu drátem-potkan je schopný zdrhnout i s ní k nejbližší díře a teprv tam se zasekne a chcípne.
Lepší je tzv.sklopec ale ne moc velký jinak z něj budete xkrát denně vysvobozovat kocoura :D Stačí tak 15x15 cm,lapenou myš skrz pletivo křápnout vzduchovkou či dvaadvacítkou.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Maximus »

Vzduchovka je na potkana ok - na jeho utracení stará "klasika" Slávie 620 bohatě stačí. Používat malorážku na "myšohryzy" je ale zcela zbytečné. Tu bych si nechal na kuny a jinou větší škodnou chytanou do sklopců.

Malorážkou - 22LR jde "porazit" klidně i kráva.
clandestino
Příspěvky: 53
Registrován: 13.05.2011 19:26

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od clandestino »

Škodná chytaná do sklopců se od nepaměti zabíjela tak, že se vypustila do pytle a s pytlem se praštilo o zeď. Útlocitné povahy to po PA nebudou mít jednoduché. Jinak do dobrého sklopce jdou chytat i ty myši. Kočka se chytí jednou, dvakrát, a pak se poučí a už tam ani nepáchne.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Etranger »

Jednou jsme měli troubu kocoura že se chytil snad desetkrát než mu to došlo.
22 byla myšlena v případě že není vzduchovka-já ji třeba nemám a kvůli zas..myším nebudu přece kupovat.
Nejefektivnější je stejně kočka,žádné starosti s líčením pastí a pro ni je to zábava.
Odpovědět