Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Samotář
Příspěvky: 343
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Samotář »

Ano, potvrzuji, funguje to velmi dobře. Běžné baterie v rušiči vydrží celou zimu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Rafael »

Historické okénko:

Rodinný patrový domek s půdou omítnutý brzolitem. Pod střechou cca 9 metrů od terény nějaké cihloviny s otvory kvůli odvětrávaní.
A otec tam jednou sušil palice kukuřice. Zavěšené v nějaké špagátové síti uvázané na trámech.
A nastěhovaly se tam myši. Jediný přístup měly po těch venkovních zdech.
A bylo jich tam ne desítky, ale určitě i stovky.
Otec býval hodně v práci, máti s tím nechtěla mít nic společného tak pověřila mě.
Žádný problém, bláhově jsem si myslel. Máme přece velkého a dost bojovného kocoura. Jmenoval se Ota. Ten někdy napadal i kolemjdoucí psy. Poblíž bylo kynologické cvičiště.
(O jeho šikovnosti svědčilo i to, že se dožil dost vysokého věku.
Osudným se mu bohužel stalo jeho občasné toulání a srážka s autem).

Tak jsem ho na tu půdu donesl a vhodil ho do toho houfu myší.
A co se nestalo?
Nezavřel jsem za ním dveře a Ota zbaběle prchnul. Seběhnul schodiště až k domovním dveřím a někam zmizel. A přivolat už nijak nešel.

Vzhledem k tomu jsem usoudil, že nějaké pastičky, jedy budou neúčinné.
I proto, že žrádla tam ty potfory měly spoustu. Zajímavé je, že ty potfory se napřed, asi mimo té kukuřice, pustily do mých žáruvzdorných zásob na bázi azbestu. A pak už klasika. Polystyrén, papíry, knihy, dráty, kabely, textilie apod.

Trochu mi to připomnělo scénu z nějakého dílu Angeliky. Ty zdivočelé kočky v podpalubí....
*
Napadlo mě v té době asi jediné schůdné řešení. Vyrobil jsem nějaký generátor výše frekvenčních zvuků a na půdu jsem vynesl jednu ze dvou amatérských reprosloupů RS 516B + zesilovač TW 12O a do toho jsem ho zapojil.
Hrozné pištění a zvuky to byly. Až jsem měl strach o výškové repráky.
Naštěstí v obytných prostorách ty vysoké tóny nebyly slyšet.
(No ony se šíří většinou jen tak přímočaře).
Ale venku to pískání bylo příšerně. Bydleli jsme vedle nádraží, poblíž byla továrna a okolo někdy proto chodilo dost lidí.
Absolutně nechápali co se děje...
A i na zahradě to bylo dost nepříjemné.

Ale asi do týdne byly všechny myši pryč. Zůstaly po nich jen neskutečné množství bobků a škod.

Kukuřice se vyloupala a šla do kurníku do velkého sudu a už nikdy víc žádné takové sušení, skladování něčeho takového bez pořádného zabezpečení a bez přístupu koček nebo nějakých psíků.
*
S potkany mám také velké zkušenosti. Z vojny. A proto vím, že jsou to velmi inteligentní tvorové a boj s nimi je velmi těžký a většinou neúspěšný. Oni spolu nějak komunikují a tak.
A prokoušou se většinou skoro vším. Třeba beton pro ně není problém. S pletivy, byť i nerezovými nemám zkušenost, ale osobně bych do toho kvůli pracnosti a nejistému výsledku nešel.
*
Příklad jejích chytrosti ze sklepa na chalupě:
Nastěhovali se mi tam. Nakoupil jsem mechanické pasti. Takové zvětšené jako na myši.
Částečně se chytil jen jeden.
A pak.
Měl jsem tam m.j. archiv a úložiště lihovin . A demižony jsem si označoval barevnými špagáty. A oni začali používat ty špagáty. Přetáhavali je přes ty pasti a až pak jak sklaply sežrali návnadu.

Vím, že si budete myslet, že zas píšu nějaký román, ale jak jinak si mám vysvětlit, že pasti byly roztahané po sklepě a v nich zaklapnuté ty barevné špagáty?
*
Nakonec jsem je vyhubil pomocí deratizačních granulí. Takových těch co je neotráví hned, ale až třeba za týden. Takovou paměť zas nemají a myslím, že to je nejúspěšnější a nejlevnější způsob jak se jich zbavit.
A všem bych ten způsob doporučil zkusit před nějakými nákladnými stavebními úpravami

P.S. Je to jed, nebo lék, na bázi Warfarinu...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Hdm »

Jen doplním, že beton se obvykle "vylepšoval" skleněnými střepy právě tam, kde byl předpoklad, že se prokoušou krysy/potkani.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vrb »

Díky za rady.

Jedy vyzkoušeny. Občas nějaký potkan uhyne, ale dlouhodobě to není řešení. Zatím v jedech prokrmeny nižší tisíce.

Ty velké pasti na myši - po prvních 5-10 chycených ks nacházíme pasti sklapnuté a bez návnady. Nevím jak to ty potvory dělají. Kdybych měl čas na hraní, dal bych tam ze zvědavosti kameru.

Sklo do betonu - Ano, až budu zadělávat jejich současné chodby, dám tam sklo.

Tónové generátory - uvidíme v budoucnu. Jde mi i o welfare slepic.

Objednal jsem nějaké pletivo a provedu testy odolnosti. Pak sem vložím výsledky.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Rafael »

Já jsem po aplikaci těch návnad žádnou mrtvolu nikdy nikde nenašel. Ale to nic neznamená, asi skonali někde v těch svých norách a doupatech. Jen, že jsem se jich zbavil.

A přišlo mi to řešení jak z hlediska pracnosti a i ekonomiky tak nějak nejlepší.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigurd »

Ja mám skúsenosť z dávnejších cias. Manželkina babka bývala sama v starom rodinnom dome- jej najbližší susedia (tak 50m) hospodárili, a náhle (zo zdravotných dôvodov) to zabalili a odsťahovali sa k deťom. Mali tam bohatú a skúsenú populáciu potkanov, ktorá sa presunula do babkiného domu. Skrýšu mali v chlieve pod podlahou, a postupne prenikali do celého domu. Pasce a granule mali na háku a likvidovali všetko.
Nakoniec ma to, ako chemika, dožralo- odsťahoval som babku so sliepkami a psom k mojim rodičom, rozobral som v chlieve podlahu, vyčistil betón a vstupy do potkaních dier a do veľkého plastového lavóra som namiešal chemikálie na výrobu plynného chlóru. Z dverí som skontroloval, ako sa chlór pekne "rozteká" po podlahe, a zavrel som dom.
Po dvoch týždňoch (chlór sa vzdušnou vlhkosťou likviduje) som na podlahe chlieva napočítal 29 veľkých potkanov- mláďatá asi ostali v dierach. Akcia 100% úspešná, odvtedy sa už (ani v susedstve) neobjavil žiadny potkan.
Tento postup neznalým samozrejme nedoporučujem.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Rafael »

Moc dobrý dobrý nápad jsi měl s tím chlorem. To by mě nenapadlo.

Já jen kdysi v nějacích amocích přemýšlel o mnoha destruktivnějších a nebezpečnějších řešeních.
Ale jen teoreticky samozřejmě. Třeba vpustit do jejich nor výbušnou směs plynů, těžší než vzduch a odpálit je tam.

Ale to bylo jen o krtcích, hraboších, hryzcích a podobných škůdcích venku na zahradě.
Kdoví, nevěděl jsem kde všude a jak daleko ty jejich nory mohly sahat a co by se mohlo stát
Tak jsem se ničeho takového neodvážil.
I když autogen jsem v dílně měl
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vrabi »

vrb píše: 23.05.2023 14:52 Tónové generátory - uvidíme v budoucnu. Jde mi i o welfare slepic.
Pes si klidně před generátor lehl a spal, tvářil se jako by žádný zvuk neslyšel.
U slepic předpokládám obdobný scénář, takže o jejich pohodu bych se nestrachoval ;)
Viz. citace z návodu:
"Plašič na myši OdH1 MAX a SUPERMAX neškodí domácím zvířatům, jako např. pes, kočka, králík, slepice apod. Neškodí ptákům, lze instalovat i do voliér pro exotické ptactvo. Je vhodný do kurníků pro ochranu krmiva i slepic."
Jen musím z vlastní zkušenosti varovat, že nejsou všechny generátory stejné. U auta jsem vyzkoušel postupně tři výrobky, než jsem našel dostatečně funkční typ :head
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Wdog »

sigurd:
ano, použil jsi kvalitní více než sto let ověřené řešení, ála Ypry 1915.

Rafael:
s výbušnými řešeními na krtka bych si dal pozor. Nejjednoduší je do díry napustit propan-butan, ale je otázka, jak to pak odpálit a zároveň neodpálit (a nepopálit) sebe. A pak musíš zarovnat na zahradě vzniklý kráter. Jestli krtčí nora zasahuje i pod sousedy, tak těm pak musíš zaplatit opravu baráku. Já bych to takto nedělal.

vrabi:
a jaký přesně ten odpuzovač na kuny se ti nakonec u auta osvědčil?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Rafael »

A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od drigon »

Pamatuji si, když nám před lety prokousali potkani zeď sklepa tenkrát táta do betonu přidal skleněné střepy z rozbitých klasických zářivek a rtuťových výbojek. Dělal elektrikáře, v práci jich bylo "vypálených" dost. Říkal, že to bílé na stěnách trubic je jedovaté a taky byla pravda, že po tomto zásahu bylo od potkanů na dlouho pokoj.
A když se po letech prohryzali jinde byl proces zopakován se stejným výsledkem.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od dracekvo »

Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Rafael »

Pyrotechnické začátky.
Jako kluci bouchací jsme začinali s autogenem, sáčky, pytlíky, takže moc dobře vím co to dokáže. A proto jsem se takového hubení podzemních hlodavců nikdy neodvážil.
Ani s daleko bezpečnějším a slabším PB+O2.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigurd »

Inak to použitie chlóru fakt laikom nedoporučujem- je to totálne riešenie, v spomínanom babkinom dome sa pavúky a iná lezúca háveď začali objavovať až po roku. Použitie v záhrade by zabilo aj život v pôde. Splodiny premeny chlóru sú korozívne, hlavne na hliník, meď a ich zliatiny.
Chlór ešte používam na ochranu reziva- rok suším vylatované pod prístreškom, potom zakryjem dvojitou mikroténovou fóliou, utesním a zvrchu nechám hadičkou pod fóliu prúdiť chlór. Robím to za daždivého počasia, a susedov mám ďaleko. Po týždni odkryjem, a nechám ďalší rok sušiť. Potom výberové kusy uložím na povalu do depozitu pre potomkov :) , a ostatné na povalu prístreška pre bežné použitie. Likviduje to aj huby, plesne a ich spóry, a zvýrazňuje to kresbu dreva.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vrb »

Vzhledem k tomu, že mám střechu z pozink Satjamu, tak Chlor, sirné knoty atd. u mě nepřipadají v úvahu. Jsou to hodně korozivní látky.
A stejně, nejde mi o to kolonii potkanů zlikvidovat, ale dlouhodobě zamezit jejich působení.
Už několik kolonií potkanů zahynulo na jedy, pasti a další opatření, ale co rok se tam vždy nastěhuje nová.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Rafael »

Sigurd, zas si mě inspiroval. A hodně.
Jen škoda, že to nemůžu použít protože na chalupě, na samotě, se starým krovem už stabilně bydlíme.

Takže jen čistě teoretická otázka:

Myslíš, že tím chlorem by šlo sanovat staré krovy?
(Anebo spousta řeziva tam uskladěného jako bonus)
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigurd »

Na to, aby to malo účinok musíš to mať min 12 hodín v atmosfére nad 15% obj. chloru. Zlikviduje všetko, ale nekonzervuje. Aplikáciu na napadnutý zmontovaný krov si technicky a bezpečnostne neviem predstaviť...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Hagen »

Já mám pár sudů s vodou, a do těch se mi chytají myši i potkani. Obzvlášť v parném létě je to účinná metoda.
Stačí je pak jen vybírat. Levné, účinné.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vrabi »

Wdog píše: 24.05.2023 9:46 vrabi:
a jaký přesně ten odpuzovač na kuny se ti nakonec u auta osvědčil?
Právě na základě zkušeností odpuzovače z auta jsem koupil i ty do domu. Takže stejná firma, jen model pro auta.
Důležité je umístění, nechrání "za rohem" takže se musí dát tak, aby pokryl výhledem co největší prostor v místech, kde hrozí riziko ohlodání. Přikládám fotku z mého auta. U mě potvory nehlodali kabely, nýbrž hadice a odhlučnění. :(
9371_img-20201108-120600-1.jpg
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vrabi »

Rafael píše: 24.05.2023 13:46 Sigurd, zas si mě inspiroval. A hodně.
Jen škoda, že to nemůžu použít protože na chalupě, na samotě, se starým krovem už stabilně bydlíme.

Takže jen čistě teoretická otázka:

Myslíš, že tím chlorem by šlo sanovat staré krovy?
(Anebo spousta řeziva tam uskladěného jako bonus)
A co ozon, není korozivní a co se ho nadýchá chcípne, stejně jako u chlóru, ničí i plísně :idea:
Nicméně u larev hluboko zažraných asi nepomůže nic jiného, než chemická impregnace.
Na již napadené krovy jsem na chatě použil DERON-I.
Pak je tu ještě ozařování a mikrovlny, ozařování funguje výborně, ale musíš odvézt dřevo k ozařovači :mrgreen:
U mikrovln jsou problémem kovové předměty ve dřevě, jinak je taky spolehlivé a k výrobě přístroje stačí díly ze staré mikrovlnky :idea:
Odpovědět