Budování latrín a všechno o hovně...

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
cogito
Příspěvky: 7
Registrován: 22.05.2013 17:19
Pohlaví: muž

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od cogito »

Už ani tie hovná nie sú, čo bývali

Po nakrúcaní na Širokej veži som navštívil chatára na Zbojníckej chate. Oheň z petrolejovej lampy presvetľoval poháre s červeným vínom a prebúdzal dávne spomienky od spoločných vynášok večernou dolinou až po jarné lyžovačky na Svišťáku. O polnoci sa na rad dostali vážne témy. Od kalamity a vízie nových Tatier sme prešli až k zmenám v spoločnosti. Po jej kritike si chatár vzdychne: "Veď už ani tie hovná nie sú, ako bývali."

Na môj udivený pohľad naštvato odpovedá: "Keď sa vonku latrína naplnila, posypal som jej obsah biologickým prípravkom, ktorý za dva mesiace tú kopu rozložil. Posledné roky však to isté množstvo trvá dva razy toľko!!!"

Pamätám si, ako sme spolu tieto záchody stavali. Jeden turisti používali a druhý bol zamknutý, lebo sa jeho obsah práve rozkladal. Po naplnení sa ich úloha vymenila.

Chatár pokračuje: "Pamätáš na chlieb zo Smokoveckej pekárne? Ten vydržal mäkký len pár dní.
Otvorené mlieko skyslo za deň. A dnes?"

Pomaly mi začína dochádzať, kam mieri. Potravinársky biznis so svojimi rozvinutými technológiami spracovania a konzervovania nás prepcháva podozrivými E - čkami, aby si zabezpečil čo najvyššiu trvanlivosť výrobku. A E-čka si taktiež prerazia cestu do každodenného produktu nášho

ľudského tela. Pri týchto úvahách som podvedome prestal žuť večne mäkkú bábovku, ktorú som na chatu priniesol z hypermarketu Lidl, rozmýšľajúc nad tým, či vôbec nejaké vedecké laboratória vo svete systematickejšie skúmajú to, na čo prišiel chatár. Pri debate ako reaguje náš organizmus na túto pomalšie rozlokladajúcu sa zmes toxínov v našom tele už idem radšej spať! Ráno prší. Schádzam dolinou, teším sa do Smokoveckej pekárne. Kúpim si na raňajky tie tradičné rožky, ktoré sme kedysi dávno vynášali na
Zbojníčku. Na môj údiv pekáreň zrušili. Ľudia vraj radšej kupujú trvácnejšie pečivo z hypermarketov...

Možno by bolo dobré, aby si každý postavil vlastnú latrínu. Aby sa sem tam do nej pozrel a zamyslel sa nad tým, prečo tie jeho produkty už nie sú také, ako bývali...

Paľo Barabáš



- koluje to po internete, pôvodný zdroj už asi ani neexistuje


No a zopár vlastných skúseností:
V prvom rade odporúčam latrínu s komínom.
venting-a-pit-latrine.jpg
venting-a-pit-latrine.jpg (45.12 KiB) Zobrazeno 15591 x
Na komín som použil zvodovú rúru, nad strechou načierno namaľovanú. Jama je zakrytá klasickým záchodovým poklopom. V latríne nie je žiadny hmyz ani zápach. Vrelo odporúčam.

Čo sa týka techniky srania v teréne: ak je čas, hľadám vhodný spadnutý strom, do ktorého koruny sa dá fajnovo posadiť lepšie, ako na záchode. Ak nie je čas, hľadám jamku, alebo inú terénnu nerovnosť, prípadne si ju vykopem. Toaletný papier či vreckovky často so sebou nemám, takže si nazbieram to, čo rastie naokolo. Keď nerastie nič, používam s úspechom suché lístie. Poriadna potreba človeka naučí byť vynaliezavý a nenáročný ;-) Inak sa dá použiť skutočne kadečo, takže niečo na inšpiráciu http://regretfulmorning.com/2009/02/9-b ... -wipe-ass/
http://www.telegraph.co.uk/earth/enviro ... paper.html
http://www.martinus.sk/?uItem=70947
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od Michal S. »

cogito píše:Čo sa týka techniky srania v teréne: ak je čas, hľadám vhodný spadnutý strom, do ktorého koruny sa dá fajnovo posadiť lepšie, ako na záchode.
To může ale někdy dlouho trvat, v běžných lesích tolik padlých stromů není (aspoň v ČR).
Používám taky ten způsob popsaný výše jako opření se zádama o strom, stojících stromů je zatím v lesích dost.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od bivoj »

Technika sraní v přírodě se v podstatě nemusí vůbec lišit od používání tureckého záchodu. Netřeba shánět strom či cokoliv jiného. Jezdil jsem svého času dost směrem na Balkán a tak mám s tímto způsobem vyprazdňování určitou praxi. ;) Akorát u nezkušených to chce si úplně sundat kalhoty a spodky, neboť v případě špatného držení těla hrozí posrání zmiňovaného. Také v případě měkké lesní půdy to chce trochu cviku, aby člověk neztratil stabilitu a do svého výtvoru neobtiskl celé spodní záda. :D
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 328
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od Majkl Night »

Mám dotaz na ctěné "posradlictvo"

Kdysi jsem viděl toaletní pytlík do auta pro ženy, který měl takový " náústek" přímo na dámské přirození, a dalse použít na malou potřebu přimo v autě beze strachu z ukápnutí moče na sedačky. Byl myslím i plněn nějakým sorbentem, ale to bych kecal. Žel mé přitelkyni, už nemůžu to udělátko do dálničních kolon na netu najít.
Nevíte kde to sehnat?

Díky
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od cipis »

Na kolony funguje otevřít přední i zadní dveře ;-)
Teda, já to nezkoušel, ale teta to kdysi říkala :D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od Hohepa »

Jo ale jen za předpokladu, že nejsi v levém pruhu :lol:
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od cipis »

No tam otevřeš ty nalevo :D
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od Fabulous »

Reaguji na názor z jiného vlákna, že chemický záchod nelze dlouhodobě používat kvůli zápachu a je potřeba používat chemii. Před mnoha lety jsme zhruba 3 roky do něj vykonávali potřebu v rodinném domě a nelili jsme do něj žádnou chemii. Záchod byl normálně použitelný a my ho pouze jednou za týden vylévali. Samozřejmě jsme ho omyli vodou zvenčí, ale vnitřek jsme nechávali špinavý. Zápach nebyl nijak katastrofální.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od Václaf »

Švagr má na chatce u rybníka chemickej hajzlík,splachuje se petkou s propíchnutým víčkem a papíry nutí házet do kýble a večer je pálí. Pak po nějaké době to musí vybrat/vylít,ten záchod a zakopat. No že bych se na to nevys..l K bečkám jsem koupil za pětikilo ze sousední stavby kadiboudu a nemám obavy,že bych jámu v zemi,byť jsem u beček často a dlouho někdy nasral do plna,příroda si s tím poradí :hand
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od K4cer »

Ten názor z jinýho vlákna je asi můj - ale já jsem nepsal, že smrdí, psal jsem že bych chemický hajzlík spíš nerad, protože je to specializovaná věc kterou musím koupit, pak ji musím někde skladovat, a musím do něj mít nějakou náplň, kterou asi bude občas nutný vyměnit nebo dolplňovat, nevím přesně jak to funguje.

To sedátko co ukazovala Proforma se mi líbí víc, koneckonců to vyrobím z nalezený židle třeba, ale furt k tomu potřebuju zásobu sáčků který někdy dojdou. Mě by se líbilo něco jednoduchýho a funkčního, třeba ta hliníková mlékařská konev nebo něco podobnýho, co je funkční vždy a ne jen podmíněně pokud k tomu mám provozní zásoby něčěho.

Předpokládám že při delším výpadku proudu (od toho jsem vlastně začli) a následným znefunkčnění kanalizace by stejně docela ruchle došlo k tomu, že se před bytovkou vykopou latríny, koneckonců co by nám zbejvalo.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od Fabulous »

Do chemického hajzlíku potřebuješ pouze velmi omezené množství vody, jinak nic. Jak jsem psal výše - chemie netřeba.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od štaflík »

Na vejšce jsem kdysi dělal brigádu a na Štědrý den v asi -15°C jsem venku čistil řádně používaný chemický hajzl po stavebních dělnících ledovou vodou. Jo romantika, ale alespoň motivace ke studiu :-)
Chemický záchody taky rád nemám a Toyek se bojím
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od Rafael »

Abych furt nepsal jen do Vtipů:
Jsem si vzpomněl na starší historku. Z práce jsme občas pořádali grilování. Větší sele, velký sud piva a tak. Jako pořadatelé se střídali majitelé vhodných nemovitostí kteří pak měli slevu na nákladech.
Nejvíc toho využíval jeden kolega který takové akce i "zneužíval" k nějakým drobným výpomocem. Svou rodinu nebo jiné kamarády asi ne, protože jsme to dělali asi vždy jen my.
Konkrétně se jednalo o stěhování kadibudky. Vykopat novou jámu, budku nad ní přenést a tu starou zaházet hlínou. Byl v tom směru celkem punťa a ty jámy chtěl mít dost hluboké.
Nutno dodat, že měl chatku ve velmi strmém svahu a i přes velkou snahu proutkářů a i několika hlubokých vrtů neměl vodu. Tu si tam vozil v kanystrech a pak tam měl velkou laminátovou nádrž na dešťovku kterou mu občas doplnili místní zemědělci. Ale v té době byla úplně prázdná.
Přijeli jsme tam po noční směně, (volno jsme měli vždy po noční).
Kadibudku jsme přestěhovali hned po příjezdu a vybalení a pak jsme se už věnovali příjemnějším věcem.
"Hrdina dne" znaven noční práci a taky alkoholem během přepravy se té práce nezúčastnil a hned po příjezdu v ústraní usnul.
Někdy kolem poledne se probudil a protože už v noci na jeřábu měl nějaké žaludeční problémy, tak jeho první kroky vedly do kadibudky.
Z rána si ještě vzpomněl kde byla, jenže my jsme ji už přestěhovali...
No, zahučel do té staré zasypané a nezajištěné jámy skoro až po prsa.
Okamžitě se probral, vystřízlivěl a beztak ho ty střevní potíže rychle přešly. Anebo už to nemusel vůbec řešit...

P.S. nejbližší vodní tok byl vzdálen asi 1km a do auta, nebo půjčit mu ho, nikdo nechtěl. A alternativu umýt ho pivem odmítl i on sám.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
zlokot
Příspěvky: 2
Registrován: 22.10.2018 10:37
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od zlokot »

Tak i ja neco pridam. Kdyz sem delal v cechach a bydlel na robotnicke ubytovne, kde byli spolecne hajzle, do kterych se mi nechtelo chodit, bo byli hnusný, tak jsem chcal na izbe do umývadla :oops: a na srani jsem vymyslel tohle :idea: z calunene stoličky jsem vyndal stred a na vznikly otvor pridelal cernou igelitku na odpadky. Jeste jmem na dreveny ram pridal pulkruhový polstar v tvare podkovy, jake se pouzivaj na cesty, aby me netlacilo na stehna a mel jsem fajnovy hajzlik :clap Mohl jsem srát prímo ma izbe a koukat pritom televizi. Ani doma jsem nemal takovy komfort :mrgreen: Po vysráni jsem igelitku odebral, zavazal a v noci vyhodil z okna... :chuckle Fungoval jsem takhle asi rok a pul a kdyz jsem se stehoval o dúm dal, tak byl celý parcik vedle ubytovni cerný od mích igelitek :puke Vím, bylo to sebeckí, ale stejne to byli pekní vydridusi a vykukové, co penez za to chteli, tak sem se jim na to doslovne :moon
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od Hohepa »

:head Boha jeho
No to snad ne a ještě se tím chlubit.
A to co má větší Věk nebo IQ ?

sice to není Spam , ale Fab , co Ban ?
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od zdoch »

zlokot píše:Po vysráni jsem igelitku odebral, zavazal a v noci vyhodil z okna...
no tak ty seš řádnej kokot! :shock:
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
zlokot
Příspěvky: 2
Registrován: 22.10.2018 10:37
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od zlokot »

A co sem asi tak mel s tim delat? Todle to byl nejjednoduší spusob, jak se tech hoven zbavit.
Jake mam IQ nevim, nikdy sem si ho nemeril, zadek utrit si vsak dovedu :P
Je to vlákno o hovnech, tak sem tadi pridal svuj spusob sraní, který jsem kdysi provadel prinucen okolnostmi :angel
I taci lidi jako ja jsou a myslim, ze v PA dobe se nejak pretlucou, protoze nebudou brat na nikoho ohled.
Muzete se ode mne lecos priucit,jesli mi ale date ban, tak se mohu take na vas :moon
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Budování latrín a všechno o hovně...

Příspěvek od Fabulous »

Výroba samodomo hajzlu na Rozpad patří, ale já osobně bych lejna házel do kontejneru...

Ovšem s tímto názorem Zlokote v krizi daleko nedojdeš: “I taci lidi jako ja jsou a myslim, ze v PA dobe se nejak pretlucou, protoze nebudou brat na nikoho ohled.”

Dokážu ti to jednoduše: Máš BAN! :moon
Odpovědět