Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Robyn »

Nejde mi založit nové téma (máš založeno, Karlos), tak to dám sem.
Budu stavět zděnou kůlnu 6x4m a přemýšlel sem, že bych pod základovou desku zakopal a zalil betonem takovou tu plastovou, samonosnou jímku nebo vodoměrnou šachtu. Její hrdlo by tedy vedlo skrz základovou desku přímo do místnosti.
Tento vchod-poklop bych pak uvnitř budovy zamaskoval zapuštěným kovovým krytem a překryl třeba linem a zatížil skříní nebo nějakým nábytkem.

Chtěl bych se zeptat, co si o tomto myslíte?
Nejsem si jistý co to udělá třeba při sedání stavby. Pasy budou jen do hlobky 50-60cm. Žádná spodní voda a velmi kamenitá, tvrdá půda. Stavba bude z nejtvrdšího porfixu do max. výšky 4,25m a s deskou minimálně 15cm betonu c20/25.

Jak řešíte úkryt zásob v domě nebo na pozemku?
Pro scénáře, že budete muset opustit dům na nějaký čas (ukrytí se v dolech nebo jeskyních), ale později byste se tam rádi vrátili a měli tam i nějaké nevyrabované zásoby?
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od cipis »

Nezámrzná hloubka je cca. 80cm, takže 50-60 cm je strašně málo. Vím, jak se to blbě kope, v tom, co tam máš, ale tohle je stejnak na nějaký bagřík, unclík s podkopem nebo tak něco, takže je to pak už jedno.
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Skrýš

Příspěvek od Robyn »

Ta stavba bude lehká. Jen 4 stěny a lehká pultová střecha. Všude okolo mě základy u baráků šiděj neskutečným spůsobem a viděl jsem, že třeba i pasy vůbec nedělali nebo jen vysypávali štěrkem. Já mám barák na pasech z 1,7m betonu. A velkej bagr na lžíci málem dělal stojku. :-)
Samozřejmě v místech, kde by byl ten tajný sklípek by dosahovala hloubka a zalití skoro 2m železobetonu.
Jde jen o to, že když stavba bude sedat, tak bude tlačit tu plastovou nádobu patrně sebou dolů a ta to pravděpodobně nevydrží.
Ale kam jinam si doma tajně schovávat zásoby tedy nevím.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Maximus »

To Robyn:
A co udělat pod kůlnou tajnou místnost - klasicky postavenou třeba z betonových tvárnic se základní hydroizolací (když píšeš, že tam není podzemní voda). Vyřeš i přívod vzduchu a máš i malý kryt, kde se můžeš schovat sám, případně rodina (prevence znásilnění či zneužití během nějakých místně vyhrocených vojenských či rozpadových stavů) - tj. na stěny skládací palandy, nějaké ty zakrývací kyblíky, nouzové světlo a něco proti "trudomyslnosti". Zásoby a další vybavení bych uložil pro jistotu do plastových soudků a vodotěsných boxů.

V dalším levelu (až bude čas, finance či to bude priorita) můžeš vyřešit solidně filtoventilaci.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Karlos »

A co tak zkusit tu plastovou jímku něčím vypodložit tak aby pokud dojde s sesednutí stavby nad ní se jímka jen více "vmáčkla do polštáře"?

Jinak si taky myslím že by byla lepší varianta vybudovat klasický zděný sklep, sice to bude o něco dražší ale zase tě to přežije a i tvarově co se využití prostoru týče na tom budeš lépe než u (předpokládám) válcové jímky.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Fabulous »

Sedání stavby není problém, stačí se trochu zamyslet nad konstrukcí a aplikovat dilatační spáry.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od DeadMan »

U domu samozřejmě musíme mít nějakou jímku na odpadní vodu.

Zvolil jsem plastovou samonosnou = není třeba betonovat pouze základ.

Dělá se to tak že před zasypáním se jimka napustí vodou co to jde a pak se postupně zasypává a necháva sednout.

Po čase je možné jímku odčerpat a ta musí držet!
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Robyn »

O tom vytvořit minikryt jsem uvažoval. Prodávají se i prefabrikované sklepy, ale ty jsou dost drahé. Taky mě napadlo koupit třeba studniční skruže, ale ty co mají vhodné parametry (obvod a síla stěny) jsou neskutečně těžké!!! I velmi výrazně přes 150Kg.
To už by mi musel dělat jeřábník a vůbec by se kolem toho motalo spousta lidí. Já mám jen územní rozhodnutí na stavbu do 25m² tak jakékoliv změny musí být velmi rychlé a nenápadné. :-)
Taky peníze, znáte to. S krytem tedy zatím nepočítám taky z důvodů charakteru okolí mého bydliště. Mám to co by kamenem dohodil (doslova) do CHKO Křivoklátsko a pěšky lehce dostupný i vojenský újezd Brdy. V mém okolí je několik naprosto luxusních jeskyní a opravdu hlubokých dolů v zachovalém stavu .. přes 80 pater a přes 400m hloubky.
Takže preferuji za všech okolností přesun do bezpečí mimo domov.
Ale jak jsem psal .. člověk se potom vrátí a dům je vyrabovaný. To je skoro jisté. Na to dneska stačí i dovolená a předem se pochlubit na facebooku. :-)

Taková skrýš na jídlo a zásoby musí být podle mých požadavků LEHCE DOSTUPNÁ. Třeba aby člověk mohl obměňovat zásoby konzerv a jídlo za čerstvější.
Taky NENÁPADNĚ DOSTUPNÁ. Tedy přístup nejlépe z domu nebo z kůlny, dílny, garáže.
A PRAKTICKÁ. Tedy aby se dala rozumě využít i v normální době a náklady na ní vynaložené byly úměrné jejímu využití.
Samozřejmě by měla přežít třeba i požár nebo zničení objektu.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Etranger »

Největší problém nebude technický ale v utajení výstavby a existence toho prostoru.Nebydlíš-li na samotě neunikne to pozornosti sousedů.Chceš-li tajnou skrýš musíš o ní vědět jenom ty sám jinak pozbývá smyslu.
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Robyn »

Venkovní jímka na vodu je problém. Nemůžeš tam skrytě chodit a její vchod se neschová. Na pozemku mám vodoměrnou šachtu a přečerpávačku na tlakovku, ale nenápadnost je nulová. :-( Bylo by riziko tam cokoli dávat i době míru. Třeba i o to posr..ý (doslova) čerpadlo se bojím. :-)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od sigmark »

udělej obvodový základ, dovnitř si postav jímku ( tu lehkou vodoměrnou plasťárnu ti udělají na míru (tedy klidně i 3x3m. postav ji doprostřed a obestav kůlnou. jímku pak zvedneš ke stropu a pak už můžeš v klidu pracovat aniž by tě sledovaly zvědavé oči. ( kůlna stěny ze tří stran, jednou večer přijede na náklaďáku jímka, ta se šoupne mezi stěny a volná stěna se zabední prkny). mělo by stačit to uložit do pískového lože, podlahu proarmovat, aby si nesedala na jímku a spojila se s obovodvým základem... to by ti mělo dát svrchní krytí. když si necháš na jímce udělet vyšší hrdlo, můžeš na tom mít klidně půl metru betonu
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Robyn »

Počítám s tím, že pár lidí to uvidí. Tomu se člověk asi nevyhne. Bagrista bude kopat a řidič pumpomixu co přiveze beton. Kolem rozložím palety se zdivem, aby zakrývali výhled a budu rychlý.
Jako nejlepší nápad se mi zatím zdá, dát to do pískového lože, aby si to při případném sedání mělo kam kecnout.
Samozřejmě po zalití na to hodím nějaký bordel, aby to hrdlo nekoukalo .. dokud nebudou obvodové zdi.

První stavět zdi nejde, protože chci mít desku maximálně pevnou a hrdlo o průměru max. 50cm je nejvíc co jsem ochoten udělat. Ta kůlna bude spíš dílna a potřebuji aby deska byla co nejpevnější.

Ale extra vědu s utajením dělat nebudu. Normálně je to sklípek na brambory.
Jde mi spíš o to mít tajný úkryt před nějakými rabujícími cizáky co případně můžou táhnout kolem, než něco tajit před sousedem.
Když kolem toho nebudu dělat vědu, tak za 2-3 dny si na to ani nikdo nevzpomene. Člověk se kolikrát prozradí spíš tím, když se chová tajnůstkářsky.

Taky mě napadlo, že vchod zahloubým 5cm pod úroveň a když bude při evakuaci čas, tak vchod zabetonuji.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od mcrea »

Prolezeš otvorem o průměru 50cm? I když něco poneseš?
Pásy můžeš udělat s osazením, na ně položit izolaci, vyzdít a podlahu dělat naposled. Dělá se to běžně.
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Robyn »

Rozměr otvoru budu muset ještě spřesnit. Na vodoměrný mám 65cm a to je opravdu zbytečně moc.
V době PA bude pak otvor 50 v pohodě pro každého. :-)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od sigmark »

Jak rika mcrea- podlahu klidně můžeš dělat naposledy. Nejbezpečnější je ukryt o kterém NIKDO neví, obzvlášť hladoví sousedi! Takze zkrátit dobu manipulace s tou jimkou na minimum je myslím klíčové. Jimku usadis do díry, zahrnes pískem, vyrovnas kolem i nad ni, a pak uz armatura a betonovat.


edit: zasrana T9 na mobilu
Naposledy upravil(a) sigmark dne 03.03.2013 15:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Terminated Account »

Zasypat jímku pod kůlnu = zcela jednoúčelová záležitost. Vložená energie, čas, finance a materiál je lépe investovat do zděného sklepa. Zděný, či monolitický sklep v nikom nevzbudí podezření nebo sousedské spekulace. Využití a užitné vlastnosti vychází oproti jímce úplně někde jinde. Ale proti gustu...
Uživatelský avatar
X01
Příspěvky: 10
Registrován: 01.03.2013 16:59
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od X01 »

Nemůžu si pomoct, ale stavět skrýš kdekoli, kde se motají lidi, mi samo o sobě přijde dost riskantní.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od sigmark »

MacGyver: ale i v tomto případě by bylo si vhodnější provést práce mimo zraky zvědavců, tzn postavit skelet, obložit třeba jen plechem, a pak se pustit do hloubky. Když má Rob 25m2 povolených, tak se už může celkem vyřádit. zděný sklepík je samozřejmě jiná liga
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Terminated Account »

Jsem jiného názoru. Rozdíl mezi okamžikem kdy přijede bagr a kdy bude vidět na povrchu pouze základová deska, může být týden. Z fleku bych si to na zahrádce v zástavbě střihnul. Naopak, když bude člověk týdny jezdit z postavené kůlny s kolečkama a hlínu rozsypávat po zahradě, nebo vyvážet a naopak bude dovnitř vozit ztracené bednění a beton, tak bych se vsadil, že si o to bude celé okolí intenzivně vyprávět a spekulovat.
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Robyn »

Možná, že je to riskantní .. ale do něčeho dražšího nebo stavebně náročnějšího investovat nechci, ani na to nemám povolení. Tohle řešení mě vyjde asi na 7-8tis. Kč.
V případě, že bych to regulérně podsklepil, tak tím okamžikem moje stavba přestane splňovat parametry "drobné stavby" do 25m a následně by územní rozhodnutí neplatilo. Mohl bych dostat pokutu a taky by mi mohli nařídit odstranění stavby.

A navíc určitě je lepší mít nějaký úkryt, než mít strategické zásoby v kredenci nebo na půdě, kde je najde i stará slepá bába o holi. :-) Jo, přesně tam je mám teď. :-)

Jasně, že se budu snažit to udělat maximálně nenápadně. Mám 3 sousedy a dva jsou přes ulici a moc ke mě nevidí a třetí je mladej kluk z Prahy, který zrovna staví a věčně na stavbě není. Určitě né brzy ráno, tak objednám beton na 7 ráno a bude.
Odpovědět