Rekonstrukce domu - plastová okna

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od maci »

A unese ten rám to dvojsklo? Přeci jenom se to dělá ze silnějšího skla a jsou tam dvě?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od Karlos »

Budu muset udělat sondu zda tam ty překlady 100% mam, ale mam klasicka okna (panelakoveho typu) tak by tam snad byt mely.
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od biskup »

Cipis:

máš hodně načteno či získáno praxí, ale některé tvé teorie-rady jsou docela mimo a jiné hodně zavádějící.

Vlhkost okolo oken a plísně) není primárně rosným bodem, ale změnou technologie celého okna, stará okna "větrala" proto neplesnivěla a nebylo okolo nich vlhkost ala umělohmotná.

Stím také souvisí, správné uchycení okna při zateplení je předsazením a to minimalizuje(pokud se tedy nepoužije rekuperace) rosení okolo rámů a plísně. Pokud to dáš blíž vnější straně bude se ti to rosit v omítce venku, pokud do dáš na vnitřku, bude se ti rosit zeď. "Ideál"(jenom úzus praxí) pokud se nepoužije předsazení je umístit od poloviny do max 2/3 blíž z venku. Správně by to mělo být takto http://www.ejot.cz/stavebni-upevnovani- ... i-a2464788.

Co se týká jestli debat jestli jsou špaletová či kastlová okna lepší či horší. Pak zdě je jenom jedna odpověď nic lepšího zatím neexistuje, bohužel cena koreluje s počtem prodaných kusů. Pokud by měl někdo dobře udržovaná kastlová či špaletová okna, může vyměnit za dvojsklo(což dobře cipis radil). Ani trojsklo se tomuto pak nevyrovná.

A co vám prodejce neřekne, že plyn u dvoj-trojskla do 20let vyprchá natolik, že přestane plnit svoji funkci a místo U1,1 pak bude U2 a více.

Já bych radil, zamyslet se kolik jsi ochoten investovat, jakou technologii chceš použít (poměr peníze vs technologie, má každý nastaveno jinde).
Přílohy
předsazené okno.jpg
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od drigon »

Na novém baráku jsem dával okna zároveň s vnější hranou zdi. Polystyren při zateplení jsem tak přetáhl přes rám okna (cca 3 cm.) Šlo to udělat v pohodě (žádné dolepování slabého polystyrenu do stavebního otvoru k oknu). Funkce je taktéž bez problémů, s žádnou plísní nemám problémy. S pozdravem M.
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od biskup »

Přes SZ jsem si vyměnili názor s CIPIS a tímto se mu i zde omlouvám, špatně jsme se pochopili.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od cipis »

Jen doplním pro ostatní, špatně jsme se pochopili u rosného bodu, já to myslel obecně při zateplení zdi a kolega myslel přímo u toho okna. Uznávám, že jsem tam (http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 596#p57088) toho napsal moc dohromady, bylo to myšleno celkově, jak může špatně dopadnout starý barák, který někdo oblepí polystyrenem a dá plastová okna.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od drigon »

Pokud chcete zateplovat polystyrenem starý barák, kterému do zdí leze zemní vlhkost, jelikož nemá hydroizolaci (nebo je po letech nefunkční), tak je vhodné ho nejdříve odizolovat proti zemní vlhkosti. Plastová okna zpravidla znamenají podstatně menší větrání místností, vlhkost pak zůstává unitř, po jejím zvýšení nad určitou mez začne kondenzovat na studených částech objektu (typicky rohy a kouty zdí, okolo rámu okna a v případě špatně tepelně izolující zdi i přímo na zdi). Mokro z kondenzující vody je zpravidla živnou půdou pro plísně, dále zvyšuje vlhkost zdi, čímž snižuje její tepelnou izolaci, ta se dále ochladí a vody kondenzuje stále více. Navíc může při obložení vlhké zdi polystyrenem dojít k vystoupání mokré "mapy" na zdi podstatně výše než byla před zateplením. Vlhkost, která ze zdi unikala ven už nemůže jít přes polystyren, ve zdi se hromadí a stoupá stále výše (aby se stejné množství vody, které se dříve odpařovalo oběma povrchy zdi vypařilo pouze vnitřním povrchem zdi, tak se musí zvýšit odpařovací plocha - proto je zeď vlhká mnohem výše, než byla před zateplením. Více vlhkosti jde dovnitř baráku, ta více kondenzuje na studených částach objektu a problém se dále zhoršuje). V podstatě jde o stejný problém, jako když se majiteli domu nelíbí, že má vlhkou venkovní zeď, tak ji obloží dlažbou (kabřincem) a vlhkost pak vystoupá nad obloženou část zdi. Dosti často bývá tento způsob "řešení" problému s vlhkou zdí vidět ve starší zástavbě.
Problém se zamokřením zdí po zateplení polystyrenem se stal kolegovi z práce. Poté, co barák podřezali a udělali nové podlahy s hydroizolací vlhkost po dvou až třech letech zmizela (nějakou dobu trvá, než se odpaří vlhkost, která je již ve zdi obsažena) a dnes jsou již bez problémů. Před zateplením měli zdi vlhké cca půl až tříčtvrtě metru, po zateplení až metr a půl. Po podřezání je to dnes čistá nula. S pozdravem M.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od FarmářJan »

Rozhodně bych to promyslel s ohledem na vlhkost v baráku, protože je lepší začít níže než u oken. Ušetříš si spoustu nervů i třeba zdravotních problémů ze špatného pořadí oprav.
A pokud jsou okna a rámy použitelné, zjišťuj i něco o té zmíněné výměně skel. V práci jsme měli vyměněná skla (bylo tam dvouokno, to vnější okno mělo nová dvojskla a izolaci), zřejmě to museli udělat že to byl památkově chráněný dům. Ale fungovalo to výborně, izolovalo skvělě chlad i hluk. A narozdíl od plastu to je snáz opravitelné a asi i bezpečnější proti vloupání.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od Karlos »

Bohužel kdo viděl má okna ten chápe že nic jiného než výměna nepřichází v úvahu :mrgreen: jsou to vrtule, nejde to ani pořádně dovřít...

Jinak co se týče zemní vlhkosti tak zdá se že barák je stále dobře odizolován jelikož je podsklepený a ve sklepě (no spíše polosklepě, větší část je nad zemí) je zcela sucho - alespoň povrch omítek je bez jakýchkoliv známek vlhkosti...
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od Frank »

Úspora při výměně oken je 0. Okna mají příliš malou plochu na to, aby nám úspora vrátila investici do oken. Takže poku djsou okna alespoň trošku funkční, tak neměnit. Dovoluju si své tvrzení podložit propočtem, který jsem si dělal, když jsem byl manželkou donucen nechat okna vyměnit.

http://uloz.to/xvaWukNX/okna-prepocet-xls

Mění se zelené políčka, některé konstanty pro lokalitu jsou na druhém listu.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od cipis »

Ty máš změřená stará okna? Nebo snímky z termokamery pro porovnání? Myslím si, že tam ten rozdíl bude mnohem vyšší.
A to se nezabýváme náklady na údržbu stávajících oken, případně doplnění ventilace po instalaci nových atd.
Pokud jsou stará okna mechanicky v pořádku, žádné zkroucené rámy atd., tak je to na dodatečnou montáž skla, pokud jsou už hnusná zkroucená nebo potřebují kompletní nový nátěr atd., tak je to na nová okna.
A to se ještě nebavíme ani třeba o izolaci hlukové, zvláště u oken do ulice je to fest poznat.

Takže to rozhodnutí se nedá dělat jen tím suchým výpočtem, který bere konstanty, které se stejně v průběhu let mění ...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od bivoj »

cipis píše:...A to se ještě nebavíme ani třeba o izolaci hlukové, zvláště u oken do ulice je to fest poznat...
Naprostá pravda. Zvukový komfort se po montáži oken s trojsklem dokáže neuvěřitelně zlepšit! (Osobní zkušenost). Dnes už nechápu, jak jsem mohl dřív ten randál vydržet. Takže opravdu to není jen o suchopárném výpočtu.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od Frank »

Tak vzorec jsem si nevymyslel, kamerou jsme měřili před i po. Zvuková izolace je něco navíc, psal jsem o finanční úspoře. jasně že když chceš komfort, tak si musíš připlatit. Ke změně konstant, to bych tam také musel započítat, že tepelná izolace nových oken bude také klesat, takže návratnost se ještě prodlouží. Známe někdo životnost plastových oken? Pokud vím, tak první plastová okna, co se v republice montovala už jsou dávno po výměně.

Myslím, že pokud chce někdo ušetřit na vytápění, tak je lepší zateplit strop a podlahu, dosáhne se daleko větších úspor za zlomek ceny nových oken.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od Karlos »

Máš na mysli vnitřní zateplení (něco nalepit na stropy v místnostech)? Kolik tak cca vyjde zatepleni 1m2 stropu?
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od cipis »

Já jsem neříkal, že sis ten vzorec vymyslel. Jen to prostě není všechno. Píšeš, že je to investice, ale ona to není jen investice do úspory tepla. Má to řadu dalších výhod a samozřejmě i nevýhod. Hluk, čas na údržbu, ...
Původně tohle téma vzniklo kvůli výměně oken, protože stará už nejsou ok.
A za sebe můžu říct, že radši než komplet celá okna renovovat (opálit, natřít, předtím vyrovnat, utěsnit, ...), tak je jednodušší a rychlejší ty okna vyměnit. Na baráku to máš při troše štěstí za dva dny vyměněné, renovovat okna budeš celé léto a budeš toho mít plné zuby. A počítat s tím, že to někdo udělá za tebe také nemá cenu, protože cena té práce vyjde jak nová okna.
A k té změně konstant - měl jsem na mysli spíš trvalejší změnu počasí, směrem ke chladnějšímu (navzdory "globálnímu" oteplování). Nejen tedy degradaci materiálu. No a samozřejmě ceny, ty mohou být za chvíli klidně 2x vyšší u některých paliv ...

Zateplení stropu či podlahy se ti nepodaří za zlomek ceny nových oken, 5cm polystyren tě stojí tak 80 Kč/m2, 10 cm vaty 100 Kč/m2, no a pak samozřejmě ta nová podlaha nebo strop.
Nebo myslíš foukanou izolaci, do prostoru mezi stropem a podlahou? To ale neuděláš všude ...

Takže, jak jsem psal, není to jen o penězích, je v tom hromada jiných věcí ...
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od Frank »

OK, uznávám, s tím zlomkem jsem to přehnal :head , nicméně když jdu po vesnici, vidím spoustu oken vyhozených před barákem, která jsou naprosto OK a měnila se jen proto, že to mají sousedi a přece super ušetříme. Poopravím teda to co jsem řekl, správně jsem měl říct, že za stejnou cenu jako za okna se dá zateplit strop a návratnost je rychlejší.

Mimo jiné vím o firmě, kde se dá koupit drť skelné vaty za hodně dobrou cenu, protože je to pro ně odpad. je to v Jihlavě, kdyby měl nekdo zájem, dám mu kontakt. S tou firmou nemám nic společného, tak to neberte jako reklamu.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od cipis »

Jj, to jsme tu také probírali. Dáme plastová okna do starého baráku. Super.
Ta voda do dvou metrů.
Myslím, že se shodneme na tom, že je potřeba o tom přemýšlet komplexně a ne, jak píšeš, sousedi mají, tak my taky. Jen samotná okna nejsou všechno a leckde to spíše uškodí. Je potřeba zvážit všechny možnosti a vybrat to nejvhodnější, nejen z finanční stránky. Opravdu třeba u někoho vyjde levněji zateplit starý trámový strop a u oken třeba vyměnit ve venkovních křídlech skla, než to bezhlavě celé vyměnit a pak se divit ...
Myslím také, že se nám tu schází už dost dobrých postřehů a zkušeností, tak je z čeho vybírat. U souseda například výrazně pomohla ta foukaná izolace, plastová okna už měl dříve, protože stará byla v katastrofálním stavu. U něj to ale šlo, protože měl v mezistropu tařka volno a nemusel toho záklopu tolik vybírat. I tak se z tama vyklidilo hromadu bince.
Abych to nějak shrnul a víceméně se vrátil k tomu, co tu před časem zaznělo, pokud jsou stará dřevěná okna relativně v pořádku, tak je na zvážení, zda u nich vyměnit jen skla místo kompletní výměny. Případně vymyslet ještě jiný způsob, kde ušetřit za teplo ;-)
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od Strelec45 »

Tak jak to vypadá s odstupem dvou roků? Úspora byla? Další zkušenosti?
Já měnil letos, páč dřevo šlo do kytek a ani větrat jsme nemuseli. :mrgreen: Koukal jsem po oknech a zjistil, že v kvalitě jsou dost velké rozdíly. No a teď babo raď, koho ( co ) vybrat. Nakonec jsem náhodou narazil na kámoše, co je profesionálně montoval. Tak jsem je objednal u jeho bývalého zaměstnavatele, "přes něho" a kámoš mi je i namontoval. ( Já mu pomohl po půlroce zase s jeho :P ) Výrobce profilů z němec, žádné polské, kvalitní ocelové výztuže. Těžký byly, to mě překvapilo. Tak jsem zvědav.

Jak jste anoncovali plíseň, tu doma mám taky, asi izolace, jak tady zaznělo. Má někdo zkušenosti s tím inzerovaným systémem osmózy proti zemní vlhkosti? Má to cenu? Je to kec? Abych pravdu řekl, moc tomu nevěřím, ale kutat se mi moc nechce. Musím kouknout, jestli je tady vlákno o tom. Zatím jsem na něj nenarazil.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od cipis »

Nijak, protože se k těm oknům dostalo asi před dvěma týdny :D :D :D
Takže je všude pořádný bordel, partička místo toho, aby tu v osm stála před barákem, tak dojížděla tak na jedenáctou a ve čtyři je tu už nikdo neviděl, tak se to protáhlo na 5 dní. Je pravda, že nejvíc času zabralo zapravení, protože se samozřejmě nahrazovala kastlová okna a po vyrvání starých samé překvápko. Takže uvidíme na jaře a pak v létě ...
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Rekonstrukce domu - plastová okna

Příspěvek od Strelec45 »

To mi povídej. Prachu všude, ani jíst jsem nemusel, jak jsem toho byl nažranej. :lol: A všude po baráku... i když jsme to měli zakryté. My jsme věděli, do čeho jdeme. Kladivo a bourání špalet mezi vnějšíma a vnitřníma křídlama byl největší vopruz. Ale za dva dny bylo hotovo, pak už jen jeden den dokončovaček.
U kámoše to šlo hůř (jedno okno), než jsem vytáhl sbíječku. Pak už to šlo ráz na ráz. :rock Za den hotovo a druhý den začištění.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Odpovědět