Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
ARNY
Příspěvky: 38
Registrován: 27.09.2012 22:43

Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od ARNY »

Odděleno z vlákna: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud. Karlos.

Mám jeden možná stupidní dotaz. Mám v plánu při předělávání skříně s pojistkami nechat udělat za fíčkem nějakou zásuvku, do které by se v případě odpojení od sítě napojila elektrocentrála. Samozřejmě by mě to asi neutáhlo vše, ale asi základní věci ano. Já jen jestli je to vůbec možné...?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Podle norem je to asi prasečina, ale fyzicky to jde ;) Takto jsem "živil" celou firmu několik let.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

ano jde to . Dělá se to různě , podle potřeby elektřiny ( jestli potřebujete jet 24/7 bez přerušení jako v nemocnicích například . ) Nebo operativně ( kde provoz 24/7 není nutný ) .

Vřele doporučuji obrátit se na odborníka ( už jen kvůli revizím atd... )

Standartní prasárnu tedy natáhnout to prodlužovačkou nedoporučuji ( né tak že si doma uděláte zásuvku a do ní zapojíte centrálu prodlužkou , protože na konci prodlužky budete mít kolík s 230V a to je špatně . Šlo by to udělat tak že si připravíte z rozvodnice kabel a ten budete zapojovat do centrály tak by to šlo ,ale upřímně řečeno nevím přesně co na to říkají normy . )

Poznámka k čičmundíkovi : Klidně tam na pevno být může , ale musí být odpojen při nepoužívaní např. jističem . Ono šrobovat něco v rozvaděči za tmy není úplně fajn :) . Hlavně opatrně .
Naposledy upravil(a) Desouza dne 30.10.2013 23:14, celkem upraveno 1 x.
čičmundík
Příspěvky: 69
Registrován: 23.12.2012 21:05
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: střední Čechy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od čičmundík »

Otázka je, jak moc "profi" to má bejt. Samozřejmě existujou zařízení, který při výpadku proudu zajistěj krátkodobě chod okruhu z baterií a automaticky nastartujou centrálu, která to pak táhne sama. Připojujou se až za hodiny, ale něco stojej. V případě "samodomo" řešení bych to řešil spíš nějakou zakrytovanou svorkovnicí za hodinama, ke který by se v případě potřeby přišroubovala šňůra se zástrčkou do centrály. Napevno bych tam tu šňůru rozhodně nenechával právě z důvodu, který zmiňoval předřečník - za běžnýho provozu bude pod napětím a může dát ránu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Proc to delat jednoduse, kdyz to jde slozite, ze ano? Staci vypnout domovni jistic a do zasuvky v dome vrazit prodluzku se zastrckou na kazdem konci. Druhy konec samozrejme do centraly. A vysledek? Faze, na kterou je pripojena centrala pojede. Svetlo domova bude zachraneno! Heureka!

A jako Rozpadlik se v nouzi mohu na nejake normy... :moon
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Pouze v případě, že máte doma 1f rozvod. Pokud 3f, tak nejlepší bude použít i 3f centrálu, nebo budete muset zajistit propojení fází, aby vám v domě nešlo jen něco.
Použil bych zásuvku jako je například na pripojení UNIMO buněk příp karavanů. Ty přece musí splňovat bezpečnost. A odpojení od sítě nejlépe pomocí přepínače 1-0-1. Tím bude vyřešeno, že se centrála nikdy nepotká se sítí. Nevím jaké mají ochrany, ale tipnul bych si, že by to byla její smrt.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Desouza »

pro Fabulouse
tak jako určitě to tak jde ,ale má to své omezení :)

Maximální velikost jističe/pojistky [A] 16
Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm2] 2,5 ( klasika pro zásuvkové obvody )

Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW]
Jednofázová elektrická přípojka 3,6
Třífázová elektrická přípojka 11

Silnější 1f centrálu než 3,6 kW bych na "drzáka" nezapojoval .

Pro jistotu : 8-)

Podle legislativy České republiky (vyhláška 50/1978 Sb.) ZAKAZUJE, jakékoliv práce na elektrickém zařízení (projektování, vnitřní zapojování, měření, připojování k síti, opravy,...) osobám BEZ elektrotechnické kvalifikace. Práce na elektrických zařízeních (elektrických strojích a přístrojích) je práce na VYHRAZENÝCH technických zařízeních.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od achopsalista »

Fabulous :yes
presne takto to máme vyriešené.
z času na čas, hlavne v zime nam vypadáva sieť, raz sa stalo že sme prúd nemali 2 týždne...
2Kw centrála /Čína/ sic jednofazova, svoju prácu spravila, samozrejme nebežala neustále...
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od miki »

Zdravím.
A tak to mám i já.
Před skříní s jističi v bytě mám ještě pro sichr předřazený vypínač, který mě odpojí od sítě.
To kdyby mě nějakej debil ten jistič nahodil, skříň je i pro ostatní nájemníky přístupná.
Takže hodiny, hlavní jistič ve sklepě ve skříni s přívodem, vypínač v bytě před bytovou skříní, zásuvka, která je vedle bytové skříně s jističi.
Blackout :
Dojdu do sklepa vypnu hlavní bytový jistič, dojdu ke skříni v bytě, vypnu pro sichr vypínač před bytovou skříní,
Propojím zásuvku vedle bytové skříně s centrálou, nastartuji centrálu. SVÍTÍM !!
Signalizace obnoveného napájení mě upozorní, že mám vypnout centrálu.
Miki.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od gravedigger »

Jakou máš centrálu? Ptám se proto, že ty co mám já se moc v uzavřeném bytě použít nedají.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

V paneláku by šela použít invertorová vystrčená na balkón. Jsou fakt tichounký, ale ta cena.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od achopsalista »

podla toho ako to Miki píše by som typol že býva v menšej tehlovej bytovke, kde v pivnici má uložený generátor s výfukom von. skôr by som mal obavy či o neho neprídem keď začne vrčať. reku idem skontrolovať prečo zrazu nejde a ešte ako bonus v ponurom pivničnom komplexe dostanem na butku :punch
ja som mal vyvedený výfuk von z domu, ale aj tak to smrdelo tak že sa nedalo dýchať, ale to bola china...
teraz to zapínam v prístavku a kábel do domu...
Uživatelský avatar
ARNY
Příspěvky: 38
Registrován: 27.09.2012 22:43

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od ARNY »

Díky moc za rady. Vidím, že to jde a tak mě elektrikář aspoň neumlátí argumenty, že to nejde... Nemusí to utáhnout vše, v podstatě mi jde jen o mírné svícení, udržení čerpadel v chodu (studna, topení) a ledničky a mrazáku...víc nepotřebuji...na teplou vodu mám slunce případně hrnec nad plynovém vařiči a zbytek není třeba - TV a net stejně asi nepůjdou:-). Pokud by to bylo dlouhodobé, tak stejně musíme někam zmizet, páč dům není ubránitelný, i když můj trezor není zrovna prázdný:-D
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hdm »

Teď nešel jen asi hodinu proud.
Dočasná záloha pro čerpadlo kotle úplně v pohodě vydržela, jen by to ještě chtělo indikaci v případě vybité baterie.
Doma se rozhostilo naprosté ticho (žádná lednice, myčka, pračka...) a "tma". Celou dobu mě hlodala myšlenka, že pořád jsem se nedokopal k tomu dát důležité informace a znalosti na papír :(
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Foxy »

achopsalista píše:ja som mal vyvedený výfuk von z domu, ale aj tak to smrdelo tak že sa nedalo dýchať
Vzpomínám si, že v časech vojenských jsme mělce zakopanou hadici výfuku od dvoutaktní elektrocentrálny zavedli do malé "zemljanky", pokryté hromadou chvojí, mechu a podobného bordelu. Nejen že to pohltilo kouř i převážnou část výfukového smradu, ale navíc to i dotlumilo výfukový hluk centrály.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Kocour »

Elektrocentrála k bytovému rozvodu:
Ne, že bych se do toho momentálně chystal, ale kdyby se zásobování elektřinou někdy v budoucnu zhoršilo natolik, že by to začalo být praktické, viděl bych zapojení asi takhle:
- za hlavním bytovým jističem pomocný rozvaděč s PŘEPÍNAČEM (popřípadě vícepólovým a s pomocnými póly na nižší proud), který by do bytového rozvodu přiváděl buď síť nebo centrálu a bránil úrazu elektrickým proudem při manipulaci s pohyblivými rozvody centrály.
- v pomocném rozvaděči napevno nasvorkovaný a svinutý krátký kabel s vidlicí připojený ke kontaktům přepínače bez síťového napájení. Tak aby při výpadku stačilo centrálu připojit standardní prodlužkou. Díky přepínačí nejsou nikdy odhalené kolíky vidlice živé.
- ty pomocné póly přepínače využít k tomu, aby připojovaly optickou případně akustickou signalizaci na napájení, které není v dané poloze přepínače připojené k bytovému rozvodu. Tj. při provozu z centrály by signál značil obnovení dodávky ze sítě, zatímco při provozu ze sítě by upozorňoval na běžící centrálu.

Samozřejmě to není dokonalé v tom smyslu, že by se to chovalo jako UPS, tedy že by vůbec nedošlo k přerušení dodávky, ale zase tam není žádná elektronika, která by se mohla pokazit.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od urbanwarrior »

Pánové, při napojování centrály na pevný rozvod je potřeba používat rozum a maximální rozvahu. Když jsem četl příspěvky typu "kolíky tedy budou bez proudu", je to přesně ten typ řešení, který vám pomůže do krimu a někomu jinému do penálu.
Z připojovacích podmínek vašeho milovaného distributora elektřiny vyplývá (a mají to kupodivu všichni stejně), že centrálu si smíte na rozvod připojit jen s jejich souhlasem a vědomím! Musíte jim sdělit, jaká technická opatření blokují průnik centrálového proudu do sítě distribuce. Má to logiku z pohledu zabránění úrazu proudem, když na síti probíhá údržba a musí být bezproudí.
Vězte, že hlavně v divokých 90. několik rozvoďáků zařvalo, když fabriky při odstávce přeply na tovární elektrárnu, aby v kritických časech mohly moderně dosahovat zisků, a něco se potento...
Současně radím mít postup dobře vymyšlený, ještě lépe připravený (a ověřený např revizákem), protože v tomto případě nepovedená improvizace hrozí průšvihem velkého rozsahu (například zamčení odpojovače hlavního přívodu od distribuce, signalizace návratu mateřské sítě, připravený nebo připojený záložní napájecí kabel s bezpečnými koncovkami a v bezpečném průřezu atd.).
Dopředu by si měl člověk taky uvědomit, že i přechod ma centrálu znamená omezení. Takže si dopředu ověřit, co centrála utáhne. Výkon, co mají zdroje na štítku, je často jen zbožné přání čínského výrobce. Současně mít na paměti, že centrála není tvrdý zdroj, takže veškeré prodlužky a kabely je lepší používat s větším průřezem, než běžně (pozor na populární prodlužovací bubny z různých hobbymarketů o průřezech 0,5mm2 a pod.) - můžou pomoct vaší centrále do hrobu.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od colek »

Pokud to budu obsluhovat jen já,moje válka.A těm rozvodnejm ku... nic hlásit nebudu,ještě by vymysleli,abych něco platil.Co se děje v mým baráku je moje věc.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Do té doby, než někomu ublížíš to je tvoje věc.
Některé nařízení tu nejsou jen pro buzerování občasu. Zrovna vyhláška 50 mezi ně patří a je dobré jí dodržovat.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od achopsalista »

páni tuším sme na rozpade nie? je jasné že totálny chuj nech do toho radšej nehrabe.
bavíme sa predsa o bezpečnej forme zapojenia centrály na bytový okruh. a je jasné že keď to zapojím tak istiace vypínače zopnem a von z domu nevýjde ani volt...
ale fakt je že vyhláška je vyhláška... tuším idem prihlásiť aj moju vybudovanú pivnicu, však vyhláška mi to nakazuje predsa len ide o prerábku domu a tudíš mám nahlasovaciu povinnosť. :chuckle
Odpovědět