Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od sunny-x »

Máš obvodové schéma zapojení (generátoru, stabilizátoru, atd....) z "tvojí centrály" ??? Zkus to někde uploadnout a dát sem link. Díky
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Mates8
Příspěvky: 7
Registrován: 17.01.2018 0:33
Pohlaví: muž

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Mates8 »

Schéma bohužel nemám, ale vše jste tu již prodiskutovali stačí si přečíst diskuzi a ví to každý.

Prvně je potřeba zjistit, kde je v centrále fáze aby se nestal problém, že jí nedopatřením pustíš do nuláku na to pozor.

Jelikož u nás dnes opět nešel 3 hodiny proud tak jsem si musel zaimprovizovat a pospíšit, čili jsem hodil dva telefonáty se známín elektrikářem a šlo se do práce. Do řady jističů jsem osadil 3 16A na každý okruh fáze jeden, které jsou propojeny s ostatními jističi vodící lištou, na druhé straně jsem k těmto jističům přivedl fázi z centrály a je hotovo. Nulu jsem připojil řádně do svorkovnice k nulákům a je hotovo. Jen si musím dávat pozor při chodu obojího protože musím při přepínání vždy shodit přívod proudu, čili když chci jet na centrálu musím shodit hlavní jistič a následně nahodit 3 jističe od centrály a naopak když chci zkusit proud ze sítě tak musím opět shodit 3 jističe z centrály a následně nahodit hlavní jistič. Je to taková prasečina, ale jelikož jsem se dnes nedostal pro přepínač 1-0-2 na dva okruhy, tak jsem musel krizovku řešit takto.

Můj záměr je ale zapojit to takto, což učiním zítra po nákupu dílů a to takto, že za hlavní jistič osadím přepínač 1-0-2, který budu mít na 1 připojen ze sítě a na pozici 2 zde přivedu proud z centrály a tím pádem se vyhnu problémům s přepínáním hlavního jističe a pomocných protože tímto přepínačem se to dá přepnout za chodu obou a fáze se nikde nepotkají. Pouze musím jeden jistič 16A dát jen na přívod proudu z centrály do přepínače 1-0-2, aby zde v případě problému vylítl on a neshořela centrála.

Samozřejmě sem nemotám diody chodu centrály a diody chodu proudu z přívodu které zde mám taky udělané. Centrálou hravě utáhnu dvougenerační barák čili čerpadlo kotle, 2x mrazák, 2x lednici, světla, televize, a drobné spotřebiče. Vodu si ohřeji pomocí kotle, protože to už neutáhne to centrála nedává, co co bych chtěl za 7000 :D

Někdo toto bude komentovat určitě že je to prasečina, ale chci vás vidět, když byste byli v tomhle hnusném počasí bez proudu. Dnes to docela šlo běžně to trvá tak do 5ti hodin :D A prodlužky tahat po celém baráku teda nebudu, když mám rozvod ve zdech.Až bude více peněz je mi jasné, že si budu muset udělat komplet rozvody dle normy s chrániči ale v současné době na to nemám, proto jsem to řešil takto. Jo a jelikož je pořád někdo doma nechtěl jsem UPS. Touto bych řešil tak maximálně kotel,ale zbytek baráku bych stejně řešil centrálou.
Mates8
Příspěvky: 7
Registrován: 17.01.2018 0:33
Pohlaví: muž

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Mates8 »

Zapomněl jsem dodat, že když jsem bez proudu rovnou shodím jistič bojleru, dále motoráku a elektrický sporák, protože to fakt centrála nedá a v krizové situaci máme stejně doma plynovou varnou desku a dále přenosný vařič. Bohužel si k jídlu nedám pečené masíčko, protože na to už centrála nemám výkon :D

Snad jsem někomu poradil, či jiného odradil. To záleží už na názorech.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od krvfx »

Můžeš to trochu vymazlit a místo přepínače dát vzájemně blokované stykače, pak by na přepínání stačila dvě tlačítka - nebo by to šlo udělat i tak, že dokud napětí v síti, tak není možné sepnout stykač od centrály - který by naskočil se startem centrály. No a když napětí v síti zase naskočí, tak by to se zpožděním zdechlo centrálu automaticky.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od dracekvo »

Podle mě jsou stykače zbytečně složité řešení s trvalou spotřebou a možností poruchy. Přepínač 1-0-2 je jednoduché blbuvzdorné řešení. To by připadalo v úvahou pouze tehdy, když bych měl centrálu s aut. startem a chtěl to vše automatizovat.
Jinak z praxe doporučuju sítě přepínat nejdříve za 5 min. To kvůli kompresorům chlazení. Pokud běželi, tak se znovu nerozeběhnou, pokud se nenechá chvilka na vyrovnání tlaků. Sice je tam tepelná ochrana, ale je zbytečné kompresor trápit.
A druhá věc. Aspoň jedno světlo zapojit před přepínač, aby jsme meli nejakou indikaci, že už jde síť. (obvykle světlo nad rozvaděčem, nebo tam třeba připojit zvonek)
Budu doma dělat to samé, jen to budu mít automatické, takže pomocí stykačů s blokováním a napájení domu bude pomocí 5kW měniče z baterek. Jeden stykač bude trvale sepnut a půjde do něj přes dům 3f síť a pokud elektřina nepůjde, během 5 min. se stykače přepnou a druhý všechny fáze v domě se spojí, tak aby šlo vše napájet z 1f měniče. Kvůli té prodlevě bude muset být na oběhovém čerpadle topení stejně malá UPS, což stejně doporučuju (pokud máte), protože v době výpadku nemusíte být doma.
Po naběhnutí sítě + nějaké spoždění opět na 5 min vypadne v domě elektřina a potom se to překlopí zpátky na síť.

Prodlevu mám schválně, jednak kvůli těm kompresorům chlazení (mám toho doma víc jak lednici a mrazák i když ty lepší s regulátorem už mají automatycký dellay mezi zapnutíma kompresoru) a pak když by někdo vařil na el. plotně, tak aby si všiml, že nejde proud a než naběhne záloha přes měnič, vše žravé vypnul. Nebo i pro případ, když by někdo pracoval s 3f spotřebičem. Ten samozřejmě na 1f měnič nepůjde.
Mates8
Příspěvky: 7
Registrován: 17.01.2018 0:33
Pohlaví: muž

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Mates8 »

O stykačích jsem premyslel taky ale finančne i blbuvzdornější je ten prepínač 1-0-2. Jinak o UPS na oběhove cerpadlo jsem přemýšlel taky a to bude do budoucna druhá investice kterou hodlam jeste provést.

Jinak pred vypinacem chci dat cervenou dipdu do rozvadece s vyvodem zasuvky ne na proud ale na zvonek krery me upozorni na zapnutý proud ze site. Uz tuto diodu mam vyvedenou v kuchyni, kdy mi vzdy svítí při nocnim proudu tak tam pridam druhou a bude. Je to lepsi resene nez nejaka svetla protoze se dioda nehřeje a da se koupit uz v ochranym krytu s vivody na fazi a nulak tudiz je to blbuvzdorne pripojeni. Jinak ji mam pripojenou i na fazi od centrali v pripade poruchy si vsimne i lajk ze nesviti a tudiz centrala v kolne vzdalena 35 metru kabelu od rozvadece nejede.

Jedine co me zajima jestli mi to i utahne darling ktery si chci pořídit na splachovani a zalevani uzitkove vody, protoze voda nam taktez nekolikrat do roka netece z duvodu havarii stareho vedeni a v lete za sucha a vecne po toalete tahat vodu ze studny v kbelikach se mi nelibi.

Jeste k tomu prepinani mas asi pravdu ale kdyz nam pokazde po poruse pousteji proud tak to minimalne 3x nahodeji a schodeji tudiz cely barak blika jak vanocni stromecek a to taky neni od eonu moc setrne, proto kdyz si to clovek prepina manualne tak vycka ale vypadky site takoveho razu nijak neovlivnis a to jejich pousteni a zapinani proudu ti taky moc nepomuze protoze u tech stykacu ti to prepnou a spadne centrala a kdyz ji nemas s automatickym startem stejne budes potom muset letet do kolny to zase nahodit protoze ti to za 5 minut opet vypnou. Cenove se bavim o centralach za cca okolo 7000, ale od znamich mam zkusenost ze jde dobre a bez porzchy. To ji tahaji neustale na chatu. Taky čína od hechtu. Ale zatim slouzi jak ma.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od sunny-x »

Mates8: To obvodové schéma centrály jsem chtěl pro tvé dobro :-) Chtěl jsem se na to mrknout a když tak ti trochu poradit.

Nechej si to raději někým (nejlépe známým revizákem) nezávisle překontrolovat (až budeš mít přepínač asi od OBZORU 1-0-2). Více očí (hlav) najde více závad (pochybení).

PS: jaký máš typ centrály a jaký typ motoru na "darlingu" tím chceš spouštět?
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od K4cer »

Před pár dny se to samý řešilo tady http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... 04#p163397

Mates8: zapojils to nakonec dobře, jen doufám že s elektřinou ti to jde líp než s psaním, jsem si to musel nejdřív vymyslet a pak třikrát přečíst, abych zjistil co si vlastně zapojil kam. Ale funkční to je a jako provizornímu řešení tomu nemám co vytknout. Finální řešení s přepínačem 1-0-2 je v souladu s normou a je bezporuchový, souhlasím s dracekvo ohledně zbytečné překomplikovanosti stykači.
Akorát já bych připojení centrály řešil přípojnicí (ta nemusí být nutně v rozvaděči, může být v domečku kde bydlí centrála) a kusem prodlužky, přijde mi to profesionálnější než kabel ze zdi s vidlicí. Rozhodně bych centrálu nepřipojoval natvrdo, pro případ že ji chci použít jinde.

Před iks lety jsem chvíli dělal v pekárně, kde jsme měli centrálu jako rezervu pro napájení míchačky na těsto a taky na světla; připojovali jsme ji prodlužkou s vidlicema na obou koncích - což je sice prasárna, ale to jsme všichni věděli a dávali jsme bacha aby se nic nestalo. Přepínač 1-0-2 a přípojnice je proti tomu profi a elegantní řešení.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Mates8
Příspěvky: 7
Registrován: 17.01.2018 0:33
Pohlaví: muž

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Mates8 »

Moc vám všem děkuji za konzultace.

Pro K4cer moc se omlouvám za psaný projev, ale máš pravdu čeština a psaní na mobilu mi moc nejde :D ale zase na druhou stranu se to podepsalo v pracovní sféře, že tam je vše až moc pečlivé. Jak říká známí elektrikář, že jsem moc puntičkářský, že se to takto vše úhledně dělalo, tak za první republiky a že profesi elektrikáře bych si nic nevydělal, protože jsem moc poctivý. Sice mě tímto názorem na jednu stranu štve, ale na druhou stranu tu práci vždy dělám pro sebe nebo známe jako koníček a tím pádem to odpovídá i mým představám. Pouze cituji jeho slova.

Pro sunny-x děkuji za případnou kontrolu, ale neboj se než začnu vše dělat tak si prvně zjistím vše potřebné, a když si nevím rady tak se zeptám. V podstatě dokud to nenaplánuji do detailu, tak do ničeho nejdu. Jistota je jistota,než abych sebe, nebo někoho jiného zabil. Zase vždy se mi je nechce otravovat, proto jsem poprvé zkusil diskuzní forum. Dále co se týče veškeré mojí práce, než vše uvedu v provoz, tak to postupně vše odzkouším, lépe víckrát provést zkoušku, než abych něco podělal, kdysi jsem měl i 50ku, ale nedostal jsem na ní doklad, neboť jsem nedokončil vysokou školu.

Pro dracekvo a krvfx také moc děkuji za konzultace a případné názory.

Pro gravedigger nicméně chápu tvé obavy, ale obrátil jsem se na forum s dotazem a nepotřebuji odpověď, abych si zavolal elektrikáře, to vím taky, že mi to připojí, ale chci si to udělat sám a také jsme chtěl vyzkoušet forum. A věc druhá, když budu polemizovat o krajnostech, když mě to nezabije a něco se podělá, tak jde vždy jen o materiální škody. A věř tomu, že kdybych si s tím nevěděl rady, tak se do toho nebudu pouštět.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od sunny-x »

Mates: Chtěl jsem ti trochu poradit, když jsi přede mnou dostal tak cenné rady :-)

Napiš mi prosím (až to odzkoušíš) jakou máš centrálu a jaký motor jsi s ním rozbíhal (darling). Díky
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Mates8
Příspěvky: 7
Registrován: 17.01.2018 0:33
Pohlaví: muž

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Mates8 »

Centralu mam tuto HECHT GG 3300 - jednofázový generátor elektřiny

https://cz.hecht.cz/hecht-gg-3300-jedno ... elektriny/

A darling teprve budu kupovat ale z duvodu financi to musi chvili počkat. Jakmile vše rozchodim napíšu určitě, to ale nebude v dohledné dobe.
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Kopour »

Já mám doma 3KW elektrocentrálu ve sklepě.Vývod spalin je do volné komínové šachty pomocí kovového husího krku až nahoru asi 5 cm nad komín.Elektrocentrála stojí na sadě louhových baterií o kapacitě 960 Ah.Připojená je k el.síti přes dva stykače.Jeden je za elektroměrem a při výpadku proudu se odpojí a jde nastartovat pomocí start tlačítka po obnově dodávky el.proudu.Druhý stykač je u elektrocentrály a jde připojit až po nastartování elektrocentrály když začne vyrábět proud opět start tlačítkem.Takže pokud přestane elektrocentrála dodávat proud odpadne stykač a elektrocentrála je odpojená.Elektrocentrála a síť je propojená třífázově kabelm do rozvaděče.Na vstupu stykače od jednofázové elektrocentrály jsou propojeny všechny tři fáze.Je to rozhodně blbuvzdorný a nehrozí žádný zkrat se sítí.A mám všechny zásuvky v baráku pod proudem.Akorád třífázové motory nejde použít.
Sakulak
Příspěvky: 6
Registrován: 03.12.2019 10:34

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Sakulak »

Jak máte prosím řešený výfuk pokud je EC v objektu?
Dvouplášťový nerez komín? Izolace?
Mám EC v garáži v suterénu a připravený průchod skrze zeď KG DN200?

Potřebuji nějak bezpečně a pokud to půjde i levně vyřešit odvod spalin...

Díky za nápady...
zerg
Příspěvky: 3
Registrován: 11.12.2019 19:41

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od zerg »

Diky za tipy, nicmene porad mam problem.
Predstavte si malou invertorovou centralu 2kVA s jednofazovou schuko zasuvkou, takze nikdy nevite, kde mate fazi a kde nulak. Dokonce jsem zkouseckou nameril napeti v obou dvou, proti zemi, takze mam podezreni, ze nulak vlastne neni nikde a stridave napeti jde symetricky do obou dvou.

Co s tim ?

Pokud bude mezi elektromerem a rozvadecem 3 fazova zasuvka a v ni strcena vidlice do baraku a pri vypadku elektriny prizemnim centralu, nastartuju, vytahnu vidlici od baraku a vrazim ji pres kabel se spojenymi 3 fazemi do zasuvky na cenrale, jak se to bude chovat ?
V HOP je spojeny nulak se zemenim, zemeni odpojovat od nulaku nebudu, takze doufam si to centrala pobere a napeti pujde vzdy tim spravnym dratem do faze, at otocim jednofazovou vidlici jak chci.
Ale nevim, jak jsou invertorove centraly zapojene.
Aby to nahodou nevyrazilo pojistky na centrale, nebo neco horsiho.
Sakulak
Příspěvky: 6
Registrován: 03.12.2019 10:34

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Sakulak »

Centrála je v síti IT.... vaše měření napětí s DMM kterej má vstupní impedaci 10Mohm je k ničemu....( Měříte nesmysly)
To stou zásuvkou schuko jsem nepochopil- oba póly jsou pracovní... není žádná fáze a nulák nebo jak to nazývate

Máte dvě možnosti jak to vyřešit:
Pokud, máte dům v rozvodu TN-S dejte za vstup čtyřpólový přepínač sítí a přepínejte všechny pracovní vodiče, včetně N.

Pokud máte dům v TN-C nebo TN-C-S pak spojte jeden pracovní vodič výstupu EC s vodičem PEN
zerg
Příspěvky: 3
Registrován: 11.12.2019 19:41

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od zerg »

Dekuji, rozumim. je to TN-S varianta.

Omlouvam se ze zmatek v terminech, elektro jsem nikdy nestudoval.
zerg
Příspěvky: 3
Registrován: 11.12.2019 19:41

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od zerg »

Tak nejak si to predstavuju, akorat ze ten prepinac ma kvuli jednoduchosti na obrazku jen jednu fazi, v realu budou tri faze. Doufam, ze to neni uplna blbost nebot jak jsem napsal vyse, nikdy jsem nestudoval elektro.
centrala.png
Sakulak
Příspěvky: 6
Registrován: 03.12.2019 10:34

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Sakulak »

N vodič je potřeba přepínat až mezi N svorkou a chráničem.

Tak jak je to namalované jste z IT EC udělal TN.( Může vadit a nemusí- viz otázka níže)

A od elektroměru Vám jde určitě vodič PEN. Ten neprepinat...

Ještě jedna otázka: nevím jestli nemá tato invertorová EC hlídač izolačního stavu... Zkuste spojit jeden pracovní vodič a PE...jestli bude vše nadále fungovat
Uživatelský avatar
mercedes777
Příspěvky: 73
Registrován: 01.01.2014 22:32
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od mercedes777 »

Takto mam zapojeny generator ja. Najede automaticky vypadkem site a nastartovanim generatoru, prez dalkove ovladani.

http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... &start=160
Naposledy upravil(a) mercedes777 dne 26.12.2019 3:40, celkem upraveno 1 x.
Sakulak
Příspěvky: 6
Registrován: 03.12.2019 10:34

Re: Instalace elektrocentrály na bytový rozvod

Příspěvek od Sakulak »

Tohle řešení je určitě funkční, ale ne vyhovující.

Je potřeba mít stykače které mají mezi sebou i mechanickou vazbu. https://www.se.com/cz/cs/product/LC2D25 ... 230v-50hz/

Další slabinu vidím v napojení cívky stykače jen na jednu fázi.
Je potřeba hlídat všechny 3. Ideálně na straně distribuce i zálohy...
https://www.schrack.cz/eshop/napetove-r ... u3011.html
Další problém je, že ihned po nastartování centrály se připojí záťež...což je špatně. EC by měla alespoň 3-5 min běžet bez zátěže...je nutné použít zpožďovací relé....
Co po obnovení napájení z distribuce? Centrála dál poběží....

Takže jsme zase u toho, že nejlepším řešením na doma je obyčejný přepínač 1-0-2 a optická ( akusticka) signalizace obnovení distribuce
Odpovědět