Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Karlos »

Po vyčištění bych také na dno dal raději říční valounky, ale než písek tak alespoň klasický štěrk...

Nicméně zeptám se jinak, z jakého důvodu cítíte potřebu mít zásobu vody vyčerpanou mimo studnu (požár, rychlé vyschnutí, otrávení (bazinga)...)? Osobně bych se plně spokojil a byl štasten míti léty prověřenou studnu kterážto by mi jako pojistka pro dobu v kteréžto z obecního vodovodu nekápne ni kapka stačila...

Bohužel já svou 10m studnu prodal i se zahrádkou (nechtěloť se mi ji přenášet) jsa teď plně odkázán na vodovod což přiznávám není moc rozpadlické...
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od k.vancura »

Osobně bych viděl zásobu vody mimo studni z několika důvodů a v několika situacích:

1) Mám vrt, který většinou není tak vydatný, myšleno co do jednorázového většího odběru vody (kopaná studna naproti tomu zároveň funguje jako rezervoár)

2) Funguju Doma na bázi samotíže

3) Bojím se vápadku proudu

4) Nemám studnu ani vrt - mám jen obecní vodovod

5) Nemám nic z výše uvedeného, jsem odkázán na dešťovou vodu a tu, co si nanosím z potoka / studánky / odněkud

6) Voda mi slouží jako pojistka proti požáru - rychlé uvolnění velkého objemu vody

7) rezervoár používám zároveň jako ohřívadlo - sluneční Energie

8) už mě nic symsluplného nenapadá....
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od dracekvo »

Když soused dělal plot, tak jsme museli na našem pozemku kolem zbudovat trativod. Když jsem se koukal, tak tam neustále nějaký čůrek vody tekl.
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od RAD »

Studnu jsme nikdy nečistily ale když už je tu o tom řeč , větší strach než ze zasypání bych měl z udušení. Nebylo by dobré si do studně hodit ventilátor s rourou která by vyhazovala plynný obsah studny ven ? Vytáhnout 90kg bezvládné tělo z 10m hluboké studně by mohl být problém i pro poměrně zdatného chlapa natož manželku či obdobného druha.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 328
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Majkl Night »

Studna se dá začít čistit tím, že začneš stěny ostřikovat proudem vody. Tím se očistí stěny a ten proud vody strhává s sebou vzduch a ten vyčistí vzduch ve studni. Pak už bych se tam nebál vlézt a nahoře můžeš mít ventilátor na dodatečnou výměnu vydýchaného vzduchu.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Foxy »

Na kysličník uhličitý ve studních (i v kvasných sklepech atd) bacha!
Už prvý nádech koncentrovaného plynu způsobí silné omámení, druhý a třetí už je jistá poukázka na cestu za hranu vědomí a mohutný psychotrip, i kdyby následovaly už jen doušky čistého vzduchu. Z tohoto hlediska CO2 řadím mezi psychotropní substance.
I po vyproštění je potřeba omámeného hlídat, protože má tendenci přestávat dýchat spontánně. Ještě nějakou dobu se po návratu z limbu taky bude mátořit a vrávorat, i když se subjektivně bude cítit fit a jako frajer.

Zažil jsem na vlastní dech i vědomí, takže v tomto se opírám o osobní zkušenost.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od vrbodol »

Já jsem slyšel že se pro větrání studny používal starej vysavač co měl kulatej orvor se závitem i na odfuk (dřív se na to dělaly stříkací pistole).Prej se na to hodila dlouhá hadice a ta to prej provzdušnila.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Josef »

Ještě před vynálezem vysavače se zcela běžně k vyvětrání podzemních prostorů, včetně studní, používal "vincek" (počeštěný výraz pro Wind Sack), což byl dlouhý plátěný rukávec - tedy plátěná roura, cca 15 až 25 cm v průměru, která se jedním koncem přidělala na drátěný kruh s nožkou zapíchnutou v zemi proti větru. Druhým koncem se vincek hodil do studny (ale ne do vody, jen nad hladinu). Vítr vanoucí do ústí kruhu (stejně jako u větrného pytle na letišti) rukávec nadmul a ten spodním koncem foukal čerstvý vzduch ke dnu studny. Používalo se to i při kopání, protože jinak by se kopáči v těsné vlhké díře bez pohybu vzduchu potili jako dobytek.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Nicotinick »

I když jsem napojený na vodovodní řad, vydal jsem přes stavební a vodoprávní úřad na strastiplný maraton k vrtané studni. Protože jsem na takové větrné hůrce, jako alternativu pro čerpání zvažuju větrné čerpadlo. Nemáte, prosím, někdo zkušenost s čerpadlem Floriš ? Udává schopnost čerpání ze 180 mm vrtu z hloubky "až" 50 m, což se mi vůbec nechce věřit.
Hlavně přemýšlím, jestli vůbec existuje technické řešení do jednoho vrtu : běžný provoz na el. čerpadlo a v nouzi mechanické. Díky za jakýkoli podnět.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Fabulous »

Floriš je teda brutální homemade :) Ale fungovat to asi bude, vždyť na pístovém principu čerpání není nic světoborného.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Nicotinick »

To asi jo, vypadá to jako garážovka :) ale ladit vrtuli, lopatky, převod, zdvih čerpadla metodou pokus omyl, se mi nechce :shock: a na finský winside sice mám, ale to si raději koupím nové auto :)
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od surikata »

Existuje malá technická knížka kde jsou popsány ruzné druhy čerpadel poháněných větrem a slouží k čerpání vody na pastvinách. Jsou tam i návody na výrobu čerpadel třeba z pneumatiky a poháněné turbínou ze starého plechového sudu.
Bohužel jsem v ní jen jednou listoval a nevím název.
Uživatelský avatar
Prepper Tom
Příspěvky: 9
Registrován: 06.08.2014 22:50
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Prepper Tom »

„Doněck bez vody a elektřiny. Doněck přešel k režimu přísného šetření vodou kvůli poškození čerpací stanice, kterou zasáhl náboj. Oznámily to webové stránky městské administrativy…“
Tak ono je to celkem logické, Pokud někde chci způsobit peklo, není třeba zasáhnout jen rafinérii, most a muničák.
Zpráva mne přiměla k tomu, abych si nechal udělat rozšířený rozbor naší studny/vrtu.
Výsledky mne potěšily, až na železo + mangan. Železitá voda nemá moc dobrou chuť a všechno, jak známo zasere „do ruda“.
Tak teď řeším filtr resp., jak vodu upravit… Jakákoliv rada dobrá.

Mimochodem – všichni máme moc rádi zbraně, včetně mně, a ke zbraním máme desetitisíce příspěvků (jen Sa58 2370x a taky si jeden pořídím...). Ale kolem vody bohužel jen "desítky" příspěvků.
Nestálo by za úvahu soustředit a rozproudit diskusi kolem vody - možná samostatná kapitola sekce Výbava a dovednosti k přežití..?

Obrázek
pavel131
Příspěvky: 116
Registrován: 08.05.2013 14:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od pavel131 »

Nejlepší úprava vody je ozonem, to se odstraní z pitné vody železo, mangan, kyanidy atd.
Podívej se například :
http://www.ozontech.cz/vodarny-ozonizace
Pokud bys měl zájem o ozonizaci vody tak můžu zajistit celou technologii.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od surikata »

To Pavel
Máme podobný problém se studnou na chalupě prostě smrdí a je to do červena. Kolik je základní cena za ozónový generátor?
pavel131
Příspěvky: 116
Registrován: 08.05.2013 14:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od pavel131 »

Nejlevnější set s výkonem 3,5g/h a 3/4" nebo 1" venturiho trubicí vyjde kolem 8 - 10 tis. Obsahuje i kondenzační sušičku vzduchu.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Kapo »

surikata píše:........ Jsou tam i návody na výrobu čerpadel třeba z pneumatiky a poháněné turbínou ze starého plechového sudu.
Bohužel jsem v ní jen jednou listoval a nevím název.
Ono sa to prelína asi s inými témami, ale:

Najednoduchšia veterná turbínka je savonius, a bežne sa vyrába zo starých sudov.... výhoda u nej je: jednoduchá výroba, je jedno, odkial fúka, a má vo vetre svoje limity, takže v silnom vetre vám neuletí :)

https://www.youtube.com/results?search_ ... nd+turbine

Kamarát si vyrábal aj turbínku, aj čerpadlo, a funguje mu to, čerpá takmer nonstop.....

Tu je jeho skúšobná prevádzka hneď po montáži https://www.youtube.com/watch?v=e6HqMJg ... load_owner

Takže na čerpanie vody máme asi tieto alternatívy :
Uživatelský avatar
Prepper Tom
Příspěvky: 9
Registrován: 06.08.2014 22:50
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Prepper Tom »

Ano dík, oxidace ozonem je určitě zajímavá a progresivní metoda jak se zbavit železa a manganu. Zatím jsem spíše četl a zvažoval jiné oxidační a filtrační metody.
Napadá mne, na kolik je taková instalace „rozpadlicky“ odolná?
- Kolik l/hod je schopna dodat?
- Jaká je životnost a potřeba servisu?
- Je potřeba zařazení dalších filtrů?
- Co závislost na dodávce elektřiny?
- Co závislost na dodávce náhradních dílů generátoru ozónu?
Stojí za zvážení a napíšu SZ.
pavel131 píše:Nejlepší úprava vody je ozonem, to se odstraní z pitné vody železo, mangan, kyanidy atd.
Podívej se například :
http://www.ozontech.cz/vodarny-ozonizace
Pokud bys měl zájem o ozonizaci vody tak můžu zajistit celou technologii.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od krvfx »

pavel131
Příspěvky: 116
Registrován: 08.05.2013 14:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od pavel131 »

Generátor s výkonem 3,5g/h je schopen průběžně dezinfikovat vodu při čerpání, pokud by ale byla voda více znečištěná a kontaminovaná, tak by se muselo udělat dvoustupňové čištění s mezinádrží a oběhovým čerpadlem.
Jednodušší průtokové sycení vody ozonem znamená spotřebu cca 60 - 200W (podle toho jak budeme odvlhčovat vzduch) při běhu sacího čerpadla, lze napájet i fotovoltaikou. Životnost generátoru a trubice je několik let až desítky let.
Při náročnějším zapojení s mezinádrží se zvedne spotřeba elektřiny podle objemu nádrže na cca 1kW/h přibližně 1 -2 kW na 1m3 pitné vody dle znečištění.
Tohle je ale spíš levná kutilská varianta bez patřičných certifikací na pitnou vodu. Výsledek bude sice dokonalý ale bez bumážky :-) .

oprava překlepu.
Odpovědět