Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od proforma »

@Jolki: evidentne ti tam prosakuje zumpa nebo sousedovic zumpa nebo nejaky starsi hnojiste/kadibudka nebo splachy z organicky hnojeneho pole..., podle toho, kde to mas. Pokud bys to pil pravidelne, organismus si asi zvykne, ale stejne bych to neriskovala. Jestli jen narazove (napr. vikendy na chalupe), tam bych byla opatrna - nedostatecna obmena vody + cas na mnozeni...

Chloramin je dobra volba, lepsi nez Savo, to uz ma dnes snizenou ucinnost (zmena receptury pod mezinarodnim majitelem).

Jestli chces mit dobrou vodu, celou studnu vycerpej, vyber kaly az na pisek/kamen, ocisti steny, je-li to mozne (napr. od prorustajicich korenu), nech napustit, narvi tam Chloramin, vycerpej... to cele 2-3x. Ale i pak bys to mel pravidelne hlidat. Jestli to pouzivas spis nahodile, urcite prevarit, ale jestli to bude stacit, by ti mel rict nekdo povolanejsi.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od PeFi »

Sice státní orgány příliš nemusím, nicméně SZU kdysi vydal tento vynikající materiál pro majitele studní:
http://www.szu.cz/uploads/documents/chz ... studna.pdf
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od jolky palky »

Díky moc za rady.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Lyster »

Tohle na mě vyběhlo na jednom "nejmenovaném" E-shopu... samozřejmě musí jít elektřina aby vše fungovalo a otázka je jak často se musí měnit filtry atp... ale zajímavé. Ale pro někoho kdo má třeba ostrovní FVE tam a nemá třeba studnu, tak by to mohla být třeba dobrá nouzová záloha.

QUERYWATER QW20
https://www.alza.cz/querywater-qw20-d5672657.htm

Samozřejmě někdo může říct že je to jen sofistikovanější vysoušeč vlhkosti, ale díky filtrům a zpětnému mineralizování vody je ve výsledku opravdu pitná voda a ne nějaká destilka.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od sigurd »

proforma píše: 10.11.2021 15:30 lepsi nez Savo, to uz ma dnes snizenou ucinnost (zmena receptury pod mezinarodnim majitelem).
Savo orginál má stále nezmenenú koncentráciu chlórnanu sodného 4,7%,ostatné výrobky s názvom Savo neslúžia na dezinfekciu.Na chlóramín pozor,skladovaním pomerne rýchlo stráca účinok.Vitamín C(aj všetky antioxidanty) funguje aj na "odsmraďovanie" sava(premieňa chlórnan sodný na chlorid sodný).
Zaujímavé pre všeobecnú dezinfekciu(aj pitnej vody),pre rozpadlíka, je granulovaný chlórnan vápenatý(chlórove vápno),dostupný v bazénovej chémii ako Chlor šok-mne sa podarilo vo výpredaji(po sezóne) kúpiť 0,9g balenia za 1,4eura.Má to dobrú skladovateľnosť(v suchu!),ak rozpustíte 50g v 1l vody,tak máte ekvivalent sava.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od proforma »

Klasicka receptura Sava se dnes vyrabi pod nazvem Sadevo/Sadepo. Rikal mi to nas drogista ze stare skoly. Kdyz jsem srovnala bezpecnostni listy (coz je prukaznejsi nez info na flasce), tak:

- Sadevo/Sadepo: chlornan sodny 4,7 %, hydroxid sodny < 1 %.
- Savo: chlornan sodny 3-5 % (takze sarze nebo celkova receptura se muze v case menit), hydroxid sodny to neobsahuje vubec.

Savo dnes patri pod Unilever, Sadevo/Sadepo pod Alfachem, coz je nejaka mala ceska chemicka firma. Oboji vyrabi Bochemie podle toho, co si zakaznik objedna.

Zda se, ze ten muj drogista vi, o cem mluvi :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Lyster »

Vědci z VUT přišli na to, jak dostat z vody antibiotika nebo antikoncepci
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3398 ... NRBrHi5o9w
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od devlop »

tak tohle bych si do kanystrů pro záasubu vody z kohoutku natočit nechtěl

Lidem na jižní Moravě teče z kohoutku voda plná dusičnanů. Nikdo neví proč
odemčeno
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/voda-d ... 3E98D95E30
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od proforma »

Jo, presne o tom jsem psala v Blackoutu. A tyhle situace budou pribyvat.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od bacil »

Vitamín C likviduje dusičnany.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Tomáš »

Nevíte někdo, jakou je potřeba mít filtrační vložku pro studniční vodu, abych to mohl bezpečně pouštět do pračky?
Mám momentálně 80um, ale nejsem si jist, jestli by to nechtělo jemnější.

Ve studní mám trošku píseček, ale kalná není, na dno (2,5m) je hezky vidět. Když si napustím do sklenice, nevypadá to tak zle.
Zatím máme za sebou první praní a já se bohužel nekoukal na stav před, ale teď po doprání je trošičku bahýnečka v oblasti, kde je konec té gumy u bubnu (nevím jak to popsat :lol: ) Ale v takovém to místě dole, kde vždy zůstane voda.
Nicméně bylo tam i dost kamínků velikosti 2-5mm, které jsou z oblečení dětí, takže počítám, že by i ten zbytek z toho mohl být...
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Foxy »

Na praní jen dešťovku, nikdy ne vodu studniční. Obvykle je tvrdá, plná rozpuštěných minerálů. To filtr (cedník) nezachrání. Pračku tvrdá voda rychle zničí a prádlo zůstává zašedlé.
Alespoň tak to vidím, taková je má zkušenost.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Rafael »

Objevil jsem na zahrádkářském foru:
Nějaký skládací vak, nádobu na vodu:
https://www.eva.cz/zbozi/86048/sud-na-v ... poQAvD_BwE

A je jich daleko víc, třeba i menších.

Třeba by to někoho s omezenými skladovacími prostory mohlo zaujat a mohl to někdy využít.
*
Ale nic bližšího o tom nevím a nikdy jsem nic podobného v reálu neviděl.

Screenshot_2022-03-28-20-20-34_20220328202137317.jpg
Screenshot_2022-03-28-20-20-34_20220328202137317.jpg (97.04 KiB) Zobrazeno 4178 x
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od xgordon »

Ja napriklad skladujem zasobu pitnej vody v 50 litrovych hdpe sudoch, ma to rucky na prenos. Da sa s tym obstojne manipulovat. Mam to ulozene nad sebou v takom "DIY" regale, pre usporu miesta. Voda po 6 mesiacoch skladovania bez zavad. Kontroloval som to aj pod mikroskopom. Mam takto ulozenych 400 litrov, plan je to obmenit cez leto (po roku). Voda pojde do bazenu detom a dolejem cerstvu.

Na dazdovu vodu, som pred par rokmi kupil 200L sud z OBI. Neprezil ani prvy lejak ked ho naplnilo az po okraj a sud praskol dole pri kraji. Mozno vada vyroby, alebo velky hydr. tlak(?), neviem.
Ale celkovo s OBI nemam dobre skusenosti. Zahradne ventily zvyknu zdochnut po dvoch rokoch. Teraz mam klasicky 1000L IBC kontajner s konstrukciou a ten drzi.

S tym skladacim sudom by som sa bal ci to vydrzi ten tlak. Ale mozno je to kvalitny material.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od drigon »

Po připojení domovního rozvodu vody na vlastní vrtanou studnu se ve vaně i na WC začaly objevovat rezavé fleky. Podle všeho je ve vodě větší obsah železa.
Na internetu jsem viděl magnety na vodovodní potrubí a filtry na vodu.
Máte s tím někdo zkušenosti?
Děkuji za odpověď.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od dracekvo »

Jediný čemu věřím je klasická úprava vody s regenerací solankou.
Filtrům bez regenerace už z principu nevěřím.

Měl by jsi mít snad rozbor vody, ne? Tam by to mělo být vidět kolik tam čeho je.
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od mengele »

Mám na přívodu namontovaný ten magnet ve formě válečku, kterým voda protéká-je to výborné na vodní kámen. Dřív se mi usazoval v trubkách a zanášel bojler, po 10. letech jsem ho tam měl dva kbelíky. Co mám magnet, tak kámen z vody nezmizí, ale proteče jako lehce zakalená voda a neusadí se.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od DeadMan »

Tak to by mě zajímalo, jak ten magnet funguje?

Vodní kámen je přece tvořen minerály a na ty nějaký magnet nemá žádný vliv.

Kdysi mi jeden chytrák nabízel magnet na palivovou hadici, že prý klesne spotřeba auta :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Ulfhednar »

Drigon: fleky dělají často i ionty manganu (spíš černé a šedé fleky), které se podílejí na zápachu vodu v bojleru s hořčíkovou anodou.
Óðinn á yðr alla
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od drigon »

mengele píše: 12.04.2022 19:35 Mám na přívodu namontovaný ten magnet ve formě válečku, kterým voda protéká-je to výborné na vodní kámen. Dřív se mi usazoval v trubkách a zanášel bojler, po 10. letech jsem ho tam měl dva kbelíky. Co mám magnet, tak kámen z vody nezmizí, ale proteče jako lehce zakalená voda a neusadí se.
Můžeš prosím tě napsat, co je to za magnet? Zkusil bych ho taky.

Že je to železo vím podle majitelů studní v okolí. Vyšlo jim v rozborech. Jelikož je voda braná jako užitková (mytí, praní, WC, zalévání) jsem rozbor nedělal. Jestli bude voda po magnetu trochu zakalená mi vadit nebude.
Na pití máme městskou. I když i této jsem se napil. Chuť normální, bez následků pro trávicí soustavu.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Odpovědět