Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Tomáš »

Jojo, samozřejmě.
Na zalévání tam teď mám kalové čerpadlo, které na tvrdo zapnu když jdu zalévat a vezmu hadici do teplých... :D
Takže u toho nového systému bych chtěl vývod na zalévání u studny taky.
Jde mi hlavně o volbu komponent, aby to nebyl cenový overkill a zároveň nebyl levný šmejd...
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Upřesnil bych, že u vřetenovky nevadí ani ten jemný písek. Jediný důsledek pak je, že se za pár let musí vyměnit stator s gumou ve kterém rotuje vřeteno, což je pro normálně zručného člověka záležitost na hodinu a cena od 500 do 2000 korun podle provedení (normální - nerez) Ale za necely dva tisíce je to už rotor, stator a spojka v nerezu.
https://www.aquapumpe.cz/www-cerpadlapr ... padlo-1-16
A za pár stovek se dá pořídit samotný stator https://www.pumpa.cz/cz/stator-pro-vret ... nicka-pryz
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od vrabi »

Při tomto zamýšleném použití je pro tebe asi nejlepší klasická sestava malé domácí automatické vodárny.
Nemá cenu si takovou věc stavět z dílů.
Na pračku a záchod by měla stačit nádoba cca od 30l.
Vzal bych něco z litinovým čerpadlem a osvědčenou značku.
https://www.sigmashop.cz/domaci-vodarny ... 0-2-litina
https://www.sigmashop.cz/domaci-vodarny ... -mini-35-2
https://www.sigmashop.cz/domaci-vodarny ... -lido-35-2
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Mám tip na způsob čerpání vody při blackoutu. Koupil jsem elektrocentrálu 2kw a chci jí napájet RD v případě blackoutu. Vím, že to je málo, ale na pár LED žárovek, ledničku, notebook a dalších drobných zařízení by měla stačit. To co mě trápilo bylo čerpání vody. Na to mám čerpadlo s trojfázovým motorem s příkonem 1,1kw. Ten by sice mohla pohánět jednofázová centrála přes frekvenční měnič s nastavenou náběhovou rampou a možná (ale o tom dost pochybuji) by se i rozběhl, ale sežral by většinu výkonu centrály.
A vzpoměl jsem si, že existují poměrně výkonná čerpadla, která by nezatížila centrálu ani velkým rozběhovým proudem, ani velkým příkonem - jsou to membránová čerpadla jako třeba populární malyš. Vybral jsem si čerpadlo Ruche s přikonem 220W a výtlakem 63m což jsou vynikající parametry. Samotné čerpadlo je levné a spolehlivé, membrána vydrží dlouho a nakoupit náhradní stojí pár korun a výměna je velice jednoduchá.
Pokud máte někdo s tímto čerpadlem zkušenosti, tak upřesněte moje informace, já ho co nevidět koupím a vyzkouším přímo s centrálou.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Pez »

U těch vibračních čerpadel jen pozor právě na ty vibrace a hluk od nich vznikající. Nesmíš jej upevnit na pevno, nejlépe zavěsit a pro vedení čerpané vody, aspoň na začátku, použít hadici a né trubku. Měl jsem jedno čerpadlo, které se právě pro hluk od vibrací skoro nedalo používat.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Tomáš »

vrabi píše: 26.02.2021 6:59 Při tomto zamýšleném použití je pro tebe asi nejlepší klasická sestava malé domácí automatické vodárny.
O tom jsem také přemýšlel, asi hned jako první, ale nechci čerpadlo doma kvůli randálu - máme malé děti. Na druhou stranu nádrž doma chci:D Takže přicházelo v úvahu sací čerpadlo ve studni a nádrž doma v technické.

Ale na tu sigmu kouknu.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od PeFi »

Vibrační čerpadlo je použitelné pouze tam, kde vibrace nepoškodí studnu. Průšvih je to u vrtaných studní v písčitém podloží, kde jsou vibrace schopné zničit vrt.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od sunny-x »

Ve studni mám čerpadlo jednofázové s rozběhovým kondenzátorem (tech. par. viz níže). V domě mám tlakovou nádrž 80l (kopaná studna s dopravní výškou cca 10m). Při výpadku napájení nahodím v garáži 1f centrálu 2,6 kW a připojím pomocí "mé speciální" 3F/16A zásuvky na domovní rozvod. 1F centrála napájí všechny tři domovní fáze na 230V AC (3x400V zařízení nemám, kromě štípačky, ale tu nahrazuje Fiskars). Pomocí jističů v pojistkové skříni určím, co má běžet a co ne. Během testů jsem zjistil, že čerpadlo ve studi, lednička a všechny světla (LED) v domě jedou v pohodě současně. Pokud bych chtěl nahřívat teplou vodu v bojleru (2kW), tak samozřejmě musím vyřadit sepnutí čerpadla, ale těch cca 50l vody v zásobníku se načerpá za cca 45s, takže cajk. Již jsem měl i 2x ostrý provoz na centrálu, ale žena a děti byly spokojené, že se můžou alespoň večer osprchovat a jakš takš fungovat s šetřením vodou (centrála nejela v kuse, ale 1x za hodinu jsem ji nakopnul a načerpal zásobník s vodou). Rodinka je uvědomělá a běžně neplýtvá, takže pohoda. Výpadky v síti způsobily vždy námrazy na vedení 22kV (ČEZ vždy opravil za pár hodin).

Parametry čerpadla...AQUACUP (nerezové)
Napětí:230V
Výtlak max.:60 m
Výkon:0,75 kW ( 750 W )
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od vrabi »

Tomáš píše: 26.02.2021 8:41
vrabi píše: 26.02.2021 6:59 Při tomto zamýšleném použití je pro tebe asi nejlepší klasická sestava malé domácí automatické vodárny.
O tom jsem také přemýšlel, asi hned jako první, ale nechci čerpadlo doma kvůli randálu - máme malé děti. Na druhou stranu nádrž doma chci:D Takže přicházelo v úvahu sací čerpadlo ve studni a nádrž doma v technické.

Ale na tu sigmu kouknu.
U všech těch Sigem (a většiny ostatních výrobců) můžeš nádrž umístit na libovolné místo ve výtlačném řádu.
Takže čerpadlo můžeš mít klidně na nějaké konzoli uvnitř studny a nádrž v domě.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Myšlenka mít čerpadlo ve studni a všechno ostatní přislušenství doma je nejlepší možná. A nejenom z důvodu hluku, ale taky z důvodu oprav. Opravovat něco ve studni při -5°C za zážitek (zažil jsem)
A ideální je mít i studnu s čerpadlem ve sklepě.
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od oraj »

Vibračné čerpadlo by som použil len krátkodobo v prípade núdze na čerpanie čistej vody. V prípade prisávania piesku sa vybrúsia z vnútornej strany hliníkového tela drážky v smere prúdenia vody, zníženie tesnosti= zníženie tlaku.Vŕtal som si studňu, podložie piesočné spraše a na konečné odkalenie som použil vibračné čerpadlá- VEĽKÁ CHYBA! 🤣 Celkovo som zničil 3ks.
Nyvl
Příspěvky: 2
Registrován: 16.02.2021 17:34

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Nyvl »

Zdravím Vás, potřebuju radu. Máme na chalupě klasickou sudetskou studnu (sběrač je cca 0,5 m pod povrchem) a vyústění mám v 300l jímce v lese..odtud samospád do chalupy. Jsme na úplně samotě, ale nevycházejí nám koliformni bakterie v rozboru (samota je i bez dobytka, jediné co tam máme, je lesní obyvatelstvo). Nemáte někdo tip, jak tuto vodu upravovat? Jediné co mě zatím nějak vycházelo při úvahách je UV lampa v domě..ale pořád se mi to moc nelíbí..díky moc za vaše tipy a zkušenosti. PS: chlorovat to taky moc nechci...diky
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Fabulous »

Nejdříve studnu a potrubí řádně vychlórovat a domů trubici. Je to dobré řešení.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Germanik1 »

Ještě doporučuji zkontrolovat odpadní potrubí vč žumpy vzhledem k možnosti prusaku do nádrže. Pokud, jak super řečeno, dezinfekce savem nepomůže, nebo jen krátkodobě, tak udělat změnu. Buďto odizolovat nádrž a potrubí přivedené pitné, což bude jednodušší, nebo jak se delavalo dřív, vyčistit, vymýt a v asfaltová /dnes bitumeny/ žumpy a jejich svody
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Germanik1 »

Omluva, došlo mi pozdě, že je to samospád z lesní nádrže. Co nahoru mezi sbernou nádrž a potrubí do chalupy vymyslet ještě fitrovací nádrž, když nepomůže dezinfekce?
Udělám co musím
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od mart0 »

Jsou bakterie i ve studni, nebo až v domě? Pokud i ve studni, tak bych zvážil ten septik. Pokud až v domě, tak asi potrubí a nádrž. Raději bych zkusil najít příčinu.
Nyvl
Příspěvky: 2
Registrován: 16.02.2021 17:34

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Nyvl »

Fabulous: trubici myslíte UV lampu? Jinak septik versus studna nesouvisí. Studna je výškově 10 m výše než septik a mezi nimi je vzdálenost 80 m. Bakterie bude už v té jímce v lese....díky všem.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Fabulous »

Ano, UV lampu. Jednou z mála nevýhod je poměrně nízká životnost trubice. Cca jeden rok.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od eotto »

Tak je třeba přesedlat na LED.
https://www.aliexpress.com/item/4001131 ... 4c4dd9wUW9
Známej to pořídil na sterilizaci živné půdy pro houby rejši, tak jsem zvědavý s čím přijde, zda to funguje.
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Fabulous »

Jenže ta trubice je systémové řešení zabudované do vodovodního řadu. Tady lampa u stropu nic neřeší :)
Odpovědět