Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Pokud by se ta UV lampa zapojila tak, aby fungovala pouze když kolem ní proudí voda, tak se těch 8000 hodin životnosti natáhne na několik let a to už se dá.
dawsa
Příspěvky: 39
Registrován: 28.01.2014 13:33

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od dawsa »

Poměrně komplexně pojednáno zde
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=179338

Ještě existuje taková keramická patrona, jmenuje se AQUAWELL EXTRA , jen se stává, že to chloruje moc. Nefunguje ve vrtech, jen v kopaných studnách s velkým objemem.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Jason »

Joe Azbest píše: 01.03.2021 13:20 Pokud by se ta UV lampa zapojila tak, aby fungovala pouze když kolem ní proudí voda, tak se těch 8000 hodin životnosti natáhne na několik let a to už se dá.
To fungovat nebude - to ta zarivka odejde drive - kazdy start je ubira
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od bacil »

Lampě chvilku trvá, než naběhne, trubice potřebuje mít nějakou pracovní teplotu. Její časté zapínání jí bude zkracovat výrazně životnost. Pokud se bude trvale trubice přímo chladit, nebude nikdy ve správném pracovním režimu. Je to výbojka, ne ledka.

Dá se koupit vodotěsná UVC, která slouží k zavěšení do bazénu/studny a spoléhá se na přirozené proudění vody a množství spektrálních čar mimo pohlcování vodou. Pak jsou vysokotlaké UV, které mají ve spektru i to UVC a vzhledem k velmi vysoké účinnosti kupodivu zas ani ne tak moc snížené oproti výkonu nízkotlaké, ale zato vyzažují hoooooooooodně na nižších UV délkách a trubice je taky pěkně nažhavená.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Dík za informaci, to s tím náběhem a životností mě nenapadlo. Čerpám vodu ze studny do nádrže a po dezinfekci (přikapávání sava peristalticky čerpadlem) se teprve čerpá do rozvodu. Chtěl jsem to UV lampou vylepšit a snížit dávku sava. Tak jediny řešení je honit vodu z nádrže čerpadýlkem přes UV lampu třeba dvakrát za den (nádrž má 600l) To mi ale nepomůže, chtěl jsem to vřadit mezi čerpadlo ve studni a nádrž a spínala by se současně s čerpadlem ve studni, aby už do nádrže tekla ošetřená. Asi zůstanu u sava, je to užitková voda a savo je taky spolehlivé.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Germanik1 »

Taky mne napadá otázka obmeňování vody v sytému. Co zkusit všechno vyčerpat, vyčistit a tohle opakovat periodicky? Já měl problém ne s bakteriemi, ale s Mg uvolňovaným z žulového podloží. Teprve po občasném maximálním čerpání před sezónou jsem se zápachu zbavil. Rozbor vody ok, jen bylo potřeba zvýšit průtok.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od sunny-x »

Můžete sem někdo dát link na ty UVC lampy pro zavěšení do kopané studny? Nějak to nemohu najít, jen ty průtokové. Díky

Přemýšlím, že bych to dal celoročně do přímo studny. Tahle závěsná by mohla mít menší příkon (cca 5 - 10W ???), než ty průtokové, když si spočítáte u průtokové příkon cca 18 - 24W (malý rodinný dům), tak to za rok udělá taky celkem cenu :-)
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od dr78 »

Je otázka, jestli zavěšené světlo udělá stejnou práci jako průtokové. Přeci jen se asi dost utlumí průchodem. Kouknul jsem na wiki a píšou, že UV proniká několik metrů. Tak možná, že to funguje, ale je otázka, jestli bys do studny nepotřeboval s adekvátně vyšším výkonem, neb nebereš vodu z povrchu studny, ale čerpáš téměř od dna. A pokud se ti do studny dostanou breberky, je otázka, kolik z toho UV se dostane až ke dnu. Tak to dobře zvaž, a možná by bylo dobré se poradit z profíkem, nebo i fyzikem, který by dokázal říct, jaký je útlum na metr...
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od cipis »

Já myslel, že je to vodotěsné, tj. to bude strčené ve vodě, v blízkosti sání, ne jen tak jako lucerna na špagátku ve studni nad vodou.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Jason »

to je naprosto zbytecne, svitit do cele studny. nejlepsi je aby to pres lampu protekalo. Hlavne to chce dostatecny vykon - slabe lampy nemaji temer zadny smysl (pri rychlejsim prutoku)
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od cipis »

Kolega spíše myslel výkonovou bilanci - nízký výkon stále a "nehybná" voda či vysoký výkon stále a "rychlá" voda.
Tedy předpokládal, že když nasvítíme menším výkonem vodu ve studni kolem sání, tak že to vyjde levněji, než vysokým výkonem svítit v trubce.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Fabulous »

Nevím, jak je to s prostupností UV skrzevá vodu, ale počítám, že svítit nad hladinou bude absolutně k ničemu.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od TomSmith »

Tak nějak + havěť co se plazí či leze okolo možná zdechne a spadne do vody aby tam pěkně zahnila ;)
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od FMJ »

Vyhledejte si SteriPen, udělátko na desinfekci pitne vody pomocí UV, ovšem je třeba jej ponořit a míchat, takže jen ozáření povrchu hladiny určo nee....
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od bacil »

Chtěl bych trochu zchladit vaše rozjaření nad nějakým udělátkem. Pro představu, koronáči stačí 60J/m2. Spolehlivě, tj. několikrát předimenzováno.

https://voda.tzb-info.cz/vlastnosti-a-z ... pitne-vody
http://www.szu.cz/uploads/documents/chz ... pdf/uv.pdf

Limity pro použití UV záření k dezinfekci pitné vody
pro úpravu vody lze použít technologické postupy a pod bodem n) pak stanoví požadavky ozařování ultrafialovým zářením – o vlnové délce 250 až 270 nm a minimální dávce 400 J/m2 v celém objemu vody s tím, že 85 % radiačního výkonu musí být při vlnové délce 253,7 nm (monochromatické nízkotlaké lampy), nebo o vlnové délce v rozmezí 200 až 400 nm a minimální dávce 400 J/m2 (polychromatické středotlaké lampy).

Než tady začnu házet integrálama, který vyjdou úžasně veliký, tak by bylo lepší kontaktovat odborníka, který ví co se dá ojebat, aby to fungovalo za přijatelný peníze.

https://duckduckgo.com/?q=uv+dezinfekce+vody
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od sunny-x »

Jediný "Cipis" to skutečně pochopil. Průtokové UV mají vysoký výkon, aby mohly během chvíle (průtoku) killnout všechny breberky. Nicméně UV lampa v průtokáči musí svítit stále (zap/vyp. zkracuje životnost) a 1x za rok výměna.

Pokud to tedy musí svítit neustále, stačila by lampa s nízkým výkonem zavěšená ve studni blízko sání. Tudíž stejný efekt s nižšími náklady. To je vše.

Našel jste tedy někdo ty UV závěsné lampy do studny jak je zmíněno výše??? Mě se to teda nepodařilo.
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od bacil »

... ve celém objemu vody...

proč asi?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Hohepa »

Protože pak je to stejný nesmysl jako "čůrací roh" v bazénu?
" Přece v protilehlém rohu máte čistou vodu " :chuckle

Něco mi říká, že když to je nádrž na pitnou vodu, tak ta voda má být pitná v celém objemu
a né jen kousek kolem sacího koše, neb pak to rozhodně není nádrž na pitnou vodu :rofl
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Úprava vody je hodně složitá záležitost, zejména v malých objemech. Přemýšlel jsem nad ledačím a nakonec jsem skončil u systému s malým čepadýlkem ve studni, které doplňuje vodu do IBC kontejneru, kde je vřetenové čerpadlo, které tlakuje dvě propojené nádrže - 150 a 80litrů. Při poklesu hladiny pod určitou mez se sepne čepadýlko ve studni a doplní vodu v IBC. Při sepnutí vřetenovky se sepne peristalticky dávkovací čerpadlo a dodá savo v přesném množství pro doplněnou vodu po vyčerpání. Uvažoval jsem i o ozonizaci, ale ozón dokáže zlikvidovat většinu plastů a spoustu dalších materiálů. To bych musel mít všechny rozvody a příslušenství v nerezu (flexira když jsem stavěl ještě nebyla, dneska bych do ní šel) Ozón i UV má nevýhodu, že v místě působení sice zlikviduje bakterie a viry, ale kolonie tohoto svinstva ve vzdálenějších místech rozvodů nezasáhne. Prostě chlór je v rozumném množství jistota a pokud to někomu tak moc vadí, tak si může dát na kohoutek s pitnou vodou filtr s aktivním uhlím.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Pez »

Můj plán na vodní hospodářství při kompletní rekonstrukci domu.
Stávající stav - dům na vsi s vlastní studnou s pitnou vodou + studánka ve sklepě o objemu cca 150l s vodou spíše užitkovou.
Plánuji zakopat nádrž na dešťovou vodu s využitím pro WC a zahradu. Dle výpočtu, pokud použiji celou plochu střechy, potřebuji 12m3 nádrž. To by mělo bez problémů pokrýt spotřebu. Dům je napojen na dešťovou kanalizaci v obci, tak není problém s případným odvodem přebytečné vody.
Kdyby přeci jenom deštovka došla, budu mít ještě napojené WC na studánku ve sklepě. Jinak studánku ve sklepě nebudu využívat.
Studna bude využívána pouze k pití, vaření a hygieně.
Trochu mám dilema, kterou vodu mám použít pro praní. Uvažuji nad tou vodou ze studánky. Kvalitativně bude něco mezi studnou a dešťovkou.
Není to moc překombinované? Přeci jenom to budou 3 čerpadla (domácí vodárny). Plus vyřešit záložní el.zdroje nebo ruční pumpy.
Odpovědět