Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od mart0 »

Udělal bych svedení všech přívodů od zdrojů i větví domovních rozvodů do jednoho místa (sklepa, technické místnosti), kde by byla buď hned možnost přepojování pomocí kohoutů, nebo alespoň možnost toto přepojování dodělat v budoucnu. Stejně tam budeš řešit vodárnu a případně můžeš osadit filtry apod. Co se nedá už snadno dodělat později jsou oddělené rozvody v domě, proto jedna větev na pitnou vodu, další větev na záchody, případně na venkovní kouhouty na domě na zálivku zahrady apod. (nezámrzné kemper), další by mohla být na pračku. Osobně bych pořídil jen dvě čerpadla na pitnou a dešťovku, protože jsem zastáncem pitné vody i na praní a navíc nevím jestli by se ti vyplatilo další čerpadlo/vodárna kvůli praní. Pokud si budeš dělat možnost přepojování ventily, tak nezapomeň vhodně rozmyslet i zpětné klapky, ať zabráníš kontaminaci pitné vody.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od PeFi »

Kdysi když jsme se teoreticky motal kolem vodařiny jsem četl, že zpětné ventily jsou z dlouhodobého hlediska notoricky nespolehlivé. Bacha na kontaminaci rozvodů s pitnou vodou v situaci, kdy na vstupu poklesne tlak. Typický průšvih pak prý je třeba delší zahradní hadice plná vody, která si leží nějakou dobu na slunci a najednou si to z ní cucne vodu zpět do rozvodů.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Pez »

Rozvodna s čerpadly (domácí vodárny) bude na jednom místě ve sklepě, pěkně pohromadě. Rozvody vody není problém udělat (připravit) i kdyby se v budoucnosti stalo, že je přestanu z nějakého důvodu používat.
Pitnou s užitkovou nebudu mít zapojenou přímo přes zpětnou klapku ale přes dešťovou nádrž, je na to norma.

Dobrý nápad je vynechat to jedno čerpadlo. :yes
S tím praním, jsem právě nevěděl. Nechci mimo filtr nečistot, čistit tu dešťovkou a trochu jsem se obával nějakých alergií, nevím kdo tam po mě bude bydlet.

Budou tedy dvě vodárny pro dva samostatné okruhy.
1) pitná voda ze studny - pití, vaření, hygiena a pračka
2) deštovka s přepínáním na studánku - WC a zahrada.

Dík. :hand
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Permonik »

Stále se nemůžu rozhodnout jaké čerpadlo vybrat. Jestli klasika vřetenové nebo odstředivé. Voda může obsahovat jemné částice, na což mi doporučili spíše odstředivé čerpadlo, že životnost vřetenového by nebyla velká. Když vezmu, jak to bylo u rodičů, tak nautila přežila asi 40 let a během toho se tam měnilo vřeteno asi 4x a to tam nemají žádné částice ve vodě. Nautilu opravím snadno a že by se nedal sehnat originál či kompatibilní díl se nebojím. Jenže tahat to ze studny (13 m) je fakt dost otravná práce. Takže pokud by odstředivé se muselo tahat dvakrát či třikrát méně tak i při těch 12-15tisících by mě zas tak nepoložilo kdyby náhradní díly nebyly a muselo se koupit nové. Proto jsem spíš nakloněn odstředivému čerpadlu. Jenže zatímco u nautily je mi značka jasná a moc bych se ani nebál, tak u těch odstředivých jsou to všechno značky, co mi vůbec nic neříkají a netuším, co vybrat, aby to nebyl šrot.

Největší adept je aktuálně asi grundfos, ale možná je nějaká kvalitnější značka?

Jinak studna je 13 m a pro navržený závlahový systém a terén dlouhé zahrady, tak potřebuji alespoň 0.75l/s při tlaku odpovídajícím dopravní výšce 60 m. To zrovna většinu nautil škrtá (mají 0.6 nebo 0.65), ale najde se. U odstředivých je výběr větší.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od proforma »

Mala odbocka z praxe: po 2 dnech bez vody prumerna spotreba z nahradnich zdroju 25 l/os./den. V tom myti lidi i nadobi, vareni, splachovani i piti (samozrejme). To jenom az hudete propocitavat sve nutne krizove zasoby domacnosti :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od dracekvo »

Když vemu jen čistě užitkovou vodu, tak v obytňáku je cca 100l. Ve 4 lidech jsem s tím schopen vydržet asi 3-4 dni. Záleží na frekvenci sprchování. A taky bylo potřeba pořádně vyškolit posádku. Třeba když se čistí zuby, tak se zavírá kohoutek a podobně.

U tebe toho asi nejvíc sežere to splachování, co?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od proforma »

Jasne, nemuzu si dovolit nechat ucpat trubky :-) Samozrejme s vyuzitim take recyklovane vody - nadobi misto ve drezu jsem myla v lavoru a potom vodu vylila do kyble na WC, totez s vodou po myti, vareni brambor apod. Kdybych odecetla to splachovani, tak vsechno ostatni jsme na cca 6-7 l/os./den. Kdyby padla kosa na kamen a nebyla dostatecna zasoba vody v napustene vane, asi by to slo snizit jeste tak na 5 l, ale to uz by v techhle vedrech bylo hodne neprijemny...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Montezuma »

Ahoj, dotaz. Máte někdo prosím zkušenost s výstavbou ostrovní ČOV? Koukal jsem, že buď se v případě velkého pozemku dá udělat pasivní kořenová ČOV (tam je ale třeba počítat s plochou cca 5m2 na osobu, účinnost kolem 70%), nebo se dá postavit klasická domácí ČOV, kterou ale bude třeba napájet ze soláru a baterie (účinnost 95%). Rád bych, aby ten panel s baterií napájeli jen tu samotnou ČOV.

Díky.
Samaell666
Příspěvky: 31
Registrován: 25.08.2021 20:55

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Samaell666 »

Pro ostrovni COV je dulezite mit dostatecny prisun "materialu" Pokud mas 2 lidi, nebo je to chata, tak ji neuzivis.

jinak i pro korenovku potrebujes "predcisteni", takze take napajeni.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Montezuma »

Předpokládám, že v baráku by byla manželka s dětma, takže přísun "materiálu" by byl zajištěn. :) Kal by se dal použít třeba na kompost nebo hnojení. Nicméně dotaz zůstává...
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Pez »

Napájet by to šlo, sám řeším stejnou věc. Rozhodl jsem se pro čističku, 1-6 osob. Příkon tam je nějakých 50W při 230V pro dmychadlo. Musel by ses zeptat dodavatele jestli ti to dodá na 12V nebo jaké tam budeš mít napětí, pokud bys měl panel pouze pro čističku a nechtěl tím zálohovat i jiné věci. Já chci ostrovní systém, tak budu mít 48V s měničem na 230V, tedy i čistička na 230V.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od sigurd »

V iných vláknach sa teraz riešila problematika dlhodobého uskladnenia rezervy pitnej vody pre prípad nejakého výpadku.Poskytnem môj,rokmi a mikrobiologickým laboratóriom opakovane overený postup:Do 5l tenkostenných PET fliaš(kúpil som nové niekde pri prameni minerálky)naplním pitnou(chlórovanou) vodou z vodovodu-do každej fľaše dám jednu tabletu AC1 QUICK(obsahuje chlorostrieborný komplex a chlórnan vápenatý,a je určená na dezinfekciu a konzerváciu 1l pitnej vody)uzavriem a nechám v byte(za občasného potrepania) do druhého dňa.Potom odnesiem do pivnice,kde položím priamo na betón(pod policu) a zakryjem čiernym pogumovaným textilom(proti svetlu).Obmenu robím raz ročne.Takto skladujem 8 fliaš(40l) a keď som to testoval,tak som tú vodu nemenil 3 roky,len som vždy 1x ročne potrepal,odlial z každej do spoločného vzorku a dal na analýzu-všetko negatívne aj po 3 rokoch!
Komu pri pití chlórovanej vody(nielen tento prípad) vadí chlórový odér,tak si pár minút predtým môže rozmiešať vo vode pár zrniek vitamínu C,alebo pár kvapiek šťavy z ovocia-antioxidanty premenia chlór na chlorid,a ten už necítiť.
Dlhodobejšie skladovanie pitnej vody bez dodatočnej konzervácie je lotéria.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od PeFi »

Montezuma píše: 22.09.2021 7:58 Ahoj, dotaz. Máte někdo prosím zkušenost s výstavbou ostrovní ČOV? Koukal jsem, že buď se v případě velkého pozemku dá udělat pasivní kořenová ČOV (tam je ale třeba počítat s plochou cca 5m2 na osobu, účinnost kolem 70%), nebo se dá postavit klasická domácí ČOV, kterou ale bude třeba napájet ze soláru a baterie (účinnost 95%). Rád bych, aby ten panel s baterií napájeli jen tu samotnou ČOV.

Díky.
Mrkni se na tohle:
https://www.asio.cz/cz/as-anazon
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Montezuma »

Díky, kouknu na to.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od jolky palky »

Máme doma starou studnu. Předchozí majitel ji používal jako pitnou, my jedeme z řadu. V rámci mapování jsem si udělal rozbory vody ze studny s tímto výsledkem viz. níže. Předtím voda odebrána, aby se protočila.
Studnu používáme pro zalévání keřů a dřevin, občas zvířata. Chtěl bych s tím zalévat plodiny (rajčata, papriky) když nebude stačit dešťová.
Jak moc jsem v :moon ? Zdroj znečištění nezjistím...
Pro případný průser stačí vodu převařit, kdyby nebyla voda z řádu?
Na jaře vodu všechnu vyčerpu a zkusím testy opakovat. Mám teď studnu nějak dezinfikovat? Díky za postřehy.
20211110_120005.jpg
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Jason »

Na studny je asi nejlepsi chloramin. Kklidne bych ho tam ted pres zimu napral 10x tolik nez je doporucene davkovani, na jare vycerpat a davkovat dle navodu

Edit do studny je to Chloramin T - modry sacek
Naposledy upravil(a) Jason dne 10.11.2021 12:23, celkem upraveno 1 x.
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Fabulous »

Máš celkem slušnou vodu. Pro zalévání zcela bez problémů. Pro pití nejprve pořádně vydezinfikovat chlorem, vyčistit od napadaných mrtvolek :) a zkontrolovat blízkost fekálu.

Po vyčištění a pravidelném používání by se bakterie neměly množit. Každopádně je var zničí.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od PeFi »

Do rozpadlických zásob se na sterilizaci vody hodí přípravek TwinOxide.

https://www.szo.cz/cs/dezinfekce/dezinfekce-vody/

Má oproti chlórovým desinfekcím mnoho výhod, jedna z nich je možnost neutralizace zbytkového "chlóru" (oxidu chloričitého) vitamínem C.

Za předpokladu, že se do vody následně nasype trocha vitamínu C, lze bezpečně používat vyšší než běžné koncentrace desinfekčního přípravku.

Nejmenší balení zde: https://www.szo.cz/cs/lekarske-pristroj ... 0g-twin200
(Toto balení bych viděl na zprocesování cca 10 m3 vody neznámých kvalit, v případě hodně čistého zdroje to pak lze použít na zajištění až cca 100 m3 vody).

0,3% koncentrát odpovídá 3000 ppm, voda určená k pití by měla mít méně než 0,8 ppm, koncentrace kolem 0,2 ppm by už neměly být cítit chlórem, přitom i 0,1 ppm stále ještě umí potlačit množení bakterií.

Není to nejlevnější desinfekce, ale oproti ostatním řešením to má hromadu výhod na straně bezpečnosti výsledného produktu:
https://www.lenntech.com/processes/disi ... ioxide.htm
-----
Mírně zvýšené dusičnany lze rovněž kompenzovat vitamínem C, tam to ale není na úrovni přidávání VitC do vody, ale zajištěním, že konzumenti mají celoročně dost vitamínu C (dospělí minimálně 200 mg/den).
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Pez »

Docela mě vyděsila ta cena.

Tak, si pořádně přečtěte na kolik to je vody. Mají chybně uvedeno, v odkazu od Pefiho, množství desinfikované vody.
Když si kliknete na jednotlivá balení, tak je to už správně a cena zas není tak vysoká.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od PeFi »

Těch jejich 250 m3 platí pokud zabezpečuješ vodu, u které máš jistotu, že už je mikrobiologicky nezávadná, dosáhneš tím 0,06 ppm.

V popisce mají že nejmenší balení je na 5l vody, ale ve skutečnosti je to na 5 litrů koncentrátu (koncentrace 3000 ppm). Koncentrát je naštěstí na první pohled i čichnutí zcela nepitný.

Obecně použití je takovéto:
Pitná voda doporučené dávkování: 0,05-0,25 ppm ClO2, od 0,2 ppm začíná být pomalu cítit, že voda obsahuje chlór
Limit pro pitnou vodu CDC uvádí jako 0,8 ppm, (0,8 mg/l)

1 ppm likviduje bakterie, plísně, a viry během desítek sekund až nízkých minut, takže se dá namíchat 1 ppm a po pár minutách zneutralizovat trochou vitamínu C - jakmile zmizí chlorová pachuť, tak je zneutralizováno. Přesný výpočet kolik askorbátu je potřeba z hlavy nedám, ale mám pocit, že jsem někde četl, že na neutralizaci 1 ppm ClO2 je potřeba cca 5 ppm vitamínu C (tj. 5g na 1 m3 vody).

Technologická voda: 0,2- 15 ppm ClO2
Ovoce a zelenina: 0,15 - 15 ppm ClO2 - oplach před uskladněním
Šoková dávka: 50- 150 ppm ClO2 - odstranění biofilmů (z potrubí)

Rozpadlické použití: kolem 500ppm až 1000 ppm u hrubší kůže může sloužit jako desinfekce použitelná přímo na kůži (náhrada peroxidu vodíku).
(O tom, že to někteří lidé pijí, se zde radši příliš vyjadřovat nebudu, ale ano je to"Savo", které vůbec není Savo, mechanismus účinku je oxidační podobně jako u některých registrovaných antimalarik.)

----
Cena twinoxide je samozřejmě přemrštěná, když si nakoupíš základní suroviny, tak se dostaneš na zlomek jejich ceny, ale musíš si hrát na malého chemika - trochu počítat, vážit, odměřovat.
Jejich varianta, kdy smícháš 100g + 100g a máš 5 litrů koncentrátu, je celkem blbuvzdorná.
Odpovědět