Rekonstrukce střechy RD

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od surikata »

Ahoj
Podle legislativy to sám ani sundat nesmíš. Musíš najít pokrývače co s tím má ty zprávné zkušenosti a ví kde odvéz a uložit ,nebo nějaká malá pokrývačská firma, co to do večera sundá a odveze. ;) Jinak pokud tě udají a přijde ti kontrola tak pokuta je drahší než celá nová krytina. Pokud jsi z okolí Prahy a jiných českých měst tak je to pro higienu priorita č.1. A opravdu na udání doletí jak fredky (jak to vím mám doma higieničku - morava to moc neřeší -zatím). Takže bacha koho se budeš ptát o radu!
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od floky »

Na streche máme tiež Ruukki, ... vzhladom na to že strecha nie je pravouhlá bolo treba plechy strihať...používal sa el. prestrihovač (taký ktorý odsekáva po kuskoch z plechu) .... hrany su v pohode, zvyšné plechy používame na zakrávanie dreva, a aj po tych cca 12 rokoch to nijak zásadne nehrdzavie (na hranách jemné stopy hrdze)

Doležité je nerezať to uhlovou bruskou, vplyvom tepla sa zmení štruktura materialu a tam bola korozia na hranách opoznanie "agresivnejšia"

Ináč, ani dost značne poškodené plechy (poohybané, poškriabané až na kov) nemaju ani po tolkých rokoch žiadny problém...Myslim, že tá strecha vydrží dosť

Náter je "flexibilný" a nevadí ani opakovaná zásah dlhou vzduchovou zbranou (jamka ostane, lak nepraskne)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Hdm »

měděný drát nestačí. Kolega v práci to tak měl a stačilo to kousek pod drát. Když předělával střechu dal si udělat hřebenáč z mědi nějakých 15cm na obě strany a má to od té doby úplně čistý.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od štaflík »

Jo, o plechu taky uvažuju. Ruukki, Satjam, Lindab. Jenže bych musel dělat bednění a je tam drahá klempířina. Uvidíme, co na jaře nakalkuluje borec.
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od cipis »

Na těch 13° jsem bednění nedával, jen "vodotěsné" podstřeší, tj. velice pečlivě slepená paropropustná fólie, nestačí jen dostatečné přesahy. Pravda, latě nejsou zrovna nejtenčí, ale bez bednění jsem se obešel. Bednění by bylo nutné tuším pod 10°. A že by byla drahá klempířina, to mi nepřišlo, rýna a boční plechy by se tam musely dát tak jak tak. A samotná instalace těch plechů je brnkačka, je to ještě jednodušší než Onduline, který jsem dával na dílnu. Krom toho dělení matrošu, přesně, jak píše kolega výše, nesmí se to při řezání zahřát, já to stříhal obyč. nůžkama na plech (teda, o fous lepší třída, mělo to převod a vroubkovan ostří), tak jsem u toho trochu nadával a byl mírně pořezaný, ale dalo se to přežít.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od štaflík »

Hele, ale plech by měl mít laťování kvůli kondenzaci vždy, ne?
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od cipis »

Předpokládám myslíš bednění, ne laťování ... Nemusel, proč? Bednění je tam kvůli nosnosti střechy (sníh), ne kvůli tomu, aby po něm tekla voda z kondenzátu. Proto se tam dělá to vodotěsné podstřeší, aby to nezateklo do izolace, když by se to náhodou zkondenzovalo tak, že by to začlo kapat. Díky kontralatím a latím je tam poměrně velká mezera na provětrání, takže se to zvládne odvětrat.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od štaflík »

Myslím laťování, aby krytina byla odspodu větraná.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

PUR pěna

Příspěvek od PIPboy »

Jedna firma dělá rekonstrukce střech nástřikem PUR pěny a následným nástřikem nějaké vrtvy odolné UV. Výhoda je, že takto udělají jakkoliv členitou střechu a docela rychle, pěna se na původní povrch perfektně vodotěsně přilepí. Nevím ale, kolik to stojí.
Pokud je původní střecha hodně stará a konstrukce ztrouchnivělá, tak by bylo lepší ji strhnout a udělat tu šikmou část znova. Možná by to vyšlo i levněji.
Tapan
Příspěvky: 1
Registrován: 20.10.2016 8:48
Pohlaví: muž

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Tapan »

Baca píše:Med na streche pokrytej palenou hlinou, asfaltom plechom atd atd, sa pouziva ako inhibitor rastu machu. Na to nemusia byt v skridlach zapracovane ciastocky medi. Staci na stit strechy natiahnut medeny drat priemer okolo 2m a dazd uz vyplavi dost medenych zlucenin, ktore nedovolia machu na streche rast. :-)
Před tím bych asi trochu varoval. Na mech měď možná funguje, ale na méně ušlechtilé kovy také. Takže máte-li okapové žlaby, svody a další klempířinu z pozinku, hliníku nebo titanzinku, kontakt s vyplavovanou mědí nebude dělat dobrotu a bude urychlovat korozi (u toho pozinku dost zásadně). V případě plastových nebo měděných svodů a žlabů problém nebude.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od štaflík »

S dvouletým odstupem:
-nakonec jsme sundali starou krytinu i bednění (místy trochu hnilo, i když ne katastrofa) a namlatili tam desky z Durelisu. Je to méně ekologické než OSB (je v tom formaldehyd), ale víc odolné proti škůdcům a vodě. Krov předtím ošetřen (normálně kýbl s Bochemitem, Dřevosanem a smeták. Na to kvalitní lepenka (místy 2 vrstvy), Capacco a komplet plechování. Capacco samozřejmě s měděnými vichrovkami. Je to lehké, bylo to levné - i když hlavně díky pokrývači, se kterým jsme se pak stali kamarádi.
Dělalo se cca 170m^2. 120 m Capacca + 50 m v lepence (tři vrstvy, velmi kvalitní - malý sklon), komplet okapy, plechování, výlez na střechu, větrací komín a komplet bednění za lidových 150k a nějaké drobné. Po střeše se dá chodit, drží to krásně a při krupobití je sranda pozorvat, jak kroupy skáčou. Soused naproti ve stejné době dával Dacoru (nejdražší a nejlepší eternit) a už má asi 3 - 4 šablony v háji (vichřice s větvemi a za rok krupobití). Jiní sousedi s českým eternitem z Berouna taky problémy.
Samozřejmě nevím, jak bude ta krytina stárnout (zatím nejstarší jsem našel cca 10 let někde v Jeseníkách a střecha jak nová), ale vzhledem k novému a rovnému bednění nevidím jako problém tam za 20 let když tak namlátit novou krytinu.
Druhá varianta byl pro mě plech (který ale neradi u nás povolují - CHKO) a stál by mě asi o 100k víc. Pálené tašky apod. u starých chalup jednak vypadají divně, za druhé je to na ně těžké. Krov mám sice dobrý, (ale to se před sundáním střechy na 100% také nedalo říct) a rozdíl ve váze několika tun také není malý... Navíc laťování...
Eternit jsme nadvakrát odvezli v igelitu ve vozíku do města, kde mám trvalé bydliště a naprosto bez problémů odevzdali ve sběrném dvoře gratis.
Uživatelský avatar
dilatator
Příspěvky: 24
Registrován: 13.08.2014 16:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Sudety

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od dilatator »

Tak k tomu taky řeknu svoje:
Cappaco 14,5 roku, Jeseníky
šablony chlupaté, začínají křehnout.
I kamarád pokrývač říká, že deklarovaných 50 let to nedá zdaleka ( chválí ale konkurenční Ekoternit )
Protože původní majitel domu byl hňup, oplechování v pozinku - elektrochemická koroze zejména na okapových plechách.
Tož tak asi ......
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od štaflík »

To je první negativní, co jsem na to slyšel (a to jsme četl a ptal se dost). Ale i kdyby to tak bylo, tak tam jednou za 15-20 let namlátit za víkend a za 20 tisíc šablony není horor. Prostě těžkou krytinu mít nemůžu, levný plech nevydrží a drahý plech se mi nevyplatí. Nehledě k tomu, že taky není moc odolný na urvané větvě apod. Anebo zkusím jinou umělou břidlici. Pro mě je důležité, že je to lehké, nic na tom neroste, mizerně to hoří a je to mechanicky odolné.
Uživatelský avatar
dilatator
Příspěvky: 24
Registrován: 13.08.2014 16:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Sudety

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od dilatator »

Tak i když je po přízemní bungalov, ze země to nevidíš.
Stačí ale na podzim čistit žlaby a je vidět, jak je to chlupaté ......
Se šablonou sundanou ze střechy již nelze pracovat - montáž Veluxu, stožáru nebo čehokoliv znamená novou šablonu. Až polezu na střechu vyfotím kolik je tam kovových částic.
Klidně můžu do SZ kontakt na dobrého klempíře - řekne nestrannně.
Ekoternit je kvalitou někde jinde .....

Jo a ještě jedna zkušenost - pokud na tom někde leží sníh který vlivem tepla ze střechy začne odtávat (ale leží a nesjede ze střechy dolů), umí se pak voda z níž je následně led vlivem kapiláry pěkně našplhat a rozevřít šablony (hlavně úžlabí a podobně).
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od štaflík »

Klempíře mám výborného, v pozinku to nemám a úžlabí také nemám. A nějak se nebojím. Prostě asfaltový šindel použít u nás nejde, všechny ty ekoternity mi přijdou na hovno, protože je to křehký jak mrcha a jsem u lesa a furt tu lítají větve. A třeba Beternit jsem viděl drolit se po dvou letech. Soused má stejně starou Dakoru a už má problém (praskání). Po tomhle můžu jezdit na kole. Jdná alternativa je pro mě kvalitní plecha, ale tam jsem byl na násobcích ceny.
Uživatelský avatar
dilatator
Příspěvky: 24
Registrován: 13.08.2014 16:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Sudety

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od dilatator »

To štaflík:
Ekoternit je lepší varianta Capacca - čistější recyklát používaný pro výrobu ( bez kovových špon)- doporučuju najít .....
Ale nikomu nic nevnucuju, jen vlastní zkušenost ......
Odpovědět