Obrana před útočícím psem

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Václaf »

No co naděláš,je to posera má o sebe neskutečný strach,že by mu mohl někdo ublížit,jen se bránil. V porovnání s mojí čubinou která si sedne a nechá si cokoliv ošetřit,ani kapačka ji nevadila. Ruka se zahojí,byť jsem pravák,tak ta teméř nepoužitelná levá dost chybí :rofl
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od hipik86 »

Jasně, po bitvě je každý generál, ale...
Když měl pes amok, tak daleko bezpečnější pro tebe a ohledupulnější pro psa by bylo pustit ho a vzít ho na procházku (stačí pár minut a jen několik desítek metrů), hodit mu dva tři aporty a mimoděk mu nasadit košík.. Pak by sice hysterie začala znovu, ale košík by byl na místě..
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od k.vancura »

Proti tomu, že dneska jsou psi miláčci, více či méně pokřivení svými páníčky (OK, v hodně případech napřímení) .. prostě že jsou odrazem svých pánů je beze sporu a že se nějak dospělý chlap ubrání osamocenému psu, to tu taky zaznělo včetně myslím docela rozumných myšlenek, ale to máme dobu teď...a ne po PA

Obávám se, že v PA době dojdek tomu, co je už v některých částech světa a to k tomu, že populace bude napochodu nevo cokoli a z mazlíčků se stanou toulaví psi, kteří se shluknou do smeček. Prostě se vrátí ke svým kořenům.

Co potom, jakse bránit proti útočící smečce? Má vůbec jednotlivec šanci se ubránit jinak než útěkem někam, kam za mnou psi nemůžou?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od kregan »

Ve Skopje sme přespávali na kraji města v křoví uvnitř teritoria velký psí smečky a psi si nás moc nevšímali. Myslim, že pokud nemaj vyloženě hlad nebo se necítí ohrožení, tak se člověku spíš vyhnou. Tzn. pokud bude kolem lidských sídel dostatek odpadků/mrtvol jakože asi jo, nebudou mít potřebu útočit.
Na českym území ani vlci moc na člověka neútočili. Kroniky uvádějí, že v případě dlouhejch krtutejch zim se sice stáhli k městům a vesnicím, ale pořád šli spíš po odpadkách.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Václaf »

Nejde o to že po bitvě je každý generál,jen jsem psal,že jeden pes jde zpacifikovat holejma rukama i za cenu kousnutí a přesně to se stalo. Není to můj pes,nikdy nechodil na cvičák,nikdy neměl košík a nikdy nikde nebyl na vodítku,běhá jen po dvorku u 74-letého tchána mé sestřenice. Naproti tomu své psi od mala učím na jakékoliv situace,vč. zmiňovaného košíku,jízdy v autě,slušné chování na vodítku a mezi domácími zvířaty,a že já jsem vedoucí smečky. Proto také nikdy nebyl problém s vlastními psi při jakémkoliv úkonu. Ošetření očiček,uší,tlapek,výměna kapačky přes kanilu až po tahání cizích předmětů ze zadku... :hand :beer
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od hipik86 »

Souhlasím s kreganem..
Když se ze psů začnou pomalu stávat neochočená zvířata, tak se budou chovat tak jak jim velí instinkty. A to by dotyčný musel mít hodně velkou smůlu, aby na něj zaútočila smečka psů kvůli jídlu. I v PA si troufnu říct, že pro smečky bude dost jednodušší potravy.

Ale OK, přijmu tvou premisu.. Já bych se za všech okolností snažil smečkám vyhýbat a v případě, že bych se dostal do její blízkosti a začalo jít do tuhého, klidil bych se z cesty (ať se už zavřít do nějaké budovy/místnosti, nebo vylést na strom a prostě čekat)..
A současně bych se i smečku snažil vychovat, aby ke mně přistupovala s respektem. Tj. čas od času bych způsobil vyděšení jednotlivce, aby si v hlavě vytvořil vazbu, že z mé strany může přijít něco nečekaného a je tedy důvod se bát a pak by jim instinkt měl velet klidit se mi z cesty.. Toť teorie..
V současné době tuto teorii v trochu jiné verzi používám na kočkách, které mi přebíhají mezi baráky přes cestu. Snažím se kočku nepřejet a počkat až přejde a současně se snažím být v takové pozici, abych jí potom mohl protroubit, nebo hvízdnout kolama, prostě jí vyděsit. V její hlavě se snažím vytvořit vazbu: to velký, hlučný a smradlavý cosi mě občas dokáže pěkně vyděsit, budu si na ně dávat pozor..

Jinak mám pocit, že tohle řeší i Milli v manuálu, kde zmiňuje i genetickou paměť..
Duffcz
Příspěvky: 3
Registrován: 11.11.2013 17:53
Pohlaví: muž

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Duffcz »

Je potřeba vědět, co za psa na me útočí.

90% policejních psu v ČR je cvičených zastaralyma metodama Svazarmu. To znamená, ze pes kouše jen na rukáv. Nejznámější metodu obrany popisoval milli, tzn omotat si LEVOU ruku bundou tak, aby kus bundy vysel pod rukou, výcvikový rukáv ma tvar klínu, pes instinktivně kouše do klínu, ne na plochu. Rozkrocit nohy, pravou si nakrocit dopředu, abych tu prdu ustál a levou dám před sebe do výšky cca krku az brady, pro psa je totiž těžší kousat takhle vysoko, takže se to u nich ve výcviku driluje. Tím pádem si pes mysli, ze zase jen trénuje. Do prave ruky nůž, šavli, cokoliv čím ho rychle bodnu, než mu dojde, ze se nezakousl do rukávu.
Zní to snadno. Ale pokud se psovi podari spis než bundu vzít ruku, tak pude do kolen úplně každý.

Další možnost je nechat psa v rozběhu skočit si na ruku, jak jsem psal výš, ale těsně před zakusem mu dlaní prave tuky dat prdu do čumáku směrem nahoru, v te rychlosti a sile si zlomí vaz.

Pokud to ovšem bude pes cvičeny podle moderních postupu, tak to je problém, útoku takového psa se brání těžko. Jsou naučení bud chytat za kotník, kde se využije vahy zadržované ho, který si pádem pěkně natloukne. Nebo se učí skákat na oblast klíční kost, rameno, lopatka. Takovej belgicak je jak raptor, pokud zadržený nepadne nárazem psa, určité ho složí zakus do klíční kosti.
Tady se jde bránit jen tak, ze potom, co pes vyskočí, rychle uhnout, pri troše štěstí si při pádu ublizi, ze da alespoň malou šanci utéct.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od štaflík »

To Apokalyptik: nechápu Tvůj výběr plemen, která bys nechtěl střetnout na volno. Jednak svědčí o neznalosti psích plemen, za druhak nepochopení, o čem psi jsou. Z těch plemen, co jsi vyjmenoval, je jedno vysloveně hodné, jedno vysloveně ostré a zbylá tvárná a většinou o lidi se moc nestarající. pro jistotu: Tosa je japonský "bojový" pes, kdy jejich psí zápasy byli alternativou suma. Psi se vytlačovali z ringu, NESMĚLI se kousnout, nesměli ani štěknout a to bylo vše. Případů, že by někoho pokousala čistokrevná Tosa bude asi jako lidí zabitých zlatým meteoritem ve tvaru Pikachu. RTo už "míšánci" Akity bývají ostřejší. Rotvíci jsou teritoriální psi (stejně jako dogo argentino) a pokud nejsou vysloveně dokurvení, nemají zájem žrát cizí lidi na neutrální půdě. Kavkazák by se o lidi asi taky moc nestaral, ale minimálně tosu, rotvíka i DA by si dal k obědu a ani by se při tom nezadýchal.
Bavíme-li se o ultimatně silných, nesubmisivních, samostatných a velmi odolných psech, je to určitě kavkazák, středoasiat, jihorusák (byť vypadá jako ovečka), šarplaninac, krašský p.p., akabash a podobná velká pastevecká plemena. Proti nim nemá žádný evropský pes (natož člověk) šanci.
Nicméně to hlavní: nechtěl bych potkat blbého psa na volno a je mi jedno, jakého plemena. Děcka i kokr dorasuje tak, že stráví dalších pět ježděním po plastikách a stejně to už na missku nebude (a takových případů je fakt dost), zdalek nevíc lidí v historii zabil a zmrzačil německý ovčák a navíc to plemenech prostě není.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Apokalyptik »

No, nikto nevie všetko, na základe mojich skromných znalostí a skúseností som vymenoval pár plemien, ktoré sú už v strednej Európe ako-tak etablované a sú jednak silné, jednak agresívne a to v kombinácii s nesprávnym výcvikom a výchovou môže mať fatálne dôsledky.
A ako som povedal, teritórium psa a plot pozemku jeho majiteľa nemusí byť totožné.

PS: Chybička sa vloudila, nemyslel som Tosu, ale Brazilskú Filu. O japonských psoch neviem nič.
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Wolf »

Připadá mi to relevantní k tématu, tak si pro zajímavost dovolím přetlumočit, co mě učili na vejšce o důvodech psa ke spontánnímu napadení člověka.

Bylo nám neustále vtloukáno do hlavy, že pes je takovej zdegenerovanej vlk a jakékoliv psí chování chceme vysvětlit, musíme se podívat na vlky.
O samovolném zaútočení psa na člověka nám bylo řečeno ve zkratce toto:

Vlčí teritorium je obrovské, mnoho desítek čtverečních kilometrů. Pes ale žije zavřenej doma v bytě nebo na pozemku za plotem, občas chodí na vycházky a tak nemá úplně jasno v tom, kam až "jeho" teritorium sahá. Navíc se v tom teritoriu potkává se spoustou dalších psů a lidí, což mu v hlavě dělá ještě větší zmatek.
U vlků v přírodě, když se potkají s jinými, záleží na rozhodnutí vůdce smečky, jak se k cizincům postaví. Zda rozhodne, že je potřeba se do nich pustit nebo je nechat být.
Protože pes chápe jako svoji smečku svého majitel a rodinu, je i tady strašně důležité, aby svého pána považoval za vůdce smečky a členy rodiny za nad sebou v hierarchii postavené. V případě potkání cizinců mimo domov je totiž chápe jako narušitele teritoria a podle toho, jak se k nim postaví "pán", postaví se k nim i on. Ale pán musí dostat příležitost dát najevo "ti jsou v pohodě, ty necháme", dřív, než na ně pes v případě projevení pudů zaútočí.

Ten případ s vyběhnutím psa z otevřené branky a zaútočením na chodce je úplně modelovej. Pes je vlk, spatřil narušitele teritoria, tak zareagoval, jak mu velí instinkty. V každým kurzu chovatelství psů vám řeknou, že pán musí procházet otevřenýma dveřima první, aby mohl dát najevo, že na ty lidi okolo "nebudeme útočit".
drigon
VIP
Příspěvky: 2952
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od drigon »

Před časem se mi v podvečer snažil zkrátit nohavice ořech, který podlezl pod plotem. Jelikož s sebou nosím baterku s paralyzérem tak jsem na něj prvně posvítil a pak jsem několikrát "prsknul" paralyzérem naprázdno. Překvapilo mne jak se rychle zabrzdil a posléze zmizel za plotem. Tam klafal jako pominutý, ale ven se již neodvážil. Jestli mu tak vadil ten prskavý zvuk, nebo "blesk" těžko říct, ale hlavní je že zmizel. S pozdravem M.
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Wolf »

Zdá se mi, že náš pes se leká kovových zvuků typu razantní otevření nebo zavření teleskopického obušku nebo vypuštění závěru pistole a tyto předměty k sobě nenechá přiblížit (couvá, když mu je chci ukázat a "vysvětlit" příslušným tónem hlasu, že toho se přece nemusí bát). Přitom s ničím z uvedeného nemá žádnou, tedy ani negativní zkušenost. Možná to bude podobné s tím paralyzérem. Možná se na našem pachu nebo řeči těla projeví, když držíme zbraň.
Nepozorovali jste někdo něco podobného na svých psech?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od sigmark »

jo, i naši psi před teleskopem couvají. Když ti najednou vyroste v ruce klacek, je to znepokojivé. zvuk + zhmotnění klacku + změna postoje který pes čte určitě signalizuje boj
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od herman »

Náš bývalý dobrman, již víc než deset let mrtvý, jednou viděl, jak jsem zastřelil v kůlně potkana. Od té doby se k pistoli ani nepřiblížil.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Václaf »

Když mám bafany doma tak čubajzna si leží na pelíšku u terasovek a stačí aby se v kuchyni začalo smažit (prskal olej) a okamžitě se přesouvá na druhý konec baráku do koupelny. Kdysi dávno,když se snažil pesany zvykat na střelbu,měl jsem půjčený plynový revolver. Nebylo s toho nic,páč ho cítily a absolutně se nechtěli ode mne hnout jako by věděli,že u hlavy jim střílet nebudu. Takže po pár dnech jsem ho nepoužitý vrátil a používal pouze myslivce při honu. když stříleli u lesa,šli na procházku na opačnou stranu. :rofl
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od viktor »

jasne psi maji zuby na zaleninu a travu a srst na hlazeni.... neni nad dva roky u PS ( pohranicni straz ).
Zastaraly vycvik psu u Svazarmu, ...kusou jen na rukav.. no nebudu to komentovat. Psi sluzebnich plemen urcenych k zadrzeni nejsou cviceni na zabijeni, ale na zadrzeni utikajiciho pokud mozno v celku. Psi utocici na volno rukav uz nezajima.
Takze pokud je to pes cvicenej k utoku na cloveka tak toho nejakej klacek, teleskop, protiutok, kopanec, biti, strelba nezastavi... jen zpomali pak skoci, skoci na ruku, je mozne pokud se dostane do teto faze ochranit ruku predem, treba bundou, svetrem, cimkoliv, zas jsou cviceni na rukan a ne na maso, takze to vetsiniu neni tak horke, pes je docela prekvapen co ma v tlame. Pak je sance ho vhodnym zpusobem setrast ci ho zastavit, zabit. Velka rana teleskopem by mohla zabrat. Nejlepsi by byl ale peprak rovnou do cenichu. K pepraku jeste pozdeji.
Daleko horsi je v takovych pripadach je panicek vetsinu nedaleko a nejen ze ma i zalozniho psa ale i hodne moc zbrani a naboju.
Jsou samozrejme psi magori a ti proste utoci. Zadny hodny zviratko to neni, ale pekne rychla vec s tlamou plnou zubu. Psi smecka v horach napr. rununsko, bulharsko muze byt hodne neprijemna. Pes ma hodne citlivej cenich a tak pepraky, slzaky zabiraji daleko lepe nez na cloveka. Problem je ten cumak strefit protoze se obvykle pohybuje.
Takze treba aljaska guard je dobra volba tam kde riziko skutecne hrozi. Sve take udela vhodny maly hasicak. Take je legislativne pruchodnejsi a ucinnejsi nez teleskop.
Zdivoceli psi v horach, casto velice nesourode smecky, asi presne to co by mohlo byt v PA. Nejsou domaci mazlicci, ale skutecne selmy, zivici se lovem, navic nekdy dost s negativnima vzpominkama na lidi. Navic by mohli byt v PA dobe zvykle na nase maso, protoze ho proste bude nejvic.
viktor
Uživatelský avatar
thor
Příspěvky: 5
Registrován: 18.02.2015 10:11
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od thor »

na vojně nás během teorie učili útočícího psa nechat zakousnout do předloktí ruky obaleného textiliemi... a volnou rukou ho zneškodnit nožem, řezem přes hrdlo a břišní část
ale nevím jak by to šlo zrealizovat při nutné obraně, kdy pes zaútočí nečekaně...
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od venca_h »

to viktor: U služebních psů - pčr, ačr apod. kde je víc než pravděpodobné použití psa k likvidaci pachatele je v zájmu psovoda aby si pes kousnul do "živýho" co nejdřív při nějaké méně rizikové akci. Právě z toho důvodu,jak správně uvádíš, že poprvé je to pro psa "divný" a může se to projevit na odvedeném zákroku. A to, že půjde na ruku na to bych taky úplně nesázel, ringo je hodně rozšířená záležitost.
Atrey
Příspěvky: 26
Registrován: 31.10.2012 7:34
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Atrey »

Tak vcera se mi poprve v zivote stalo, aby me kousl pes jen-tak na ulici.

Mijel jsem se s zenskou co mela psa na voditku (zrzavej, kohoutku asi tak 45), pes zniceho nic, bez jakehokoliv varovani vystartoval a kousl me do stehna - no spise stipl, pac to bylo spickou na plochu. Jelito mam jako krava.

Zenska psa hned stahla za sebe, ihned jsem ho nakopl do tlamy, ale bohuzel byl daleko, tak mu spicka boty jen sklapla tlamu.
Jeste ted me to ser....., ze nebyl bliz. Zenska cumela jak tele co se deje a mezitim co jsem ji nadaval, kdyz s tim psem neumi, at mu da kosik, stahoval rukav at si zakousne, ze ho vymlatim cumakem o beton.

No nakonec jsem dukladne nakakanej sel domu a dal si dva panaky na uklidneni.

Kvuli takovejmhle de.....bilum, co neumej se psy zachazet, jsou zpravy na Nove, jak vlcak sezral batole.

At na psy od 30kg daji zbrojak, aby je nemohli chovat retardi.......
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Fabulous »

Řekl bych, že to nebyl útok, ale spíš "výchovný" štípanec, který uštědřují dominantnější psi. Což ale neomlouvá majitele, který by to měl předvídat.
Odpovědět