Obrana před útočícím psem

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Heike »

Doplním k vlkům-roku tuším cca 1272 při enormní zimě vydal český král nařízení, že kolem každé vesnice se musí kopat vlčí jámy-došlo k přemnožení vlků a ti se stahovali do neohrazených vesnic a osad. Někde dokonce vlk-samotář-měl odlovit několik lidí, a dostal ho až zeman rozhořčený, že mu ubývá pracovních sil na panství. Odkaz po mě nechtějte, četl jsme to kdysi v knize, a fakt už nevzpomenu jak se jmenovala. V Jugoslávii měli mít také problém s přemnoženými psy za války-zvlášťe poté, co ochutnali lidské maso. Plno zvířat se změní,zjistí li, že se člověk dá napadnout a sežrat. Všimnul jsem si, že několik psů, co napadlo člověka, měli pak slušnou sbírku útoků, když je majitel nepotrestal. Prostě zjistili že to jde. Mě napadl malý kříženec, bestie snad jenom 10kilová. Několikrát, klika že jsme zvyklý se rozhlížet. Problém ale, že patřil cikánům, nebyl očkovaný a útočil zásadně zezadu na achilovku. Několik pokousaných pak zažilo příjemné chvíle zjišťováním, zda něco nechytili, než ci cikáni od někoho sehnali očkovací průkaz na jiného psa, který podstrčili. Jeho kariéra již skončila.
Uživatelský avatar
lagardere
Příspěvky: 402
Registrován: 28.02.2015 17:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubice

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od lagardere »

Na začátek mého příspěvku musím zdůraznit, že mám rád psy a jednoho mám.
Jsem z některých lidí na vesnici nešťastný. Popíšu dva případy, jsou čerstvé z dnešního dne:
Jdu nakoupit a vyjdu ven na ulici, ujdu 50 kroků a proti mně se ze zatáčky vyřítí belgický ovčák. Chvíli si mě prohlížel a potom se na mě rozeběhl. Přeskočil jsem sousedův plot a tím jsem přestal psa zajímat. Za chvíli přišel majitel, který nemohl, nebo nechtěl pochopit, že na mě jeho pes zaútočil. Ne, vážně, nebudu a ani nemám zájem zkoumat, zda pes měl chuť si hrát, očuchat mě, nebo měl chuť na maso. Prý jim utekl, přeskočil plot. Plot mají vysoký 1,2m a to pro tohodle psa není překážka.
Druhý případ je pravidelný. Jeden soused ob 4 baráky pravidelně otvírá vrátka a jejich boxer si běhá po venku. Zatím nic nikomu neudělal. Ale stejnou cestou chodí moje děti na dětské hřiště. A nemíním čekat, až se něco stane, hlavně mým malým dětem.
Když pominu, že bych začal chodit se svým mazlíkem 357mag, jakou mám jinou možnost? Nechci se omezovat a ani moje děti kvůli pár debilům.
Vae victis. Molón labe!
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od JirkaK »

Pokud je majitel psa nezodpovědný a nejde to s ním řešit domluvou, tak ti nezbude nic jiného než volat MP nebo PČR. Dnes má skoro každá obec vyhlášku na psi a pokuty jsou tam celkem vysoké. Pokud soused opakovaně dostane pokutu, tak si to jistě rozmyslí. Bohužel sousedké vztahy to nevylepší.
Jinak jsem dětem pořídil také pejska a pouštět jej na volno si nedovolím.
Mě osobmě nejvíc štvou majitélé, kteří si po svém miláčkovy neuklidí a pak mám nasr... na trávě před domem a já to po nich musím uklidit. (neuklízel bych to, ale děcka opakovaně do toho šlápla, takže úklid je pro mě menší zlo)
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od TomSmith »

Ty útěky psů a ohrožování je asik dobré na ouřad hlásit, když pak nedej Bože bude nutné v ráci obrany psa utratit, bude se to pak daleko lépe obhajovat :|
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od opavak »

Zdravím diskutující,
s tím nebezpečím a strachem ze psů se to tak trochu dost uměle nafukuje, protože je to takové vděčné téma pro pisálky a prostí ovčané (co jim v mládí přespříliš často čítávali Červenou karkulku) pak spatřují ohrožení v každém ratlíkovi - který není na vodítku...stačí si vzít na pomoc statistiky a rázem je pohled na problematiku jasnější ;) ... například doložený útok vlka na člověka nebyl v naších končinách zaznamenán několik století. U psů je samozřejmě třeba být obezřetný hlavně pokud jsou přítomny malé děti nebo staré osoby se špatnou koordinací. To že někomu občas uteče pes ještě nemusí znamenat že běží někoho zadávit...většinou to psi dělají proto, že v okolí hárá nějaká fena a naladění jejich hlavy je úplně jinde. Problémy někdy vyvstane u špatně socializovaných psů kteří při kontaktu napadají ostatní psy (většinou stejného pohlaví = pes psa, fena fenu).
Ještě bych se chtěl vyjádřit ke zde omýlanému použití střelné zbraně proti zvířeti (psovi): pokud mohu doporučit tak to nedělejte (a už vůbec ne, pokud to nemáte perfektně natrénováno ze střelnice a na pohyblivém cíli) - riziko že to v těch pár vteřinách špatně vyhodnotíte a trefíte "cíl" je značné a téměř jistě asi způsobíte daleko větší průser než vám reálně hrozil - střelba v obydlené a zastavěné oblasti je průser téměř vždy... uvědomte si, že střela pokud se odrazí nebo se nezastaví v cíli pokračuje se smrtící silou dál i několik stovek metrů !
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od štaflík »

Souhlas. Psi a divočáci se strašně nafukují. Nepotkal jsem psa, se kterým by se nedalo nonverbálně domluvit na nějakém statu quo. A to se pohybuji/pohyboval jsem se mezi "bojovými" a pasteveckými (BTW reálně 100x potenciálně nebezpečnější, než všichni "bojoví" dohromady) psy poměrně hodně, často a intenzivně.
Může se stát, že člověk narazí na psího magora, ale to riziko je srovnatelné se zásahem bolidem do řepy. 95% konfliktů člověk pes je o špatné kombinaci sebevědomí a čtení body talking na obou stranách. Obecně pes s majitelem debilem je poměrně nepřijemný prvek prostředí, ale sázka na to, že samotný pes je rozumnější, než jeho pán je zpravidla správná.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od kregan »

TomSmith píše:Ty útěky psů a ohrožování je asik dobré na ouřad hlásit, když pak nedej Bože bude nutné v ráci obrany psa utratit, bude se to pak daleko lépe obhajovat :|
Ne na ouřad, ale na 158 a zapsat si datum a čas telefonátů. To jde pak v rámci vyšetřování narozdíl od úřadu dohledat.
Čím víc víš, tím míň neseš.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od PaF »

štaflík píše:Souhlas. Psi a divočáci se strašně nafukují. Nepotkal jsem psa, se kterým by se nedalo nonverbálně domluvit na nějakém statu quo. A to se pohybuji/pohyboval jsem se mezi "bojovými" a pasteveckými (BTW reálně 100x potenciálně nebezpečnější, než všichni "bojoví" dohromady) psy poměrně hodně, často a intenzivně.
Může se stát, že člověk narazí na psího magora, ale to riziko je srovnatelné se zásahem bolidem do řepy. 95% konfliktů člověk pes je o špatné kombinaci sebevědomí a čtení body talking na obou stranách. Obecně pes s majitelem debilem je poměrně nepřijemný prvek prostředí, ale sázka na to, že samotný pes je rozumnější, než jeho pán je zpravidla správná.
Taky se umím se psy domluvit, ale mám letitou praxi figuranta na cvičáku. Laik toho se psem, který zkouší, zda by nemohl mít navrch, moc nevykomunikuje. Rozhodně na to nelze spoléhat. Volat městskou v Brně funguje. Tasit v nouzi taky, ale na sídlišti je to fakt psycho. ;)
itchy355
Příspěvky: 16
Registrován: 22.07.2014 8:52

Re: Obrana před útočícím psem

Příspěvek od itchy355 »

Jistě, vy ale víte co dělat, jak se chovat. Já, psy nijak zvlášť v oblibě nemaje (mám je rád stejně jak všecky ostatní zvířata) jsem o nich nikdy nic bližšího nezjišťoval a tím pádem nemám nejmenší potuchy, jak se k uteknuvšímu psovi chovat. Zkusil bych na něj zařvat sedni lehni a tím moje kynologické schopnosti končí.

A hlavní je to s děckama. Já když jdu sám, tak prostě se ke psům vůbec nepřibližuju, a pokud na mě některej začne vyštěkávat a chovat se tak nějak, že se mi to nelíbí, jdu prostě obloukem do háje. Zatím se mi to daří. Děcko lítá, blbne, pes chce (třeba) blbnout s ním, nicméně moje děcko stejně jako já ví o psech prd, a když si s ním chce hrát 30kg vlčák bez náhubku tahaje za sebou vodítko (jak se nám 2x stalo), v člověku je celkem hodně malá dušička. Už jen proto že děcko třeba řve jak protržený, protože se na něj žene obluda [z jeho pohledu] velikosti koně. To se pak před očima míhaj obrázky dožvejkanejch děcek jeden za druhým a je úúplně fuk, že se to stane jednou za rok..
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od JOBU »

štaflík píše:Souhlas. Psi a divočáci se strašně nafukují. Nepotkal jsem psa, se kterým by se nedalo nonverbálně domluvit na nějakém statu quo....
Asi si tých psov veľa nestretol....Viď prípady zo slovenska:
https://www.cas.sk/clanok/571608/drama- ... li-22-ran/
http://www.topky.sk/gl/178409/1214463/Z ... ju-zabiju-
http://www.tvnoviny.sk/domace/1856189_o ... trhali-psy
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Obrana před útočícím psem

Příspěvek od štaflík »

Nestretol. Iba jsem se X let pohyboval mezi pitbuláři a stafordáři (taky jsem ho měl), kamarád je chovatel pasteveckých psů, my jsme měli jihoruského ovčáka, denně chodím a běhám přes louku a les, kde venčí 20 tisíc lidí psy... ale vím o nich prd.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Obrana před útočícím psem

Příspěvek od golem »

Ale ne. Ty o nich víš nejspíš hodně. Jenomže většina lidí tyhle znalosti a zkušenosti nemá a nikdo nemá právo je od nich požadovat.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Obrana před útočícím psem

Příspěvek od štaflík »

Jenže jaksi mě nechtěli sežrat ani před tím, když jsem ty znalosti měl. Prostě za tím vidím paranoiu, fobii, či obyčejný strach. Což mi k rozpadlíkům nesedí. Howgh.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Obrana před útočítím psem

Příspěvek od Lyster »

Mám dvě zkušenosti napadení psem.
První se stal mě asi před 10 lety.Venčil jsem našeho nalezence (taková malá bílá chlupatá pouliční směs.) A jedna mladá holčina která bydlela ve stejné vesnici, občas chodila venčit sousedovic vlčáka. Já měl svého na vodítku, ona bohužel ne. Utekl jí a když se tyto dva psi míjeli po cestě, naprosto z ničeho nic se na něj vrhnul. Dostal ode mě pořádných pár kopanců a ran do čenichu, než ho asi po 30s pustil. Ten pes byl do té doby bezproblémový. Netuším, co mu ruplo v bedně. Psa mi na konec na veteriině zachráníli ale týden statečně bojoval. Pokousaný byl pod krkem a na hřbetě. Doteď si říkám, že jsem ho mohl akorát nasrat a pustil by se do mě. Ale v tu chvíli to člověk prostě neřeší.

A druhá napadení se stalo mé maceše, když byla s otecem na dovolená a měli s sebou malého pudla na vodítku. Kdfyž míjeli nějakou samotu, tak vyběhli ze vrat dva vlkodavi. Macecha pro jistotu vzala pudla na ruku a to špatně pro ní udělala. Vlkodavi napadli jí. Otec se je snažil odehnat a podařilo se mu macechu zvednout ze země. Srazili jí totiž na zem a pokousali jí na hlavě. Má tak několik desítek stehů, na štěstí má huňaté vlasy, tak to není vidět. Ale ze začátku to vypadalo děsivě. Jak se to pak vyřešilo právně už netuším.

Takže poučení zní: bez pepřáku, teleskopu nepo pistole raději nevycházet. A to ne jen kvůli psům.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Obrana před útočícím psem

Příspěvek od Cep »

Chodil jsem běhat s trochu přerostlým sousedovic malamutem. Okolní psy vždy naprosto ignoroval.
Jednou po něm vyjel jeden takový trochu nad kotníky a chňapl - snažil se chňapnout po jeho zadní noze. Malamut se jen otočil a blafnutím jej odfoukl 2 metry daleko.
A pak jednoho dne v zimě zmerčil venčenou kolii a šel po ní. Oba psi na vodítku, jenže já jej na sněhu nedokázal ubrzdit, takže se do sebe pustili. Sice bez následků pro všechny zůčastněné, ale nic co by mne uklidnilo.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Obrana před útočícím psem

Příspěvek od DeadMan »

Je to sice pořád do kola, ale stručně.

Se psy nemám dobrou zkušenost a s vetšinou jejich páníčku ještě horší (nezodpovědnost, bezohlednost ke svému okolí atd.).

Stejně jako většina lidí apriori nedůvěřuje cizímu člověku, tak je přece normální nedůvěřovat cizímu psu, o to více, že je to jen "hloupé" zvíře, které jen horko těžko potlačuje své pudy (vždy dle výchovy majitele).

Lidi až přehnaně citově fixovaní na své psy, si tímto kompenzují své problémy (většinou neschopnost mít normální vztah s jiným člověkem a podobné záležitosti spojené s emocemi a sociálním začleněním = psycholog by vám to vysvětlil).

A co mi nejvíce vadí je, že nevidím sebemenší důvod se nechávat obtěžovat cizím psem (hovna kde se podíváš, skákání na čisté oblečení, očuchávání atd.), WTF?

Mám malé děti a jsem nucen neustále dokola tyto problémy řešit viz. příspěvek od itchy355 a už mě to opravdu nebaví, spíše sere, protože nemám klid ani na výletě (hrady, zámky, jeskyně), ani na chatě, ani u baráku, prostě kua nikde :evil:

Howgh
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Obrana před útočícím psem

Příspěvek od kregan »

Vidim to podobně. Chápu psa jako nástroj (hlídač, stopař, lovec ...), ale vyzdvihovat ho nad ostatní zvířata a chovat ho jen pro potěšení mi přijde divný. Ještě možná jako živou konzervu, ale na to mi přijde praktičtější sousedovic pes, protože nemusim investovat do výkrmu. Jinak cizích psů, pokud neobtěžujou hlukem a znečišťovánim si nevšímám a to samý očakávám i od nich.

Jednou hluboko v lese mimo cestu na mě vyběhli dva velký štěkající lovecký psi. Nedělal jsem žádný rychlý pohyby, klidně stál a rozhlížel se po majiteli, kterej se za celou dobu neobjevil. Oba se zastavili tak metra půl ode mě, štěkali a po chvíli odběhli. Po téhle zkušenosti vim, že situace nebyla tak dramatická, jak se zdála. Nicméně mít tenkrát palnou zbraň, střílel bych.
Čím víc víš, tím míň neseš.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Obrana před útočícím psem

Příspěvek od viktor »

mam trosku zkušenost se psy a to jak sluzebnich plemen tak téma ostatnima, napr v rumunsku a bulharsku kde se vyskytuji v horach zdivocele smecky všech moznych plemen :-) takze takova roztristena geneticka podoba prapsa :-) coz je je asi to nejhorsi...
nejlepší obrana proti psum je slzak, peprak atd.. hasici pristroj atd..lepsi nez strelna zbran..
pes ma totiž desne citlivej cenich a je to pro neho daleko horsi nez pro člověka.
- nedela to ranbajz
- následky pouziti nejsou tak zavazne jako v pouzito strelne zbrane ( pro obrance ) ale pro psa to muze byt velky problém
takze rozumnej peprak vyresi lecos...
kolem jedne moji stare vandr trasy je statek, chatrnej dratenej plot a hodne velkej a neskutecne nasranej vlcak.
jednou mi uz ruply nervy tak jsem ho jen lehce liznul, odpalil od plotu jak na perech a potom si knucice hobloval hlavu o travnik... a byl klid..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Hislin
Příspěvky: 4
Registrován: 24.02.2016 23:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Obrana před útočícím psem

Příspěvek od Hislin »

Když tak zavzpomínám, párkrát už jsem psem napadený byl. Vždycky nevyprovokovaně a zničeho nic. Od malých ratlíků, po velkého psa. Když mě kousnul Yorkshire, překopnul jsem ho majitelce zpátky za plot a byl klid. Ale německý ovčák byl horší. Člověk musí reagovat hned. Pes se lekne a většinou dá pokoj. Párkrát už jsem reagoval stylem, na psa zařvat a vyrazit proti němu. Zkrátíte mu dráhu a rozhodíte jeho výpočet. Pes většinou přibrzdí a dá se chytit, povalit a zalehnout. Většinou pak dojde majitel. Pokud ne, dá se dělat se psem cokoliv. Tohle se mi povedlo už dvakrát na psa co na mě vyběhl z otevřeného dvora a na psa co jsem potkal v lese. Naštěstí to asi nikdy nebyli psi, co by útočili s myšlenkou zabít, ale spíš chránit nějaké jejich teritorium a pohonit ego. Taky na mě nikdy pes neútočil skokem, ale spodem s pokusem pokousat spíš nohy. Horší bylo, když jsme nedávno v parku s dvouletou dcerkou normalne šli a vyběhla na nás cca 50ti kg potvora. Vyceněné zuby, řev, naježené chlupy a rovnou mě po dcerce. Našeho psa si vůbec nevšímal. Chtěl jít jenom po dítěti. Okamžitě jsem před něj skočil a stínoval ho, ať se na ni nedostane. Majitelé, postarší pár v dálce za ním a absolutně nezájem. Řval jsem, ať si psa okamžitě vezmou, jinak mu ublížím. Byli jak opaření a bez reakce, takže jsem psovi teleskopem ublížil velice. Zastavila ho až zlomená noha. Jinak naprosto nepříčetný a pořád se snažil dostat na dítě. Majitelé absolutně nechápali co se stalo. Radši ani nepomyslet, co by se mohlo stát, kdybych tam nebyl a šla s dcerkou ven jenom žena. Bohužel lidi mají psa jako módní doplněk a hračku a vůbec netuší, že je to vlastně šelma. Proto bych dával pokuty za to, že někdo chodí v zastavený oblasti se psem bez vodítka. I tomu blbýmu pudlovi může někdy hrábnout.

Jinak co se týče obrany před psy v PA? Střílet na potkání. Pes bude buď ochočený přítel, nebo šelma u které převládnou zvířecí instinkty. Nic mezi tím. Navíc velký psi vybijou ty malý a nakonec přežijí jenom největší a nejsilnější rasy, navíc shluknuté do smečky. A kdo si lajsne v PA době byť jenom malý kousnutí a riziko nemoci. Tohle prostě bude nekopromisní.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obrana před útočícím psem

Příspěvek od bivoj »

Ze své vlastní zkušenosti mohu říct, že u 99% už útočících psů zabere pouhý výstřel někam před ně. Pokud to není trénovaný hraničářský či policejní vlčák, tak odpuzující akustický účinek výstřelu funguje spolehlivě a pes je prvních pár sekund dezorientovaný (platí při výstřelu těsně vedle hlavy) a pak minimálně 5-10 minut bázlivý, pokud nejde, jak už jsem dříve popsal, o cvičeného psa.

Poněkud jinak to je, pokud už jde o psa napumpovaného adernalinem (např. ve rvačce s jiným psem, boj o samici atp...) nebo pokud jde o smečku. Tam už musíte jen doufatř, že máte dostatek nábojů.

Obé výše uveden popisuje pochopitelně extrémy. Pokud jste muž, tak na obyčejného psa stačí většinou pořádně zařvat. Případně není lepšího nástroje proti psovi, jak prostého klacku. Věřte tomu, že i pokud ten klacek nemáte, tak zkuste zvednout ze země jakoukoliv větývku (v nouzi i imaginární) a psovi zahrozit. Opět z 99% funkční strategie...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět