Ukrajina - Ako prežiť ?

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Ukrajina - Ako prežiť ?

Příspěvek od xgordon »

Moj pohlad. Spracoval som si excel tabulku, kde mam model ako dlho mi vydrzia zasoby potravin a a energetickych surovin. Nahadzal som si zasoby potravin a kolko porcii jedal sa z toho da spravit. Do modelu vstupuje pocet osob a pocet jedal denne.

Pre 2 dosp.+2 deti mi napriklad vysla zasoba potravin na 280 dni pri 3 jedlach denne. Ak sa tu navysi pocet osob o 2 dalsie dospele, spadne doba zasobenia o 40 %. Takze ak tu nudzovo evakuujem rodicov a svokrovcov z mesta, tak moje prepocty idu do kopru. Potencialne by mohli oni doniest nejake svoje zasoby, ale oni nie su tak posahani ako ja, ze by mali zasoby na xx mesiacov.

Su tu ale lesy, kde zija kadeco, takze by sa dalo lovit, ale polovnik je tu skoro kazdy druhy.

Velky problem vidim v energetickej narocnosti upravy potravin. Mam sice zasobu LNG, ale urcite nie na rok. Zadovazil som si aj kotlinu aj s rostom, panvicou a velkym hrncom. Na tom sa da varit na dreve, ktoreho mam momentalne na 2 (normalne) zimy ako je u nas teraz.

Najvacsi problem vnimam vodu. Ak zdochne obecny vodovod bude pruser. Moja zasoba pitnej vody (500litrov) pri takom pocte ludi len tak fukne. Uzitkovu zbieram do IBC kontajnera. Studne su tu hlboko (28m + kamenne podlozie, v kopci) a navyse voda ma vysoky obsah dusicnanov. Vsetci presli na obecny vodovod a stare studne tu uz nikto neudrzuje. Navyse je tu plno spolocnych studni pre 2 domy (aj moj pripad). Blizko v lese je pramen, ale v pripade pruseru to asi prestane fungovat na solidarnosti a predpokladam, ze by sa toho zmocnil nejaky miestny priekupnik/landlord.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ukrajina - Ako prežiť ?

Příspěvek od dracekvo »

Vzhledem k ochotě zahraničí pomáhat je asi nejvíce bezpečné prostě rodinu naložit a poslat jí za hranice.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ukrajina - Ako prežiť ?

Příspěvek od PeFi »

xgordon píše: 20.03.2022 10:43 Studne su tu hlboko (28m + kamenne podlozie, v kopci)
Ruční pumpa zvládne až 28 metrů. Lepší voda s dusičnany, než čekat na déšť.
Dusičnany - pokud jich není extrémní množství, tak se dají kompenzovat vitamínem C, jinak existují filtry na dusičnany.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina - Ako prežiť ?

Příspěvek od sigurd »

Konflikt na Ukrajine sa dostáva do bežnými vojenskými prostriedkami neriešiteľnej patovej situácie. Ak si chce Rusko zachovať tvár a status veľmoci, musí vyhrať za každú cenu. Aj za cenu demonštratívneho použitia taktickej jadrovej zbrane na Ukrajine. To ukončí konflikt, a naplnia sa požiadavky Ruska na neutrálnu západnú časť Ukrajiny. Vznikne tak aj precedens zamedzujúci úspechu "demokratizačnej" revolúcie v Bielorusku, a ostatných pro rusky orientovaných krajinách.
Otázkou je, ako sa k tomu postaví NATO (Európa)- buď stiahne chvost, a bude sa v rámci možností hrať na "studenú" ekonomickú vojnu, alebo podľahne tlaku "horkokrvných" členov (Poliaci), a niečo si začne...
Na tento pesimistický, ale veľmi pravdepodobný scenár by sa mal zodpovedný rozpadlík pripraviť.
Čiže:- zvýšiť zásoby potravín na 1-3 mesiace-na preklenutie paniky, zásobovacieho chaosu do zavedenia prídelového systému
- pripraviť prostriedky na zvládnutie opakovaných výpadkov dodávok vody, elektriny, plynu a tepla
- zvýšiť zásoby liekov pre chronicky chorých, hygieny, dezinfekcie
- zvýšiť zásobu hotovosti (hlavne drobné bankovky)
- premyslieť, ako identifikovať, a ako a kde sa chrániť pred prípadným rádioaktívnym spadom
- zvážiť bezpečnosť Vami obývanej lokality z pohľadu ohrozenia jadrovým úderom, a mať pripravenú možnosť evakuácie
-nestresujúcou formou postupne pripravovať rodinu na psychické a fyzické zvládnutie možnej situácie
Z pohľadu rozpadu, nič čo by priemerne pripravený rozpadlík nemal zvládnuť-dúfajme, že sa situácia čím skôr pozitívne vyrieši...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Odpovědět