Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od vratnikp »

Za mne je koleno blbost. Maly cil co se hybe do vsech smeru.
Zato panev povazuju za relevantni cil. Jsou tam tepny, cil bude efektivne znehybnen a nutno podotknout, ze zastavit tepenne krvaceni panve jde dost tezko (vyhody a nevyhody vyliteho magora necht posoudi kazdy sam) a panev se nehybe o nic vic, nez hrud.

Na druhou stranu poznatky z cqb z konfliktu jasne ukazuji, ze lide se vlivem tuneloveho videni soustredi na zbran a pres vsechen trenink proste clovek utoci na to, co ho ohrozuje, tedy ruce se zbrani
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od cipis »

Tenhle případ se ještě nestal. Ano, všechno je jednou poprvé, ale když se to zatím nestalo za desítky a desítky a desítky let, tak jaká je pravděpodobnost, že se to stane zrovna mně?
Za to případů, kdy policajti po nějaké době naběhli na scénu a sundali hodné, tak je dost.
Jinými slovy argument, že nezasáhnu, protože bych mohl trefit i někoho jiného, tak je poněkud lichý. Ano, může to být tak, že budu chtít zasáhnout, ale nepůjde to, protože lidi okolo, tak to je jasné, ale podstatné je to, že to člověk rovnou nevzdá s tím pochybným argumentem, co kdyby někoho trefil.

Koso píše: 27.06.2022 21:12 Clovek nikdy nevie co sa stane.... Kludne sa moze stat ze clovek trafi niekoho koho trafit nechcel.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Hagen »

:yes
Jsem průměrný střelec, když se dostanu do stresu, mám problém udržet ruce v klidu, a už dávno nenosím náhradní zásobník.
Asi bych měl trochu problém na větší vzdálenost v tom stresu trefit. Takže moje achilova pata by byla asi snaha dostat se co nejblíž, aby ty rány seděli, a nevystřílel jsem si šuplík pánubohu do oken ;) .
Zas mám výhodu, že v případě neúspěchu by po mě nezůstali nezaopatřené děti ;).
Každopádně střelba na hrudník.
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Koso »

To cipis: ono je to vsetko hra so statistikou....aka je pravdepodobnost ze v mestskej zastavbe zacne strielat magor s automatom a zasiahne ma v okne, ked sa to do devinskej novej vsi na slovensku nestalo? To sa mozu pytat vsetci zucastneny...aka je pravdepodobnost ze do skoly vbehne magor s nozom a niekoho poboda ked taketo pripady vo svojej krajine spocitas na prstoch jednej ruky( nerobil som hlbkovy prieskum takze cisla strielam) ? To sa uz nespyta obet takeho magora z Vrutok....a aka je pravdepodobnost ze pri prestrelke trafis niekoho ineho ako utocnika ked okolo teba pobehuje kopa ludi? Urcite vacsia ako v prvych dvoch pripadoch
PS: neverim tomu ze sa este nestalo napriklad aj pri policajnom zasahu ze by nebol zraneny civilista pri strelbe na pachatela.

Ono statisticky je nepravdepodobne ze sa vobec do takej situacie dostanes, ale to si mohol povedat kazdy predtym ako sa do nej dostal. A radsej si prehrat vacsinu moznych scenarov predom v hlave v klude, a ujasnit si co ma aku prioritu a ako v tom ktorom pripade idealne postupovat ako byt hodeny rovno do vody a ucit sa plavat az vtedy.

A ano prave aj toto moze byt cast argumentu (nezapliest sa do niecoho co nieje moja vec a nerobit si zbytocne problemy ak nemusim) co si niekto da pre seba v danej situacii a nezasiahne. Netvrdim ze je to spravne ale evidentne tak viac ludi premysla.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Hagen »

Jenže pokud nezasáhneš, tak ta statistika je dost výmluvná. Zemře víc lidí.
Dokážeš s tím pak žít?
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Koso »

Otazka ma stavia do pozicie ako keby som sa jasne vyjadril ako zareagujem, co vlastne sam neviem pokial v danej situacii nebudem. Co sa tyka moralnosti konania v tom mam uplne jasno.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od cipis »

Furt se dá říct, pokud to půjde, tak se ho pokusím zlikvidovat. Opatrně třeba, abych při tom nezařval já ani nikdo jiný, ale prostě bude snaha zasáhnout.
Anebo se dá říct, seru na to, při nejbližší příležitosti zdrhnu, ať se děje co se děje.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Hagen »

Koukám, že nejsem jediný kdo v těch vedrech nemůže spát :D .
Nikdo neví jak bude reagovat ve vypjatých situacích, dokud to nezažije. Ale už ze své povahy kterou člověk zná se to dá usoudit.
Mě by taková situace natolik nasrala, pocítil bych takovou zášť vůči tomu střelci,... vidět jak střílí do lidí,...
Na 95% odhaduji, že bych ho zastřelil, rozkopal, roztrhal a sežral :D .
Na zbylých 5% bych se strachy sesypal, poté prodal zbraně, odevzdal zbroják, a styděl se za sebe ;)
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Koso »

Ano to teplo je des :lol:
Ja mam tiez svoj predpoklad ako by som reagoval.
Zaujimal ma aj nazor inych ludskych bytosti na tuto temu, a evidentne su aj ludia co sa na to pozeraju ciste pragmaticky.
steve_michalik
Příspěvky: 212
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od steve_michalik »

Doporučuji si přečíst sérii článku Čestná zmínka na zbrojnici. Jedná se o popisy zásahů civilistů proti útočníkům z celého světa.
https://zbrojnice.com/category/cestna-zminka/
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od drigon »

Právě na zbrojnici ve zmincich o civilistech jsem si přečetl, že někteří neřádi měli neprůstřelné vesty. Proto jsem si vzpomněl na dotyčného, který trénoval střelbu na pánev a koleno (u kolene souhlasím s tím, že je to malý a pohyblivý cíl. Pro střelce se slabším tréninkem hůře zasažitelný).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Koso »

Stalo sa uz v CR/SR ze by mal takyto utocnik balisticku ochranu?
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od drigon »

Co není může být. Proto je třeba s tím počítat a mít pro tuto eventualitu náhradní řešení.
Koukej tak, aby jsi viděl.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od FMJ »

Oblast podbřišku a pánve se volí jednak proto, že není kryta případnou balistickou ochranou, dále obsahuje mnoho dúležitých velkých cév, kde dochází při zásahu rychle k velkým krevním ztrátám, je tam také velké množství kostí, jejichž zasažení má za následek zásadní narušení hybnosti a v neposlední řadě je to místo, jehož zasažení vyvolává silnou bolest. Rozměrově je samozřejmě větší, než hlava...
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od JOBU »

Kto nezareaguje na takúto situáciu a radšej zdrhne, či schová sa (pretože sa obáva dôsledkov svojho konania), by sa mal radšej nad sebou zamyslieť, rovno predať zbraň a sedieť doma. Pretože je istejšie ako vysoko pravdepodobné, že sa rovnako zachová aj pri nejakom útoku na jeho osobu, majetok či jeho príbuzných, (ako kedysi hrdinsky žiadal do zbrojáku na nosenie a zbraň hrdo a skryte nosil). A pri tom žiadaní mu tak nejak prípadné dôsledky konania nevadili, nezaujímali.
Pred časom bola streľba na lúpežníka v predajni zbraní v ČR, a malo to nejaké dôsledky? Nie, pretože to bola čistá NO...
Lenže niektorí ľudia sú iba teoretici a hrdinovia do doby, pokiaľ môžu svoje odhodlanie, hrdinstvo a kecy dokázať.Pak prepnú v hlave prepínač a dajú si 1000 výhovoriek prečo to neurobiť a do poslednej chvíle (aj svojej) budú stále dúfať, že situáciu za nich vyrieši niekto iný aj za cenu že sa môze jednať o jeho posledné chvíle... Aj keď pod sakom majú glocka a druhý zásobník, a v aute ešte pre istotu teleskop a slzák na medvede...
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od FMJ »

Střelba v obchodě se zbraněmi byla o něčem jiném. Útočník napadl nožem a poranil prodavače a paní Oppltová neměla v tu chvíli jinou možnost, jak zabránit horšímu. Kolem útočníka se chaoticky nemotaly nezúčastněné osoby a útočníka mohla jasně identifikovat. Předpokládám, že měla dobrý výhled a možnost zakročit bez nebezpeči vedlejších ztrát při nezasažení cíle či pri průstřelu jeho těla. Mimochodem, zásahy byly v oblasti podbřišku (viz zprávy o případu).
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od NoobsRush »

Co tady pročítám tak vidím povětšinou rozumné názory na vícero modelových situací, nicméně to co napsal JOBU je blbost největšího kalibru.
Žádost o ZP a nákup zbraně neni žádný hrdinství, je to především využití práv, které ti nabízí stát ve kterém žiješ. To právo mají všichni kdo splní podmínky pro získání. Psát nějaký nesmysly o tom že každý kdo má papíry nebo zbraň a raději využije útěk není žádný přizdisráčství a povinnost pomáhat v krizový situaci s aktivním střelcem je něco, za co tě při útěku nikdo penalizovat ani nemůže. Nevím upřímně jestli jsi někdy byl na výcviku modelový situace, ale ono se to lehce píše z klávesnice a těžce předvádí na polygonu s 50 lidma který do tebe při útěku i strkají a nebo v horším případě tě při tasení mají za komplice střelce. Ono v takový situaci vytáhnout zbraň a zlikvidovat nebezpečnýho střelce v zalidněný ploše je zákrok který ozbrojený složky drilují roky a ty si představuješ že takovou ránu dáš na první dobrou?
Hodně štěstí.
Ono těch modelových situací a proměnných je asi milion jak to může vypadat, ale obecná představa třeba v nákupáku nebo na náměstí je něco jinýho než když půjdeš sám po poli a poběží na tebe magor s mačetou.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od PaF »

Samozřejmě, střelba mezi lidmi je kritická situace a obránce nesmí způsobit škody srovnatelné s útokem. Čtení situace, kdy je za fototerčem foto neterč, dělá problémy i dobrým střelcům (např. na závodech LOS v Otrokovicích si to může každý vyzkoušet). Riziko průstřelu lze dnes poněkud snížit vhodným výběrem střeliva. Každé takové je nutno mít vyzkoušené, aby s ním nošená zbraň fungovala.
Nalezení vhodné pozice ke střelbě, volba správného okamžiku (cíl v klidu), střelba na pánev, bezpečí pro nezúčastněné osoby apod. jsou základy, které je třeba trénovat. Ale hlavně, zásah musí sedět. Pokud člověk netrefuje spolehlivě hlavu na 15m, těžko se může pustit do nějakých experimentů v davu. A ze zkušenosti vím, že s tím zápasí i střelci, kteří mají dynamickou střelbu jako koníčka.
Mám-li dvoupalcový revolver, můžu si dovolit zásah na 5m, což znamená, že už jsem v zóně pozornosti útočníka. Mám-li něco s hlavní 4", je pro mne těch 15m přijatelným rizikem. Ale kdo nosí full-size?
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Hagen »

Ono i plavat a jezdit na kole se musí člověk naučit.
Tady spíš zazněla otázka jestli "do toho jít", nebo se v tichosti vypařit.
A jsem rád, že většina z vás/nás by do toho šla ;) .
Hned mám to lidské hadí plémě radši ;) .
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Koso »

PaF píše: 28.06.2022 21:23 Ale kdo nosí full-size?
:angel :oops:
Odpovědět