Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Annele »

Poslední dobou nás opět obohatilo pár šílenců, kteří se rozhodli zajmout rukojmí a vraždit.
Obvykle se radí, aby rukojmí volila pasivní spolupráci a nesnažila se proti útočníkům bojovat. Policejní vyjednávači prý téměř vždy dosáhnou toho, že rukojmí přežijí.
To považuji za rozumné a věřím uváděným statistikám.
Ovšem pouze v případě, kdy má únosce svoje požadavky a čeká na jejich splnění a záleží mu na vlastním životě a zdraví.
Existuje ale i jiný druh únosců: ti, kteří nemyslí tak jak většina lidí (z důvodu radikalizace nebo psychické poruchy), často nemají žádné požadavky, které si chtějí vynutit a počítají s tím, že v průběhu akce zemřou.
Potom mají policejní vyjednavači i kdokoli jiný svázané ruce.

Jak tyto šílence rozpoznat (1)a jak se v takových případech zachovat(2)?
Ad 1: Radikální muslimové: indiciemi mohou být plnovous bez knírku, kalhoty končící nad kotníky, oblečení nošené na Blízkém východě, arabské hlášky typu Allahu akbar. Ne každý člověk, který tak vypadá, je terorista, ale pokud takhle ozbrojený útočník vypadá, potom je to radikální muslim a je vysoce nebezpečný.
Psychicky narušení jedinci: lze poznat nejspíše při delším kontaktu, hrozí nepředvídatelné reakce.
Kteří jedinci mohou být dále rizikoví?
Ad 2: IMHO je nezbytné se bránit, protože policejní vyjednavači nejspíš mnoho nezmůžou.
Jak se člověk může bránit?
Co jiného můžeme dělat?
Naposledy upravil(a) Annele dne 10.01.2015 17:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od Baca »

Odpoved by zabrala tak okolo 1.5 az 6 Gb dat :-D

Ale obavam sa, ze toto moze zodpovedat iba naozajstny odbornik z radov ochranky, ci specialnych jednotiek.

Sam za seba moj nazor, je ze URCITE sa branit ak je cim a najlepsie zbranou. Liek na takehoto zvera je jedine a iba 20g + - rychleho kovu medzi oci. :-)

Inak, podla prvych dvoch znameni muslimskeho radikala co si napisala by to mohol byt aj Havel (hlavne koli nohaviciam) :-D
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od Kocour »

A to má nějaký náboženský důvod, ty kalhoty nad kotníky a absence knírku?
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od Annele »

Náboženské důvody to má.
Mohou vypadat takhle:
https://www.google.at/search?q=salafi+m ... CAYQ_AUoAQ
Ty kalhoty jsou opravdu nápadně krátké, často záměrně ohrnuté, aby byly nad kotníky:
https://www.google.at/search?q=%D8%B3%D ... B306%3B609
Nezaměňovat s ultraorthodoxními židy:
https://www.google.at/search?q=salafi+m ... ox+jew+man
ani s pravoslavnými mnichy:
https://www.google.at/search?q=orthodox ... B430%3B306

Samozřejmě ne každý muslim, který takhle vypadá je nebezpečný (naprostá většina jich je mírumilovná a nikomu by nijak neublížila) a ne každý muslimský terorista bude vypadat jako na těch obrázcích.
Ale pokud uvidíte člověka, který ohrožuje lidi zbraní a jsou znaky, že by to mohl být islámský extremista (viz výše), potom je na místě počítat s tím, že je schopný čehokoli a vyjednávat se s ním nedá.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od MRAK »

Tak nějak nevím přesně, o co v tomhle vlákně jde ....

Z toho co se tu probírá jsem mírně řečeno rozpačitej .....

Chtělo by tomu dát nějaký směr .... ne jen popis toho, jak vypadá blízkovýchodní muslim ....
Je přece velká pravděpodobnost, že v našich končinách bude terorista vypadat výrazně jinak, než v Bagdádu .....



Annele, chápu dobrou myšlenku, ale pls dej tomu jiný impuls, .....
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od floky »

Ak sa človek nachadza v mieste konfliktu, ale nie je jeho sučastou....treba hlavne vyhladať bezpečný kryt...tj taký, ktorý neprestrelí náhodná strela z utočnej pušky....ak je tá možnost, tak zamknuť dvere...
Rozhodne by som sa vyvaroval lovenia fotografii....čumákovania z okna a podobne.
Bezpečná zona nie je za policajnou páskou....ale až vo vzdialenosti stoviek (krátke) až tisícok metrov (dlhé zbrane)

Hlavne netreba podcenovať riziko...niektorý z učastnikov tam uviedol, že si najprv myslel že ide o žart (spoločnost zmagorená z rôznych "vtipných nachytávok" a podobne)

Ak je človek priamo držaný ako rukojemník...tam nastávaju tisice možných scénarov....z nich možno polovica má šancu na uspech, polovica nie....ale vačšinou sa výsledok človek dozvie až po tom, čo to skusi...

niekde som čítal, že jeden z tých zavraždených kedysi povedal, že "radšej zomriem postojačky, ako žit na kolenách" ... mne osobne sa táto možnost páči viac...(samozrejme, prenesené do našich končín sveta, kde mám pri sebe vždy zbran a teda akú-takú šancu brániť sa)
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od hipik86 »

Pánové, nevěřím, že existuje způsob jak od sebe rozeznat "blízkovýchodního muslima" a teroristu.

Pracuji na univerzitě a "běžně" slýchám "salám alejkum" (nechci tím naznačit, že jich tu máme tuny, ale jednou, dvakrát týdně to slyšet je). Netuším, jak k nim přistupovat. Na jednu stranu se ve mně pere jistá míra strachu z toho, právě jejich spoluvěrci bez problémů zabíjejí "naše". Na druhou stranu jsem přesvědčen, že nemůžeme všechno škatulkovat a házet do jednoho pytle.
A na případný průser se připravuji průběžně. Osobní ochrana před šílenci se u mě projevuje jako komplexní příprava na boj na blízkou vzdálenost za využití všeho co je k dispozici. Né vždy u sebe budu moci mít zbraň, né vždy bude možné ji použít. Běžně u sebe nosím několik nožů (multitool + obranný), z kapsy nevyndavám kubotan, v dveřích auta mám dlouhý teleskop, když jdu do centra mám u sebe krátký teleskop. Všechny výše zmíněné zbraně mají svá omezení a své přednosti. Se všemi je třeba umět alespoň trochu zacházet. Různorodost situací neumožňuje mít jednu univerzální zbraň a stejně tak není možné mít jednu univerzální taktiku obrany. Pánové, všechno se tu na foru už probralo skoro ze všech stran..

Jestli je něco ovšem potřeba úplně ve všech situacích, tak jsou to INFORMACE. Když budu vědět, kde se v budově nachazí terorista mám výhodu. Když budu schovaný za neprůstřelnou zdí a zamčenými dveřmi, tak asi těžko budu shánět informace. Ale zase to nepochopte, že když uslyším střelbu, tak že se okamžitě běžím kouknout co se stalo. Ale určitá míra informací je potřeba a teprve pak je potřeba rozhodnout, zda je lepší se zabarikádovat nebo se pokusit o útěk.
První krok by vždy měl být sběr informací.
Berchmans
Příspěvky: 28
Registrován: 14.08.2014 20:33
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od Berchmans »

Co jsem tak četl, doporučuje se, pokud jste rukojmí, nesnažit se utéci a spolupracovat - útočník Vás obvykle nezabije jen tak, rukojmí má příliš velkou hodnotu, naproti tomu při pokusu o útěk je smrt skoro jistá -, za žádnou cenu nebýt agresivní, nehádat se, neurážet, nemít nesmyslné požadavky, neprovokovat, nepanikařit, zachovat klid - svým panikařením jen stupňujete stress, v jakém je protivník, což by se Vám mohlo vymstít.

Chovat se klidně, slušně, reagovat co nejméně a co nejkonstruktivněji. Dát najevo, že si uvědomujete vážnost situace, ale jste příčetní, rozumní a použitelní. Vším ostatním jen zvyšujete napětí a tedy i pravděpodobnost, že protivník použije násilí, a komplikujete práci policii.

Ohledně navázání kontaktu jsem se setkal s různými doporučeními. Někdo tvrdí, že navázáním kontaktu - pokud možno mluvením o sobě, o své rodině a tak - ve Vás útočník bude spíše vidět lidskou bytost a bude pro něj obtížnější Vám ublížit, na druhou stranu u takového šílence bych se na soucit moc nespoléhal.

Wiseman v SAS Urban Survival Handbook naproti tomu doporučuje nijak nepřipoutávat pozornost, nevyčnívat z řady, vyhýbat se i očnímu kontaktu. To mi připadá logičtější - vtíravost a citové vydírání mohou situaci jen zhoršit. Odvrátit terroristu od jeho úmyslu se i školeným profesionálům podaří jen zřídka, v co by mohl doufat vystressovaný laik, na kterého se terrorista navíc dívá svrchu?

Pokud je rukojmí více, je třeba za každou cenu odvrátit konflikt mezi nimi.

Pokud začne záchranná operace, zakrýt si hlavu, nehýbat se, nedělat vůbec nic, dokud Vám nedají pokyn. Jen byste překáželi, navíc byste mohli být ve zmatku také považováni za terroristy...

Jojo, není nic hezčího než pěkně z tepla od klávesnice hlásat vyčtená teoretická moudra. :)

S tou obranou bych byl opatrný. Obvykle nebývá šance na úspěch moc velká a asi by bylo lepší to nedělat, pokud nemáš jasnou převahu (zbraň apod.) I pak by ale asi bylo lepší počkat na okamžik, v němž teroristova pozornost poněkud poleví. Hodně by záleželo na konkrétním scénáři. Důležité je realistické posouzení situace.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od Fabulous »

Univerzální rada pro rukojmí? Sundat čepici (helmu), chovat se pokorně, nevybočovat, nehrát si na hrdinu, nevnucovat se, neupozorňovat. Vzbudit soucit. Někdy to funguje, někdy ne.
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od Annele »

Myslím, že už jsem to napsala v prvním příspěvku: tématem tohoto vlákna je, co dělat v případě napadení šílencem, jehož motivace a plány se vymykají běžným normám.
Popis toho, jak tento extrémně nebezpečný pachatel může vypadat, je zde jako indicie pro rozpoznání tohoto druhu útoku od běžných útoků.

Jak může útok proběhnout? Řazeno podle šance ohrožených útok odvrátit nebo zmírnit jeho následky.

1) Bomba: zde má smysl jen prevence, při výbuchu už je pozdě.

2) Ozbrojený útočník vraždí: palnou zbraní (útok na Charlie Hebdo), nožem (útočnice ve škole ve Žďáru), autem (O. Hepnarová), letadlem (11. září v době útoku na budovy) nebo jinak.
Zde existují šance na záchranu nebo zmenšení rozsahu útoku.
Jedinou šanci na úspěch vidím v co nejrychlejší likvidaci útočníka nebo útočníků (těžké zranění, zabití).

3) Ozbrojený útočník bere rukojmí: rozdíl mezi tímto typem únosu a běžným únosem je popsán v mém zakládajícím příspěvku. Příklady: rukojmí v Sydney, rukojmí v košer obchodě v Paříži, obsazení tiskárny v v Dammartin-en-Goële, 11. září v době mezi převzetím kontroly nad letadly a samotným útokem na budovy. Oproti bodu 2 je relativně dost času na reakci.
V takových případech jsem navzdory běžným doporučením toho názoru, že by se rukojmí měla bránit (zdůvodnění v mém prvním příspěvku) a zejména tento scénář by si IMHO zasloužil být probrán podrobněji, protože poskytuje největší množství různých variant průběhu a řešení.

Cílem tohoto vlákna je:
a) Jak rozeznat běžný únos, kdy únosce rukojmím nechce doopravdy ublížit a jen je využívá jako prostředek k dosažení svých zájmů a on sám chce vyváznout bez úhony od únosu, kdy pachatel počítá s tím, že bude vraždit a on sám bude zabit.
b) A především jak se zachovat: obecné rady, rozbor konkrétních situací.

Myslím, že podobných útoků bylo v poslední době dost a nic nenasvědčuje tomu, že by jich mělo ubývat, proto považuji za aktuální a užitečné vědět, jak se bránit, kdyby někdo z nás měl tu extrémní smůlu být ve špatnou chvíli na špatném místě.


Hipiku, tady nejde o situaci rozeznat běžného muslima a teroristu. Já mluvím přímo o situaci, kdy jsou lidé ohroženi ozbrojeným člověkem a jsou si vědomi toho, že brzy nastane nebo již nastal nějaký druh útoku. Rozlišení zde uvádím kvůli odlišení běžných kriminálníků od všehoschopných teroristů, na které IMHO běžné policejní metody obvykle nestačí.
V žádném případě nenabádám k jakékoli diskriminaci nebo automatickému podezřívání muslimů, kteří se chovají normálně.
Berchmans
Příspěvky: 28
Registrován: 14.08.2014 20:33
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od Berchmans »

Viděl bych to asi tak, aniž bych si dělal nároky na neomylnost.

Košer obchod v Paříži - jestli to byl supermarket, tak tedy velký a nepřehledný prostor, možnost se skrýt, mnoho dalších rukojmí. Útočník je vyzbrojen kalašnikovem, což není úplně indoor zbraň. Pokud by některý z rukojmí byl slušně ozbrojený a podařilo se mu získat výhodnou pozici, určitou šanci má. Riziko hrozí hlavně v tom, že se při obraně jednoho rukojmího bude útočník mstít na těch ostatních, že použije spolurukojmí jako rukojmí proti obránci.

Něco podobného platí o Sydney, jen prostor byl menší a snáze ovladatelný.

Tiskárna v Dammartin-en-Goële - únosci jsou v početní a zbrojní převaze, navíc mají výbušniny, prostor byl asi dost velký a snadno kontrolovatelný. Pokus o obranu se zbraní v ruce je v podstatě sebevražda.

Letadlo - prostor je přehledný, snadno kontrolovatelný, plný lidí. Teroristé mají veškeré výhody krom početní převahy. Obrana je možná jen při spolupráci všech rukojmí a pravděpodobně jich velmi mnoho zemře. Nezbude-li nikdo, kdo je schopen nouzově přistát, pravděpodobně to skončí jako let 93. Probít se z rukou únosců a pak havarovat, to se mi moc nelíbí.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastní životě

Příspěvek od goral »

1, byt vzdy ozbrojen
2, zadny ocni kontakt (oci prozradi), hrat cloveka co se boji, klidne se i pomocit, byt zhrbeny, trast se, fnukat...
3, vyhodnotit situaci, pockat si a strilet ze zalohy - zadny americky western. On se ten zmrd casem musi otocit a pokud je potreba jich vyridit vic...

Pokud je nekdo neprozirave neozbrojen, plati bod 2. Je to stejne jako prirucky o zajeti. Hrejte slabeho jedince co se boji. Nezameri se na vas tolik a je cas bud na unik, nebo utok ze zalohy.

Ale u islamistu bych neocekaval, ze budu usetren. V prvni vhodne prilezitosti bych bud utikal, nebo strilel. Cim vic bezvercu zabiji, tim lepe pro ne - na tohle se nevztahuji statistiky policie o zapadnich pachatelich.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od malajizva »

zvažuji, že klukovi (a postupně ostatní dětem) dám "k narozeninám" kevralový plát do báglu - místo zadní výplně batohu. Nevýhoda jsou 2,5 Kg navíc.... teď je to jen pojistka v rozpadu nutnost....
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od bivoj »

Ne vždy, když máte zbraň, se může zadařit. Viz:
http://zpravy.idnes.cz/rukojmi-se-zmocn ... anicni_fer

Závěr: Když už si hrát na hrdinu, tak použít SVOJI osvědčenou zbraň.

(IMHO, to, že se zbraň "zasekla" může být jen novinářská "informovatnost" a odbornost ohledně zbraní. Já sám bych si tipnul na zbraň bez náboje v komoře + neznalost daného člověka s manipulací s danou zbraní.)
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od k.vancura »

Klonil bych se, když to vezmu zjednodušeně, k taktice kňucího psa, ale kňučet s rozumem, abych tím nepřitahoval přespříliš pozornosti ... prostě snaha být pro útočníka neviditelnou součástí davu...a čekat na příležitost, podle získaných informací, samozřejmě. Asi, pokud se bude jednat o únos ze strany ozbrojené a evidentně vycvičené skupiny a rukojmí budou třeba mateřská školka, halda maminek a podobně, tak to na nějaké hrdinské činy nevypadá...

Pokud je to jeden ozbrojenec, je šance něčeho dosáhnout a vyčkat na nestřežený okamžik a rozmazat mu mozek po zdi...nebo se o to alespoň pokusit, netvrdím, že se to povést musí. Ale pokud je to magor, co chce vraždit, mám alespoň nějakou šanci a nebo umřu s pocitem, že jsem se o něco alespoň pokusil a nedostal ránu do týla v kleče s rukama sepnutýma za hlavou...

Jinak, díváme se na to z naší perspektivy, která je v mnohém velice jiná, než třeba v té Francii. Tady můlžeme chodit ozbrojeni. Netvrdím, ževšichni chodí ozbrojeni, ale má to hned dva aspekty, ale nejprve trochu statistiky:

U nás je něco přes 300.000 zbrojáků, tedy teoreticky cca každý 30 - 40 člověk u sebe může mít zbraň (vím, že to je trochu utopie, ale to je statistika - v reálu to číslo bude podstatně nižší, každý držitel zbrojáku zbaň s sebou nenosí)

To už je číslo,které je z pohledu útočníka dobré brát v potaz, protože se mi může stát, že ze svého stádečka rukojmých budou někteří ozbrojeni. To v takové Francii, Angli, Německu ... a dalších státech prostě nehrozí. A to je to, co nás, díky Bohu, dělí od občanů těchto států. Zatím sesmíme bránit. V takové Francii, pokud jsem to dobře zaznamenal, dokonce ani ti policiské, kteří byli u dané redakce na hklídce, neměli zbraně. Proti teroristům s automatickými zbraněmi to není zrovna moc dobrá výzbroj ... takový třeba obušek.
Berchmans
Příspěvky: 28
Registrován: 14.08.2014 20:33
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Berchmans »

No a co třeba to letadlo? Tam zbraně legálně být nesmí.

Pocit, že jsem něco udělal a nevzdal se jen tak je hezký. Pocit, že jsem ohrozil ostatní rukojmí, už tolik ne. Osobně bych v takovém případě do obrany asi nešel, ledaže bych si byl opravdu jistý tím, že terroristu zneškodním rychle a on nedostane šanci mstít se na ostatních.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od cipis »

Pocit, že jsem ohrozil rukojmí ... To je to, co je špatně už od začátku.
Ne nadarmo je komplic zastřeleného zloděje v USA zodpovědný za jeho smrt, na rozdíl od střílejícího majitele domu, který se jen bránil.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od FMJ »

U letadla je to na pováženou - pokud je zřejmé, že útočníkovým cílem je použít letadlo jako zbraň, vychází mi z toho, že je úplně jedno, zemřu-li při pokusu o zneškodnění útočníka, nebo později při nárazu letadla do cíle. Ale pokud se v tomto případě pokusím útočníka zneškodnit, určitě tím vyvstává byť mizivá šance na to, že tím mohu zabránit větší katastrofě.
Pokud ale jsou rukojmí jen "devizou" v rukou útočníka, jehož primárním cílem je přežít a rukojmí jsou jen prostředkem k dosažení cíle, raději bych se choval podle osvědčeného "nevyčuhovat z řady, nepoutat pozornost, poslouchat, nekoukat do očí, neklást aktivní odpor, být racionálně submisivní...." mohlo by se totiž stát, že při zásahu pořádkových sil budu špatně vyhodnocen jako útočník (ti chlapi na to mají zlomky sekund, takže z tohoto pohledu to chápu).... Vždycky by záleželo na tom, jaká je perspektiva daného člověka jako rukojmího ve vztahu k osobě a cíli útočníka. Dalším důležitým faktorem je počet útočníků, zda mohu vyloučit "spícího" útočníka atd.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Dagobert »

I když to není vždycky 100%, tak stojí za shlédnutí tyhle série http://en.wikipedia.org/wiki/Surviving_ ... _series%29, chodí to občas i s českým dabingem na Primě. Je tam třeba požár v budově, únos letadla, střelba teroristů v obchoďáku. V zásadě tvrdí, že vždycky je třeba zachovat chladnou hlavu, přemýšlet, krýt se, schovat se, zmizet pryč a až v rámci přežití teprve likvidovat zmetky.
Odpovědět