Bydlení

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Bydlení

Příspěvek od PeFi »

sigmark píše:PeFi: ono ne to i tak ze lidi jsoudneska strašně zmlsani prostorem. V 5x5 se dá slušně žít. Je důležité si to dobře rozvrhnout. S kamaradem jsme si pro srandu udělali pár návrhů a 6x6 už bylo velké a 8x8 jsme meli problém zaplnit
Já jsem v bytě s asi 35 metry čtverečními několik let bydlel. Pro jednoho je to luxus. Ve dvou už to není o bydlení, ale spíš je to kvalitní noclehárna - dost dobře tam může nějaké své nadstandardní aktivity přes den vykonávat jen jeden, pokud se pokusí něco kutit oba dva, tak si zavazí.

Problémy:
1) úložné prostory - veškeré věci (oblečení, knihy, sportovní vybavení) se tam vešly jen mé partnerce, já tam měl pouze většinu svého oblečení a pár knih - ostatní moje věci musely být uloženy jinde. Bydlet ve středomoří, kde je furt léto, tak to není takový problém, ale mít kompletní šatník na 4 roční odbobí zahrnující vše potřebné od hader na zahradu, vybavení na turistiku, sadu obleků či šatů do divadla, hromadu různých bot pro různé účely - do malého bytu narvete jen velmi obtížně a pořád něco někam přeskládáváte.
2) práce dlouho do noci - pokud jeden z nás měl potřebu dělat dlouho do noci, tak toho druhého nutně rušil. Sice jsem pořídil zcela tiché PC, ale ukázalo se, že podstatným zdrojem hluku jsou i tlačítka na myši a klávesnice. Dalším problémem je záře obrazovek, která spícího partnera ruší.
Řešením by bylo nemít dva pokoje ve skladbě ložnicopracovna a kuchyně, ale kuchyňoložnice a pracovna. Ovšem kuchyňoložnice má rovněž svá negativa - počínaje tím, že v případě připálení jídla vám načichne i postel a konče hlukem, který může vydávat lednice.
3) objem vzduchu - malý byt se snadno vydýchá. Ve spánku to ještě není tak tragické, ale pokud dva dospělí pracují fyzicky nebo duševně, tak to chce větrat i několikrát denně, což při venkovních -15 není veselé.
4) Nelze dost dobře vyčlenit prostor pro špinavé práce, takže špinavé práce typu údržba zahradního nářadí děláte na kuchyňské lince, nebo vedle postele a ani jedno není zrovna ideální. Část toho se dá samozřejmě dělat i venku, ale to je podmíněné počasím a také hledejte rozsypané šroubky nebo SMD součástky v trávníku ...
5) Blbě se tam uklízí, protože tam není k hnutí. Oříšek je také sušení prádla při nepříznivém počasí.

Co se mě týče, tak pro dva lidi na bydlení to chce cca 50 metrů čtverečních, pokud k tomu mají být ještě nějaké ty děti, tak to chce cca 60 a víc metrů čtverečních. Optimálně je podle 2 dospělé a 2 děti je tak od 80 do 120 metrů čtverečních.
Opravdu malý domek/chatku s trochu slušným zateplením je problém vytápět dřevem, protože nabídka krbů/kamen s velmi malým výkonem je opravdu malá. To je pak lepší řešit opravdu velmi masivním zateplením, topit primárně elektřinou a kamna na dřevo nebo plyn mít jako zálohu pro případ výpadku EE nebo pro ty dny, kdy je venku extrémní zima.
Naposledy upravil(a) PeFi dne 03.04.2015 14:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Bydlení

Příspěvek od malajizva »

Ahoj,
mám bungalov cca 115 m2 + velká zahrada. Spojená kuchyň s obývákem, 4 pokoje, 2x toaleta atd... pro pětičlennou rodinu minimum. Dílnu mám pár metrů od baráku.V domě chybí větší skladovací prostory.
Náklady: elektrika + topení cca 35 tisíc...
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
LuVa
Příspěvky: 118
Registrován: 11.08.2013 16:07
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od LuVa »

PeFi: Par let jsme s manzelkou, tehdy pritelkyni, v takove garsonce bydleli. Meli jsme kuchynopracovnu a za posuvnou stenou loznicokoutek. A uplne nam to stacilo, rad na to vzpominam. (Dnes jsme tedy jeste stastnejsi, protoze uz mame i deti, ale "novy" 80 m byt nam sice staci, ale mnohem mene.) Ta garsonka nam na rozdil od tebe asi vyhovovala proto, ze jsme mene aktivni - treba sportovni nacini byly pro nas tehdy jen dve rakety a boty jsem mel myslim jen tri pary, saty do divadla zadne, akorat jeden oblek.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Bydlení

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Ráda bych oživila toto téma a zeptala se vás, jak si představujete cenově dostupný dům, který by byl vhodný k trvalému bydlení v "období klidu" pro 4 osoby (2 dospělí, 2 děti) a zároveň by to bylo dobré útočiště pro rodinu s dětmi a jejich nejbližší příbuzné v případě rozpadu. Cílem je každopádně alespoň částečná soběstačnost: vlastní studna, nezávislé vytápění tuhými palivy v případě krize, sklep vhodný na skladování potravin, na zahradě pěstování základní zeleniny, nějakého ovoce, chov slepic, případně časem několik králíků, možná pár oveček nebo koz podle velikosti pozemku. Jaké jsou pro vás klíčové parametry? Na co byste kladli důraz? Na co si dát pozor? Co si naopak dokážete dodělat podle vlastních představ sami a nebyl by to při koupi domu rozhodující faktor? Právní záležitosti, věcná břemena atd. ponechme momentálně stranou.

1) Jak zvolit vhodnou obec? (Poloha, hory/nížina, vzdálenost od většího města, počet obyvatel, občanská vybavenost, územní plán, dostupnost, sousedé, dojezd do práce atd.)

2) Jak vybrat vhodný starší dům s pozemkem?
- poloha v obci (samota, polosamota, okraj obce, klidná část obce, centrum...)
- velikost pozemku, orientace pozemku, v mírném svahu nebo rovina, zda není v povodňovém a záplavovém území, příjezdová cesta obecní/soukromá...
- velikost domu, stav domu, zděný/dřevostavba, sklep, hospodářská budova, garáž...
- vytápění, voda, odpad, plyn, elektřina...

Koupili byste (na hypotéku) radši starší dům k postupné rekonstrukci relativně levně a nebo již zrekonstruovaný (k nastěhování), ale o dost (třeba o milión) dražší?
Koupili byste (na hypotéku) radši dražší dům, který je velký, má velký pozemek (5000-10000m2), hospodářskou budovu a nebo o řekněme milión levněji menší dům, s menším pozemkem kolem 1000 m2?
Kdo je připraven, není překvapen.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Bydlení

Příspěvek od PeFi »

J-e-n-n-y píše: Koupili byste (na hypotéku) radši starší dům k postupné rekonstrukci relativně levně a nebo již zrekonstruovaný (k nastěhování), ale o dost (třeba o milión) dražší
Koupil bych dům v co nejhorším stavu, ten bych zbořil a postavil dům nový. Ideálně na pozemku napřed postavit nový a pak zbořit starý - abyste měli kde bydlet.

V postupné rekonstrukci se dá utopit nekonečné množství peněz a nikdy to nebude perfektní, a co hůř, furt to bude k zlosti - hydroizolace a tepelné mosty nemusí mít žádné dobré řešení a budete si vybírat mezi řešeními špatnými a horšími. Rodiče takto utopili v domě po předcích už cca mega a stále je to starý dům ve špatném technickém stavu a lepší to nebude. V podstatě stovky tisíc vyhodili z okna, protože na počátku netušili jaké problémy dům skrývá a pustili se do rekonstrukce. Kdyby si za mega koupili freedomek na klíč, tak jsou na tom dnes ve všech směrech lépe ...

Dům po rekonstrukci - při kvalitě stavebních prací v ČR bych se bál, zda rekonstrukce nesloužila k tomu něco závažného skrýt a zda je dobře provedená. Ne že by vadilo, že se u nás rekonstruuje bez projektů, ale jak profesionálové, tak kutilové jsou schopni v rámci snahy "ušetřit" zvolit zcela nevhodná řešení - počínaje zateplením a konče elektroinstalací.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Bydlení

Příspěvek od kregan »

Já znám zase mladý rodiny, co si koupili levný nový domy na klíč od velkých developerů a ty se jim rozpadaj pod rukama, jak byla snaha na všem při stavbě ušetřit.
Taky bych doporučil stavět na místě, kde už historicky něco stálo. Oni lidi měli dřív vycvičenej instinkt na problém/nebezpečí a dobře věděli, kde si dům postavit.
Nedávno sem třeba narazil na zajímavej případ, kdy nikdy nebylo zastavěný místo naprosto vhodný k zástavbě (krytý, mimo záplavovou zónu, dobrý přístup, atd.) a jen pamětníci si mezi sebou tradovali nestavět tam a nikdo nebyl schopen říct proč. Nakonec složitými měřeními ukázalo, že tam ze země unikal nějakej škodlivej plyn.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Bydlení

Příspěvek od Hohepa »

Základem jak novostavby , tak rekonstrukce je spolehlivý stavební dozor a ještě před zahájením dopředu přesně a konkrétně vědět, jaké bude finále a to do detailů ( spolehlivý stavební architekt)
Ve vlastní rodině a okolí mám několik příkladů, že provádět stavbu/rekonstrukci stylem
"až k tomu dojdu , tak to vyřeším "
je past na peníze a čas, neb spousta věcí se tak několikrát předělávalo a přezdívalo.

Takže pokud člověk není schopen si sám vytvořit projekt do takových detailů jako je například rozmístění zásuvek a vypínačů podle nábytku a spotřebičů jako je lednice , pračka, TV atd, tak to chce sehnat opravdu dobrého architekta. Jinak holt bude po zakoupení třeba pračky přesekávat v novostavbě elektroinstalaci, nebo jako příbuzný zjistí, že když mu ve sprcháči spadne mejdlo , tak musí otevřít dveře a "vystoupit" protože se pro něj nesehne ( postarší pán) .

Stavební dozor je to samé. U většiny řemeslníků platí, že když na ně člověk nekouká tak zfušují co se dá.
Kvalitní a spolehlivý řemeslník má zase sjednané zakázky na rok dopředu :cry:
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Bydlení

Příspěvek od PeFi »

Hohepa píše:Takže pokud člověk není schopen si sám vytvořit projekt do takových detailů jako je například rozmístění zásuvek a vypínačů podle nábytku a spotřebičů jako je lednice , pračka, TV atd, tak to chce sehnat opravdu dobrého architekta. Jinak holt bude po zakoupení třeba pračky přesekávat v novostavbě elektroinstalaci, nebo jako příbuzný zjistí, že když mu ve sprcháči spadne mejdlo , tak musí otevřít dveře a "vystoupit" protože se pro něj nesehne ( postarší pán) .
Dobrý architekt je velká vzácnost, moje řešení bylo:
- navrhnu si to v maximální míře sám, výsledek dám:
- architektovi, aby tomu dal přijatelnou formu;
- projektantovi, aby udělal projekt kobninující má přání a to, co vymyslel architekt.

Pokud nejste bohatí, tak ani architekt ani projektanti do toho nemohou investovat tolik času, kolik do přemýšlení a hledání řešení můžete nacpat vy, protože byste se nedoplatili. Takže lepší je ujasnit si co chci, dát to na papír, a pak nechat profesionály zkontrolovat, že jsem na něco nezapomněl a oni to přetaví to v projekt.

Na architekty bacha, jsou schopni vymyslet estetický prvek, kterým si zaděláte na konstrukční problém, protože architekt to nakreslí, ale nikdo vám neřekne jak to bez kosmických materiálů udělat tak, aby to nemělo tepelné mosty, nebo vydrželo 50 let bez údržby, nebo se to vůbec dalo s rozumnými náklady vyrobit. Takovými detaily, jako doporučené maximální rozměry/plochy/poměry stran skel a oken, se architekt omezovat nenechá, ale vy to pak budete platit ...

Někdo také musí spočítat vytápění, ale je potřeba, aby to bylo s rezervou, protože izolace časem degraduje a z hlediska rozpadlického myšlení je potřeba podívat se jak si domek bude stát, když bude 14 dní v kuse teplota - 25 stupňů C, protože klima se nám měni a s něčím takovým mnohé výpočtové modely nepočítají (a nezámrzná hlouba se tím pádem taky může trochu posunout).

Co se týče rozměrů místností a vzdáleností, není od věci inspirovat se v příručce pro projektování staveb pro tělesně postižené:
http://www.filipiova.cz/publikace/odkaz ... bb_web.pdf
Jednak člověk nebude mladý věčně, navíc se vám nestane, že sice budete mít kuchyň/koupelnu, ale vysněnou ledničku/pračku tam bez bourání nedostanete - kam projede invalidní vozík, tam projde i normální evropská "bílá technika".

kregan: Potvrzuji, že novostavby od developerů jsou katastrofa - příbuzný bydlí v bytovém domě: dům praská (poddimenzované základy), stěny plesniví (tepelné mosty), okna po pár letech netěsní (levná plastová okna nejdou seřídit), chronický nedostatek zásuvek ve všech místnostech, bezpečnostní dveře se svěšují, podlaha v prvním patře je pekelně studená, protože v suterénu jsou nevytápěné garáže, kde se i v zimě větrá oknem, tedy není tam předpokládaných 15 stupňů, ale cca 5 stupňů a podlaha v bytě pak má 13 stupňů a nezachrání to ani huňatý koberec ...Nekupte to za ty miliony ...
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Cep »

PeFi píše:... Na architekty bacha ...
Potvrzuji. Švagr architekt pár let po rekonstrukci svého bytu o tom prohlásil - teď bych to dělal jinak. (Šlo o množství úložných prostor - a řekl bych praktičnost vůbec).
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Bydlení

Příspěvek od PeFi »

Já si pro sebe udělal závěr, že když už si chci stavět dům, tak je potřeba ho stavět tak, aby byl v maximální míře bezúdržbový a aby se tam snadno uklízelo - na služku nemám a až budu v důchodu, tak coby potenciálně chudý důchodce nechci čelit problémům s nákladnou údržbou. Čím členitější je prostor, tím víc člověk potřebuje služku. Úložné prostory řešit jako šatny nebo vestavné skříně a skříňky když tak zavěšené, aby se pod nimi snadno vysávalo. Starý člověk taky nerad běhá po schodech, tedy přízení samo o sobě musí být obyvatelné.

Co se týče architektů, podle mě "nohama na zemi" stojí architekt Rampich, který dlouhodobě publikoval v časopise Dům a zahrada. Pokud se někdo chystá tvořit koncepci svého budoucího bydlení, tak jeho články určitě stojí za přečtení a zamyšlení: http://www.ais-atelier.cz/publikace.html
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Count »

Lidé mohou být štastní v novém domě i ve starém. A také je třeba se podívat do vlastní kapsy, na co mám. Mít 1 mega, tak své sny o podsklepené novostavbě na dvě patra vzdám a kouknu, co je k mání na okraji nějaké větší vsi.

Když jsme plánovali osamostatnění my, byli jsme na tom stejně. A udělali všechny chyby. Zprvu jsme chtěli starší dům. Prolezli jsme jich cca 30. U dvou bych si možná představil tam bydlet. Nakonec jsme koupili pozemek a najali architekta. A taky firmu, která měla postavit dům na klíč. Je to na román a hodiny u piva. Ale skončilo to tak, že jsem všechny vypoklonkoval a tu firmu s právní pomocí vyrazil a tendroval si to sám.

Jaké jsou pro vás klíčové parametry? Na co byste kladli důraz? Na co si dát pozor? Co si naopak dokážete dodělat podle vlastních představ sami a nebyl by to při koupi domu rozhodující faktor?

- Jak zvolit vhodnou obec?
Blízko většího města v dojezdu MHD. Obec velká tak, aby měla devítiletku pro děti, slušný obchod a hospodu. Pošta a vše další bude příjemný bonus.

- Jak vybrat vhodný starší dům s pozemkem?
Koukej hlavně na pozemek. Domy na prodej bývají dost často kašírka, nebo v nedobrém stavu.

- poloha v obci (samota, polosamota, okraj obce, klidná část obce, centrum...)

Záleží na pozemku. Můžeš mít fajn místo u kostela, ale najdeš i pěkné pozemky na okraji. Důležité je, aby nebyl v zátopové oblasti, ale voda (potok, říčka) v dojezdu dvojkoláku s barelem.

- velikost pozemku, orientace pozemku, v mírném svahu nebo rovina, zda není v povodňovém a záplavovém území, příjezdová cesta obecní/soukromá...

Nad 1.500m2 ti dá slušné soukromí i prostor pro další stavby (sklípek, garáž, dílna). Neboj se podívat v obci, nebo okolí po zahradě se stromy. Čím víc m2, tím to bude lepší, ale existuje zlom, u každého jiný, za kterým se už cítí jako otrok pozemku, pokud pracuješ jinde než na své hospodárce.

- velikost domu, stav domu, zděný/dřevostavba, sklep, hospodářská budova, garáž...

Do 100m2 nemá cenu řešit. To je byt na vesnici a nic ti nepřinese. 150m2 je fajn, budeš mít i úložné prostory. Nad 200m2 pro 4 lidi zbytečně velké a budeš otrok domu. Dřevostavbu, ač ji mám, bych z druhé ruky nekupoval. Pokud nebude dostatečně zdokumentovaná výstavba a nepřesvědčí mně o kvalitě. Garáž a dílnu přistavíš.

- vytápění, voda, odpad, plyn, elektřina...

Jako hlavní zdroj si zvol co je ti blízké, nebo co je dostupné (elektřina, plyn, dálkové topení...), ale měj určitě možnost vytopit dům pevnými palivy, nejlépe dřevem. Soláry na vytápění, nebo elektřinu jsou bonus.

- Koupili byste (na hypotéku)...

Na hypotéku nikdy. Raději budu jíst rýži celý rok, než abych zatáhnul rodinu do dluhů. Nemám-li na novostavbu, pak dům v takovém stavu, že ho můžu celý předělat. Ne nadarmo jsou i takové byty nejvíce žádané. Obiješ to na cihlu, dáš si nový kotel, kamna, doizoluješ. Nejhorší je bydlet v tom, co si někdo postavil a tobě to nevyhovuje, ale ten krb na chodbě je přeci škoda vyhodit, i když je tam k prdu.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Count »

A ještě k domu samotnému. Při projekci jsme se řídili tím, že co neuděláme při stavbě, neuděláme nikdy. Platí to zejména u izolací podlah a stěn. Kde projektant navrhnul 20cm, přidali jsme na 30cm. Kde měly být prázdné předstěny, vyplnili jsme je izolací. Kde architekt navrhl neizolovaný hambálek, investovali jsme 30.000Kč a máme dalších cca 40m2 prostoru, kde se může vyspat v případě potřeby 10-15 lidí.

Ano, museli jsme si odpustit velká krbová kamna, máme ale menší s výkonem 6kW a to pro náš dům úplně stačí. Důležitější je, že v době, kdy lidi začínali topit, u nás bylo stále 21.

Taky doporučuji nezanezbat technickou místnost s menší plechovou vanou. 15m2 považuji za minimum. Čtyři lidi, to je neustále praní a sušení a taky se v ní dálecos vykutit.

Když budete plánovat špajz, dělejte tak, ať se jí vyhnou trasy podlahového topení. Kuchyň spojená s obývákem není vůbec žádný problém, jak se někde můžete dočíst, naopak, pachy z vaření se chyle vyvětrají a teplo se přenáší a hlavně, jste spolu. U zásuvek raději přidejte proti tomu, co je navrženo. Otevírá se mi nůž v kapse, když vidím, dvě na pokoj v katalogových domech.

Mám pokračovat?
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Jason »

Ted bydleni docela taky resim.. Pred nejakym rokem jsem si zrekonstruoval byt v nasem druhem dome.. Ve finale dve mistnosti, koupelna a chodba.. Jediny proti se mi jevila velikost - vazne malej byt.. Jinak vse ostatni mi hralo do karet - jednak ve vlastnim dome (vyuzit na podnikani) a hlavne pridruzene prostory - z mistnosti mame veliky balkonovky na terasu (cca 25m2) a zatim je hned jedna puda (celkove 60m2). Z pulky jsme si udelali otevreny sezeni spojeny s terasou a z druhy tkaova dilnicko/sklad. Hned na chodbe naproti vchodu mame schodiste na hlavni pudu - tam to zatim vyuzivam jako sklad potravin a ostatnich veci a ted jsem se dal do prestavby - spise pristavby podkrovi... Jak jsem si porad rikal ze nam ty dve mistnosti staci tak jsem se presvedcil ze ne.. Jak zde bylo jiz psano ve dvou porad na sebe narazime a potom se navzajem rusime - pritelkyne ted treba musi vstavat o hodne drive nez ja, za chvilku to bude zase opacne atd.. Sice nas byt ale vim ze za nejaky cas urcite pujde do pronajmu a ted hledame barak respektive pozemek..

Jak psal Count co se neudela pri stavbe tak se nedodela niky.. to je svata pravda... Jsou to treba blbosti ale chybi mi napr. dosparovat tmelem spary mezi luxferama, porovnat dvirka u kuchyne, dodelat listu za pracovni desku atd... Proste veci bez kterych to jde ale byly by treba...

Ted resime prave co poridit - starej barak jsem rovnou zavrhnul, stacila mi predelavka bytu a jeste pred lety kdyz se neco rekonstruovala u rodicu.. To je nejvetsi pakarna porad neco delat a bydlet v tom.. vazne nekonecna prace.. A kdyz vidim kamose co si poridili nebo zdedili nejaky postarsi dome (spise starej), ty tam na tom makaj od rana do vecera a hlavne neni videt nikde zadnej vysledek.. Tady neco opravi, prilepi dlazdici, udela kus chodnicku okolo atd.. Porad lepeni jako vlastvoky a ve finale cely k hovnu..

Podle vseho co ted resime posledni rok tak jsme dospeli ze nejlepsi bude pozemek v nejaky blizky vesnici (nemyslim 10 obyvatel ale uz neco se zakladni obcanskou vybavenosti). Podle mych predstav nekde na kraji a ja jsem osobne pro vetsi rozlohu nez neco maleho... A bud celou novostavbu neco stary barak ze kteryho by se daly pouzit zaklady..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od krvfx »

Když jsme hledali bydlení, tak jsme prolezli desítky baráků po blízkém okolí. Všechno víceméně pasti za hromadu peněz. Tak jsme pořídili byt 2+1 v cihle. Po cca šesti letech se konečně naskytla dobrá koupě, dům sice na interní rekonstrukci, ale pořád to vyšlo asi na 2/3 toho, co by dnes stálo takový dům postavit znovu. Co jsem slyšel historky o stavbách domů od kamarádů, tak jsou to celkem horrory...

Každopádně bych doporučil sledovat uzsvm.cz, kde se prodávají státní nemovitosti - kolikrát tam jsou zajímavé věci za rozumné ceny. Stavby, pozemky, atd.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Bydlení

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Díky všem za reakce. Stavět nový barák nechceme, asi by to bylo v mnoha ohledech jednodušší, ale potřebujeme bydlet už příští rok, papírování ohledně stavby a následná stavba to je na roky, navíc rozhodně nemáme tolik peněz co by pozemek + novostavba podle našich představ stály a tak vysokou hypotéku si rozhodně neplánujeme brát. To je likvidační. Takže pro nás jediné řešení starší dům v relativně dobrém stavu, se slušným pozemkem alespoň kolem 1000 m2, za takovou cenu, kdy splátky hypotéky budou nižší než pronájem bytu. Což splňují domy za cenu kolem 2 mil. Část peněz máme našetřeno a počítáme s tím, že postupně budeme muset některé věci zrekonstruovat sami, že za ty peníze asi nekoupíme kompletně zrekonstruovaný barák. Po inzerátech koukáme, pár zajímavých domů se objevilo, pravda na prohlídky zatím nejezdíme, to bude aktuální až tak z jara. Zatím si hlavně ujasňujeme naše požadavky na dům a lokalitu. Pak při prohlídce máme rozhodně v plánu brát s sebou odborníka abychom nenalítli.
Kdo je připraven, není překvapen.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od donovanstangiano »

Asi OT, ale celkem mě překvapuje, jak dokážete bydlení od nuly naplánovat bez dluhů.
Cena za dům ve specifikaci, které jste popsali je minimálně od 1,5 mega, jedno v jaké lokalitě, to je prostě jen cena materiálů a pozemku.
Obdivuji lidi, kteří to dokáží našetřit. Já se přiznám, že i s mírně nadprůměrným platem bych to nedokázal nebo bych bydlel až v důchodu.
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Bydlení

Příspěvek od J-e-n-n-y »

donovanstangiano píše: Obdivuji lidi, kteří to dokáží našetřit. Já se přiznám, že i s mírně nadprůměrným platem bych to nedokázal nebo bych bydlel až v důchodu.
Asi tak :-D a ještě se 2 dětmi je nereálné tolik našetřit. Ano hypotéka je zlo, ale pořád lepší si splácet svoje, než stejnou částku platit někomu za pronájem ;)
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Count »

J-e-n-n-y píše:Díky všem za reakce. Stavět nový barák nechceme, asi by to bylo v mnoha ohledech jednodušší, ale potřebujeme bydlet už příští rok, papírování ohledně stavby a následná stavba to je na roky, navíc rozhodně nemáme tolik peněz co by pozemek + novostavba podle našich představ stály a tak vysokou hypotéku si rozhodně neplánujeme brát. To je likvidační. Takže pro nás jediné řešení starší dům v relativně dobrém stavu, se slušným pozemkem alespoň kolem 1000 m2, za takovou cenu, kdy splátky hypotéky budou nižší než pronájem bytu. Což splňují domy za cenu kolem 2 mil. Část peněz máme našetřeno a počítáme s tím, že postupně budeme muset některé věci zrekonstruovat sami, že za ty peníze asi nekoupíme kompletně zrekonstruovaný barák. Po inzerátech koukáme, pár zajímavých domů se objevilo, pravda na prohlídky zatím nejezdíme, to bude aktuální až tak z jara. Zatím si hlavně ujasňujeme naše požadavky na dům a lokalitu. Pak při prohlídce máme rozhodně v plánu brát s sebou odborníka abychom nenalítli.
Mé doporučení je, jezděte už nyní. Pokud se vám nějaký dům líbí, jeďte tam. Uvidíte, jak to v lokalitě vypadá na podzim a v zimě, zjistíte jaká je dostupnost poté, co napadne sníh a jak se pozemek vyrovnává v podzimními plískanicemi. Jakmile budete procházet desátý barák, budete už vědět, čeho se vyvarovat a hodně věcí odkoukáte. Udělejte si v PC tabulku, kam si pište, kde jste byli a všechny vaše poznatky a dojmy. Ohromně to pomůže. Na jaře pak tabulku projděte a podívejte se, co z toho je ještě v nabídce. Pak můžete i tlačit na cenu. Na ležák, který se mi líbí, mohu dusit majitele víc, než na aktuální věc.

Máte-li člověka který tomu rozumí, netahejte ho všude. Počkal bych do jara a projel s ním jen to, co se objevilo v úzkém výběru. Nakonec zjistíš, že hodně věcí odhalíte sami, i bez jeho pomoci. Jde hlavně o zkušenosti a ty proházením realitních serverů neposbíráš.

Dívejte se taky okolo požadované nemovitosti. Jednou se nám líbil pozemek a tak jsem se poptal, co že to je za stavbu cca 200m od něj. Prý místní podivín, neškodný, veselý. Pak vyšlo na jevo, že je lehce psychicky narušen a v tom zbořeništi se nalévá chlastem a dělá pak po okolí bordel. Ve druhém případě starší dům a nad ním podivná skládka dílů aut. Majitel domu neřekl nic, ale ostatní sousedi na tu cigásnkou bandu, co tam bydlí, rozebírají kradená auta na kusy a prodávají a k tomu bydlí v té maringotce, která byla dle majitele úl, nadávali dost hlasitě.

Nic vám nesmí být dost dobré, s ničím se nespkojte. Ptejte se i sousedů okolo. Málo kdo si nechá všechno pro sebe a většinou se rádi podělí. :-)

Možná někomu přijde, že nabádám k realitnímu turismu. Není to pravda. Nabádám ke sběru zkušeností z realitního trhu, který je kvalitním PA už dnes. :twisted:
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od K4cer »

Nejzásadnější problém, na který sem při výběru baráku (zatím, stále nevyřešeno, on hold) narazil (kromě finančního teda) je jak zkloubit bydlení:
- v dostatečné vzdálenosti od města, tedy jednak od čehokoli strategickýho, co může bejt předmětem útoku nějaké armády či teroristů,
- jednak od případnejch vyhladovělej tlup,
- v místě kde ceny pozemků i domů jsou v mnou zaplatitelném objemu, je hezký prostředí, atd.

a přitom nebydlet v naprostý prdeli, ze který budu muset dojíždět do práce 25 kilometrů, na naftu dám celou vejplatu + tři tisíce, a/nebo budu kvůli dojíždění vstávat ve tři a vrátím se o půlnoci. Počítám že v menší vesnici té práce moc nebude a tu si navzájem dohoděj spíš místní.

Jinak k předchozím dotazům, myslím že 1000m2 stačí, na tom de udělat slušná zahrádka i s pár stromy. Ale poptejte se co tam pěstovat půjde a co ne, příbuznej má krásnou zahradu, 2000m2, rajčátka kedlubny, ale kořenovou zeleninu nevypěstuje silnější než tužku, prej tamna to není dobrá půda a prostě to neroste.
Jo a taky bych se poptal jak hluboko je voda a jaká, ušetří to nemilý přeqapení při zřizování studny.

A ještě drobná technická, bylo by fajn, kdyby se na pozemek dalo vjet náklaďákem (na to myslet i při stavbě plotu), jednak možná budete někdy chtít něco dovýzt, uhlí, dřevo, nábytek; a taky může nastat doba že budete mít vejtřasku a budete ji chtít někde parkovat.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Count »

ad. půda - máme jíl a tak to řešíme zahloubenými záhony, do kterých dáváme kvalitní hlínu a postupně to rozširujeme, každý rok o kousek.

ad. studna - na to dá základní přehled hydrogeologický průzkum, který je součástí podkladů pro územní řízení.

ad. dojezd - jezdím každý den do krajského města 35km. Za naftu dám měsíčně 3.000Kč. A nemám pocit, že bydlím v zapadákově. Ale je to o štěstí, co se podaří najít. Přitom do téhle vsi jsem jít nechtěl, část byla vytopená povodněmi. Nakonec jsme díky lenosti chlápka z realitky koupili pozemek přímo od majitele.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Odpovědět