Bydlení

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Bydlení

Příspěvek od Karlos »

Řekněme že bydlíte v panelákovém bytě v okresním městě, je vám jasné že to není optimální (z PA hlediska dokonce katastrofa), ale momentálně nemáte dost peněz na to, aby jste si ve stejném městě (kde jsou RD z jistých důvodů za ceny přemrštěné) dům koupili. Variant řešení tohoto neutěšeného stavu se nabízí několik:

1) vzit si velkou hypoteku, koupit RD v okresnim meste, nasledne prodat byt, splatit mensi cast hypoteky a pak 25 let splacet zbytek
- pozemek bude tak jako tak zalostne maly (3-500m2)
- velke riziko (velka mesicni splatka)
+ odpada dojizdeni do zamestnani, deti do skoly (krouzku)
+ vlastni studna, krb, solar, elektrocentrala (tedy alespon zakladni sobestacnost)

2) vzit si mensi hypoteku, koupit RD nekde v okolní vesnici, nasledne prodat byt, splatit vetsi cast hypoteky a pak 10 let splacet zbytek
- nutnost dojizdet do zamestnani, skoly, (nutná dvě auta)
+ vetsi pozemek (1-2000m2)
+ podstatne mensi financni riziko
+ celkově zdravější životní prostředí vesnice
+ nepomerne vetsi sobestacnost

3) smirit se s bydlenim v byte, provest jeho rekonstrukci v duchu "vytezit z možností bytu maximum", nezadluzovat se a tedy nemit nad sebou bič nejistoty
- pozemek redukovan na truhliky na balkone
- nulova sobestacnost (100% zavislost na ustrednich energiich)
+ nezadluzenost
+ relativne bezstarostne bydleni

V podstate hlavni otazkou je zda je rozumne se v dnesni dobe zadluzit, protoze pokud se clovek zadluzi a neco se stane (krize, ztrata zamestnani) muze na tom byt ve vysledku hur nez v tom panelaku...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Bydlení

Příspěvek od Josef »

Protože v PA budeš muset často reagovat velmi operativně, napadá mě ještě další verze:

4) koupit levný, velký a zdánlivě bezvýznamný pozemek daleko od velkého města i známých rekreačních míst, někde u "Kotěhůlek" nebo "Horní Dolní". Hned za obcí, ale poblíž lesa i tekoucí vody, ve strategicky nezajímavém území, ale s dostatečně vysokou spodní vodou, aby se dala zřídit studna. Za zbylé peníze zakoupit starší obyvatelnou maringotku, tu dovybavit pro trvalý pobyt (včetně kamen a zásob černého uhlí v zásobnících pod podvozkem, zásobníkem teplé vody na kouřovodu, vodojemem a solárními panely na střeše aj.). Ale navenek žádný velký luxus - vzhled nesmí provokovat k vykradení ani nyní ani v PA - vzhledově spíš něco jako mobilní včelín (ten většina lidí raději nechává napokoji **). Pak ji zamčenou zaparkovat (za úplatu) na oploceném pozemku (sadu) některého z "kotěhůlských" či "hornodolních" starousedlíků. V případě nuceného opuštění města vezmeš ruksak a nabereš směr k tvému novému bydlišti. Na tvou soukromou loučku ti maringotku už někdo z místních rád traktorem odtáhne. Ty + 3 další Budete mít kde bydlet a pak se podle situace rozhodnete, zda postavíte na loučce srub, zoráte a založíte nějaké hospodářství nebo zda bude bezpečnější investovat do potahu (traktor či pár volů), pevnou stavbu nestavět a zachovávat si výhodu možnosti kočování pryč od hlavních ohnisek nepokojů a živit se přímým zapojením do PA aktivit místní vesnické komunity.

**) jeden malý úl tam můžeš mít v budoucnu zabudovaný doopravdy a to nejen kvůli získávání medu. Otevřít takový "nadrážděný" úl např. v okamžiku obklíčení maringotky protivníkem, považuji za velmi účinnou obranou metodu i proti početnému a dobře vyzbrojenému nepříteli.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Bydlení

Příspěvek od JimmyJazz »

Ja bych byl pro prunik variant 1 a 2. Koupit poblize okresniho mesta (nejlepe pobliz nejake 'pridruzene' vesnice) zemedelskou/lucni/'pastvinovou' pudu. To je pomerne jednoduche a lacina. Pak jsou dve moznosti. Na tento pozemek placnou maringotku (viz Josef) ci pohodlnejsi mobilheim (google napovi). Druha, obtiznejsi moznost je presvedcit starostu obce do jejihoz katastru pozemek spada, aby ti cast z tech tri hektaru zmenili na stavebni parcelu (treba 200m2) a na tuto potom postavit pasivni/nizkoenergetickou podsklepenou drevostavbu. Cenove to vyjde zhruba na stejno, jako poridit ten RD a navic ziskas pozemek do budoucna.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Bydlení

Příspěvek od alibaba »

Neopakovat stejnou chybu tech milionu co ted bydli pod stany ,zapomel jsem ten vzorec na hypoteky ,ale asi pri 6-7 % hypoteky co je vlastne urok z uroku jak to pocitaji zaplatime asi 3x za ten dum a pozemek co jsme koupili a tak neco koupime za 100 000, ale ve skutecnosti nase pujcka je 300 000 ......a tak i kdyz budeme setrit 15 let pak neco koupime za 100 000 nemame hypoteku a starosti ,ze nas vyhodi, nebo ze nas kseft krachuje a nikdo nekupuje a tak nevydelavame zadne penize ...
V Japonsku kdyz se staly domy a hypoteky tak drahe nabizeli hypoteky na 100 let ,kterou nikdo nezaplati ,ale zije a ma strechu nad hlavou a pak v Anglii existovala 300 leta hypoteka ,ale to byly penize stribrne mince a dodnes v Anglii jsou hypoteky kde plati za sve sidlo 8 liber rocne ,dnes je to 8 liber papirovych a kdyz hypoteka byla napsana znamenalo to 8 liber stribra ......
nikdo nevi jaka bude situace za 30 let ,jaka bude inflace ,situace a jak se budeme mici vyporadat s dluhem ,jestli bankovky co maji senu asi 50 centu nebudou mit cisla 100 bilionu a nikdo je chtit nebude a kazdy bude chtit jenomn zlato jako dnes v Zimbabwe tam to trvalo 14 let nez znicili papirovou menu .....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Bydlení

Příspěvek od Karlos »

JimmyJazz: ...to by byla luxusni varianta, koupit 1-2 Ha by jeste slo ale promenit byt jen 100m2 na stavebni pozemek se nepodari ani nahodou (nepodarilo se to vlivnejsim kmotrum zdejsim), mame tu velice bonitni pudu, dokonce tak bonitni ze jedine cim se muze zabrat byly solarni elektrarny :roll: Proto je tu take takovy nedostatek stavebnich pozemku coz mimo jine je duvod premrstenych cen RD (vcetne zborů)...
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Bydlení

Příspěvek od JimmyJazz »

Aha...no, tak v tom pripade zbyva opravdu ta maringotka. Nicmene, ja bych na tvem msite rozhodne z panelaku vypadnul, pokud bych mel tu moznost. I za cenu toho, ze budu mit nakrku hypoteku. Ta se da vzdycky predcasne splatit.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Bydlení

Příspěvek od Josef »

Hypotéka? No nevím, nevím. Představ si, že nastane PA, banky zkrachnou, finanční trh se rozsype, peníze v hotovosti budou vzácností. Páni bankovníci a jejich kamarádíčkové exekutoři zjistí, že jim ve měste není moc bezpečno a že by bylo záhodno vyrazit bydlet na venkov. Co udělají? Musejí se podělit o vesnické domky. Jak? Projedou si smlouvy, a ejhle, tady někdo nemá zaplacenou poslední spátku. Jo, že nefungoval bankovní převod nebo že se zpozdil? Že to nešlo poslat složenkou, protože na poště neměli drobné na vrácení? Co je nám do toho. Zaklepou ti na dvěře domku a řeknou: "Vypadni, je to naše !" Asi bych do rizika hypotéky nešel. Vlastní prací připravovat někomu příjemný pobyt, zatímco mě by byl určen osud bezdomovce, na to nemám stavěná záda.
Lamprecht
Příspěvky: 186
Registrován: 15.01.2011 9:15

Re: Bydlení

Příspěvek od Lamprecht »

Projděte si hypoteční smlouvy.
Ve chvíli kdy má banka problémy a nikdo ji nekoupí nebo nepřevezme je celá hypotéka splatná IHNED.
Systém je nastaven tak že pokud chceš bydlet tak budeš dvacet let sekat latinu nebo.... Mohly by o tom povyprávět statisíce američanů ve stanech...
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Bydlení

Příspěvek od alibaba »

Co se tyce USA abych to uvedl na spravnou miru ,tak je zde vyprazdneno 4 miliony domu ,nebot lidi nemaji penize a banky pouze na svych knihach uvadi zatim 1,8 milionu ,tak tedy byly vysypany asi 15 milionu lidi ,od roku 2008 prisla USA asi o 8 milionu dzobu a az Obama bude mit nove volby roku 2012 bude tech jobu asi o 10 milionu mene.....Ne vsichni bydli pod stany, ale jsou jich miliony .....
Miliony bydli v karavanech co zachranili pred konfiskaci on takovy karavan co je dost stary ,neni moc drahy .....
Co se deje ,nebot je to vse najednou a majitel vi ,ze jej vyhodi ma dostatek casu ten svuj dum uplne vykrast a tak rozebere ,koupelnu ,zachod ,kuchyni vytrha draty ze zdi a proste vse co se da prodat a tak z domu zustane jenom kostra a i kdyz se to banka dozvi zustava jen ta kostra a v tomto stavu zustava dum neprodejny a tak banky maji neprodejne domy ...
Ti lidi co kupuji maji vyhody a kdyz najdou dum co se jim libi koupi jej za snizenou cenu a rikam velmi snizenou cenu rekneme za 1/3 co staly pred rokem 2008 a krize bude asi trvat do roku 2015 a ceny se budou neustale zmensovat .....
Lamprecht
Příspěvky: 186
Registrován: 15.01.2011 9:15

Re: Bydlení

Příspěvek od Lamprecht »

Krize bude trvat dokud nebude válka, zatím to tak v historii vždycky bylo...
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Bydlení

Příspěvek od JimmyJazz »

Toto by mozna nekoho mohlo zajimat - http://sounov.cz/aktuality.html - vesnice na vychodnim okraji stredoceskeho kraje prodava 'zasitovane' stavebni pozemky po 290kc/m^2.
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Bydlení

Příspěvek od Leto II. »

Pro Jozefa - představa, že mi v situaci fall outu, kdy nefungují bankovní převody a pošta, zaklepou na dveře bankovní úředníčci a řeknou "vypadni, je to naše", je velmi úsměvná. Asi bych jim představil CZ 858 a řekl "a tohle je moje" :-). Navíc pokud bude nazrávat taková doba, pak asi celou jistinu splatím z poslední výplaty, až si příjdu pro bankovky s nůší + ještě klidně jednou tolik jako pokutu za předčasné splacení :-).

Pro Lamprechta - to, že musíš hyptoéku splatit ihned, znamená jen to, že jdeš do jiné banky a ta ti to přefinancuje. Protože když sis ji původně bral, musel jsi mít zástavu a LTV třeba 70%, takže po pár letech máš navíc něco splacené, takže i kdyby se výrazně pohnuly odhady dolů, neměl by to být problém.

Jinak já to mám nějak vyřešené, ale je dobré zvolit strategii, která bude úspěšná jak při fall outu, tak i pokud k němu náhodou nedojde, na to je třeba myslet. Vzpomínám si na krátkou povídku v Ikarii, jak se blížil meteor k zemi a vypadalo to, že do ní narazí, jak tam jeden obchodník říkal: "Já mám klienty, schůzky, když to všechno zruším a ono nás to netrefí, je můj život stejně v prdeli..." :-)
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Bydlení

Příspěvek od hanpari »

Leto II

Co se týče té představy úředníka, ta je opravdu úsměvná. Víc pravděpodobné je, že ti na dveře zaklepe banda ozbrojených holých hlav, kteří si budou říkat exekutoři - a když jim budeš klást odpor, budou mít pravděpodobně zákonné právo tě odstřelit.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Bydlení

Příspěvek od alibaba »

Jak rychle hole hlavy budou ubyvat po takove 3-4 exekuci ????
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Bydlení

Příspěvek od Leto II. »

Pro hanpari - já to beru tak, že dokud je zákon, tak si prostě budu plnit své povinnosti vůči bance a nikdo nemá možnost mě dostat, jakmile zákon padne natolik, že bude dobrou strategií pro bankéře a exekutory zabírat domy na venkově, tak zase budu mít možnost odporu a málo bank má více exekutorů než na 2 zásobníky :-)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Bydlení

Příspěvek od Josef »

To Leto II:
Kde bereš jistotu a jak poznáš, že přesně dnes je ten den, kdy ještě musíš uvítat exekutora slušně jinak tě zavřou a že zítra už bude den, kdy z něj můžeš udělat cedník a zákon na tebe nedosáhne?
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Bydlení

Příspěvek od Leto II. »

Na to, jak poznat začátek konce je jiné vlákno, nicméně aby došlo k násilnému zabírání domů exekutory z opožděné splátky z důvodu nefunkčních bank a pošt, už musí být spad docela daleko, takže bych už se raději bránil. Ono totiž jakmile se vyšší kruhy rozhodnou začít využívat nashromážděnou fyzickou moc (schopnost ještě nějakou dobu "platit" mlátičky zlatem, jídlem, nebo ženskýma), tak už asi nazrál čas a pak je to prašť jako uhoď. Prostě naděláš z exekutora cedník a riskuješ, že tam pošlou další, nebo půjdou raději po lehčích sousetch. Nebo se necháš vystěhovat a tím asi i brzo zlikvidovat mocnými - prostě bývalý majitel velkého domu nesmí spad přežít, protože mocným přece jde o to zamíchat a rozdat znovu :-)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Bydlení

Příspěvek od Maximus »

Za optimální považuji použít metodu "žabích skoků". Cestu od koupě pozemku až po hotový "survival statek" rozdělit do několika klíčových etap, přičemž z každé z nich se lze už svépomocí nějak odpíchnout dál. Pokud si musím půjčit, tak jen na určitou etapu - refincovat půjčku či si vzít po splacení větší části další (pokud to ještě půjde ;)) je menší zlo, než mít dům na klíč a mít dluhy v řádech miliónů.

Optimální je jít cestou koupě stavebního pozemku (třeba i s nějakou starou "chalupkou"), nejlépe s kusem pole v blízkosti. Trošku zasanovat starou chalupku (stále je lepší být ve staré chalupě schopné autonomního provozu, než někde v paneláku při black outu v zimě či dokonce přežívat zimu s rodinou ve stanu). Pak vyběhat všechny potřebné úřady a povolení a svépomocí či z peněz našetřených bokem postavit na stavebním místě sklep. Pokud něco nelze udělat svépomocí, tak je o dost levnější udělat něco tzv. "bez papírů". Pokud se sklep postaví dobře (zejména hydroizolace), tak je se dá v této etapě po vyřešení "nouzového zastřešení" (ipa pásy, bazénová folie, etc.) už využít pro bydlení i jako bunkr - pokud se vhodně upraví násypem zeminy a rostlinstvem, tak splyne s krajinou a rozhodně pro případné "exekutory" nebude stále příliš zajímavý.

Další etapa bude záviset na vývoji společnosti. Pokud krize postoupí a sklep-bunkr nebude svými rozměry dostačovat, tak lze svépomocí na sklepě postavit srub z místního drěva.

V případě "příznivého" vývoje si lze půjčit na hrubou stavbu a tu svépomocí či opět "bez papírů" postupně dokončovat. Opět pro případného "exekutora" je hrubá stavba (primárně bude tipovat své oběti podle údajů ve svých databázích) méně atraktivní než dům na klíč, kdy stačí vyhnat majitele a nastěhovat tam své kamarády či jej použít jako platidlo ve formě nějaké "směnky" s nominální hodnotou - jeden exekuovaný dům.

A i kdyby nějací exekutoři přišli, tak je v nějaké krizové době "hrubá stavba" neprodejná. To by znamenalo, že pokud bydlíte v nějaké "Horní-dolní", tak nikdo moc často nebude chodit na kontrolu (jestli vůbec) a po odjezdu exekutorů se můžete zase do "svého" domu nastěhovat.

Jedinou nevýhodou je to, že tento postup trvá dle vašich finančních možností o dost déle, než když si člověk půjčí celý balík hned. Také je reálné riziko, že vám později nepůjčí už nikdo vzhledem ke krizi nejen v EU, kdy s postupující krizí budou banky půjčovat čím dál víc méně ochotněji. Zase už nyní se dá najít dost exekuovaných domů na prodej za zlomek původní ceny a situace se bude nadále "zlepšovat".
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Bydlení

Příspěvek od Josef »

To Leti II, i když je to od tématu:
Jde o to, že jsem si chtěl udělat pořádek v myšlenkách o zodpovědnosti při použítí zbraně (myslím té morální, ne jen podle litery zákona) a je jedno, o jakou zbraň půjde, jestli o pohrabáč, sekyru či devítku.
Když mi přijde do domu rabovat zloděj - je to mizera, já mu nic nedlužím a on mi bere majetek = bráním se.
Když mi vleze do domu násilník - nikdy jsem mu neublížil, nic mu nedlužím a on ohrožuje mne nebo někoho z rodiny = bráním se.
Když mi do domu leze exekutor - moc dobře vím, že mu dlužím. Jen jsem prostě souhrou okolností nebyl schopen svému závazku momentálně dostát, ale to je moje chyba. Pak je to v jiné pozici. Když z něho udělám cedník, klasifikoval bych to do stejné pozice, jako třeba když gambler nebo feťák (kterému vlastní závislostí došly prachy) jde odprásknout prodavačku na benzínce a vybrat jí kasu. A v tom je ten problém.
Naposledy upravil(a) Josef dne 20.07.2011 12:12, celkem upraveno 1 x.
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Bydlení

Příspěvek od Leto II. »

Pro Josefa - souhlasím, nicméně ten příklad, který tu byl uveden byl jiný. Do mého bytu nepřišel exekutor zastupující oprávněné požadavky věřitele, ale najatý bandita, kterého zaúkolovali pání bankéří na základě extrén´mní vyhrocené situace - nefunkčních bank a pošt.

Prostě exekuce při falloutu asi nebudou probíhat moc košer a proto je prostor pro přiměřenou reakci.
Odpovědět