Bydlení

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
vilik010
Příspěvky: 108
Registrován: 23.08.2014 13:03
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od vilik010 »

s tím CHKO je to o lidech, já jsem u prostřed CHKO. Povolení neměl nikdy na nic , nikdy jsem se jich na nic neptal a nic po nich nechtěl. Maximálně jim na louce nechávám kytky, než to posekám tak z těch ultra chráněných vysypu semena a oni si přijdou pro pytlík.
Nicméně základem v CHKO je nebourat a stavět znova, ale vždy rekonstruovat. To že ten barák, projedete bagrem nic nezmamená. Viz. Matragi v Praze..
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od SWED »

No jo rekonstrukce.Ale já tam mám jenom sklepy a když jsem chtěl dostavět zbytek v původním stylu s trošku silnějšíma zdmi tak mi to zamítli z důvodu nevhodnosti k okolním stavbám.Pár chalup z 19 - 20 století.A kyž to jedno oblast povolila tak druhá ne :envy .A po dvou letech dohadování jsem se na to :moon .
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Bydlení

Příspěvek od PeFi »

Baca píše:Na vykurovanie snad nejaky klom hypokaustu, alebo klasicke kachle na drevo, kombinovane napriklad s Trombeho stenou, alebo teplovzdusnym slnecnym kolektorom.
Trombeho stěna se na většině míst v ČR nevyplatí. Co se týče teplovzduchu, tak na vytápění je potřeba hnát domem obrovské objemy vzduchu, protože vzduch má malou tepelnou kapacitu. Pokud je vzduch hodně horký (zdroj tepla má na teplosměnném povrchu vysoké teploty), tak se přepalují prachové částice a smrdí to. Hypokaust, kde je cirkulace uzavřená, je asi O.K.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Bydlení

Příspěvek od Václaf »

Tak to vidíš Marku,čtyři z pěti odborníků doporučují zbourat. a vůbec bych se tam u Tebe nebál to založit klidně o dvě,tři ztracenka nad terén. Já vím,že Vám tam udělali tu protipovodňovku,ale pokud by se začala přelévat,stále by jsi měl pár decy fora :hand :beer
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Bydlení

Příspěvek od proforma »

Stavba roubeneho domu rucne od uplnych zakladu. Sikovnej clovek :-)

https://www.facebook.com/18166827453191 ... 960435860/
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Formelin22
Příspěvky: 13
Registrován: 03.09.2017 13:41

Re: Bydlení

Příspěvek od Formelin22 »

Ahoj, nemůžu ještě zakládat nové vlákno, tak bych rád napsal svoje zamyšlení sem a čekám na vaše názory a připomínky. Berme, že hypoteticky se stane nějaká mimořádná rozpadová událost, nemusí to být hned válka, ani nic trvalého, ale berme to, že se může protáhnout na pár měsíců, co to bude je nepodstatné. Spousta lidí se mnou určitě nebude souhlasit, ale osobně si myslím, že přežití v bytě (berme například klasický panelák) není o tolik méně pravděpodobné, než v domě někde v satelitu za městem (beru novostavbu s malým pozemkem). Jasně, co se týká potravin, nemůžu v bytě přemýšlet o pěstování čehokoli, na druhou stranu, dají se udělat poměrně dobré zásoby do komory, potraviny trvanlivé i poměrně dost vody a další zásoby. Berme, že máme 4m2 komoru, kterou můžeme naplnit po strop zásobami a vším potřebným. Jasně, pravděpodobně nepůjde voda, elektřina a plyn, jediný problém vidím se záchodem, protože marně přemýšlím, kam s tím, na druhou stranu, stejný problém budu asi v baráku. Zásoby se tedy dají udělat poměrně solidní a o jídlo bych se nebál (pokud nebude trvat "ta věc" roky). Nicméně obrovskou výhodou je podle mého bezpečnost bytu. V první řadě obránit dům je mnohonásobně složitější, jelikož dům je v přízemí, tudíž agresor nemusí překonávat žádnou výšku, za druhé panelák má většinou jeden, nebo dva přístupové vchody a není moc jiných možností, jak se dostat dovnitř, to znamená pokud se "zadělá" jeden vchod a druhý bude hlídaný, máme pouze jednu přístupovou cestu. Navíc, i pokud bychom v domě zůstali sami, popřípadě by si každý kopal za sebe a nikdo by domovní dveře nehlídal, pořád musí agresor překonat bytové dveře, které, pokud člověk trošku zainvestuje, společně se zalitými futry vydrží moc, dokonce mi říkal známý, že pokud máte kvalitní bezpečnostní dveře, trvalo třem lidem s vybavením (rozbrus atd) dostat se dovnitř cca 45 minut až hodinu při maximální síle. U domu je vždy dostupné okno, přes které prakticky nikdy není problém vniknout (i přes bezpečnostní folie). Podle mého je v tomhle tedy přežití v bytě, řekněme při krátkodobém problému, lepší. Co si myslíte vy?
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Bydlení

Příspěvek od herman »

No, zatím bydlím v bytě, barák na vsi si teprve připravuji, bez hypoték jen za své, tedy pomalu. Nesouhlasím, že problém bude s vykonáním "velké potřeby", myslím, že ať jsou vztahy v baráku jakékoliv, musí tam každý a domluvit se na vykopání latríny bude v daném případě ten nejmenší problém.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Formelin22
Příspěvky: 13
Registrován: 03.09.2017 13:41

Re: Bydlení

Příspěvek od Formelin22 »

Já si myslim, že i přesto, že v baráku neudržujeme nějaký úzký kontakty, tak v případě nouze by se většina lidí dokázala zapojit a jelikož by se každej chtěl přežít, nic jinýho by nezbylo. A to platí i v otázce bezpečnosti atd. A když si vezmeme, že je v baráku cca 30 bytů, z toho kdyby zůstalo třeba 15, tak už je to docela slušná šance na to, že by se v těžkých chvílích dalo spolupracovat. Samozřejmě by každý kopal hlavně za sebe, nicméně ty hlavní činností by se musely tak jako tak udělat společnýma silama
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Bydlení

Příspěvek od Serža »

herman píše:No, zatím bydlím v bytě, barák na vsi si teprve připravuji, bez hypoték jen za své, tedy pomalu. Nesouhlasím, že problém bude s vykonáním "velké potřeby", myslím, že ať jsou vztahy v baráku jakékoliv, musí tam každý a domluvit se na vykopání latríny bude v daném případě ten nejmenší problém.
bejt zastřelenej na hajzlu je strašná představa
výhoda záchoda v budově je, že nemusíš opouštět bezpečný prostor
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Jason »

Tak jsme udelali dasi krok k vetsi sobestacnosti: akorat kupujeme pozemek 4000m2 - je to na kraji mesta ale do centra relativne kousek, 90% pozemku rovnej a zbytek mez. Hlavne jsem si plnim zivotni sen - na pozemku je tekouci voda... Uz se nemuzu dockat az do toho sahneme
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Bydlení

Příspěvek od Atraidis »

Odpady jsou dělány jako gravitační takže by měli fungovat i při rozpadu ( jen nepůjdou do čističky ale přímo do řeky). Takže pokud bude aspoň trošku vody na spláchnutí tak i v bytovém domě by neměl být problém se záchody.

Nezapomínej že i v bytovém domě jsou byty v přízemí tedy okna dostupná z venku. Navíc zde bývají slabší sklepní okna. Jen tak pro doplnění. Chtělo by to více spolupráce na obranu ale dalo by se.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od krvfx »

Tak třeba Pavlovův dům dokázali proti Němcům bránit docela dlouho a to byl komplet obležený. Dovedu si představit, že solidní bytový dům se při obětování přízemí dá bránit a hlídat celkem slušně minimálně proti menším skupinám.
Formelin22
Příspěvky: 13
Registrován: 03.09.2017 13:41

Re: Bydlení

Příspěvek od Formelin22 »

Atraidis píše:Odpady jsou dělány jako gravitační takže by měli fungovat i při rozpadu ( jen nepůjdou do čističky ale přímo do řeky). Takže pokud bude aspoň trošku vody na spláchnutí tak i v bytovém domě by neměl být problém se záchody.

Nezapomínej že i v bytovém domě jsou byty v přízemí tedy okna dostupná z venku. Navíc zde bývají slabší sklepní okna. Jen tak pro doplnění. Chtělo by to více spolupráce na obranu ale dalo by se.

Mno, u nás třeba přízemní byty nejsou a v přízemí jsou jenom sklepy, který mají poměrně malý okýnko. Na druhou stranu si umím představit, že by se kompletně přízemí "zadělalo", zablokovalo a nechal by se pouze jeden východ, který by byl hlídaný. První patro máme cca 5 metrů nad zemí? tudíž tam už se nikdo jen tak nedostane.

Nicméně mě hlavně zajímaly vaše názory, protože jsem všude četl, že být v době průseru v bytě je to nejhorší a jistá smrt. Já si osobně myslím, že je to k baráku poměrně dobrá alternativa a že je dost možný, že nakonec by mohl být byt na kvalitním místě a s troškou příprav i lepší řešení.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Bydlení

Příspěvek od Bill Masen »

Serža píše:...bejt zastřelenej na hajzlu je strašná představa
Predjamskej hrad ve Slovinsku byl taky nedobytnej. Oblehali ho rok a pak hradního pána sundali dělem právě na hajzlu.
A někomu někde taky poslali šíp zezdola do výsernice.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Bydlení

Příspěvek od Stenny »

Formelin: U zásob máš pravdu (s tou výhradou, že sousedi připraveni být nemusí a pokud nebude kde jinde brát jídlo, můžou se snadno obrátit proti tobě "v zájmu dobra všech"), bytový dům se zazděnými okny v přízemí byl tuším v Bosně dost běžnou a funkční formou bydlení, ale je také potřeba nějakým způsobem vyřešit zásobování vodou. Tu neuskladníš, rozhodně ne v dost velkém množství. A z většiny městských domů je k řece (nebo jinému zdroji nezávislému na energii) daleko, nehledě na problémy s konzumací říční vody i teď, natož v době nefungujících odpadů. Neříkám, že je bytovka nepoužitelná forma bydlení, ale vodu vnímám jako možná největší Achillovu patu městského bydlení v případě byť i relativně krátkodobého problému.
Formelin22
Příspěvky: 13
Registrován: 03.09.2017 13:41

Re: Bydlení

Příspěvek od Formelin22 »

Stenny píše:Formelin: U zásob máš pravdu (s tou výhradou, že sousedi připraveni být nemusí a pokud nebude kde jinde brát jídlo, můžou se snadno obrátit proti tobě "v zájmu dobra všech"), bytový dům se zazděnými okny v přízemí byl tuším v Bosně dost běžnou a funkční formou bydlení, ale je také potřeba nějakým způsobem vyřešit zásobování vodou. Tu neuskladníš, rozhodně ne v dost velkém množství. A z většiny městských domů je k řece (nebo jinému zdroji nezávislému na energii) daleko, nehledě na problémy s konzumací říční vody i teď, natož v době nefungujících odpadů. Neříkám, že je bytovka nepoužitelná forma bydlení, ale vodu vnímám jako možná největší Achillovu patu městského bydlení v případě byť i relativně krátkodobého problému.
No, na druhou stranu sousedi nemusí vědět, jak na tom jsem, nepředpokládám, že by se tvořili nějaké společenství v domě a všechno by se dávalo na jednu hromadu, spíš předpokládám, že by se daly domluvit nějaký společný hlídky dole u vchodu, který by zajišťovaly bezpečnost, jinak by byli všichni zavřený ve svých bytech, takže by úplně nemuseli vědět, jak na tom kdo je a kolik má kdo jídla. A řekněme při tříměsíčním výpadku si myslím, že to úplně nepoznají.

Co se týká vody, tak pokud beru tříčlennou rodinu, teda dva dospělí a jedno dítě, řekněme 4 roky, tak pokud to vezmu hodně podle mého názoru (možná je to kravina), tak pokud se člověk trošku uskromní, tak mu stačí 1,5 litru vody na den, dítěti litr vody na den, to máme 4 litry na den. Pokud bysme se bavili o třech měsících s tím, že by průser nepřišel ze dne na den ale dalo by se na něj alespoň minimálně připravit, bylo by potřeba celkem cca 400 litrů vody na pití, což se dá poměrně snadno uložit ještě v době před apo. Už v současné chvíli máme v komoře cca 50 lahví vody (jak už vody, nebo ochucené minerálky) a to se na nic nepřipravujeme. Nezabere to moc místa, je to 9 balení vody (klasický pack po šesti lahvích). Pokud by měl člověk možnost se předzásobit, alespoň lehce, je možné využít na prvních pár týdnů vodu napuštěnou z vodovodu a na zbytek žít z balené vody. Tohle je jen čistě osobní potřeba, teď neberu vaření a mytí, tam by to bylo horší. Třeba píšu kraviny, klidně mě opravte, přemýšlím jen v rychlosti a po příchodu z práce :) :)
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Jason »

ver mi ze by spolecnost kde nekdo ma nejake zasoby a nekdo zase nema nic dlouho nefungovala.. Myslim ze by to clovek nedokazal ututlat pred ostatnima ze si neco doma vari a ostatni hladovi... Btw jak by jsi resil treba topeni a ohrev jidla? Hlavni problem bych videl v lidech a nasledny spolecny zivot v PA - vytvorit umele skupinu lidi kteri jsou naprosto rozdilni a chtit po nich nejakou spolupraci tak je asi nerealne...

Co se tyce vody co pises - 400 litru pro tri lidi na tri mesice je naprostej nesmysl. Schvalne si nekdy odsleduj kolik vody potrebujes za jeden jediny den - od probuzeni, umyti zubu, zachod atd... I na myti nadobi toho spotrebujes mrak..

Hlavne to chce uvazovat o PA v te nejhorsi podobe a v nejhorsi mozne dobe. Klidne at se jedna treba o ekonomicky kolaps, nebudou nam behat po ulizi zombici ani emzaci, nedojde k jadernemu vybuchu, ale bude se to odehravat v zime kdyz je v noci venku -25 a pres den cca -10.

Nechci tady utikat od tematu a polemizovat nad PA, preci jenom se tady resi bydleni. Ale uvedomte si jednu vec - pokud dojde k jakekoliv forme PA tak to nebude zadna prochazka ruzovym sadem, nebude to zadna romantika ale hodne, hodne brutalni nocni mura...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Bydlení

Příspěvek od Stenny »

S tím "sousedi nemusejí vědět, jak na tom jsme" bych byl opatrný. Ano, v rámci dejme tomu jednoho týdne bych tomu i věřil. Ale jakmile začneš vařit, bude to cítit. Po krátké době bude zjevné, že máš víc energie než ostatní a neshazuješ tolik váhy. Lidi si začnou všímat, pak si to řeknou a od toho je k "Hele, Franto, ten hajzl ze třetího patra skoro nezhubnul a mně dítě chcípe hlady, počkáme si na něj" jen krůček. Vezmi v úvahu, kolikrát cítíš i dnes, co někdo ze sousedů vaří - a když máš hlad, čich ti prudce zostří.
O tom, že se mezi sousedy nenajde ani jediný, ochotný kvůli jídlu pro sebe nebo své blízké klidně zabíjet, si iluzi nedělám.

S tím 1,5 litru vody na den bych zkusil na tvém místě týden žít (ideálně v červenci nebo srpnu). Nejen, že se nevykoupeš, neumyješ nádobí, nespláchneš záchod a při čištění zubů budeš pěnu místo plivání polykat, ale jakmile se pokusíš o nějakou fyzicky náročnou činnost, budeš mít vážný problém. Na tvém místě bych to množství minimálně zdvojnásobil. I 3 litry na osobu a den jsou podle mého názoru málo, pokud se bavíme o fungování po delší dobu. A to už zabírá hodně místa a má to nemalou hmotnost...
Formelin22
Příspěvky: 13
Registrován: 03.09.2017 13:41

Re: Bydlení

Příspěvek od Formelin22 »

Jason píše:ver mi ze by spolecnost kde nekdo ma nejake zasoby a nekdo zase nema nic dlouho nefungovala.. Myslim ze by to clovek nedokazal ututlat pred ostatnima ze si neco doma vari a ostatni hladovi... Btw jak by jsi resil treba topeni a ohrev jidla? Hlavni problem bych videl v lidech a nasledny spolecny zivot v PA - vytvorit umele skupinu lidi kteri jsou naprosto rozdilni a chtit po nich nejakou spolupraci tak je asi nerealne...

Co se tyce vody co pises - 400 litru pro tri lidi na tri mesice je naprostej nesmysl. Schvalne si nekdy odsleduj kolik vody potrebujes za jeden jediny den - od probuzeni, umyti zubu, zachod atd... I na myti nadobi toho spotrebujes mrak..

Hlavne to chce uvazovat o PA v te nejhorsi podobe a v nejhorsi mozne dobe. Klidne at se jedna treba o ekonomicky kolaps, nebudou nam behat po ulizi zombici ani emzaci, nedojde k jadernemu vybuchu, ale bude se to odehravat v zime kdyz je v noci venku -25 a pres den cca -10.

Nechci tady utikat od tematu a polemizovat nad PA, preci jenom se tady resi bydleni. Ale uvedomte si jednu vec - pokud dojde k jakekoliv forme PA tak to nebude zadna prochazka ruzovym sadem, nebude to zadna romantika ale hodne, hodne brutalni nocni mura...

Proto píšu, že 400 litrů myslím pouze pro osobní potřebu, na pití, neřešim teď mytí a vaření, ale pouze pití. Tak jídlo se dá ve velkym řešit trvanlivou stravou, která se nemusí zpracovávat. Já mám například docela solidní zásobu sušenýho masa, který miluju :) dál se dá mít doma i spoustu potravin, co vydrží a zároveň nezaberou mraky místa (samozřejmě to chce přípravu ještě před průserem). O zimě jsem taky přemýšlel a když si vzpomenu, že u nás byla největší zima cca -15 a trvala 3 dny, jinak se teploty držely okolo řekněme -8, tak si říkám, že by se tři měsíce daly zvládnout i v paneláku bez fungování topení. Nebudu tady psát, že udělám díru do zdi a vyvedu rouru na kamna, držím se při zemi, na druhou stranu má kazdej doma asi mraky dek a dalších věcí, čím se da zaprvé utěsnit vše, přes co může jít chlad a za druhé být prakticky většinu času hodně oblečený a pod několika dekami.

Mě osbně přijde tenhle scénář, co jsem nastínil, už dost jako brutální noční můra :)
Formelin22
Příspěvky: 13
Registrován: 03.09.2017 13:41

Re: Bydlení

Příspěvek od Formelin22 »

Stenny píše:S tím "sousedi nemusejí vědět, jak na tom jsme" bych byl opatrný. Ano, v rámci dejme tomu jednoho týdne bych tomu i věřil. Ale jakmile začneš vařit, bude to cítit. Po krátké době bude zjevné, že máš víc energie než ostatní a neshazuješ tolik váhy. Lidi si začnou všímat, pak si to řeknou a od toho je k "Hele, Franto, ten hajzl ze třetího patra skoro nezhubnul a mně dítě chcípe hlady, počkáme si na něj" jen krůček. Vezmi v úvahu, kolikrát cítíš i dnes, co někdo ze sousedů vaří - a když máš hlad, čich ti prudce zostří.
O tom, že se mezi sousedy nenajde ani jediný, ochotný kvůli jídlu pro sebe nebo své blízké klidně zabíjet, si iluzi nedělám.

S tím 1,5 litru vody na den bych zkusil na tvém místě týden žít (ideálně v červenci nebo srpnu). Nejen, že se nevykoupeš, neumyješ nádobí, nespláchneš záchod a při čištění zubů budeš pěnu místo plivání polykat, ale jakmile se pokusíš o nějakou fyzicky náročnou činnost, budeš mít vážný problém. Na tvém místě bych to množství minimálně zdvojnásobil. I 3 litry na osobu a den jsou podle mého názoru málo, pokud se bavíme o fungování po delší dobu. A to už zabírá hodně místa a má to nemalou hmotnost...
400 litrů vody jen na pití, nepočítal jsem do toho mytí nádobí, splachování atd.
Odpovědět