Barter

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Barter

Příspěvek od Fabulous »

Byla to chujovina...
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Barter

Příspěvek od pavel.venom »

Barter bych neodsuzoval. Když se najdou normální pracovití lidé a ne vychcanci, docela slušně to funguje a všichni jsou spokojení. S pár lidmi to už hezkych pár let praktikují a docela to funguje. Teda hlavně potraviny. :)
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Barter

Příspěvek od Václaf »

Mě soused poráží a vyvrhuje ovce,na oplátku dostane kus masa. Případně zapůjčím zednické či elektrické nářadí,či dovezu materiál. Také spolupráce již několik let. Mě se tento způsob docela líbí. Peníze získám od zákazníku,jinak používám totok. Místní PČR si zase půjčuje míchačku,na oplátku mi dovalí karton Svijan a vydělali jsme oba. Elektrikář mi dal do kupy centrál na dodávce,na oplátku chtěl nějaký cement. Atd.... :hand Nemůžeme mít všichni vše. Super text písně od Wericha ,,ten pučí to a ten zas tohle a všichni všechno budeme mít dohromady,,
Čechy čechům !!!!!
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Barter

Příspěvek od pavel.venom »

Dneska jsem měnil housata za pšenici a taky fajn. I kafe se stihlo. :) zjistil jsem, když lidi musí na něco ode mě vynaložit také svojí práci tak si toho váží o moc víc, než když pohodi pár " papirku ".
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Barter

Příspěvek od Václaf »

To je pravda. Většinou si lidi neváží ničeho,alespoň ti neschopní lemplové :hand
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Barter

Příspěvek od Lyster »

Jak jsem již psal v jiném vlákně, právě jsem znovu dočetl knihu Třetí vlna. Myslíte si, že při podobném kolapsu opravdu sůl takovou velice žádanou komoditou? Samozřejmě že sůl je dobrá komodita při takovémto problému, ale zas na druhou stranu, nejsou důležitější komodity? (zbraně a náboje, konzervy, pitná voda, cukr?)
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Barter

Příspěvek od pavel.venom »

Myslím, že dobrá komodita je úplně vše potřebné. Samopalem si dřevo nenarezes. :) Nikdo nebude mít v zásobách vše. Všichni budou mít ty zbraně, konzervy, cukr a budou shánět všechno ostatni.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Barter

Příspěvek od Lyster »

Jasně, sůl je důležitá, konzervace masa a podobných věcí. Ale v dnešní době, kdy není zas takový problém pohánět i v PA solárními panely pár pultových mrazáků řady A+++ (+ si přidejte kolik chcete :)) Zas takový problém myslím sůl není.
Tím samozřejmě nechci shazovat sůl jako komoditu takovou.

Co se konzervace týče tak vidím lepší skladovat E250. "pragandu" Já vím, je to hnus, možná i karcinogenní, ale v PA to asi nikdo řešit nebude.

Raději chcípnu o 5 let svého života dřív na karcinogenní pragandu, než po 3 letech trvání nějaké PA krize na botulotoxin.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Barter

Příspěvek od Hohepa »

Dusitanová solící směs obsahuje v průměru 0,3–0,6 % dusitanů, zbytek tvoří kuchyňská sůl.
https://www.vimcojim.cz/vim-co-jim/pro- ... x8124.html

Použít do klobás či na uzené pouze dusitan sodný , to by výsledek byl minimálně nepoživatelný. Pořád tam musí být víc jak z 90% sůl NaCl.

Halštatská kultura Galů tedy Keltů se rozvinula do dominantní pozice právě díky solným dolůmhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Soln%C3%A1_komora v místě vzniku této kultury a obchodováním s touto solí.
A to si myslím, že koncem doby bronzové , tedy počátkem doby železné se lidi zaobírali jen opravdu důležitými záležitostmi a potřebami. Šlo o přežití. Marnotratnost v podobě cetek , šperků, zdobené keraminy (archeologické nálezy) si mohl dovolit jen ten co mněl všeho nadbytek , narozdíl od širého okolí a to byl právě ten kdo těžil a prodával sůl.

Jestli si to dobře pamatuji , tak ještě za středověku byly ony solné doly takovým zdrojem bohatství, že celá oblast byla krály po staletí držena hermeticky uzavřena a nikdo cizí do ní neměl přístup pod trestem smrti.
( tak nějak to vyprávěli průvodci , když jsme se na ty solné jeskyně byli u Salzburku podívat. Ale uznávám oni neuměli moc Česky a já Německy vůbec)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Doba_hal%C5%A1tatsk%C3%A1
Odpovědět