Barter

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Barter

Příspěvek od JimmyJazz »

rekl bych, ze skladovat cely pepr, nove koreni, jalovec a dalsi 'bobulovita' koreni pujde docela slusne. Ostatni koreni se da nasbirat (bobkovy list) ci vypestovat (ruzne bylinky).
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Barter

Příspěvek od Maximus »

Cizokrajné koření bych do zásoby nakupoval co nejpozději. Obecně koření časem organolepticky degraduje, ale v neporušeném kvalitním obalu vydrží v suchu řadu let.

U nás se dá pěstovat řada koření i z exotičtějších zemí - chilly papričky nebo vavřín (bobkový list) jdou docela dobře pěstovat i v květináčích.

Mám ale obavu, že koření jako pepř, nové koření, vanilka, muškátový oříšek, hřebíček, skořice,... by se stalo v PA době opět velmi luxusním zbožím. Ty bych si určitě nakoupil do zásoby, pokud by to bylo "akutní".

Věřím, že většina lidí zde by si dokázala běžné koření ala majoránka, kmín, bazalka, rozmarýn, levandule, koriandr, tymián, dobromysl (oregano),... vypěstovat doma na zahradce či v květinači na balkóně. Mám ale obavy, že pro řadu lidí bude relativně dlouho jednodušší si toto koření koupit (ev. směnit), než si ho doma pěstovat. Vzhledem k dominanci dováženého koření na trhu by se v případě určitých scénářů kolapsu udělalo docela "okno" na trhu. Jsem si jist, že ale moc dlouho otevřené nezůstane ;).

Mám zkušenost s tím, že doma vypěstovaný kmín či oregáno, uložené dobře vysušené do skleniček od dětské výživy, voní i po 10 letech lépe, než stejné koření koupené dnes v hypermarketu v nějaké edici - "Trvale nízká cena" či podobně. To je ale samozřejmě extrém, koření je vždy nejlepší co nejčerstvější.

To Jimmy Jazz: Máš nějaký tip, kde si u nás jen tak natrháš bobkový list, tj. dva roky staré vavřínové listy ve stínu sušené? :rofl
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Barter

Příspěvek od JimmyJazz »

2 Maximus: Jsem si samozrejme spletl vavrin s modrinem, ze :)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Barter

Příspěvek od Maximus »

To JimmyJazz:
Já měl za to, že vavřín (bobkový list ;)) u nás ve volné přírodě rostl naposledy ve třetihorách :).

Je fakt, že bobkový list by mi chyběl docela dost - zkusím ho pěstovat v květináči (není to prý zas tolik náročné :idea: ), ale pro PA dobu to není moc perspektivní způsob.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Barter

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Uvedeno do souladu s bodem 12. pravidel.....
Naposledy upravil(a) GloryToSunTsu dne 04.01.2012 3:19, celkem upraveno 1 x.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Barter

Příspěvek od Maximus »

A také mezinárodní obchod s kořením byl jedním z nejvýnosnějších byznysů 8-).
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Barter

Příspěvek od GloryToSunTsu »

A možná zase bude, ale až se trh usadí.
Maslowova pyramida.
Nejprve bezpečnost, místo na psaní a chleba, pak možná i koření.
Vydělat na tom ze začátku asi nepůjde, pokud si někdo bude moct vybrat, jestli bobkový list nebo opravený zub, myslím že vezme ten zub.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Barter

Příspěvek od alibaba »

Koreni bylo vyhledavane za stredoveku a to nejmene pred 1000 lety ,vinu na tom melo mldle jidlo a koreni co melo za ukol udelat jidlo vice chutne ,koreni roste v teplych krajinach a tak se muselo dovezt a obchodnici s timto korenim se staly bohatymi co se pak dostali do bankovnictvi ....
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Barter

Příspěvek od alibaba »

http://www.hoghuntinghoghunting.com/barter.html

Tak tahle reklama se objevila na me e-mail v Texasu jsou tak zoufali ze nemusite mit ani penize a tak pouzivaji barter-- zdivocela domaci prasata jak zdivocila asi pred 2 stovkami let ,barter je tam napsanej co vezmou ,tak zacnete brousit spicky ,to je jenom dukaz adminovi a Mrakovi ,ze ziji v rozpadu a okolo mne je 20% nezamestnanost a ted pozoruji jak se multi milionari perou o to kdo bude prezidentem ,jak smesne !!! :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Barter

Příspěvek od Terminated Account »

Cikáni u nás v Brně na Cejlu žijou taky odnepaměti v rozpadu a já kousek od nich zažívám relativní blahobytu. Vydělávám peníze a kupuju si za ně co potřebuji, oni velmi čile a úspěšně bártrují s nejrůznějšími věcmi. Nejlépe s mým autorádiem, telefenom, notebookem, měděným okapem sekačkou atd.

Jedno pracovní místo (za průměrný nebo nadprůměrný plat) mi trvá obsadit kvalitním člověkem průměrně půl roku při nezaměstnanosti v naší kotlině cca 10% Jednoduše nebude mi nikdo tvrdit, že nejde najít práci, když v reálu vidím úplný opak. Mám pocit, že někteří z uchazečů přilítají z jiných planet a jen tak s námi šprýmují co ještě uneseme.

Kdo chce pracovat (přežít) pracuje v jakékoliv době a situaci. Kdo nechce nebo to neumí zhyne v jakékoliv situaci či době. Z lidí, kteří mají problém pracovat a živit se v současném světovém zřízení, bude ještě větší problém v případném náhlém rozpadu. Stanou se z nich ty největší zrůdy (alespoň z většiny z nich)!

Tenký led - jen to do mě klidně sypte.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Barter

Příspěvek od MRAK »

MacGyver píše:Tenký led - jen to do mě klidně sypte.
Naopak. Jednoznačně :yes
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Barter

Příspěvek od Grunt »

MacGyver píše:Jedno pracovní místo (za průměrný nebo nadprůměrný plat) mi trvá obsadit kvalitním člověkem průměrně půl roku při nezaměstnanosti v naší kotlině cca 10% Jednoduše nebude mi nikdo tvrdit, že nejde najít práci, když v reálu vidím úplný opak. Mám pocit, že někteří z uchazečů přilítají z jiných planet a jen tak s námi šprýmují co ještě uneseme.

Kdo chce pracovat (přežít) pracuje v jakékoliv době a situaci.
Spíš to ber tak, že né každý mladý idiot chce dřít na nějakého pupkatého protivného dědu z Brna, ale rád by dělal i něco užitečného. Ono pracovat se dá samozřejmě v každé době (takové lehké děvy z libovolné doby by mohly mluvit).
aliděda píše:Kdo by chtěl v takové době čaj ?
Kuřivo, marihuana, alkohol, lysohlávky, to bych chápal, ale čaj ?
Na čaji není nikdo závislej a ač ho piju denně a rád, tak si bez něj život rozhodně dokážu představit.
Jak už jsem psal jinde, tak čaj (ten opravdový, ne obarvená ocukrovaná voda) obsahuje spousty různých elementárních rostlinných prvků. Např. takový Tibeťané údajně z ničeho jiného než z čaje a jačího masa nežijí. Kuřivo, marihuana, alkohol, atd. jsou drogy, které jsou sice žádané, ale z barelu slivovice (zvláště budeš-li permanentně na mol) moc dlouho asi nepřežiješ. U čaje už tato šance je. Osobně bych si držel barel slivovice a komplet ho vyměnil za velkou kupu čaje. U nás není až tak rozšířen právě protože se asi nesnadno v našich zeměpisných šířkách pěstuje a nahrazujeme ho louhování spousty jiných bylin. V Číně se už staletí neserou se spoustou bylin, ale všechno to zkonsolidovali do čaje. Jinak chudí Číňané si při svatbách nepředávají peníze nebo movité věci právě protože peníze se snadno utratí a věci rozbarterují, ale právě vzrostlé keře (v tomhle případě už spíš stromy) čajovníku, protože ten údajně přetrvá věky a výnosy z něj jsou zajištěny. Viz třeba co všechno takový průměrný čaj obsahuje. Jinak čaj i káva obsahují kofein, který sice drogou je, ale drogou jemnou a navíc krátkodobě udržuje ve střehu, rozjasňuje myšlení, uklidňuje ducha (bral bych pozitivní pro morálku), takže zatímco kolegové závislí na alkoholu se budou válet ve škarpě, kolegové závislí na nikotinu se budou neklidně klepat z absťáku, ty si můžeš dát čaj a v klidu se s nima vypořádat. A např. v libovolné konfliktu (ale týká se to i více jiných institucí, třeba nemocnic) polní kuchyně ani snad nic jiného než čaj (v návodu pro plynové masky dokonce pro napájecí jednotky neslazený čaj očekávají) nedávají.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Barter

Příspěvek od BOGOVIK »

To MacGyver:

Musím souhlasit s Gruntem, ono je to podle me spise chyba podnikatelu, viz. Drásov, vyrábí elektromotory atd. na místo se hlásili dva kamoši jeden zkušenost s elektirkou (praxe 2 roky v oboru), stredni elektro, VS elektro. Druhe Lesarna a pak 2 roky praxe u lesu. Koho si vybrali na místo sefa dilny kde se ridi vyroba... Takze dost odborniku v oboru si reknou kde co je a pak se dost podnikatelu divi kdo se kam hlasi. Brno je male a lidi si reknou kde co a jak. Ale myslim, ze toto tema neni na tento web.


To Alibaba:
Co se týká čaje, ale i káva. Mám osobní zkusenost, po nárocnem dni (fyzicky) je neco nepopsatelného si dát silný čaj neboo kávu. Dost to uklidní tělo a i dobré pocit. Takže bych toto neodsuzoval. Já bych v té tobě byl na straně zákazníků určitě, jelikož to neumím pěstovat.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Barter

Příspěvek od Terminated Account »

Grunt píše:Spíš to ber tak, že né každý mladý idiot chce dřít na nějakého pupkatého protivného dědu z Brna, ale rád by dělal i něco užitečného. Ono pracovat se dá samozřejmě v každé době (takové lehké děvy z libovolné doby by mohly mluvit).

Protivný to jsem, o tom žádná. Většina lidí nemá sebejistotu ráda, ale pupkatý a ještě k tomu dědek? To mi hlava nebere :D ale chápu, že hodně lidí má v hlavě takový stereotyp zaměstnavatele. Sytý hladovému neporozumí!

Borci já proti bártru nic nemám. Ale každá strana má dvě mince. Bártr bude při případném kolapsu alfa a omega, ale v dnešní době??? Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě že!
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Barter

Příspěvek od alibaba »

Moc lidi nerozumi Barteru a jasne nekdo ani nechce rozumet a barter odpada u tech lidi co vydelavaji strasne penize jinak pro 99 % je to uzitecne v nasi spolecnosti a temto lidem se vlastne zvetsuje bohatstvi lidi ,nebot setri omezene fondy co dnes lidi vydelavaji a tak je mozno prenest jinam ........ja jsem byl zamestnanej a docela dobre placenej ,ale barter to bylo moje, udelal jsem doma stovky a mozna tisice litru vina a tak jsem ani nepotreboval penize a ja vino zesiloval ze jsem koupil cisty alkohol a lil jsem to do vina a tak zesiloval mnozstvi alkoholu az na 28% na konec jsem toho nechal, nebot ti lidi se strasne opijeli .......jen ja jsem dostal na e-mail nabidku do Texasu na lov premnozenych zdivocelych prasat a jestli pry nemate benize, berou i barter a bylo tam vypsano co berou a tak nepotrebujete ani zadne penize ......
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Barter

Příspěvek od Karlos »

K barteru v dnesni dobe, urcite to jde praktikovat, ale jak pise MacGyver, proc to delat lehce (pres meziclanek zvany penize) kdyz to jde delat tezce (primy vymenny obchod). Vzdyt penize vznikly prave pro to aby si lide usnadnili vymenny obchod, ono jedno prase se tezce deli, proto vznikla měna... urcite je dobre byt pripraven na pripad kdy menovy system jak ho zname nyni padne, pak jina moznost nez vymenny obchod nebude ale nyni je podle me lepsi systemu vyuzivat, ovsem byt na pozoru (napr. dnes bych se bal mit vsechny penize na 5-ti letem terminovanem vkladu bez moznosti se k nim rychle dostat)!
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Barter

Příspěvek od alibaba »

Admin zase spatne bankam nikdy neverime ,nebot jsou spojeni s vladou a spojeni bank ,velkych spolecnosti s vladou nazyvame fasismus ......ja mel doma v krabicce asi 100 000 kcs ve starych a to musis vynasobit 10x a dostanes dnesni kupni silu jak jsem jim neveril a vse by to komunisti zkonfikovali a i kdyz se to hroutilo..... volal jsem otci, aby za to neco koupil nejlepe pozemky ,nebot penize se zhrouti no koupil za to pozemky a prodal a vydelal tezke prachy ,alespon neumrel v bide ......
Dnes jednoho rana muzou ohlasit ,ze mate bank Holyday a zavrou banku treba na 1 tyden a nebudes moci si vybrat penize a kdyz banky zase otevrou zjistis ,ze ti na konte chybi 50% a vice jednoduse bankeri ti jej zkonfiskovali a vlada bude placat nesmysly ze to zkonfiskovali ., hrozi nebezpeci teroristu ,ja nevim co si jeste vymysli za zvast .....v Recku lidi uz vybrali z bank svoje penize a zakopali na zahrade ,nebot se obavaji bank Holyday ,normalni lidi uz nemaji penize v bance .....nemysli si ze jste izolovani kdyz mate korunu ,vsak jsi videl jak klepokrati vzali penize vam a dali Recku Euru!!!!
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Barter

Příspěvek od Karlos »

Alibab: opet ja o voze ty o koze... :roll:

Zvlaste pro tebe jsem tam uvedl slovo "vsechny" (všechny peníze), nezlob se na me ale v dnesni dobe nevyuzivat moznost platby pres internetove bankovnictvi, automatizovane platby pres SIPO, mit moznost kdykoliv vybrat "keš" z bankomatu, nechat si penize posilat na učet atd... musel bych byt trotl abych se o toto dobrovolne pripravil, zvlaste kdyz nektere banky dnes nabizeji vse v podstate "zdarma" :roll:

Kazdy nechce zit jako semihomeless, kšeftovat na eBay (v nasich koncinach spise na Aukru) a odevzdat se napospas nahode (a zvlaste kdyz clovek onemocni, pak jiste oceni ze nic nema a ze je kazdemu v podstate u :moon )... A to jsem jeste ani nedošel k dětem...

Nikde jsem nepsal ze bankam (natoz politikum) verim, clovek by mel myslet a pripravit se i na moznost "bank Holyday" jak pises. Mit vzdy nejakou hotovost, jidlo, leky atd. v mnozstvim dle potreb a paranoie kazdeho soudruha ale nic neni potreba prehanet natoz hnat do extremu...

Pozn. jinak je usmevne jak neustale brojíš proti měně (penězům), systemu bank, neustále prosazuješ bartr a pritom navrhujes obchodovani na eBay ktera vyuziva prave ten meziclanek zvany penize = nejde tedy o barter ale o obycejne obchodovani uskutecnene pomocí oficiální měny.
adbernau
Příspěvky: 6
Registrován: 15.01.2012 17:35

Re: Barter

Příspěvek od adbernau »

Ono vůbec držet "majetek" v jakékoliv bance je blbost. Za a) kvůli úrokům, které jsou silně POD mírou inflace (a to i na dlouhodobých vkladech kde se předpokládá vyšší úrok).
Za b) kvůli tomu že "nevíš dne ani hodiny"- například taková měnová reforma, to prostě takhle přijdeš do banky, a zjistíš že místo 300 korun tam máš jen 100. Jako v roce 53. I bankovky ve slamníku jsou ti pak na houby. Ceny samozřejmě zůstanou (takřka) stejné.

Takže: Jediná možnost jak opravdu nepřijít o majetek resp. hodnoty které člověk vytvořil/získal je vklad do nemovitostí, pozemků připadně drahých kovů.

Na adresu barteru lze říct i to, že systém ho nemá rád, protože tak přichází o daně.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Barter

Příspěvek od Karlos »

Proste na učet mi chodi vyplata, zaplati se z něho automaticky (to jako že se to nemusim starat) vše co každý měsíc musím, nejake penize tam mam pro pripad vyberu z bankomatu, platby na netu apod. zbytek je samozřejme lepsi mit ulozeny jinde (napr. v těch pozemcich).

Znovu upozornuji, nikde jsem nepsal ze je dobre mit "vsechny" sve uspory nasyslene v bance... to bych opravdu nikomu nedoporucoval ;)
Odpovědět