Les

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
yks
Příspěvky: 4
Registrován: 24.07.2018 2:21
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od yks »

Ono se dá všechno docela dobře kombinovat. Já na holinu vždy zasadím nějakou přípravnou dřevinu (bříza, jeřáb, lze i smrk) a pak využívám přirozené obnovy. Přípravné dřeviny musí mít řád a sázím je s ohledem na budoucí přirozenou obnovu. I přirozená obnova však nikdy není 100% přírodní, jelikož nálety přesazuji, zahušťuji (borovice), prostříhávám (smrky) atd. Výsledkem je odolný a druhově dobře poskládaný les. Smrk rozhodně nezavrhuji, děsí mě, když vidím jak se smrková monokultura nahrazuje dubovou monokulturou... Na hektar nedávám víc, než 5 různých druhů konečných dřevin (v mém případě kombinace listnatých a jehličnatých).
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od MarS »

Byl jsem se dneska podívat na les, co je tu poblíž na prodej. Info žádný bližší zatim nemám (stáří, skladba) ale líbí se mi, že to je smíšený. Místama to vypadá hezky, jinde je to zanedbaný a defacto nálet. Cena 17Kč. Přemýšlím, jestli do toho nejít, hlavně kvůli vlastní zásobě dřeva na topení, ale libí se mi poloha, že to je samostanej les uprostřed polí (už tam vidim tu trucovnu s výhledem do okolí :lol: ) Počítá se u lesa nějak výrazně s bonitou půdy nebo se na to až tak nehraje? Jsou tam místa, kde jsou hluboký jámy (asi těžba kamene) a obnažená skála. Rozloha 1,4 ha.
Přílohy
les2.jpg
les3.jpg
les4.jpg
les0.jpg
les6.jpg
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od MarS »

On je to vlastně takovej remízek, všude kolem pole, tady holt kvůli skále se orat nehodilo. Trochu jsem vychladnul po přečtení tohodle vlákna, představa, že bych měl kdejakej zásah hlásit a čekat na svolení hajnýho se mi kdovíjak nelíbí :twisted:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Les

Příspěvek od Fabulous »

Kde to je?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Les

Příspěvek od Germanik1 »

K hodnocení mi chybí popis nebo foto přístupových komunikací. Ať již kvůli těžbě, tak kvůli hašení požáru apod. Trochu by mne zajímali i vlastníci přilehlých polí, vzdálenost od nejbližšího lesa. Navíc bych se zajímal o lidolovecký spolek, vzhledem k atraktivitě úkrytu pro zvěř. Jinak na pohled moc hezký, ještě ta skladba dřevin?
Udělám co musím
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Les

Příspěvek od drigon »

MarS píše: 03.12.2021 1:04 On je to vlastně takovej remízek, všude kolem pole, tady holt kvůli skále se orat nehodilo. Trochu jsem vychladnul po přečtení tohodle vlákna, představa, že bych měl kdejakej zásah hlásit a čekat na svolení hajnýho se mi kdovíjak nelíbí :twisted:
Dej si pozor na přístupovou cestu. Nejlépe vlastní, státní, nebo obecní. Pokud je jiného majitele může být problém.
Nejhorší varianta je zcela bez přístupové cesty. Dost hospodářům vadí, když jim po poli jezdí někdo cizí.
Vím o případu, kdy se majitel takto nemohl dostat ke svému lesnímu remízku. Lesák mu hrozil pokutou za neošetřování lesa a hospodář zase dával trestní oznámení za poškození pozemku prejetím a žaloby na náhradu škody za přejeté plodiny. Donutili ho les prodat za minimální cenu. A hádejte kdo les koupil.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Les

Příspěvek od Fabulous »

Ze zákona má každý pozemek v ČR právo přístupu. V případě pochybností přístupovou cestu určí soud.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Les

Příspěvek od dracekvo »

To jsem nedavno řešil přes ombudsmana. Přístup ≠ příjezd.
Řešil jsem to přes přístup k domu během rekonstrukce silnice. Nevím jestli tady neplatí jiné pravidla. Přesné znění zakona se mi nechce číst.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od MarS »

je to na Plzeňsku. Skladba borovice, dub, javor, smrk, modřín, vrba, třešeň, osika
les_katastr.png
Přístupová cesta po bližším průzkumu nenalezena. Z jedné vesnice kilometr vzdálené se dostanu asi na polovinu vzdálenosti k lesu, pak jedině po něčí louce. Z východu z druhé vesnice je sice v katastrální mapě obecní cesta přímo k lesu, bohužel se ale zřejmě za komančů v rámci zcelování do lánů rozorala a muselo by se opět po louce.¨

Tipnul bych, že při případný digitalizaci by měla být cesta obnovena, ale kdy to bude si netroufnu vůbec odhadovat.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Les

Příspěvek od Germanik1 »

To vypadá na starý místní lom. Super místo na chajdu, po vyčištění. Asi bych to za ty peníze, hezké, vzal.
Udělám co musím
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od Cep »

MarS píše: 03.12.2021 15:08
Vypadá to, že tam je (byla) cesta mezi poli (od SV mezi zoranými k louce) a pak se podle mne jezdívalo tím 'stromořadím'.
Těžko říct, jak to je kolem těch stromů průjezdné a komu to patří.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Les

Příspěvek od NoobsRush »

Správně: přístup se automaticky nerovná příjezd.
Něco takovýho se řešilo už v černých ovcích. Majitel sousedního pozemku ti může udělat přístup za jeho podmínek, ale ten přístup se automaticky nerovná to, že si přijedeš autem až k bráně.
Obdobná ještě víc naprd situace je ta, kdy tvůj pozemek sousedí s pozemky různých vlastníků. V tu chvíli se z tebe stane horký brambor, jelikož tě každý může odpálkovat se slovy: až vám všichni řeknou ne, tak se vraťte.

V případě že kupuješ pozemek někde "kdesi", tak máš mít před prodejem sjednany věcný břemeno o přístupu.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Les

Příspěvek od Germanik1 »

Ale pokud je v katastru zakreslena polní obecní cesta, normálně požádáš obec o její obnovení či opravu. Fertig
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Les

Příspěvek od Germanik1 »

A nebo, ještě lepší ji kup jako zbytkovou parcelu
Udělám co musím
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od MarS »

Cep píše: 03.12.2021 15:57
Těžko říct, jak to je kolem těch stromů průjezdné a komu to patří.
průjezdný to je, je to louka, ale po cestě téměř ani památka
les11.jpg
12.jpg
Zjistil jsem, že se to inzeruje už delší dobu, takže začínam cejtit nějakej zásadní problém. Ono je vlastně docela divný, že to někdo z místních zemědělských kápů už nekoupil. Je tu několik soukromníků plus bejvalý JZD, který skupuje všechno, navíc mají sousedící lesní pozemek. Čekám, kdy se ozve člověk z realitky, pak budu vědět snad víc.
Naposledy upravil(a) MarS dne 03.12.2021 16:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od Jason »

Ja bych do toho za ty penize sel ihned..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Les

Příspěvek od mart0 »

Nepočítal bych s tím, že cestu kvůli tobě bude obec upravovat, ale pokud se tam v terénu dá reálně projet, tak by se dala používat. Rizikem může být, že při úpravách katastrálních map se vše nějak posunulo, nikdo kvůli jejímu nepoužívání neprotestoval a dnes je cesta vlastně zakreslená o metr vedle na prudkém svahu apod. Pokud tam ale v terénu nic takového není, tak bys měl napůl vyhráno. Mně se to líbí. Druhou otázkou je, jak to reálně bude někomu vadit a zda si někoho znepřátelíš ježděním po dnešním poli.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Les

Příspěvek od Fabulous »

Ach jo, být to u Prahy, jdu do toho… :cash :cash :cash
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Les

Příspěvek od NoobsRush »

Ještě bych dodal jednu věc, zjisti si o jaký typ pozemku se jedná ve skutečnosti, jestli se nejedná například o starou skládku stavební suti apod, která byla zavezená a v průběhu let se zapomnělo a udělala se z toho lesní plocha.
Před dvouma rokama jsem měl možnost za 210 tisíc koupit 140 tisíc metrů čtverečních prostupnýho smíšenýho lesa v místech kde by z toho šla švihem udělat zahrádkářská kolonie. První problém byl to, že na katastru to bylo vedený jako ostatní plocha (roční daň z nemovitosti kolem 70 tisíc v místě kde to leželo) i když sami nabízeli změnu dle územního plánu a druhý problem byl při průzkumu podloží. Celkem rychle se začaly nacházet zbytky suti a níže chemický bordel snad ještě za první války.
V dnešní době koupit "kvalitní" les není levná záležitost, tyhle levný plky mají většinou důvod svý ceny, který jsou často účelně skrytý
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od MarS »

Prošel jsem to tam docela důkladně a skoro bych něco takovýho vyloučil. Fakt je to nejspíš oboraný pahorek, kde se vysadil les, protože k ničemu jinýmu to nebylo.
Odpovědět