Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mcrea »

to Jirka - rád bych se zeptal, jakým způsobem jste donutili dvoutýdenní dítě čurat a kakat do mističky?
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od marish »

Já ani neměl odvahu se zeptat na totéž...
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Kanagonem :roll:

Ovšem tento pán, ten se k šetření opravdu postavil čelem!
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/25480 ... ejedl.html
Budiž to návod pro ostatní, jak můžete zkusit ušetřit.
Stačí přejít na "pránickou potravu"!
Už žádné drahé nákupy "VE VAŠEM OBLÍBENÉM HYPERMARKETU" a je to dobré pro muže, děti, starce, ženy, bílé i černé, zcela genderově vyvážené.
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Jirka »

Nenutili - to by nebylo dobře, ale tak jsi to asi nemyslel. Je to pro něj přirozenější, tak jak to děláme, ale o tom níže. Prostě jsme mu dali na výběr. Měla by se ale k tomu vyjádřit spíše manželka ...

1. Zkus čůrat a kakat vleže... Když dáš dítěti příležitost dělat to jinak, chytí se toho.
2. Pro dítě není komfortní mít pod sebou naděláno. Ukaž mu, že to jde i jinak.
3. Používáme látkové plenky, tzn. častěji jsme s ním v kontaktu - tedy častěji jej přebalujeme a tím mu častěji můžeme dávat na výběr. (Papírové plenky používáme jen, když někam jedeme - ven a nadýl. Jinak používáme výlučně plenky látkové. Papírové plenky nejsou pro dítě pohodlnější, jsou žel pohodlnější především pro většinu rodičů.)
4. Začal-li kakat (do pleny), dali jsme jej dokakat do mističky (přesněji do misky pod kytky - vybrat vhodnou nám dalo hodně práce, tedy nekaká do kytek :D , ale koupili jsme k tomu vhodnou misku podélného tvaru, zkrátka menší truhlík; dítě samozřejmě nesedí jako na nočníku, ale misku mám mezi nohama (vkleče), dítě přidržuji pod nožičkama a mírně dosedá na má stehna a opírá se zády o mé břicho).
5. Po dvou týdnech čůrá a kaká do mističky. Sami jsme z toho byli překvapeni. Jednoduché věci jsou úžasné. Zvládají to s ním i naši kluci. Dává nám to někdy najevo, že se "chce". Většinou to ale děláme tak, že vždy když se probudí, tak jej hned dáme na mističku.
6. Samozřejmě, že se přes noc někdy počůrá. Ale kakání upřednosňuje do misky.
7. A bonus navíc! Je to první navázání oboustranné komunikace mezi námi a ním. Protože on ví, že si udělal dobře a my jej za to ještě pochválíme = on ví, za co jej chválíme.

Tolik naše zkušenosti. Více např. na http://www.branakdetem.cz/clanek/bezple ... -metoda-31
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od SaraH »

Jirko, je miminko plně kojené nebo je na umělé stravě?
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Jirka »

Šetříme i tam :lol: : je plně kojené, maminka má dost mlíčka.

Ne, ale vážně, umělá strava je děsně drahá...
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mcrea »

zní to jako sci-fi, ale zdý se, že to není úplná ptákovina. Nenarazil jsem ale nikde na to co tomu říká páteř. Pokud se nepletu, mělo by mít záda zpevněná - podložená, ale uznávám, že nevím dost.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od SaraH »

U našich kluků se vždy při kojení aktivovaly střeva (v novorozeneckém a ranně kojeneckém věku), takže při jednom zvládli obé. Proto jsem se ptala. U nás to bylo nakojit a přebalit. Vzhledem k tomu, že jedli co dvě hodiny, tak mimo kojení samozřejmě nekakali :-). Takže asi záleží hlavně na tom, jak se šikovné miminko a jak má nastavené trávení. Máte moc šikovné miminko. Na rozpad připravené už od narození.
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Jirka »

Jak odpovědět jsem se musel zeptal manželky, takže cituji její slova:

"Totéž mi říkala sestřička. Ale doktorka naopak tento postup schvalovala. Sama se s tím setkala nyní poprvé, ale že určitě je miminko v této poloze jen krátkou chvíli, takže to nevadí.

Miminko jinak nesedí, ale je schoulené do klubíčka - je to spíše nápor na moje záda (ve 4. měsících váží přes 7 kg), ale stojí to za to."
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Jirka »

SaraH píše:U našich kluků se vždy při kojení aktivovaly střeva (v novorozeneckém a ranně kojeneckém věku), takže při jednom zvládli obé. Proto jsem se ptala. U nás to bylo nakojit a přebalit. Vzhledem k tomu, že jedli co dvě hodiny, tak mimo kojení samozřejmě nekakali :-). Takže asi záleží hlavně na tom, jak se šikovné miminko a jak má nastavené trávení. Máte moc šikovné miminko. Na rozpad připravené už od narození.
Manželka:

"U Vojtíška to bylo to samé. Ale když jsme jej začali dávat na misku, tak se vykakal před kojením anebo po, zřejmě si to už sám úmyslně plánoval jindy, protože u kojení přestal kakat. Sama se tomu divím."
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Maximus »

My používáme bezplenkovou metodu od 6 týdne po narození syna a nyní po 8 týdnech zkušeností můžeme jen doporučit. Dítě se musí chytnout pod zadečkem a zádíčka se opřou o břicho tatínka či maminky - takto tolik netrpí páteř (jsou ale i různé jiné "hmaty"). pro tuto metodu se používá speciální "čínský nočník", resp. miska s oblým okrajem vhodné velikosti.

U dítěte je vytvořen od narození přirozený reflex dát najevo svoji potřebu vyměšování a krátce dokáže i svoji potřebu zadržet. Pokud se však nezačne s bezplenkovou metodou, tak tento reflex postupně začne vyhasínat a po 4 - 6 měsích se už musí začínat v podstatě od znova.

Je to metoda trochu náročnější na trpělivost a schopnost rodičů pozorovat a pochopit gesta miminka, ale při trochu dobré vůle se to dá zvládnout.

Pro "škarohlídy" - myslíte si, že většina planety, zvláště pak různé "přírodní národy" používájí plenky a potažmo ty jednorázové?
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Jirka »

Maximus píše: pro tuto metodu se používá speciální "čínský nočník", resp. miska s oblým okrajem vhodné velikosti.
Přišlo nám to zbytečně drahé, tak jsme hledali jiné způsoby ... truhlík ... Jsem rád, že je nás tady více takových. Jinak jak píšeš, je to hodně o trpělivosti rodičů.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od marish »

Tak taky je jiná situace, jsou-li ostatní potomci odrostlejší, či jde o první mimi. My to máme daleko víc po kupě, a když jeden sedí na záchodě, druhý na nočníku tak třetí dělá do plíny, a i tak je to někdy frmol :mrgreen:
Ale je to rozhodně zajímavý.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mcrea »

tak tak, nejsem škarohlíd když se snažím podchytit jak to funguje. Je to podle netu celkem novinka, ta vaše doktorka o tom taky slyšela prvně. Pokud jde o přírodní národy, kdysi jsem četl, že indiáni místo plínky používali snad nějaký spešl mech. A pokud je to čínská metoda (čínský nočník), tak tam nastupuje ještě snaha získat hnojivo, teda pokud si to nepletu s Japonskem :oops: . V každém případě dík za osvětu, ale na dvouleté holčičce to aplikovat nebudu a další neplánujem.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od SaraH »

Škoda, že tu meodu už nevyzkoušíme. Ale každopádně je bezplínková metoda spolu s dlouhodobým kojením v horizontu 2-3 let optimistickou zprávou pro PA.

Určitá nedůvěra, co se týká netradičních metod, je asi na místě, ale nemělo by se to přehánět. Včera jsem na netu hledala informace o separačních záchodech (budeme potřebovat udělat kadibudku a rádi bychom tam dali separační vložku). Narazila jsem na netu na diskusi z roku 2009 na fóru pro zahrádkáře a ta se nesla v duchu: Nikdo nikdy o takovém záchodě neslyšel, natož aby ho viděl, ale většina se shodla, že by takový záchod 100% vyhubil lidstvo. Docela jsem se pobavila.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od marish »

To mcrea, ve dvou letech se u nás začíná z nočníku učit na záchod.

To SaraH, to dlouhodý kojení mi přijde takový divný, dobrý tak do PA. Kolem roku je spíš normální, ne?
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mcrea »

už pár týdnů na záchod chodí, myslel jsem to jinak. Asi tak, že na ní už to nezkusíme. Ne že by mi to až tak vadilo. Jinak pokud ta bezplínková metoda opravdu funguje, ušetří to pěkných pár tisíc, nemluvě o poměrně nepříjemné práci.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od SaraH »

Marish - ano, myslím PA. Doba kojení hodně záleží na dítěti, okolo roku se odstavuje samo a začíná dávat přednost stravě rodičů. Osobně mám zkušenost s kojením do 2,5 roku u mladšího syna. Ale tam byl problém s tím, že v podstatě odmítal jakoukoli jinou stravu. Do 2,5 roku byl plně kojen. Pak jsem musela jít do práce, tak jsme odstavili - manžel odjel s dětmi na týden na hory. Takže vím, že lze v případě potřeby kojit dlouho a hlavně tím dostatečně zajistit potřeby dítěte. Což je tedy v dnešní době zkušenost k ničemu, ale z hlediska PA (kdy nebudou k dispozici všechny ty dětské výživové vychytávky) to má jistou uklidňující hodnotu.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od MRAK »

já bych se nechal kojit doteď
:mrgreen:
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Venet »

mrak :yes

U nas to dopadlo tak, ze ked sme boli s nasou vtedy cca 8 mesacnou dcerkou dlhsie prec, a museli sme pouzivat jednorazovky, tak nam dcerka prestala znakovat ze chce ist na zachod..... A teraz uz je to jedno. Uz ma rok a pol a postupne si privyka na nocnik. Ale stale nosi plienky. Cez den latkove a na noc jej davame jednorazovku (ekologicku).
Odpovědět