Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Tomáš »

Nemá někdo slevový kod na nákup materiálu na vzduchotechniku?
Mám vyhlídnuto zde:
www.luftuj.cz/

Díky
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vvitty »

Rafael: to vubec nemusi byt zbozi ktere nekdy opustilo sklad... celkem bezne treba na Alze, "rozbaleno" nebo "pouzito" je casto jen marketingovy trik jak snizit cenu proti konkurenci a nevypadat uplne blbe pred dodavatelem protoze "to je prece pouzite". Opakovane mi takto prislo zbozi v originalne zatavenem obalu.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Hohepa »

Rád si čtu na knife.cz
to vrácené na Alza tam také probírali.
Někdo si z Číny koupí imitaci, na Alze "koupí" značkový originál, odstoupí od kupní smlouvy a vrátí ten čínský fake...

personál samozřejmě nemá šanci poznat rozdíl, tak aby si nekurvili dobré obchodní jméno, tak jak vidno to vrácené již prodávají jako použité, ať to někdo rozbalil nebo ne.........
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

Já jsem nyní v procesu, kdy vracím (ne Alze) motherboard, který mi dodali s pokřivenými pár nožičkami v patici procesoru. Balení se jevilo jako nové, nerozbalené. Nebylo to inzerováno ani jako rozbalené, ani jako použité. Mělo mě varovat, že když to ten e-shop má skoro o 1000 Kč levnější, než jinde, že v tom bude nějaký zádrhel. Ale pořád mi vrtá hlavou jak k tomu vůbec mohlo dojít. Jedno z možných vysvětlení je, že někdo dostal na náš trh kus, který neprošel u výrobce výstupní kontrolou. Tak uvidím jak se k tomu prodejce postaví.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

Co se týče možnosti ušetřit, tak jsem si vzal IČ teploměr a začal jsem kontrolovat teplotu v mrazácích. K mému úžasu v jednom jsme měli nahoře, kde je nejtepleji, teploty kolem -27C, ve druhém dokonce -30C.

U potravin nemají pro běžné použití nijak zásadní vliv na dobu skladovatelnosti teploty pod -18C, takže nyní postupně iteruji k tomu, abych měl v mrazcích v nejteplejším místě teploty kolem -20C. (viz tabulka níže)

Pokud má někdo mrazák se šuplíky, tak má smysl dávat nahoru potraviny, kterým nevadí teploty nad -18C (ovoce, zelenina, dolů pak potraviny, které opravdu potřebují -18C a méně a teplotu naladit tak, aby nahoře nebylo méně než cca -18C. Nejrychleji degradují ryby, takže na nejnižším (nejchladnějším) místě mají být mražené ryby.

V mém případě bych měl dosáhnotu toho, že oproti původnímu nastavení budu mrazit na teploty o cca 8C vyšší, než původně.
foodtemp.PNG
Zdroj: http://www.cold.org.gr/library/download ... ndling.pdf
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od honzasl »

Jedno z možných vysvětlení je, že někdo dostal na náš trh kus, který neprošel u výrobce výstupní kontrolou. Tak uvidím jak se k tomu prodejce postaví.
Mohl by tady někdo, kdo dělá v tomhle průmyslu potvrdit, že existují nějaké výrobky "druhé jakosti"?

Neumím si u nás fabrice nějak rozdělovat kvalitu na více stupňů. Buď je výrobek OK, nebo není. Ale žádné další třídění vůbec nejde procesně zařídit, prostě to, co vyleze ze závodu, je bezvadné a odpovídá výkresu. Když se něco zničí na lince, tak se to šrotuje, když je vada od dodavatele, reklamuje se to.

Druhá jakost nejde pouštět ven už jen z toho důvodu, že hrozí, že naši odběratelé (velkoobchody) by si to přeznačily na první jakost a podváděli by zákazníky i nás.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vvitty »

Tento typ "sortovani" neni obvykly. A uz vubec ne tak ze by nekdo poslal ven nefunckni desky pod jmenem daneho vyrobce. Spis to bude nejaky problem ktery vystupni kontrola z neznameho duvodu neodhalila.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od honzasl »

V mém případě bych měl dosáhnotu toho, že oproti původnímu nastavení budu mrazit na teploty o cca 8C vyšší, než původně.
Z rozpadlického hlediska: O kolik se při zvýšení teploty na EKO režim sníží schopnost mrazáku udržet potraviny při výpadku napájení?

Mimochodem: Nezkoušel někdo spočítat, energetickou bilanci mražených potravin? Tj. uložím XY kilojoulů do mrazáku ve formě ovoce a skladuju půl roku. Kolik dalších kilojoulů spotřebuju na skladování?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dracekvo »

A jaký to má důvod? Elektriky se nenažereš :)
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

vvitty píše: 15.08.2022 14:54 Tento typ "sortovani" neni obvykly. A uz vubec ne tak ze by nekdo poslal ven nefunckni desky pod jmenem daneho vyrobce. Spis to bude nejaky problem ktery vystupni kontrola z neznameho duvodu neodhalila.
Kontrola takovéto masové výroby bývá obvykle optická.

Sortování je obvyklé v některých typech automotive: provovýroba / aftermarket / zmetky
Zažil jsem to, když šlo o estetické vady, které na nic nemají vliv a laik jako já je uvidí, až když mu je někdo z kontroly kvality ukáže.

Zde bych když tak čekal, že buď někdo krade zmetky z výroby a prodává je (obvykle po odstranění vady) dál, nebo to v prodejním řetězci dostal do ruky nějaký idiot, který ty nožičky pokřivil, když si chtěl desku vyzkoušet.

Každopádně, když jsme si stejnou desku objednal jinde, tak při výdeji jsem dostal krabici, do které se podle všeho někdo díval. Co k tomu ty lidi vede? Když si kupuji nový výrobek, tak má být nový a ne že na to nějaký šimpanz hrabal svýma prackama. Že by někdo v zákulisí dodržoval nějaký režim ohledně ESD, tomu fakt nevěřím.
Koukali na mě trochu jako na zjevení, když jsem před hrábnutím na holý motherboard hledal o co se vybít. Tentokrát jsem si totiž nožičky a desku zkontroloval už na prodejně a bylo to O.K.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

honzasl píše: 15.08.2022 15:16 O kolik se při zvýšení teploty na EKO režim sníží schopnost mrazáku udržet potraviny při výpadku napájení?
Sice to lineární závislost není (ale spíš exponenciální - řešení diferenciální rovnice prvního řádu) ale když to pojeme lineárně a uděláme drobnou korekci správným směrem, tak nějaký odhad dostaneme.

Takže zpátky ve stupních celsia
a) Předpoklad: -28C až 0C: cca 42 hodin
b) Odhad: -18C až 0C: bude cca 24 hodin

Pokud by byl zájem, tak to časem můžu spočítat přesněji.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vvitty »

PeFi píše: 15.08.2022 15:31 Sortování je obvyklé v některých typech automotive: provovýroba / aftermarket / zmetky
Zažil jsem to, když šlo o estetické vady, které na nic nemají vliv a laik jako já je uvidí, až když mu je někdo z kontroly kvality ukáže.
Tak ono je obvykle napriklad na te vstupni strane vyroby pocitacu - typicky procesory a graficke jednotky kde je mechanismus jak obvod ktery ma funkcni pouze cast jader / jednotek prodat jako levnejsi verzi.

U klasicke zakladni desky to obvykle neni, mechanicky poskozenou lze prodat obtizne, presneji nema to smysl. A takova chybovost aby melo smysl takove desky napriklad dodat na nejaky mene narocny trh se slevou behem vyroby zase neni...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

O2 knihovna je dobry portal. Za pausal 149 Kc/mes. si mesicne muzete stahnout 1 e-book zdarma. A daji se tam najit zajimave naucne kousky, pri jejichz nakupu timhle zpusobem usetrite tisice Kc. Muj vyber s cenami e-booku nize, ale da se tam stahnout v podstate vsechno, co cesky vyslo jako e-kniha, tedy i ruzne technicke prirucky, ucebnice chemie, o chovu zvirat apod., dle zajmu toho ktereho rozpadlika. Vrele doporucuju :-)
O2knihovna.jpg
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Teal'c »

Stáhnout znamená opravdu stáhnout? PDF/Epub, který si můžu zkopírovat a otveřít kdekoliv nebo třeba vytisknout? Není tam nějaké DRM, které by omezovalo využití?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

Ne, neni. Jde mi to na ctecce i v compu, tisknout jsem to jeste nezkousela, ale uvazujes stejne :-) Vyhodou je, ze pokud je to vydany ve vicero formatech (PDF, MOBI, EPUB), muzes si to stahnout ve vsech, neni to 1 nakup = 1 format. Tedy epub do ctecky + pdf do compu zcela OK.

Resp. nejaky DRM asi bude v MOBI, ale ja Kindle nepouzivam, tak tohle jsem nezkoumala. Ale PDF a EPUB jsou OK.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

PeFi píše: 15.08.2022 15:38
honzasl píše: 15.08.2022 15:16 O kolik se při zvýšení teploty na EKO režim sníží schopnost mrazáku udržet potraviny při výpadku napájení?
Sice to lineární závislost není (ale spíš exponenciální - řešení diferenciální rovnice prvního řádu) ale když to pojeme lineárně a uděláme drobnou korekci správným směrem, tak nějaký odhad dostaneme.

Takže zpátky ve stupních celsia
a) Předpoklad: -28C až 0C: cca 42 hodin
b) Odhad: -18C až 0C: bude cca 24 hodin

Pokud by byl zájem, tak to časem můžu spočítat přesněji.
Výše uvedený odhad byl provedený rychle a taky blbě blbě (korekce byla špatným směrem). Snížení teploty prodlouží dobu méně, než naznačuje uvedené. Prosím celé to ignorujte. Až bude můj mozek ochotný něco počítat, tak to spočítám přesněji.
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Teal'c »

honzasl píše: 15.08.2022 15:16 Z rozpadlického hlediska: O kolik se při zvýšení teploty na EKO režim sníží schopnost mrazáku udržet potraviny při výpadku napájení?
Pokud je předpoklad z -28° do 0° za asi 40 h a v místnosti je T_prostředí = 20°C, tak mi vychází doba rozmrznutí z -18° asi 30h.
Vypočteno z Newtonova ochlazovacího zákona, vypadne z toho pro čas do dosažení teploty T_krit (0°C):
t = - 1/r * ln[ (T_krit - T_prostředí) / (T_počáteční - T_prostředí) ]
kde r je nějaký koeficient přenosu tepla, který se odvodí z toho předpokladu, přičemž předpokládám, že se nemění.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Lyster »

proforma píše: 16.08.2022 10:41 O2 knihovna je dobry portal.
Koukám že jsou zde i tyto knihy o Soběstačnosti, už několikrát to na mě vyskočilo na netu jako klasická kniha, o Ebooku jsem nevěděl. Máte někdo zkušenost?
Přílohy
IMG_20220816_193100.jpg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

Teal'c píše: 16.08.2022 16:41
honzasl píše: 15.08.2022 15:16 Z rozpadlického hlediska: O kolik se při zvýšení teploty na EKO režim sníží schopnost mrazáku udržet potraviny při výpadku napájení?
Pokud je předpoklad z -28° do 0° za asi 40 h a v místnosti je T_prostředí = 20°C, tak mi vychází doba rozmrznutí z -18° asi 30h.
Vypočteno z Newtonova ochlazovacího zákona, vypadne z toho pro čas do dosažení teploty T_krit (0°C):
t = - 1/r * ln[ (T_krit - T_prostředí) / (T_počáteční - T_prostředí) ]
kde r je nějaký koeficient přenosu tepla, který se odvodí z toho předpokladu, přičemž předpokládám, že se nemění.
Díky. Netušil jsem, že existuje něco jako Newtonův ochlazovací zákon, ale tak nějak to řešení rovnice vypadá - díky že se s tím nemusím odvozovat :yes.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

https://ekonomickydenik.cz/diskontni-ze ... -obleceni/

Pristi rok Lidl prestane prodavat nepotravinarske zbozi. Lze predpokladat, ze omezovani sortimentu zacne uz na podzim a v souvislosti s tim budou mimoradne vyprodeje.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět