Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Kapo »

Neviem ako v čehoh. Na slivensku musí platiť výpalne za RTVS každý odoberatel elektriny. Jediné výnimky sú spomenuté tu: https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/odhlasenie

Ak má dakto lepšie info poprosím buď sem, alebo do súkromnej správy. ;)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od DanBlack »

Ofiko dovozce má valentýnskou akci - dva multitooly LEATHERMAN Wingman za 2.990,-
Běžná cena je cca 18stovek za kus...

Kód: Vybrat vše

https://www.savetheday.cz/darkova-sada-pro-dva-leatherman/
Maj i dvojpack čelovek Ledlenser NEO4...

Kód: Vybrat vše

https://www.savetheday.cz/darkova-sada-pro-dva-ledlenser/
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

Polská vláda počínaje dneškem na půl roku snižuje DPH na pohonné hmoty, hnojiva
či potraviny. Česká koruna přitom zpevňuje na svoji nejsilnější úroveň vůči polskému
zlotému v historii. Co to znamená pro Čechy? Že za čárou nakoupí tak výhodně jako nikdy.
Odkazy dávat je myslím zbytečné když to bylo i v TV.
*
(Aneb proč je dobré mít platnou STK. Takhle by se mi to šetření mohlo prodražit).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od sauerkraut »

Poplatky za televizi a radio neplatim a nikdy jsem neplatil, protoze nic takoveho nemam. Technicky mi pod stolem jeste porad lezi otevrene autoradio, protoze do jeho krabicky chci namontovat mp3 player a zesilovac na prehravani hudby v aute (aby to pasovalo do sachty od radia) a jeste jsem nevyletoval zajimave soucastky z desky a nezahodil zbytek. Ani netusim, jestli funguje. Kdyz jsem ho tahal z auta, tak me nenapadlo ho zkusit.

Vysila u nas vubec jeste nejake analogove radio?

Nez na prelomu roku vypinali analog, tak jsem pocital s tim, ze kdyby byla nejaka krize, tak postavim krystalku, ale to uz asi neni aktualni. Ale po pandemii mam pocit, ze nas stat stejne neni schopen nic zorganizovat, takze jedine rozumne informace jsou na internetu a pokud bude takovy blackout, ze nepojede ani internet, tak proste zadne informace nebudou a nebude je mit nikdo.

Spis jsem si rikal, jestli by nemelo smysl poridit si pro pripad nejakeho pruseru CB 27MHz. Za to se rohlasove poplatky predpokaldam platit nemusi, kdyz to neumi prijimat zadna pasma, ktera by byla v kmitoctovem planu vyhrazena pro rozhlas.

Co se tyka chytrych televizi - dozvedel jsem se, ze android v televizi bere aplikace z jineho zdroje, nez android v telefonu, takze se na nej neda nainstalovat ani prehravac youtube s blokaci reklam. Takze nevidim zadny duvod, proc neco takoveho mit, kdyz si clovek muze poridit velky monitor a k nemu nejaky levny maly pocitac (treba NUC, nebo Raspberry Pi) a koukat se na vsechno bez obtezovani. Kdyby ty reklamy nebyly tak urvane, hlasitejsi, nez videa, tak bych to mozna neresil. Ale vzdycky, kdyz se potkam s nefiltrovanym youtubem, tak to je prisernejsi a prisernejsi.

A kdyz uz jsme v tematu o setreni - Raspberry Pi 4 s SD kartou a microHDMI kabelem, je kompletni pocitac za necele 2000Kc i s postovnym. Akorat je potreba mit doma USB klavesnici, mys a nejaky monitor, ktery uz umi HDMI, nebo digitalni DVI (na to redukce jsou), protoze s analogovym DVI/VGA to nepojede. Dokonce to zvladne dva 4k monitory. Napajet se to da z 5V zdroje (USB nabijecka, ktera da aspon 3A, nebo stary maly pocitacovy zdroj). Windowsy na tom nepobezi, ale na internetu se da bez problemu fungovat i v Linuxu, takze usetrite jeste za licenci Windows a nebude vas smirovat Microsoft.

Pokud ten pocitac chcete zalohovat pro pripad vypadku proudu, usetrite jeste za UPSku, kdyz pouzijete USB nabijecku do auta a 12V baterku nabijenou vhodnym zdrojem.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
grg
Příspěvky: 147
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od grg »

sauerkraut píše: 03.02.2022 3:37Vysila u nas vubec jeste nejake analogove radio?
A FM vysielanie vo VKV pásme je čo?

Digitálny rozhlas v ČR ani SR nejako zatiaľ neťahá, skoro nikto v DAB+ nevysiela (na Slovensku len verejnoprávny rozhlas a dve kresťanské stanice)...
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od JOBU »

sauerkraut píše: 03.02.2022 3:37 Akorat je potreba mit doma USB klavesnici, mys a nejaky monitor, ktery uz umi HDMI, nebo digitalni DVI (na to redukce jsou), protoze s analogovym DVI/VGA to nepojede.
Existuje aj redukcia z HDMI na VGA. S ňou to beží úplne normálne.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
trpaslik
Příspěvky: 17
Registrován: 30.07.2021 13:01

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od trpaslik »

Rafael píše: 03.02.2022 18:54 výhody digitálního vysílání ...
i při přechodu na digitální tv tvrdili, že dokud je trochu signálu,tv pojede čistě a lépe. v mém případě to oproti mírnému šumu přineslo spoustu kostiček a nakonec hlášení o výpadku signálu. (ano, teď už to funguje dobře,ale začátky byly mizerné). má někdo (osobní) zkušenost jak na horším a špatném signálu funguje DAB?
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od sauerkraut »

grg:
Takze FM na VKV porad vysila. Diky za info. Radio jsem naposledy dobrovlne podlouchal v minulem tisicileti.

JOBU:
Diky, tu redukci zkusim.

trpaslik:
To je princip digitalu - do kanalu se nacpe vice dat kvuli kompresi a pak staci par chyb a nejde to rozbalit.

Vezmi nejaky textovy soubor, nebo nekomprimovanou bitmapu, necim to zkompres a zkus si v hexaeditoru zmenit par byte uprostred zkomprimovaneho souboru a rozbalit ho a pokud z toho neco dostanes, tak si to prohlednout. Patrne tam bude rozbity velky blok dat, pokud to vubec pujde otevrit. A pak udelej neco podobneho s originalem. V originalu se ti zmeni par pismenek, nebo se objevi par tecek a pokud se s tou chybou netrefis hodne blbe, tak to bude naprosto citelne. Vyjimka je, kdyz se trefis do nejakeho jmena, ktere ma vice variant - bylo tam "Josef", nebo "Jozef"? U normalnich slov casto pochopis z kontextu, jestli tam patri "myt"/"mit", "spat"/"srat", "byt"/"bit" a podobne.

Ta digi televize dela totez - zkompresi ten obraz nejakym kodekem, ktery se pouziva na kompresi videa (takze pri kompresi obrazku navic vychazi z minuleho obrazku, aby to bylo mensi), prida k tomu nejake samoopravne kody (tim se to o neco zvetsi, ale dokaze to opravit cast chyb) a to posle do vysilace. Dokud mas tak maly sum, ze to ty kody chyti, mas krasny obraz. Jakmile je sumu o neco vic, tak se to rozbije. Ten rozhlas nebude jiny. Jedine, co se s tim da delat je pridat vice samoopravnych kodu, coz posune uroven sumu, pri ktere se to robije, ale proti tomu pujde touha nacpat do toho puvodniho kanalu vice novych digitalnich kanalu.

Zatimco u analogove televize ten sum filtruje tvuj mozek, ktery v tom je mnohem lepsi a navic k tomu ma mnohem vic dat.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Tomáš »

Zkoušel jsem to hledat, i měl otevřený konfigurátor na CZUB, ale nikde tam tu slevu 30% nevidím :D

Máte někdo bližší info nač to teda platí?
https://www.czconfigurator.com/cz/

"CZ 457 v ráži .17 HMR sleva 3.790 Kč, AKCE 30% „Podpora lovecké sezóny“ platí do 31.3.2022 a vztahuje se jen na zbraně objednané přes CZ Configurator!"

Jediné co jsem při konfiguraci CZ457 viděl, byla ta sleva na ráži .17 HMR, ale to mi přijde (ehm jako super laikovi) fakt slabé na PA :D (mám v hledáčku .22 LR dlouhou pro tiché akce)
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

trpaslik píše: 04.02.2022 4:01
Rafael píše: 03.02.2022 18:54 výhody digitálního vysílání ...
i při přechodu na digitální tv tvrdili, že dokud je trochu signálu,tv pojede čistě a lépe. v mém případě to oproti mírnému šumu přineslo spoustu kostiček a nakonec hlášení o výpadku signálu. (ano, teď už to funguje dobře,ale začátky byly mizerné). má někdo (osobní) zkušenost jak na horším a špatném signálu funguje DAB?
Pokud je síla signálu dostatečná vzhledem k citlivosti přijímače, tak je obraz bez šumu. Jakmile se dostaneš na hranu, tak najednou kostičkování vzroste a je to jen kouske od toho, než obraz vypadne úplně.

Problkémem za kostičkováním taky může být rušení od mobilních sítí.

Co zkusit:
- nasměrovat lépe anténu - často se dá v městské zástavbě přijímat odražený signál (např. moje anténa míří do zdi protějšího domu :lol: )
- anténa s větším pasivním ziskem, s integrovaným "LTE filtrem"
- kvalitní kabel mezi anténou a televizí
- televizi s kvalitnějším (citlivějším) příjmačem :angel

Nejlevnější je zkusit se naladit na jiný multiplex - pokdu to v daném místě je možné.

Pokojové aktivní antény nejsou schopné zázraků a jejich kvalita se různí (zn. Hama podle mé jednorázové zkušenosti opravdu nebrat.)
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Liqid »

+ zesilovač
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

Zesilovač teoreticky ano, prakticky velmi často ne. Proto ty aktivní pokojové antény (se zesilovačem a úžasným papírovým ziskem) fungují často podstatně hůř než malé venkovní síto s mnohem menším papírovým ziskem.

Zesilovač zesiluje i šum, takže zesilovač hned u antény je dobrý, pokud je mezi anténou a televizorem opravdu dlouhý kabel.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od zedik »

Zesilovač pouze v kombinaci s neintegrovaným LTE filtrem . Ty integrované v antenách příliš nefungují ,případně neberou spodní i horní pásmo. Pokud je kostičkování způsobené zarušeným zesilovačem blízkostí LTE signálu pomůže třeba https://www.zbozi.cz/vyrobek/antenni-fi ... sson-6040/
Ale před pokusy je to vždycky lepší změřit.
V budoucnu bude situace horší, v místech, kde začíná běžet 5G sítě se při použití levných kabelů bohužel dostává i skrze kabely mezi anténou a tv, tedy přímo v rozvodech
jeniceek
Příspěvky: 40
Registrován: 02.01.2015 19:55
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od jeniceek »

Zesilovač na digitál vůbec nepoužívat, neviděl jsem žádnou instalaci, kde by to fungovalo.
Pokud je problém tak lepší směrovou anténu a případně nasadit LTE filtr.
Ty tunery v televizích mají většinou integrovaný, který je schopný si přidat až 40 dB.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

S příjmem DVB-T2 v souvislosti s pokojovými anténami mám jen ty nejhorší zkušenosti. A to i když je vysílač na Radhošti skoro na přímý výhled. Záleží na počasí a umístění antény. Půda, jednotlivé místnosti nebo zkusit natočit raději na vzdálenější Ostravu. Záleží na počasí. Ale zatím nemám potvrzeno a zjištěno jakém. Občas jeden nebo i dva multiplexy vypadnou.
No, zkrátka ta opičárna buď hraje ve vysoké kvalitě anebo vůbec. Což by se kdysi u analogu stát nemohlo.

Žena se občas musí dívat na své oblíbené pořady na notebooku s maličkým mobilním modemem od O2 a přes kabel HDMI.
*
Občas pomůže starý setobox. Funguje trochu jako anténní zesilovač.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Liqid »

jeniceek píše: 07.03.2022 16:41 Zesilovač na digitál vůbec nepoužívat, neviděl jsem žádnou instalaci, kde by to fungovalo.
Pokud je problém tak lepší směrovou anténu a případně nasadit LTE filtr.
Ty tunery v televizích mají většinou integrovaný, který je schopný si přidat až 40 dB.
Dával jsem zesilovač Evercon jak k sobě, tak k prarodičům a obou situacích pomohl.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vratnikp »

v Coopu mají zahradnický substrát 70L za nějakých 113,-. Akce je myslím do pondělí a cena neni na současný poměry nejhorší
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

EuroOil od ledna zavedl nějakou svou zákaznickou kartu, na kterou je u jejich pump sleva 0,40 Kc/l (benzin, nafta; ne LPG nebo CNG). Neni to klasicka kreditka, ale zakaznicka karta, na kterou se pri vlastnim odberu nemusi platit, pripisou vam to "na sekeru" a jednou za cas poslou fakturu. Vyse limitu stejne jako cetnost fakturace se da predem nastavit (1-3x mesicne, platba prevodem nebo inkasem). Kartou se da "platit" taky u jinych pump - Benzina, OMV, Shell, Mol, PapOil, ale jen u EuroOilu je ta sleva, u ostatnich spratelenych uz je to jen ten zapis na futro :-) Zvolit muzete 3 typy karet, podle toho, jak moc duverujete manzelce :-) - 1) jen na PHM, 2) PHM + dalsi provozni kapaliny + dalnicni znamka..., 3) vsechno, co maji na benzince, vcetne a kafe a novych potahu.

Sleva to muze byt zajimava pro nekoho, kdo vic jezdi (od "spotreby" 40 tis. Kc/mes. nabizeji individualni slevy), ale hlavne je to zajimava alternativa. Kreditky se slevami na benzin u jednotlivych znacek uz pomalu konci, tohle je moznost. Casem by to meli mit i jako virtualni kartu do mobilu.

BTW - mozna to pro vas nebude novinka, ale pro mne je: na vsech benzinkach EO (tedy nejen na tech v blizkosti jejich skladu v ramci SSHR) maji naftu bez repky a benzin 98 okt. bez lihu. Coz z hlediska dlouhodobeho skladovani je trochu lepsi nez standard a i proto se mi ta sleva zda zajimava.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mart0 »

Odkud je informace, že je ten benzín bez bio příměsí? O naftě Diesel+ to píší na webovkách, ale o benzínu jsem to nenašel.
Odpovědět