Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Grunt »

Haluziak : Co? Jako když se to kupuje ve velkém?
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Haluziak »

Jakože když takovou slevu vykouzlí na MRE tak jich beru fakt hodně :D Že si pamatuju doby, kdy to bylo pomalu za stovku a teď za to chtějí klidně tři sta. Přitom se to stejnak furt šmelí od amíků za bedny s vodkou :D
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Grunt »

Tak to nechci. Resp. jestli budete mít nabídku za MRE v rozsahu 150-180Kč a nebo třeba do dvou stovek pár vezmu, ale jinak mě to za ty ceny asi až tak nebere. Jakože je to tak drahé?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

Je to tak drahy, pod 220 Kc/ks se nedostanu. + postovne + DPH + clo... To vis, aktualni velka spotreba...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

proforma píše: 18.12.2023 15:05 Mel byste nekdo zajem o baleni vitaminu D3+K2, 4 000 UI, 30 tobolek? Muzu to koupit na ICO za cca 75 Kc/ks (cena bude potvrzena pri objednavce podle poctu objednanych ks), v lekarnach totez baleni stoji okolo 200 Kc. Ale prodavaji to velkoobchodne v kartonu po 20 ks, tolik neuziju :-) Pokud jo, tak dilci cena pro rozesilku by byla nakupka x pocet kusu + Zasilkovna.

https://www.drmax.cz/abfarmis-vitamin-d ... -30-tablet
5 kousku predbezne zamluveno. Volnych je jeste 15-18 ks. Jestli se dostaneme na alespon 10-12 ks, nakupuju. Prida se jeste nekdo?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mhi »

ad D3: pridal bych se jestli bude levnejsi, treba za 3-4-5 mesicu (zasobu mam). Bude levnejsi ? Bude nejaky hromadny nakup?

----------------------

V Makru jsem dostal chut na syr, tak jsem nakouknul do syrarskeho koutku a objevil tam, ze maji syry na rozdil od maloobchodu celkem levne! Eidam a Mozarella (takova ta na pizzu) o vaze 2,5kg asi za 120Kc/kg. Na rozdil od ruznych syru z Lidlu tohle ma docela i chut :). Problem je to mnozstvi, da se syr strcit do mrazaku? Nebo to je uplna blbost? Alternativa je samozrejme podelit se se sousedy/blizkymi, ale je to zbytecny opruz resit kdo ma zrovna na co chut.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Ivana »

Jakože 2,5 kila za 120? A budou to mít v lednu? Nicméně za tuhle cenu bych čekala nějakou velmi slušnou skrčku s kvalitou, například palmáč.

Do mražáku hovadina, ztrácí chuť a za nějakou dobu vůbec nepoznáš, že to byl sýr. Zkus si vyhledat nějaké recepty na naložení do oleje s kořením. Podobně jako se nakládají hermelíny.
BOB2016
Příspěvky: 143
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od BOB2016 »

Ja som pochopil 120 Kc za kg. Cize jednotkova cena.
2,5 kg bochnik syru by ted mal byt za 300 Kc...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

mhi píše: 30.12.2023 18:28 da se syr strcit do mrazaku? Nebo to je uplna blbost?
Blbost to není. Tvrdé a polotvrdé se zmrazit dají - potřebuješ sýr s vysokým obsahem tuku. Zmražení může mít vliv na texturu, hlavně by teplota v mrazáku neměla moc kolísat. Čím měkčí je sýr, tím větší vlivn na texturu to zmražení mít bude. Ediam, chedar a podobné by měly být dost v pohodě, ale hermelín, brie a podobné s vyšším obsahem vody se změní.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mhi »

cena je cca 103 Kc za kg bez DPH 15%, je to cena NEAKCNI, maji to takhle porad. Dostal jsem na ten syr jednoduse chut. Prijde mi to lepsi nez Eidam bez chuti za 200 Kc/kg z maloobchodu, byt je to spotrebovatelne male baleni. Tohle je subjektivni. Jeste tam byl Eidam v podobne vaze, myslim byl jeste o kus levnejsi, nemam jej ale chutove vyzkouseny.

https://sortiment.makro.cz/cs/mozzarell ... g/183923p/

Zkusim tedy kousek dat do mrazaku a kus do oleje, pokud mi poradite nejaky "recept" (staci odkaz, klidne anglicky, prosim neco praxi overeneho). Zatim to ale vypada, ze toho syra az tak moc nezbyde ;).

V Makru jeste kupuji brambory, nejsou asi levnejsi, ale maji chut. Syn na nich uplne ujizdi, spotrebovali jsme cele 25kg baleni, bez toho abych nejake vyhodil.

Prijde mi, ze tak 10 let dozadu bylo Makro cenove i kvalitou super. Pak se to nejak zhorsilo a treba Lidl zacal byt hlavne cenove leckdy vyhodnejsi. Asi rok a pul dozadu mi prijde, ze v Lidlu (/Kauflandu, Globusu, atd.) uz tezko koupim kvalitni veci, tak se pomalu vracim do Makra. Nevyhoda je, ze nakupy tam jsou "videt".
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

mhi píše: 30.12.2023 18:28 ad D3: pridal bych se jestli bude levnejsi, treba za 3-4-5 mesicu (zasobu mam). Bude levnejsi ?
Nemyslim si, ze by to slo nejak vyrazne niz, tohle jsou velkoobchodni ceny, ty moc akci nemaji :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

Málkody jsem měl v Makru pocit, že tam ušetřím. Občas jsem zapomněl, že musím připočítat DPH a nakoupil jsem "výhodně" něco, co se dalo v Tescu nebo jinde koupit za nižší cenu. Do Makra jsem vždy jezdil jen kvůli sortimentu nebo velikosti balení - mívají tam slušný výběr a když člověk potřebuje nakoupit větší množství, tak v Makru nevyprázdní jedním nákupem celý regál.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Grunt »

PeFi: To že je v obchoďáku/hypermarketu tak nějak míň zboží je až trend doby pokovidové. V obchoďáku nebyl problém si nabrat "něčeho" (běžné zboží) plný koš a přitom jim nevyprázdnit regály. Teď jsem třeba v pátek rád když vůbec chytnu pečivo. Asi to souvisí nějak s tím jak se zvýšila cena zboží
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Ivana »

mhi píše: 30.12.2023 23:40 pokud mi poradite nejaky "recept"
https://www.receptyonline.cz/recept/jid ... any-eidam/
https://fresh.iprima.cz/nakladany-syr-s-pecivem
https://eatsmarter.com/recipes/pickled-cheese

Není to nic složitého, prostě vemeš sejra, nakrájíš, dáš do skleničky, přidáš koření a po vrch zaliješ olejem. Zavřeš a dáš do ledničky. Můžeš použít kterýkoliv recept na hermelín nebo kterýkoliv druh sýra. A dá se to provozovat i s kuličkama tvarohu (pokud je řídkej, napřed nechat odkapat vodu). Párkrát jsem to zkoušela, včetně toho tvarohu, a je to super.
Spousta receptů je s malým množstvím oleje, jen "marinované". Ty můžeš změnit prostě tak, že přidáš olej tak, aby to bylo potopené.
V ledničce to vydrží minimálně pár týdnů.

PeFi:
Já prostě sýry nemrazím, maximálně na dva-tři dny, ale i tak minimálně, vadí mi, že to ztrácí chuť. Máš to jinak, však on si mhi něco z toho vybere.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Redneck »

80% sleva na https://fjallravenstores.shop/

Edit: Doufám, že to není nějaký podvodný web. Udělal jsem objednávku a zaplatil.....
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

No, vzhledem k tomu, ze domena byla registrovana 14 dni pred temito Vanoci nekde v Arizone (firma je svedska), pricemz vlastnik domeny zakazal zverejnovani identifikacnich informaci, tak se se svymi penezi asi muzes rozloucit...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mhi »

Ivana píše: 31.12.2023 14:18 Není to nic složitého,
Tohle je dost subjektivni. Pro mne neni slozite nasdilet treba 1TB soubor pro - rekneme 1000 lidi na dobu roku. Ale pro Tebe to zjevne otazka je ;).

- chilli+cesnek maji smysluplnou konzervacni fci, nebo spis jen chutovou?
- je blby napad nasekat kus toho bochniku na kosticky, a jen dovrchu sklenice zalit olivovym olejem?
- Vydrzi mi to s i bez cesneku+chilli treba 2-3 mesice takhle bez toho aby se do toho pustily plisne a kvasinky?
- Pokud jde o chut, nemam uz "cerstve" chilli, co byste doporucili z bezneho suseneho/drceneho koreni ? Pepr, rozmaryn/oregano/bazalka/SladkaPaprika ... ? Bobkac? Nove koreni?
- Co k mozarelle strcit treba levanduli ? Tohle bude asi hodne aromaticke, ale mohlo by to chytit zajimavou chut/vuni.

(ano, jsem panic v otazce nakladani syru - tedy nejen v te - a rad se poucim z chyb ostatnich)

PS: V Makru maji 50% slevu na nebalene pecivo po 18. hodine, mozna nepravidelne, nevim. Je potreba tam prijit vcas, nez dorazi Vietnamci, kteri maji nakup treba 100 rohliku a 10 chlebu. Asi nejaka hodne siroka rodina ;). Levne se tam da koupit i celkem dobre kafe (Rioba, mix 55% arabica/robusta), ktery neurazi, ale chutna mi vic nez "draha" Lavazza apod.). Kdybyste nekdo z okoli Phy+zapadu chtel, mam jedno 3kg baleni navic.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Ivana »

Dík za tip na kafe.

Co se týká chutí, je to příšerně individuální. Mám rozsáhlé osobní zkušenosti s tím, že jedno konkrétní jídlo je pro jednoho moc pálivé, pro druhého málo, stejně tak přesolené-nedosolené, přeslazené-málo cukru, překořeněné-málo koření. Co chutná jednomu, nechutná druhému.

1. nevím, musela bych hledat, ale hádám asi i v nějaké míře konzervační
2. jen zalít olejem by mělo úplně stačit
3. dva až měsíce by to mělo vydržet, olej tam nepustí vzduch
4. to záleží na tvojí osobní chuti, těch receptů jsou mraky v češtině i angličtině, s nejrůznějšíma kombinacema, zkus třeba kombinaci co dáváš na maso na gril a chutná ti. Všechno co jmenuješ se používá - a vyber si jeden recept, některá koření se spolu chuťově tlučou, ale zase je to hodně individuální
5. zkus to a uvidíš, jestli ti to bude chutnat, ohledně chuti prostě nejsou obecná doporučení - asi bych zkusila spíš rozmarýn, ale určitě nespoléhej na to, že co chutná mě bude chutnat i tobě

Myslím, že tady nemůžeš udělat jinou chybu, než že ti bude kousek sýra nebo koření čouhat ven a zplesniví. Případně zjistíš, že zvolená kombinace nechutná tobě nebo někomu z rodiny, ale to je vždycky u každého nového jídla.

PS: Ten soubor by měl být zároveň na vysoce návštěvovaném místě, kde má potenciál každý den zachytit lidi, kteří hledají něco úplně jiného. Říká ti něco guerilla marketing?
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Redneck »

proforma píše: 31.12.2023 16:32 No, vzhledem k tomu, ze domena byla registrovana 14 dni pred temito Vanoci nekde v Arizone (firma je svedska), pricemz vlastnik domeny zakazal zverejnovani identifikacnich informaci, tak se se svymi penezi asi muzes rozloucit...
Dopr....... 😡
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

Copak ty si neproverujes, kde nakupujes, kdyz ten obchod neznas?

Muzes jeste zkusit platbu stornovat pres banku/karetni spolecnost. Do 14 dni by to meli delat standardne.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět