Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vrabi »

Sliz jsem zkoušel už před lety, ale úplně mě nenadchnul :(
Při praní na 40 (a méně) moc nefunguje, prádlo není úplně čisté a voňavé (obzvlášť propocená trička a ponožky).
Celkem dobře funguje na 60 a víc stupňů, ale tam už je zase potřeba počítat s náklady na ořev vody.
Bílé prádlo postupně nebylo úplně bílé, ale spíš nažlouté.
Ale abych ho úplně nezatracoval, na fleky ho používám dál, před praním na flek napatlám kaši, nechám několik hodin působit a pak i se slizem (a práškem) vyperu běžným programem.
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od tajfun »

se slizem mam podobne zkusenosti jako vrabi… jeste jsem i experimentoval se slizem ze zlucoveho mydla, ale s kvalitou prasku se to neda srovnat… takze dokud je prasek, nakoupenej idealne v akci v Reichu, tak neni treba prat slizem
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Grunt »

Je to tak. Já nemám o moc lepší zkušenost. Jelení sliz spíš zapírá než že by něco důkladně vypral. Ale bacha na to. On je prostě problém v tom že v moderním pracím prášku už je to namixováno a to co se dělalo v několika krocích je v podstatě vše v jednom.
  • Prvně bacha na teplotu a správné pH. Voda k praní musí být dostatečně měkká. Ideální pH už si z hlavy nepamatuju, ale někde jsem ho tu psal. Klidně zkontrolovat pH proužkem a dosolit sodou.
  • Velice dobrý nápad je před samotným praním prádlo přemáchat a nebo rovnou předeprat. Pamatuju se že tak někdy v půlce devadesátek (možná) běžely reklamy de se prací prášky chlubily, že s jejich použitím není potřeba předpírat. Bohužel, tohle se moc klasických mýdel netýká.
  • Už to bylo zmíněno, na skvrny není sliz bůh ví co. Takže dělají od jelena odstraňovač skvrn ve spreji (mam ho doma, používám) a nebo rovnou použít už zmiňované žlučové mýdlo. Je trošku dražší, ale zase vydrží.
  • Pokud se prádlo zapírá, jakože bílé asi jo, tak zase přímo od jelena dělají prací prášek. Měly by to být mydlinky a je v tom zamíchaný rozjasňovač. Třeba má někdo lepší tip (vím že prádlo se musí chemicky bělit aby se nezapíralo). Osobně bych ocenil spíš něco šetrnějšího než nějaké rozjasňovače barev a bělidla.
  • Co se vůně týče, tak zase bacha na to že běžné prací mýdlo i přesto že pěkně voní, není parfémované. Oprané prádlo tedy nijak nevoní.
    Dvě řešení:
    1. Dělají se parfémovaná mýdla (jsou nečekaně dražší)
    2. A nebo po důkladném proprání čistou vodou následuje krok, který se používá i u běžného praní: Aviváž.
  • No a největší problém co mám já, že pokud se prádlo takhle pere déle tak začne ztrácet pevnost a začne se trhat. Viz škrobení prádla. Škrob ale moc nepoužívám, protože po škrobu je prádlo moc tvrdé. Spíš by se mi hodilo něco co ho změkčí, ale přitom udrží dostatečně elastické.
vrabi píše: 10.05.2022 6:47 obzvlášť propocená trička a ponožky
Jo, tohle znám. Zde moc mýdlo nepomůže, protože to odstraňuje nečistoty a skvrny, ale pach moc ne. Zase jeden tip, který jsem se naučil zde na fóru: Prádlo až tak moc neprát, ale spíš dezinfikovat. Doporučuju po praní namočit do Sanytolu. A samozřejmě dobře přežehlit. Popravdě už až tak moc neperu, ale prostě prádlo namočím nasypu Sanytol ať to zasyčí a po chvíli je po pachu. Čím míň se bude prádlo prát, tím víc vydrží. Akorát Sanytol (či jiné desinfekční přípravky) tomu moc nepomůže, takže jestli má někdo tip na šetrnější způsob, rád si poslechnu.

Čistírna je samozřejmě čistírna. Tomu nemám co vytknout. I několik let staré prádlo se vrátilo tak že by ještě dalo dál prodat. Akorát s tím jak stoupají náklady (energie a práce), tak rostě i účet, takže si ji v nezbytně nutných případech dopřeju, ale o to víc se budu starat o to co mám vlastními silami.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vrabi »

Při praní místo aviváže používám dezinfekci z DM https://www.dm.cz/denkmit-dezinfekcni-p ... il-section , veškeré prádlo přestalo smrdět i při nízkých teplotách + hezky voní. Odstraní smrad i ze zatuchlých ručníků a fotbalových fuseklí.
1,5 l za 50,- a dávkuje se tuším 45 ml/praní.
V podstatě to samé a za stejnou cenu mají i v Lidlu jako privátní značku.
Jinak peru také jak psal tajfun, akčním gelem z německa (DM nebo Aldi).
dm.jpg
dm.jpg (12.38 KiB) Zobrazeno 5719 x
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Wdog »

Tak výroba slizu je určena spíše pro eko-bio nadšence, protože je relativně finančně náročná a má vysokou manuální pracnost. Už jen to ruční strouhání jelena je pěkný opruz. Jedině najít nějaký levný zdroj přímo na strouhaného jelena. Nebo nějak strojově nastrouhat, v kuchyňském robotu třeba.

Teoreticky si můžete uvařit svoje mýdlo z tuku/oleje a hydroxidu sodného, ale je to mírně nebezpečný proces, hydroxid žere. Obojí lze koupit na uvedeném eshopu Fichema níže.

Pokud si chcete namíchat vlastní prací prášek, potřebujete v zásadě jen dvě věci: sodu (změkčuje vodu) a to mýdlo (pere špínu), na bílé prádlo pak potřebujete ještě bělidlo perkarbonát (a příp.jeho aktivátor), jinak bílé prádlo postupně žloutne.

Ale zase, kupovat ty složky v malém je relativně drahé. Výhodou naopak je, že tam dáte jen to, co je skutečně třeba. není tam 30% soli jako u "levných" pracích prášků.
Možná je ekonomickou volbou koupit velké balení profi pracího prášku, vyrábí je např. firmy Qalt, má i eshop. A v něm i technické listry, kde je přesné složení pracích prášků.

Zde odkazy na nákup sody a bělidla:
https://fichema.cz/97-uhlicitan-sodny-ph-zmekceni
https://fichema.cz/53-perkarbont-sodn
https://fichema.cz/91-taed-tetraacetylethylendiamin
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od golem »

Cena jedné dávky kvalitního pracího prostředku koupeného v akci moc nepřekročí tři koruny. Pokud neperete mnoho praček denně, na čem tam chcete ušetřit?
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Jason »

Dneska jsem byl v Tescu v Susici a vyprodej vsech seminek - sleva 90%. Predpokladam ze to bude ve vsech prodejnach. Expirace 12/2024.
Nabral jsem celou papirovou tasku jednak slatu, redkvi, kukurice a pak jednoletky do zahonu na zahradu.
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Tomáš »

Kdyby to někdo potvrdil, že to tak je všude, tak si do Plzně taky zajedu...
Trošku se zásobit.

A vlastně jedna zkušenost se semínky... dřív jsem kupoval co zrovna bylo v Bauhausu a klíčivost byla kolem 95%.
Letos jsem si řekl, koupím nějaká ta lepší semínka :head ,tak jsem nakonec vzal odtud...shop.culinabotanica.cz
A klíčivost je asi tak 5%.

Důvodem bylo otestovat semínka a pak udělat případně větší nákup jako semennou banku.

nevím, třeba dělám něco špatně...

Ale 4roky zkušeností se semínky z Bauhausu stejné a teď toto.

Takže asi tak, aby někdo nešetřil tak chytře jako já... :twisted:
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Cep »

Jason píše: 19.06.2022 21:11 Nabral jsem celou papirovou tasku jednak slatu, redkvi, kukurice a pak jednoletky do zahonu na zahradu.
U toho salátu bych počítal, že mu klíčivost vydrží tak 3 roky.
Letos mi nevyklíčil starý římský salát. Loni z něho ještě něco vzešlo.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od eotto »

Mrazák to jistí, klíčivost 10+ let.
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Jason »

Tak hlavne ty salaty, mangold atd muzu vysadit nekolikrat za rok. Nemam strach ze to nezpracuji.. nebral jsem to jako zasobu na x-let dopredu ale tak na letosek a pristi tok a co zbyde vyzkousim za dva roky
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dracekvo »

Pokud potřebujete nějakou nádobu, tak se kolikrát vypatí nekupovat samotný obal, ale koupit nějaký produkt v tom obalu.

Např. Skleněný demižon 5l - penny víno. Plast kanistr - destilovaná voda, atd..
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Cep »

Jason píše: 23.06.2022 8:59 Tak hlavne ty salaty, mangold atd muzu vysadit nekolikrat za rok. Nemam strach ze to nezpracuji.. nebral jsem to jako zasobu na x-let dopredu ale tak na letosek a pristi tok a co zbyde vyzkousim za dva roky
Jo, mangold je 'plevel' - nech si jeden vykvést a nemusíš semena kupovat.
Salát několikrát za rok - tak to držím palce. Záleží na tipu (zimní, letní, 'celoroční') - když máš dlouhé dny, tak ti zimní (a i jiný) salát nevyklíčí.
Mne letos začátkem června nevyklíčil ani letní římský Geleander, ale možná už bylo staré semeno.
2leon
Příspěvky: 31
Registrován: 02.10.2019 20:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Karlovarsko

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od 2leon »

O2 má znova tu předplacenku za 300Kč na data.
https://datamanie.o2.cz/
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

Jo, vcera jsem ji objednavala, cekam, az dorazi. 100 GB dat/300 Kc mes. je slusna nabidka, to se mi bude hodit pro tu moji fotopast/kameru s videama :-) Jenom porad nemuzu prijit na to, kde je nejaky hacek... :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od čimango »

Háček vidím v tom, že nikdy nepíší, že se nespotřebovaná data převedou do dalšího měsíce. Píší pouze to, že se obnoví balíček 100 Gb dat, pokud bude kredit minimálně 300 Kč. Pokud nebude (což nebude, pokud se minulý měsíc něco spotřebovalo) je třeba za dalších 300 Kč dokoupit. To se na fotopast krutě nevyplatí.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

Nepocitam s tim, ze by se neco prevadelo. 100 GB by mi mohlo stacit :-) To je cca 3,2 GB/den = do 10 min. videa (dle kvality). Do toho bych se snad s pohybovym cidlem a videy 10-15 s mohla vejit :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Krevel
Příspěvky: 127
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Krevel »

Tu SIMku provozuji druhým rokem jako internet na chatě, ovládám tak zapínání bojleru a topení, od letoška sem připojil i bezpečnostní kameru... žádná data se nepřevádí jsou jen na 30 dní, pro mě to má výhodu, že chatu obýváme jen asi 9 měsíců v roce... když tam nejsme tak neplatím (nedobíjí se kredit), když pak na jaře chci přijet, tak dobiju kredit a jsem zase online, funguje to spolehlivě do pár minut
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

Já si tu 100GB/300Kč SIMKU nemůžu vynachválit. Ale to i musím když jinou alternativu připojení nemám.
A dodnes blahořečím tomu kdo tady kdysi tip na ni dal.

(Že operátoři výhodné tarify více méně tají a reklamují jen ty drahé je hodně stará věc. Už hodně dávno se dalo u tehdejšího Eurotelu hodně ušetřit, jen málokdo o tom věděl).
*
Rychlost neřeším, stačí nám. Jako "problém" vidím spíš to, že těch měsičních 100GB nestačíme vyčerpat a propadnou
*
Jen tak teoreticky Film v avi, v dostatečné kvalitě má cca 1GB a trvá průměrně 1,5 hodiny.
Tzn., jako příklad - 100 filmů měsíčně = 150 hodin přenosu.
T.j. 5hod. denně. Myslím, že to v kombinaci s pohybovým čidlem musí stačit.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

Kasa.cz - m.j. i použité, bazarové nebo rozbalené zboží. Neznal jsem. Až když jsem nedávno sháněl nějaký superlevný tablet na SIM.
Visionbook-8C_LTE-V2. 32GB/RAM 2GB, 8" displej, telefon....
Mě zaujal. Ale prodej většinou všude skončil.

Tak jsem zkusil tu Kasu. Dali mi na něj záruku 2 roky, (což mi přijde zbytečné u takových věci), ale co mě překvapilo, mimo ceny, že absolutně nešlo poznat, že byl rozbalený nebo někdy použitý. A to psali, že jeví známky použití. Já žádné nenašel.
*
Historické okénko:
Jak si vzpomenu kolik jsem kdysi dal postupně za dva komunikátory, novinky tehdy - přes 20kKč/ks a jeho totálně zmršeného nástupce, E9O, tak mě málem j*blo.

(První N9500 mi v práci ukradli, druhá dožila díky pantům a nesehnatelnému plochému kabelu a E90 mi žena vyprala v kapse mikiny v pračce. To poslední mi, ale vůbec nevadilo. Ta mrcha mi vůbec nesedla...).
*
Nějak už dnes nevidím důvod pídit se po nějakých super novinkách jako tehdy.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět