Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Karlos »

Sem vkládejte různé tipy na to kde a jak ušetřit. Ovšem prosím umírněně, nedávejte sem odkazy typu "Slevomat: tento tyden pizza za 1/4 ceny v Horní Dolní". Spíše věci trvalejšího charakteru...

Dnes se z člověka hlavně úřady ale i všichni naokolo snaží vytáhnout prachy a když si člověk spočte za co všechno platí tak se nestačí divit :roll:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Karlos »

Rozpis SIPO si nechte posílat e-mailem, vyhnete se poplatku
Rozpis SIPO si nechte posílat e-mailem, vyhnete se poplatku

Česká pošta zpoplatňuje od října další službu. Bude si účtovat pět korun za doručení takzvaného rozpisu bezhotovostní platby SIPO, tedy papíru, který dostává každý měsíc do schránky přibližně dva miliony Čechů.

Jestli však přemýšlíte o tom, že rozpis vlastně nepotřebujete a chtěli byste doručování zastavit, máte smůlu. Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové úplně zrušit posílání rozpisů nelze.

Dvě možnosti, jak se poplatku zbavit

Vyhnout se poplatku je jednoduché. Můžete SIPO jako službu zrušit a posílat platby přímo jednotlivým společnostem ze své banky prostřednictvím trvalého příkazu.
...
Nebo si můžete nechat rozpis posílat elektronicky na e-mailovou adresu. Za to nic platit nebudete.

S vyplněným formulářem musíte na poštu

Jestli jste se rozhodli ušetřit pětikorunu a necháte si posílat rozpis bezhotovostní platby e-mailem, musíte zajít na poštu. Vyplníte tam tiskopis SIPO - žádost, nebo si formulář můžete stáhnout i zde a vyplnit doma. Bohužel do internetového formuláře není možné psát na počítači, takže nezbude než ho vytisknout a vyplnit ručně.

Starý doklad vezměte s sebou
Přestože do formuláře vyplňujete spojovací číslo, jméno a adresu, vezměte spolu s tiskopisem na poštu i doklad SIPO, podle kterého pak úřednice ověří údaje a překontroluje, že jste zaškrtli opravdu službu, o kterou stojíte. "Nejenom, že jsem se vracela domů pro papírový doklad, ale navíc jsem musela na poště vyplnit tiskopis znovu, protože jsem to měla špatně," popisuje svou zkušenost Lucie z Prahy.

Požádala si totiž omylem o zasílání výpisu, což je služba placená. Přitom správně měla jen zaškrtnout "Ano" u řádku Zasílání Rozpisu bezhotovostní platby SIPO prostřednictvím sítě internet na e-mail adresu a uvést svůj e-mail.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/rozpis-sipo-si- ... viteze_zuk
--

Sice je to pouze 12 x 5 = 60kč a spoustě lidí se nevyplatí jít kvůlivá tomu na poštu, ale třeba já tam chodím poměrně často a má to pro mě ještě jedno pozitivum a to že se ke mě výpis vždy dostane, protože se mi již x-krát stalo že v záplavě reklamních letáku...
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Max »

Zřízení účtu u banky, která si neúčtuje poplatky. Třeba mně strhává komerčka většinou okolo 120 Kč měsíčně, proto pracuju na změně.
Když už si zmínil ty letáky, tak ty jsem místo vyhazování začal shromažďovat a jednou za čas odvážet do sběrny, kde je u nás berou za 1,50/kg.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Fjord »

Před nákupem potravin je dobré si udělat seznam, co skutečně chci a toho se držet. Pak mi nebude hrozit, že koupím i to, co nechci.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Maximus »

Doporučuje se před nákupem v hypermarketu pořádně najíst. Člověk pak má podvědomě menší chuť plnit nákupní koš jídlem a různýma sladkostma. U mě osobně to docela funguje :).
Uživatelský avatar
revas
Rozpadlík
Příspěvky: 76
Registrován: 07.08.2011 9:11
Bydliště: Kousek od Blanska

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od revas »

Maximus: tak to souhlasím, mám taky vyzkoušeno a fakt to funguje :-D
a pak taky když má člověk hlad a dá si nějakýho ruma nebo tak něco tak mě ten hlad taky přejde - hlad přepiješ, ale žízeň nezajíš ;-) ale aby se to asi vyplatilo finančně musel by mít člověk doma pálenicu :-D

jinak se mě taky vyplatilo přestat kouřit:
je to krásný být nezávislej a už neomezovanej tím proti kuřáckým tažením
ušetřím minimálně 2000,-/měsíc
líp se mě začalo dýchat až jsem se divil

a pomohla mě k tomu elektronická cigareta a postupné snižování dávky nikotinu, tak vřele doporučuji. ;-)
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od B89 »

Přestat kupovat balenou vodu,a místo toho pít vodu z vodovodu. Já to tak nějak pomalu začínám praktikovat, místo pet flašek budu používat nějakou hliníkovou/ocelovou flašku sice mám nalgenku ale z toho širokého hrdla se špatně pije...
Kdo má doma malý koš tak v tescu se dají sehnat do něj pytlíky zalevno ;)

a gril za 10kč snad každý zná :lol:
Obrázek
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Ježura »

Tak tenhle gril znám i za 5 kačku... anebo když z toho budu chvílu páčit klíč tak zadara.... :D :D :D
Ty seš kůň ještě ted se řežu při pohled na ten "gril".... :lol: :lol: ale nápad sqělej
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Pepe »

ebay! Pokud chcete něco nakoupit a nemáte problém s tím, počkat si třeba 14dní, tak doporučuju pátrat na ebay.Týká se hlavně elektroniky a věcí, které jsou u nás dražší a nebo špatně dostupné.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od SaraH »

Jak ušetřit při praní:

1. Místo aviváže dát do zásobníku na aviváž cca 2 lžíce octa. Výhody: prádlo se neutralizuje od sody v prášku na praní; pračka i prádlo se desinfikují; ocet NENÍ v prádle vůbec cítit; při nízkém tlaku vody dokáže aviváž doslova zalepit pračku - takže odpadá toto nebezpečí; neobtěžuje chemická "vůně" aviváže (nikdo mi nenamluví, že takhle voní horská louka). Mám dlouhodobě vyzkoušeno a můžu 100% doporučit používání octa místo aviváže).

2. Na praní používat "mýdlový sliz". Výhody: použití na prádlo pro miminka a alergiky - kožaře; cena na 1 pračku 1,00 Kč; ekologický prací prostředek; lze použít do vody na mytí podlahy, na WC a pod. Nevýhody: neobsahuje optická zjasňovadla, která způsobují, že skvrny na prádle sice jsou, ale nejsou tak vidět. Při přechodu z normálního prášku na mýdlový sliz se tak mohou po 2-3 vypráních objevit staré skvrny. Zatím nemám dlouhodobě ozkoušeno, prala jsem v něm zatím jen 2x.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Venet »

SaraH, ten mydlovy sliz si si robila? Ake mydlo si na to pouzila? Klasicke mydlo na pranie? (tu na Slovensku "jelena" neviem zohnat) Lebo som si teraz kupil Marseillske mydlo....To je to najlepsie, Akurat na sliz je to dost drahe...
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od SaraH »

Ano, dělala jsem ho z Jelena. U nás se tomu říká jádrové mýdlo. Na Slovensku jsem ve vyhledávačích našla pod "jadrové mydlo". Třeba tady:
http://www.delux.sk/katalog/mydlo-praci ... 75g-balene
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Venet »

Hmm, super uz len co budem robit s kartonom mydla..... :D v drogeriach tu u nas, som ho totiz nevidel (samozrejme som nepresiel vsetky drogerie)- jedine co mali, tak to je pracie mydlo Lanza
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od SaraH »

U nás ho taky běžně nemají. Kupuji v Makru po cca 6-ti ks. Jinak doporučuji malé "vesnické" drogerie. Žádné DM-ko.
To se poddá, neboj. Já dneska scháněla většinu dne zemědělce, které by mi prodal potravinářskou pšenici, žito a bezpluchý oves. Jádrové mýdlo je proti tomu brnkačka :roll: :roll:
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Venet »

:lol: tak to ja by som Ti vedel skôr zohnať tie obilniny.....
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Fjord »

Já si chci na praní časem pořídit tzv. "mýdlové ořechy" -
... jsou plody mýdlovníku, tropického stromu, který dorůstá do výšky až 20 m. Plody těchto stromů jsou asi 3 cm velké a obsahují množství saponinu, látky, která se při styku s vodou chová jako mýdlo. Skořápky ořechů se po sklizni usuší a zbaví semen, a pak se používají pro praní, případně jiné čištění. Roztok mýdlových ořechů je dokonce považován za šetrný způsob, jak vykoupat své zvířecí miláčky.

Praní mýdlovými ořechy je známo už od starověku, proč by tedy nemohlo fungovat i dnes? Momentálně mýdlové ořechy zažívají velký comeback - a to zejména v ekologickém praní. Vždy několik skořápek (doporučuje se šest až osm) v plátěném sáčku vložíme do pračky k prádlu - aviváž netřeba, pokud chceme na oblečení intenzivnější vůni, pokapeme sáček ještě několika kapkami vonného oleje.

Druhou variantou je koupě už hotového tekutého pracího prostředku z mýdlových ořechů .(Pro srovnání: jeden kilogram mýdlových ořechů stojí zhruba 250 korun, pokud perete při nižší teplotě, lze je použít i opakovaně a údajně vám vydrží na celý rok; naproti tomu litr pracího prostředku stojí okolo 130 korun, manipulace je s ním snazší a vydrží stejně dlouho jako litr běžného pracího prostředku).

Z mýdlových ořechů dnes seženete už i gely do myčky a na ruční mytí, prášek na čištění domácnosti apod. Nicméně pořád platí - stačí koupit ořechové skořápky a vystačíte si s nimi na všechny uklízecí činnosti, které v domácnosti provádíte.

Není třeba mít k mýdlovým ořechům nedůvěru, ani se nechat odradit manipulací s nimi. V mnohých je zakořeněna určitá nedůvěra k bio úklidu - nebude pak na oblečení vidět, co je vypráno v klasickém (chemickém) pracím prášku a na co byly použity mýdlové ořechy? Nejsou chemické prostředky účinnější? Tyto obavy jsou ovšem liché. Při praní bílého prádla zkuste přidat jednou za čas k ořechům také citronovou šťávu - ořechy totiž neobsahují chemické rozjasňovače, bílá by proto mohla časem zašednout. Mýdlové ořechy vyperou naprosto báječně, navíc jsou výborné pro alergiky. Bát se nemusí ani lidé alergičtí přímo na ořechy, protože mýdlové ořechy jsou technicky vzato bobule.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od alibaba »

Radove jak usetrit tak sam mam svoje jidlo a topivo na zimu a tak kdyz makam nekde penize mi zbyvaji na vse jine jidlo a topivo mam !!!
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Karlos »

Alibaba: co presne myslis tim "mam svoje jidlo a topivo na zimu"? Mas vlastni farmu + les nebo co?
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od alibaba »

Vysvetlim i kdyz jsem se o tom zminoval nekolikrat .....kdyz ten komunista komunistoval v Praze co je dnesni Klaus az se se mu ta ekonomika zhroutila pod rukou a cely ten jeho oblibeny komunismus tak obratil kabat a stal se karieristou a populistou a to mi pripomina nacisty kam ze se ti nacisti vsude podeli ,no prece stali se z nich socialni demokrati soudruzi....Tak tenkrate byla takova bida a utlak komunistu ze jsem napr jezdil kolem silnic a sbiral svesky a matka je zavarovala ,sbiral lesni plodiny a doma byly dve prasata a slepice a veskera domaci havet a drevo na zimu bylo zadarmo jen jej rozstipat no nebylo uplne zadarmo bylo za barter asi 2 lahve palenky ja mocne pytlacil stejne jako myslivci a tak jsem zil zivotem lovce-sberace pouze ten komunismus mi lezl na nervy ze jsem musel chodit do prace a tak jsem penize civilizace moc nepotreboval mel jsem jidlo zadarmo stejne tak i topivo na zimu.....ne tady nemam les a podobne jedine k cemu jsem pristoupil tak ke kuponum na slevu co mi rvou do schranky kazdy tyden a na jidlo je to tak 20% sleva ,kupony jsou na vsechny mozne druhy zbozi vydavane obchody a posilane do sirokeho okoli a lidi je vetsinou vyhazuji v dobrych casech .....Kupony vetsinou plati mesic a pak stejne poslou dalci ....kdysi mi rvali do postovni schranky kreditove karty ,nebot kazdu mi chtel pujcit penize co nemel ,ale s tim jsem skoncil odhlasil jsem vsude kreditove karty a tak mi pouze vyjimecne prijde nabitka ......dnes kdyz nekdo chce ucim sve pytlacke zkusenosti ,nebot se povazuji za super pytlaka i kdyz tady je to legalni ne pytlaceni ale loveni lukem, prakem a chytani zvere do zelez atd .....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Karlos »

Hmm, tak jsem se dovedel jak jsi zil za komancu (to uz jsi opravdu psal drive) ale to kde beres jidlo + drevo dnes jsem se nedozvedel... jen ze uzivas 20% slevu, ale co tech zbylych 80% procent? Co to drevo?
Odpovědět