Příprava na hospodářskou krizi

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Příprava na hospodářskou krizi

Příspěvek od dracekvo »

Díky Fabově příspěvku jsem si uvědomil, že tu máme vlákna o přežití všeho možného, ale nemáme tu vlákno o tom, jak by se měl rozpadlík připravovat na hospodářskou krizi.
A finanční gramotnost by jistě měla patřit do repertoáru dovedností správného rozpadlíka.

Takže začnu tím co mě napadne podle důležitosti

1. Stabilní příjmy.
Tj. mít práci u stabilní společnosti. Zjistit si jak se firma chovala v době hospodářské krize 2008. Pokud budu mít pochybnosti raději práci změnit. V současné době nedostatku pracovníků je to o hodně snažší jak potom schánět práci během propouštění.
Pokud jsem OSVČ nebo podnikatle, připravit firmu se na krizi. Jak je mimo mé znalosti a možnosti tohoto příspěvku.

2. Optimalizace výdajů
Nejlepší je udržovat si základní přehled o výdajích vždy. Já používám eucty.cz Pokud si to tam člověk podstivě píše a vytvoří si správné kategorie, tak díky statistikám pak krásně získá přehled kam mizí peníze nejvíce.
Samozřejmě teď budu opakovat trapné rady rádoby finančních poradců. Pořídit vlastní bydlení, doplatit půjčky atd...
Ale mě nepříde moc rozumné zadlužovat se před nadcházející krizí.
Pokud jsem v nájmu, zůstal bych v nájmu. Proč vysvětlím později. Ale doplatit co nejdříve spotřebitelskou půjčku je samozřejmost.
Snažit se zrušit výdaje za nesmysle. Opravdu třeba potřebuji neomezený tarif za 700kč? Musím v létě jezdit 3km do práce autem? A tak podobně.

3. Úspory
Pokud jich mám moc, je třeba s nima něco dělat. Buď rozumně utratit (bydlení atd..) nebo je někam uklidit. Nevím jestli drahé kovy je rozumná volba. Do nich se investuje na delší časový úsek a nevím jestli je rozumné tam uklidit peníze na dobu 2-6 let.
Pokud jich mám málo, tak začít šetřit. Doporučuje se na min na 6 měsíců. Já bych v přípravě na krizi klidně volil i jeden rok. V době krize může být schánění práce těžké.

4. Zajištění - částečně se to proplétá s úsporama
Na vzdělání je už asi pozdě, ale možná ne. Kdo něco umí, má lepší šanci nedostat padáka, nebo si ihned najít jinou práci.
Pokud máme hypotéku, prostudovat pořádně podmínky a zajistit si pojištění i pro případ ztráty zaměstnání. Takto můžeme zajistit i spotřebitelskou půjčku pokud je nestíháme doplatit v rozumném čase.

5. level advanced - pokusist se na krizi něco vydělat. Jak sem psal v bodu 2. Pokud teď plánuju investovat do bydlení na hypotéku, zkusil bych počkat na krizi (ale není to univerzální, každý musí uvážit podle své situace).
Pokud bydlení mám a vlastně vše mám, tak bych se zkusil připravovat na nadcházející krizi s úmyslem na ní něco trhnout. Tj. koupit levně akcie, nemovitost(i za cenu že si budu muset vzít hypotéku) nebo zbraně :D
Po krizi totiž vždy příde růst.

To asi tak vše co si myslím a jak se hodlám připravit. Možná o nečem mám mylnou představu, tak se rád nechám poučit.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Příprava na hospodářskou krizi

Příspěvek od Vladimir »

Súhlas, k tej práci by som dodal, že aj v dnešnej dobe, hlavne na miestach, kde je práce málo, je to so zmenou práce problém. Ani nie tak to, že by sa iná práca nedala zohnať ako to, že sa ľudia boja zmeny. Boja sa prísť o prácu, aj keď by si našli novú, boja sa či nebude ešte horšia ako tá súčasná.
Druhá vec ohľadom práce, veľa-krát sa dajú vyjednať lepšie podmienky v práci a nemyslím len platové, len sa treba ozvať. Znova ľudia sa boja, boja sa že o prácu prídu. Niekedy to treba riešiť radikálne, poznám z vlastnej skúsenosti, zamestnávateľ neplnil čo sľúbil, chvíľu sme sa len dohadovali a len sľuboval a sľuboval, naštval som sa a dal výpoveď a odrazu všetko plnil začal, nakoniec som tam ešte na nejaký čas zostal. Len chápem, že človek, ktorý už má rodinu a deti si toto často-krát nedovolí.

Finančná gramotnosť všeobecne je u nás problém. Poznám veľa ľudí, čo žijú na pôžičkách za veci, ktoré im vôbec netreba, tomu ja osobne fakt nechápem. S tým súvisia aj úspory, ja mám stále finančnú rezervu aspoň na nejaký čas - znova poznám ľudí, čo hneď ako čo to prišetria, tak to minú ... veď super našetrili sme tak hneď kúpime nové auto, prerobíme byt, vymeníme celý šatník. Pre mňa nepochopiteľné.
Vladimír
Odpovědět