asi pro nás méně vzdělané by bylo vhodné napsat, že GNSS je sít permanentních stanic
postavených na zemském povrchu, takže na rozdíl od družic netrajdaj na oběžné dráze tudíž jejich zaměřováním pomocí GPS ( která to však musí umět ) lze dosáhnout oné přesnosti jednoho centimetru .
tedy ať to další nemusí hledat jak já
http://czepos.cuzk.cz/
EDIT P.S: by mě zajímalo jak spolehlivé a přesné by bylo určení polohy pouze se stanicemi GNSS - v případě kolapsu GPS družicového systému.
Vyměření pozemků
- bivoj
- VIP
- Příspěvky: 4361
- Registrován: 03.09.2012 19:54
- Pohlaví: muž
- Bydliště: Tertium corpus de Solari system
Re: Vyměření pozemků
Jasně, jenže Piston nepsal nic o GEOORBIT atp, ale jen o GPS. A s "čistou" GPS se ani v L5 nedostaneš pod těch 30cm. Pokud ten přístroj umí více protokolů (např GPS + GLONASS + GALILEO + BEIDOU + SBAS...) tak se samozřejmě s těmi refernčními body dá dostat s přesností na centimetry. Ale není to žádné čarodějnictví nebo něco, co by bylo upřeno laikům, jak vyplynulo z Pistonova postu...JOBU píše:Bivoj- však sám to píšeš :"presnosť v základu 30cm"... Ako som už písal vyššie,nieje gps ako gps.TomSmith to uviedol pekne detailnejšie...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
- bivoj
- VIP
- Příspěvky: 4361
- Registrován: 03.09.2012 19:54
- Pohlaví: muž
- Bydliště: Tertium corpus de Solari system
Re: Vyměření pozemků
Trochu si to pleteš. Ale vysvětlím:Hohepa píše:asi pro nás méně vzdělané by bylo vhodné napsat, že GNSS je sít permanentních stanic..
GNSS = Global Navigation Satellite System, tj. je to množina všech existujících satelitních navigačních systému. V ní je jak GPS, Galileo, GLONASS atp. - to vše jsou GNSS. (Globální Navigační Satelitové Systémy)
Ty sítě permanentních stanic (GEOORBIT, CZEPOS ap.) tedy nejsou GNSS. Když to řeknu maximálně přesně, tak je to síť permanentních stanic zpřesňující signály GNSS pomocí korekčních dat. Pro zkrácení se používá jen definice "Síť permanentních stanic GNSS" z čehož neznalý člověk nabude dojem, že ta síť permanentních stanic se jmenuje GNSS, čemuž tak není...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Re: Vyměření pozemků
Kouknu se takhle večer na Rozpad a co nevidím - práci Trochu se zapojím do debaty, snad to bude srozumitelné.
Geodet se s GPS dostane na cm přesnost díky korekcím z permanentních stanic jak vysvětluje kolega přede mnou.
Geodetická GPS během práce bere informace z družic na obloze a zároveň po internetu informace z referenční stanice.
Pokud se něčeho nedostává - špatný výhled na oblohu (les, údolí) nebo pokrytí poskytovatele internetu tak nefunguje, respektivě je přesnost srovnatelná s gps v mobilu nebo turistickou gps +- 5m (tuhle přesnost nám uváděl kantor na školení).
Každopádně jedna věc je přesnost připojení do souřadnicového systému ať použitím GPS nebo vetknutím se na bodové pole ( trigonometrické body; síť se neudržuje, neobnovuje a spíš likviduje při různých stavebních činnostech) a druhá je kvalita katastrální mapy v dané lokalitě. Katastr se nám tu nějaký ten pátek vyvíjí ( https://www.cuzk.cz/Urady/Zememericky-u ... ictvi.aspx) a to, že na většině území proběhla tzv. digitalizace neznamená, že mapy jsou naprosto dokonalé, bohužel. Máme mapy digitální (DKM) a mapy digitalizované (KMD), souřadnice lomových bodů parcel mají přidělený tzv. kód kvality (stupnice 3-8). Toto číslo nám vypovídá o původu bodu, 3 je nejpřesnější, bod určen při měření v terénu; 8 nejhorší - digitalizací rastru 1: 2880. Mezi máme body určené fotogrametricky, digitalizací rastru 1: 1000 a 1: 20000.
Pro zakladatele vlákna - Liberecko je mimo můj akční rádius, když mi do sz hodíš konkrétní info o co se jedná (katastrální území, čísla parcel) tak ti řeknu svůj názor na věc. Záleží co řešíš a jaký má být výsledek. Když se vytyčuje oficielně tak má geodet možnost ( za mě povinnost v případě horší kvality bodů) zažádat na katastru o dostupné informace o vzniku dotčených parcel a porovnat je jak s aktuální mapou tak se situací v terénu.
Geodet se s GPS dostane na cm přesnost díky korekcím z permanentních stanic jak vysvětluje kolega přede mnou.
Geodetická GPS během práce bere informace z družic na obloze a zároveň po internetu informace z referenční stanice.
Pokud se něčeho nedostává - špatný výhled na oblohu (les, údolí) nebo pokrytí poskytovatele internetu tak nefunguje, respektivě je přesnost srovnatelná s gps v mobilu nebo turistickou gps +- 5m (tuhle přesnost nám uváděl kantor na školení).
Každopádně jedna věc je přesnost připojení do souřadnicového systému ať použitím GPS nebo vetknutím se na bodové pole ( trigonometrické body; síť se neudržuje, neobnovuje a spíš likviduje při různých stavebních činnostech) a druhá je kvalita katastrální mapy v dané lokalitě. Katastr se nám tu nějaký ten pátek vyvíjí ( https://www.cuzk.cz/Urady/Zememericky-u ... ictvi.aspx) a to, že na většině území proběhla tzv. digitalizace neznamená, že mapy jsou naprosto dokonalé, bohužel. Máme mapy digitální (DKM) a mapy digitalizované (KMD), souřadnice lomových bodů parcel mají přidělený tzv. kód kvality (stupnice 3-8). Toto číslo nám vypovídá o původu bodu, 3 je nejpřesnější, bod určen při měření v terénu; 8 nejhorší - digitalizací rastru 1: 2880. Mezi máme body určené fotogrametricky, digitalizací rastru 1: 1000 a 1: 20000.
Pro zakladatele vlákna - Liberecko je mimo můj akční rádius, když mi do sz hodíš konkrétní info o co se jedná (katastrální území, čísla parcel) tak ti řeknu svůj názor na věc. Záleží co řešíš a jaký má být výsledek. Když se vytyčuje oficielně tak má geodet možnost ( za mě povinnost v případě horší kvality bodů) zažádat na katastru o dostupné informace o vzniku dotčených parcel a porovnat je jak s aktuální mapou tak se situací v terénu.
Re: Vyměření pozemků
Díky za fundovanou informaci. Sám budu muset brzo nechat zaměřit okraje pozemku, co máme u lesa, hraniční kameny jsou fuč a les má tendenci se pomalu rozšiřovat na úkor louky…