Bunkr domácí výroby?? Opět...

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Serža »

je to offtopic...ale s odstupem času musím konstatovat, že jediní kamarádi, kterým bych svěřil život, jsou z mé účasti na válce na Balkáně (Chorvati...respektive Češi, žijící tam). Není to o národnosti, spíš o tom, co jsme spolu prošli a jak jsme se museli spoléhat jeden na druhého, abychom přežili...Jedná se o dva-tři lidi tam....
Tady v ČR? bohužel...ani brácha
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od dr78 »

Boeday píše: 16.02.2020 0:15 Ahoj. Prave svuj bunkr dodelavam. Zadnej bullshit to neni, naklady doposud cca 400tis Kc.
Ahoj, taky bych rád poprosil, jestli by nebylo možné zveřejnit pár foto z interiéru (neb to neprozradí lokalitu)? Zajímala by mne fotka únikového východu, tj. jak to vypadá z pohledu zevnitř. A taky jestli by nebyla fotka provizorní "koupelny", a přívodu vzduchu (taktéž z pohledu zvnitřku).

Jak jsi řešil hydroizolaci? Jen pásy z ipy? Více vrstev? Nebo jsi použil speciální beton, tzv. bílou vanu? Jak to máš se stavem spodní vody? Neteče do toho? Drenáž si dával jen zespodu, tj. do základů, nebo máš drenáž i okolo stavby?

Pokud nechceš, neodpovídej, ale řešil jsi to se stav. úřadem? Je to ofiko stavba, např. evidovaná jak sklep, nebo je to v rámci utajení neoficiální stavba, nebo na úřady jsi to dával jako retenční nádrž?

Předem díky za odpovědi. Mohou být pro další určitě inspirativní. :yes
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Fabulous »

Nechci pana Boedaye příliš zklamat, ale to, co popisuje není žádný bunkr, ale prachobyčejný sklep s mizivou odolností a spoustou konstrukčních vad.

Namátkou:
Slabé zdi a velmi slabý strop. Místo litého betonu ztracené bednění. Slovy mého statika - to není bunkr, ale základ běžného domu.
Ochrana proti radonu? Nebo to bude radioaktivní kobka?
Tlakové uzávěry v odvětrávání a komínech?
Přívod vzduchu ke kamnům? Potřeba ho bude fááákt hodně. Nebo to bude plynová komora?
Tlakové dveře?
Nouzové výlezy s nižší (resp. žádnou) pevností, než je strop?
Chlazení odchozího vzduchu proti detekci termokamerou?
Atd.

Tenhle kumbál odhalím za 15 minut a vyženu tě z něj za dalších deset...
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Piston »

To tedy všechna čest za takový projekt, ale osobně si myslím, že taková stavba má smysl jen tehdy, když o ní buď nikdo neví, nebo nikdo neví o jejím pravém účelu. Hlavně to nesmí vědět sousedi, příbuzní a úřady… Když si odmyslím ne moc pravděpodobný scénář jaderné války, tak se takový objekt hodí buď na dlouhodobé skladování různých věcí (zásoby, věci na kšeft a výměnu) , nebo na krátkodobou úschovu lidí (než třeba přejde fronta a nejhorší nebezpečí pomine, eventuálně než se po někom přestanou shánět represivní orgány). A na to by stačil menší prostor, schovaný za větším „legálním“ sklepem, jehož stavba slouží jako maskirovka.
ex_rozpadlici
Příspěvky: 82
Registrován: 08.03.2017 11:45

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od ex_rozpadlici »

Já jsem to pochopil tak, že se tam dotyčný nechce ukrývat před vládou, ale před nájezdy rabujících hladových lidí. A ti určitě nebudou mít termokamery, ani nebudou kutat 30cm beton. Jednoduše rozbijí okna v baráku, odnesou co se dá a půjdou zase o dům dál.

Já bych viděl problém v povolení. Minimálně u nás, kdybych něco takového postavil, tak do roka to musím zbourat kvůli udání. Lidi jsou tady strašné svi*ě. Uvést jako zástěrku retenční nádrž na vodu by to ještě urychlilo. Protože soused by hned "věděl", že jeho studna nemá vodu, protože mu ji kradu do své nádrže, kterou mám na černo.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od dr78 »

Fabulous píše: 17.02.2020 13:38 Nechci pana Boedaye příliš zklamat, ale to, co popisuje není žádný bunkr, ale prachobyčejný sklep s mizivou odolností a spoustou konstrukčních vad.
Fabe, ale on pak někde dále psal, že to nemá být bunkr v přesném slova smyslu, ale jen skrýš před přírodní katastrofou.

Spíš bych se obával použité hydroizolace, a jestli ze skrýše po čase nakonec ta retenční nádrž nebude. ;-(
Třeba je však na místě, kde je podzemní voda hluboko, a déšť mu řeší použitá drenáž okolo. Ono dneska nelze vybudouvat "bunkr" o kterém by se případný útočník nedozvěděl (teda s prostředky běžného smrtelníka). On georadar není zas až tak nedostupná věc a termokamera to samozřejmě taky uvidí... Těch kamen bych se opravdu bál a myslím si, že se zimou v kobce problém nebude, spíše bude problém s teplem a vlhkostí po pár dnech používání.

Taky by mne zajímal jaký je průměr trubek s přívodem vzduchu a jestli je "bunkr" je použitelný jen s nucenou cirkulací vzduchu (ventilátor) nebo je řešen na základě fyziky a rozdílu výšky komínu pro nasávání a odvod vzduchu.

Pokud tam není kapacita, tak po pár hodinách by se mohli teoreticky i otrávit vlastním vydechovaným vzduchem. Proto jsem se ptal jestli by neposkytl fotky větrací šachty...

Já to neodsuzuji, myslím si, že kus práce tam je, a na určité situace se to dá použít. Jako bunkr a o přebývání na delší čas to asi není. Těším se na případné fotky, pokud autor poskytne.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Fabulous »

Abych byl správně pochopen, já fandím každému, kdo bere osud do vlastních rukou. I ve formě budování krytu. Jen to musí dělat poněkud na úrovni a s nějakým vědomostním základem. Jinak se z toho snadno může vyklubat jen předražená a životu nebezpečná díra v zemi.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od PaF »

O které teď už vědí skoro všichni, kdo o to stojí ;) .
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Jason »

Ja bych osobne taky rad uvital alespon nejake foto (kdyz uz je tady stejnak "vyzrazena" celkova technologie). Ted to nemyslim zle proti autorovi ale za tech par let tady na foru bohuzel musim rict ze vetsina lidi jsou tady jenom teoretici a zvatlalove (opakuji autora neznam a NEMYSLIM to na nej!!!!) kteri maji pripravu udelanou podle obrazkovych knizek od byvalych clenu SAS, KGB, rangers, SS atd a podle pocitacovych her. A ve skutecnosti skutek utek..

Ja prave ted resim projekt na novy RD a moje nejvetsi dilema bylo ohledne sklepu. Na pozemku budu budovat hlavni sklep mimo dum ve strani (mimo jine nejchladnejsi miso pozemku) a ted jeste resim maly sklipek pod obytnou cast. Nemam v umyslu to mit jako bunkr ale spise jako "tajny" sklad. Resil jsem s architektem vyslovene ukryt pro lidi a dostali jsme se na castku mnohonasobne prevysujici cenu domu (aby z bunkru nebyla hrobka). Kdyz mi vyjmenoval co je treba a jak tak jsem to rychle zavrhnul..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Atraidis »

Jason: Ono je to taky podle toho co od toho bunkru požaduješ. Jiná cena bude za bunkr který má vydržet leteckou pumu případně zásah od dělostřelectva. Jiná cena bude když to má přežít menší ráže( Granáty výbuchy vozidel atd.). I obyčejný sklep může dost pomoct, ideálně s drobnými úpravami. Pořád lepší než sedět v dřevostavbě :D

A jako vysokoškolsky vystudovaný stavař vím že architekti se musí brát z rezervou. Jsou to většinou šikovní stavaři ale také z části umělci a někdy jim technická a praktická stránka trošku uniká.

Ale kdybych stavěl dům tak mu udělám sklep a zajistím aby měl na střechu vyvedené komíny a ventilaci a okna udělaná tak aby se dala jednoduše zabarikádovat a ideálně další východ někam na pozemek tak 20 metrů od baráku. Stropní deku dvakrát tlustší než obvykle a s pořádnou armaturou. To zase o tolik dražší nebude a myslím že to vydrží opravdu hodně.

:D V současné době mám bohužel jen vinnej sklep. Ale zase je plnej vína piva a dalších pochutin takže umřu spokojenej :D.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od dr78 »

Ještě jednou jsem si přečetl příspěvek pana Boedaye a téměř jsem si jistý, že žádná taková stavba neexistuje. Je to podobný příspěvek jako, poslal pan Sigurd, před pár měsíci v jiném vlákně. Taky žádné foto najednou není k dispozici, žádná další reakce a úplné ticho přispěvatele. Za to slovně to oba popisují do detailů. Pro mne důvěryhodnost obou příspěvků se limitně blíží k nule. Až uvidím vnitřní foto, tak se lze bavit o technických aspektech a o tom, jak to lze provést a jaké mají reálné zkušenosti. Do té doby jsou to jen hypotetické úvahy hodně vzdálené od reality. Pokud se mýlím, klidně se ozvěte, rád se vám pánové omluvím.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od sigurd »

Ja sa hlásim ;) -foto som nesľúbil,ani nemám,ale na konkrétne otázky rád odpoviem...
Až tam bude 100 palcová televízia a kožená sedačka ala USA,tak urobím aj fotky :)
Vlákno v ktorom som to písal ostalo ukončené mojim príspevkom-žiadne otázky...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od PaF »

Já nevím, v jaké situaci má podle autorů bunkrů smysl zalézt do díry?
Dělat, že tam nic není? V dnešní době asi nejde taková stavba ani utajit, mj. kvůli stavebnímu povolení a nákupu materiálu...
Dělat, že v bunkru nikdo není? Absolutní soběstačnost? Po jakou dobu? Žádný provozní hluk, pohyb osob? Co zapálený dům nad bunkrem?
Co budu dělat, až budu muset vylézt, např. abych se nezcvoknul? Všechno nahoře vyrabované, barák vypálený... Co dál? Zase zalézt a střelit se v luxusním hrobě do hlavy?

Smysl mohou dávat vládní kryty pro establishment, event srovnatelné stavby pro bohaté. Samo domo bez šance.

Pro mne je smysluplnější sousedsky organizovaný odpor celé vesnice. Když můj dům budu muset opustit, někdo mne jako obránce se zásobami rád přichýlí...
V nejhorším izolované stavení obsazené širokou rodinou, aktivně bráněné. Typ tvrz.

Soustředěnému rabování vojensky organizované a vyzbrojené skupiny neodolá nic. Kdo je sám nebo ve dvou a umí, unikne do lesů, než se ustaví rodový systém, pak se přidá.. Ale není to pro nezkušené, nemocné, staré apod.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1293
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Kapo »

Ak máš bunker, aj keď v našom prípade skôr úkryt ze sklípkom, tak môžeš robiť presne to isté, ako keď ho nemáš. :lol:

Si predstav, že prídeš po dákom čase /dovolenka, služobka, náhly útek do bezpečia.../ domov a najdeš ho vyrabovaný, vypálený. Nebudeš na tom lepšie, keď všetko potrebné najdeš ukryté opodál? A to nemusí ani nastať žiadna PA ale bežný príbeh, čo sa deje každú chvílku.
Pri mnohých manželkách a deťoch sa chlapovi taktiež zíde dáka trucovňa, kde môže mať v bezpečí svoje bagandže, čunder skriňu, trezor, prebíjací koutek, domácí pivovar, udírnu, sklípek...
Kto povedal, že tam musíš zalézt na niekolko dní, či mesiacov?
Môžeš tam ukryť napríklad rodinu na čas, kým budeš niečo riešiť, či pracovať v nebezpečnom období....
...ja skôr dumám, čo robí niekto na rozpade, čo nepotrebuje bunker, džíp a kalacha.... :lol:
Přílohy
konec sveta.jpg
konec sveta.jpg (30.81 KiB) Zobrazeno 9551 x
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Rafael »

Co napsal Kapo & se mi líbí.
*
Takové prostory přece nejsou jen pro nějaké přežití v nejrůznějších velkých katastrofách.
Dají se využit a to velmi efektivně jako špižírny...
Brambory apod. tam vydrží skoro rok, ovoce - jablka až do léta, kořenová zelenina asi taky....
Nehledě k tomu, že i konzervované potraviny v takovém prostředí na trvanlivosti velmi získají.
*
Naši předci určitě moc dobře věděli k čemu jsou hluboké podzemní sklepy dobré. A nikdo z nich by si určitě nepostavil chaloupku bez něj. Jen tak nějakou "chatrč" na nějaké základové desce...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Cep »

Když přecházela fronta, taky byly dobré i obyčejné vinné sklepy. Schovat děcka, rodiče a jednu kobylu..
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od sigurd »

Kryt vybudovaný mimo dom je predražené riešenie pre toho,čo nemá pivnicu.Jeho nevýhody tu boli už viackrát
popisované.Otázka je načo rozpadlík potrebuje podzemný kryt?
Podľa môjho názoru by mal slúžiť na ochranu pred vedľajšími účinkami konvenčných zbraní v prípade ozbrojeného konfliktu,ochranu pred extrémami počasia,ochranu pred extrémnou zimou(rozličné dôvody).Mal by umožniť prežitie pri rádioaktívnom spade,a ako núdzové bývanie pri zrútení,alebo vyhorení domu.
Túto úlohu rieši solídnejšia,trochu predpripravená pivnica.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od devlop »

možná trochu OT ale jen takové ohlédnutí do historie:
za WW2 v Británii řešili jak ochránit obyvatelstvo měst před častým bombardováním skopčáků, respektive alespoň nějak zvýšit šance na přežití. Přišli s tzv. Andersonovým krytem, cituji "Kryt měl 1,8 m na výšku, 1,4 m na šířku a 2 m na délku. Skládal se ze 14 panelů z pozinkovaného ocelového vlnitého plechu. Šest zaoblených panelů bylo sešroubováno v horní části tak, aby tvořily kostru přístřešku, rovné plechy byly využity především na konstrukci čelní a zadní stěny (v jedné z nich byly vstupní dveře). Pod podlahou se obvykle nacházela drenážní jímka, jejímž úkolem bylo odvádět dešťovou vodu, která do krytu prosákla. Lidé si kryty sami sestavovali podle přehledného návodu."

důvodem bylo to, že většina domků nebyla podsklepena z kvůli snížení nákladů na jejich stavbu. Oproti tomu na druhé straně, Němci měli většinu svých domů i bytovek podsklepených, což usnadnilo řešení, kam s lidmi, ale zas až taková výhra to vždy nebyla protože "došlo-li potom ke zhroucení budovy nebo k jejímu vzplanutí (během zápalných útoků na centra německých měst mohla teplota dosáhnout až 800 °C), zůstali lidé v krytu uvězněni"

add Andersonův kryt: nedávno jsem viděl dokument, kde se tvrdilo, že i přes to, že si lidé na zahradě postavili Andersonův kryt, tak stejně do něj v noci při náletech nakonec nechodili. Prý tam byla zima, vlhko, všici natlačeni na malém prostoru. Prý když už mají při náletu umřít, tak alespoň v suchu a teple doma pod peřinou... ;)

https://www.stoplusjednicka.cz/zivot-me ... ecne-kryty
Obrázek
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Matěj »

Ono ten zmíněný provizorní kryt byl spíš takové placebo pro masy, měl jsem možnost kdysi i vidět autentickou repliku. Ale asi zase lepší než nic...
Ohledně úkrytů ve sklepích, taky sice lepší než nic, ale stejná past. Nemusí dojít ani k zásahu a stejně hrozí, že se člověk udusí. Dneska je přesnost konvenčního bombardování ale úplně jinde než za války, takže úkryty proti bombardování jsou zbytečnost. Na prachobyčejné civily (neberu v potaz civilní strategické cíle) je škoda "drahé" munice. Leda, snad proti atomu a to bude muset mít úplně jiné parametry...
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Alstratt »

Podzemni polo-bunker pod domem mame ale neni to vylozene jako bunker ale spis spevnena podzemni mistnost. Utajit se to + - da ale nemate tu jistotu zda to nevi nekdo dalsi. Vstup dolu znam jen ja, muj protejsek a deti ktery nevi ani jak se to otvira. Podzemni misto jak to v nem vypada vime zase jen my + par nejlepsich clenu naseho teamu ktery nam pomahaly to vybudovat (ti ale vi jen jak to vypadalo jako prazdne pred vybavenim). Vice detailu co je jak kde zajistene a cim jak se tam dostat to tez vime jen my v rodine. Nas druhy dum je hloubeji v prirode. Byt to nekde na vesnici bylo by to riziko odhaleni vetsi ze se neco vetsiho budovalo pod domem. Naklady s zeminou se nikam dal neodvazely ale na miste vyuzivaly na zakrytem pozemku. Nastesit nase komunita ktera neni nejak zas velika tak (maly pocet rodin), obrana je slozena prevazne z namorniku a specialu. Verim jim, v akci si chranime zivoty navzajem a rozumime si dobre. Musim ale uznat ze takovych lidi moc neni komu sverim svuj zivot a to i kdyz je pratel dost.

Ochrana komunity pred vojenskyma silama co se odpoutaly a konaji zlo nezbyva nez risknout ukryti se a nebo jit do toho aktivne a to branit se, proto neni na skodu pokud je nekdo na obranu dosti chytry a umi trenovat a je treba clenem specialu apod. Utocnici si ale vybiraji misto, cas, styl ... utoku takze jsou ve vyhode i kdyz treba nemusi vedet na co to vubec utoci, ze je to muze stat zivot. Takovy utocnici stejne ale vetsinou nemaji co ztratit tak to risknou. Nejake odolne zdi a kdejake viditelne prekazky i casto pasti jsou jen otazkou casu pokud budou este zit nez to prekonaji, pokud to nevzdaji. Takze kdejake prekazky jsou jen mista ktera je zdrzi a ziskaji vam vice casu se na ne pripravit a zautocit na ne v obrane efektivne. Aktivni sila co je nejvice pravdepodobneji zlikviduje jste vy samotny a vase komunita/rodina/partaci s tim ze nejake pasti vam s nima mohou pomoci snizit jejich pocet. Dulezite je byt pripraveny a ve forme ale ne predpo*rany, paranoidni. Lide s rodinama jsou znacne oslabeni ze musi davat pozor i na rodinu a muze to prinest nektere nevyhody v urcitych situacich. Ale zase maji o to vic za co bojovat a snazit se aby uspely a ochranily svou rodinu. Nase deti si radi hraji venku a zavrit je na dlouho nekam do diry v podzemi by asi nevydrzely. Takze pokud mate rodiny s detma a vazne chcete bunker tak radim i venovat urcity prostor detem se zabavami do toho mista aby to aspon nejakou dobu vydrzely kdyz uz by jste se s nima chtely nekam zavrit.

Priznam se ze ja mam v podzemni pracovne dost veci co me zabavi, ruzne veci na kterych mohu pracovat ale pro deti tam toho moc neni. Je to jedna velka pracovna se stroji a par pocitacu, zasobama atd. a v kazdem rohu mala pracovna z plexiskla na urcity segment s rohovym stolkem a par pristrojema. Jeden segment mini pracovna je na vodu, hygienu a celkove chemii, druhy na leciva a zdravotni nastroje apod., treti nastroje, zbrane ..., ctvrty na elektro. Jedno tocite schodiste v pracovne ktere ma vnitrni prostor kde je cast zasob potravin a vody. Zed okolo schodiste do pulmesice zakryvajici z vetsiny to schodiste kde na te zdi z vnejsi strany mam tez na policich zasoby potravin, vody + stolek s vakuovackou apod. a z casti malou nizkou horolezeckou stenu s navesenyma horolezeckyma vecma kde mohou mozna tak deti prozatim si trenovat trochu lezt kdyz je venku hnusne apod. Druhe schodiste co je vetsi pro naklad apod. mam na jednom konci mistnosti ktere vede jako pul kruh nahoru za zdi kde z pracovny je i tim padem moznost vstoupit do komory s vnitrnim prostorem do tvaru D kde jsou horlaviny, dost zabezpecene strelivo apod. U zdi na obou stranach v mistnosti pak mam hotove vyrobky (nebudu prozrazovat co) ve vetsich skrinich do tvaru D z plexiskla. Uprostred mam velky kruhovy stul rozdelen na 3 kusy aby se dalo chodit dovnitr, kde v prazdnem miste kruhoveho stolu je figurina s navesenyma vecma a na tom stole sici stroj, 3D tiskarna a este jeden mensi stroj. Je to kruh pro obleceni, vystroj apod. Vedle v chodbe je jedna mala kratka strelnice s dvouma streleckyma stolkama oddelenyma plexisklem a druha o neco delsi (tez mala) co ma i male pokoje na trenovani mensiho dejme tomu + - cqb apod. Je to ale dosti omezene, na venkovni strelnici to samozrejme nema. Strelnice je novejsi nez pracovna, odzkousena a zvukove izolovana od pracovny. Stejne vic jezdim na strelnice kde je vice moznosti. Naproti od strelnice pres tu pracovnu je dalsi mala mistnost kde jsou mistnosti s materialama a vedle par malych pokoju vybavene i oddelene umyvadlem a sprchou + mistem kde je rizeni energie apod. Cele to stalo tolik ze vedet to drive co to stoji tak do toho uz mozna nejdu. Ale neni to neco co by vydrzelo silne bombardovani ci hodne nasilne zkouseni vniknuti dovnitr, vstupy jsou spis ukryte nez nejak hodne odolne. Dost lidi kolikrat zacne neco takoveho budovat a po case zjisti ze to neni tak levne jak chtely. To male tocite schodiste nema moc dalsiho zabezpeceni proti uniku neceho ale ma pro to uzpusobeny dvere. To velke tocite za zdi pro naklad ma v pulce schodiste oddeleni este protichemickou folii se zipem. navic to je jen z ctvrtiny schodiste (na jedne strane) zbyle trictvrtiny vedle je hladka plocha na tahani/vozeni vetsich veci. Nekdy casem to chci dovybavit este necim vice ty schodiste a nejen ty. Pracovni mistnosti jsou samozrejme normalne vybaveny zavesnyma hasicima koulema, hasicima hadickama, hasicakama ... Podzemni mistnost nebyla zamyslena jako bunker ale jako velka pracovna kterou chci mit v podzemi, nechci zastavovat nahore plochu nejakou velkou dilnou na svem pozemku kde mam uz neco jine. Kdo stavite podzemni hodne odolny bunker tak pocitejte s tim ze za urcitych okolnosti to muze byt taky past z ktere se uz nemusite dostanet a pokud chcete aby vam to vazne dobre fungovalo vyjde to nah hodne penez. Takze ja na bunker kaslu, upravovat pro to pracovnu zatim vazne nehodlam, uz to sezralo penez, casu dost a stavet to jako bunker vyslo by to v takovych rozmerech o hodne draz a zabralo by to taky delsi dobu. Podlahu v pracovne jsme celou vylily epoxidem, pro snadnejsi uklid/cisteni/udrzbu, lepsi odolnost ... Nez investovat do podzemnich prostor je lepsi kdyz ty penize date spis vic do zasob, vybaveni, zabezpeceni ci neceho jineho. Stejne to v pracovne mozna budu z casti este predelavat. Dalo by se o te pracovne toho napsat dost.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Odpovědět