Kryt civilní obrany u nás ve městě

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Karlos »

Dnes jsem byl navštívit se synátorem kryt bývalé civilní obrany u nás ve městě. Kryt byl určen pro vedení města a měly z něho být řízeny záchranné práce pro naše město + okolní vesnice (do každé vesnice vedla telefonní linka a kryt měl v jedné místnosti velkou releovou telefonní ústřednu).

Kryt byl určen pro 40-50 lidí, je vzduchotěsný a skládá se z odhadem 25 místností s kompletním technickým vybavením. Je stále ještě udržován (což bylo dokázáno spuštěním dieselagregátu) ale co mě překvapilo tak správce říkal že se s jeho využitím (s krytem nikoliv se správce :mrgreen: ) ve zpracovaných krizových scénářích města
stejně nepočítá... :head

Takže teď slouží spíše jako muzeum a jsou v něm prováděny občasné prohlídky...
Přílohy
štábní místnost
štábní místnost
stabni-mistnost.jpg (62.23 KiB) Zobrazeno 14518 x
filtrovna
filtrovna
filtrovna.jpg (72.56 KiB) Zobrazeno 14518 x
filtrovna
filtrovna
filtrovna2.jpg (70.97 KiB) Zobrazeno 14518 x
filtry
filtry
filtry.jpg (66.99 KiB) Zobrazeno 14518 x
vodní hospodářství
vodní hospodářství
voda.jpg (58.91 KiB) Zobrazeno 14518 x
vodní hospodářství
vodní hospodářství
voda2.jpg (73.23 KiB) Zobrazeno 14518 x
úpravna vody
úpravna vody
upravna-vody.jpg (63.59 KiB) Zobrazeno 14518 x
dieselagregát
dieselagregát
dieselagregat.jpg (61.8 KiB) Zobrazeno 14518 x
dieselagregát
dieselagregát
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od rudde »

Stejné technologie jsem naposledy viděl, když jsem před deseti lety navštívil podzemí Thomayerovy nemocnice.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od PaF »

Neco podobneho bude pry k pronajmu v Trebici - pro 300 lidi, to by nam mohlo stacit, je to v centru republiky, geologicky stabilni oblast. Pro PA idealni :lol:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Karlos »

K pronajmu to je k ničemu... to chce koupit :)
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Omega »

To by bylo moc hezké :-) Akorát nevíte někdo,kdyby to třeba teoreticky koupit šlo, vy se o to starali, udržovali funkční a počítali s tím jako s nouzovým úkrytem pro sebe, své rodiny a přátele a pak přišla ta chvíle kdy je na čase zabouchnout za sebou přetlakové dveře, zda může vám stát zabavit pozemky, stavby,nebo třeba i materiál pro svou potřebu, potažmo potřebu CO? Přeci jen jednalo by se o profláklé místo, které by třeba mohli chtít najednou opět sami využít pro nějaké své účely, navíc je tu třeba i několik tisíc lidí žijících v bezprostřední blízkosti, kteří by se jistě raději viděli také za ocelovými dveřmi,než aby byli venku a jsou pro to schopni udělat i zoufalé věci.
Jinak něco takového vlastnit (a zvládat udržovat) by se mi také moc líbilo :-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Fabulous »

Jestli máte někdo na prodej něco podobného (kryt, starou továrnu, provoz, atd.) v okolí Prahy, tak se hlásím!
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Karlos »

Omega: tak o tom ze by jsi o takovy objekt, byť ve tvem vlastnictvi, mohl v pripade ohrozeni statu prijit ani neuvazuj, to je totiz jistota... stejne jako muzes lehce prijit o vlastni (tereni) vozidlo i cokoliv jineho... osobne bych tedy volil spise tu opustenou tovarnu nez byvaly kryt CO o kterem patricna mista vedi a 100% nezapomenou...
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od alibaba »

Jake misto bude pro chude ? Bramborove Pole? Muj otec v 15 letech se v te dobe ucil a jezdil na kole asi 20 km a kdyz zaznela v Ceskych Budejovicich sirena vedel ze ma asi 30 minut casu a tak nasedl na kolo a jel za mesto na tam sebou prasknul do bramboroveho pole a dival se jak americke bombardery hazi bomby a svrhly jich na evropska mesta asi 6 milionu bomb co vazily asi 500 liber jak rikali general purpose bombs a jaky ukryt meli obycejni v Lybii a jaky ukryt budou mit v Iranu?
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Omega »

admin píše:Omega: tak o tom ze by jsi o takovy objekt, byť ve tvem vlastnictvi, mohl v pripade ohrozeni statu prijit ani neuvazuj, to je totiz jistota...
To jsem si také myslel, takové místo,byť sebelepší by mi rozhodně nepřišlo bezpečné vůči těm nahoře. Kdepak oni můžou pro naše "blaho" vše, ale kdybych v takových dobách zoufalý zaklepal na bránu nedalekého skladu státních hmotných rezerv, že chci pixlu olejovek, tak mě nejspíš zastřelí...
U nás v práci máme také kryt,samozřejmě je všechno všude pozamykané a nepoužívané,a tudíž si ho nemohu ani prozkoumat,ani se mi o něm nepovedlo moc zjistit. Po sklepě jsou ocelové dveře,to jsou zřejmě přístupy, ale kryt samotný by měl být umístěný pod átriem,které je uvnitř budovy. Kolega,který tam pracuje přes 30let a pamatuje fabriku nedostavěnou,říkal,že tam jsou i tunel který vede za hranici pozemku,zřejmě nouzové východy,tím i prý procházel tenkrát. Jinak o vybavení nevím nic,ani o velikosti, slyšel sem pro 70lidí,ale nevím. Radši než pozamykaný a polozapomenutý bych ho viděl v lepší kondici, přeci jen kdo říká, že se nemůže nic stát když jste v práci, a mít se kam schovat by nebylo špatné.(nemyslím tím zrovna že spadne bomba, ale pár set metrů je velká chemička,to by stačilo na slušný průšvih)
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Jirka »

Problematika CO krytů je velmi zajímavá. Svého času jsem se jí trochu věnoval. Například mne zajímalo, jak je to s ochranou obyvatel v našem městě. Zašel jsem přímo na úřad za člověkem, který má tyto věci na starost (organizační odbor).

Bylo mi v podstatě sděleno, že státní koncepce v ochraně obyvatelstva v případě nenadálých událostí (např. válečný stav) je "občane pomoz si sám" (více zde: http://www.hzscr.cz/clanek/ochrana-obyv ... blice.aspx ). Stávající kryty nevyhovující, plynové masky uskladněné až v jiném kraji a stejně pro mou věkovou kategorii už ne (a pro mé děti ještě ne) ... Což asi nikoho z vás tady nepřekvapuje. Každopádně pán byl velmi ochotný a postěžoval si na to, že je tato oblast velmi podceňovaná a nejdou na ni téměř žádné finance.

Každpopádně potentáti mají své zázemí stále, ale tato místa jsou dobře utajená. Nadšenci, kteří mají CO kryty (ty větší) v pronájmu či ve vlastnictví, mají zřejmě záložní plány (např. laborují se vzduchotechnikou takovým způsobem, aby byli "nepostradatelní" při případném zabavení krytu). No a lidé, kteří na to "mají", se také mohou dobře zajistit, viz např. toto: http://mohykanprojekt.cz/.

...........

Já osobně mám v domku sklep s klenbou. Za druhé války se u nás ukrývali lidé i z okolí. Ostatně s využitím sklepů v místech s rodinnou zástavbou uvažuje i současná koncepce ochrany obyvatelstva. Kolik novostaveb ale dnes sklep má?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Karlos »

Jirka píše:No a lidé, kteří na to "mají", se také mohou dobře zajistit, viz např. toto: http://mohykanprojekt.cz/.
Netusite nekdo kolik je ten poplatek?
V sekci pro zajemce pisi ze je mozno po dohode provest prohlidku krytu, nestalo by za to se domluvit a udelat si exkurzi?
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Jirka »

Místo je z pochopitelných důvodů dobře utajené, takže nevím, jestli by exkurze byla vůbec možná - obávám se, že jen pro vážné zájemce.

Roční členský příspěvek je - pokud jsou mé informace správné - 100 000 Kč.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Terminated Account »

Střelnice BH Magnum v Brně je přímo v krytu http://www.bhmagnum.com/bhz/bhg_idx.idx

Z venku je to likusák pod kterým se v areálu VUT ukrývá kryt pro (tuším) 200 lidí. Prohlídnou si to jde v rámci návštěvy střelnice. Provozovatel (kontakty v odkazu) podle svých slov udržuje některé systémy stále funkční a že se jedná o kryt za tajné nepovažuje.
MichalB
VIP
Příspěvky: 6
Registrován: 31.01.2012 11:43
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od MichalB »

Zdravím, snad nebude vadit, když se sem přidám...
Ono to skutečně vypadá, že kryty do budoucna zmizí a zůstane jen pár výjimek, jako záložní chráněná pracoviště krizových orgánů. V našem kraji z 279 stálých úkrytů jich ke konci roku 2010 zbylo jen 104 a 175 bylo vyřazeno.
Když se na to podíváme z ekonomického hlediska, tak jejich udržování fakt asi nemá žádný význam, pravděpodobnost jejich budoucího použití je hodně nízká. ALE...
Problém je ten, že spousta lidí do dneška žije v iluzi státu, který se ně postará. Sice se ruší kryty, jenže zároveň s tím se klade důraz na improvizované ukrytí - tedy něco, co má i v době míru široké uplatnění. To je ale věc, kterou si každý musí zajistit sám a pokud to začne řešit až v době "průseru", nemůže to dopadnout dobře.
Většina lidí si žádné nebezpečí nepřipouští a pak začne panikařit. Viz. vykoupení jodových tablet po Fukušimě...
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od JimmyJazz »

Ja osobne ruseni krytu moc nechapu. Staci vnitrni vybaveni zakonzervovat (filtry a pod urcite budou mit zivotnost nekolik [desitek] let v nepouzitem stavu) a tak jednou, dvakrat rocne provest test funkcnosti napr. diesel agregatu ci ventilace a je to. Staci na to jepouceny udrzbar starajici se o bezne provozni zalezitosti krajskeho uradu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Karlos »

JimmyJazz: fakticky mas jiste pravdu ale obavam se ze to bude vaznout na predpisech, tedy pokud nejaky kryt je oznacen jako kryt tak bude predepsano jak a jak casto se ma udrzovat (coz bude x-krat casteji nez by bylo treba), bude potreba placeneho udrzbare s nejakym vzdelanim/praxi/stupnem proverky a ja nevim co dalsiho, budou muset byt dodrzovany expiracni doby veskereho vybaveni ktere jsou o hodne o hodne kratsi nez skutecna zivotnost (coz je schvalne), tedy ty filtry budes muset menit kazde 2 roky (prehanim), budes muset platit revize (elektrika, voda, vzduchotechnika, spojovaci zarizeni, hasici)... proste verim ze toho je tolik ze se radeji kazdy snazi krytu zbavit.

A pritom by stacilo podstatne mene, tak jak pises, totiz lepsi kryt s mizernym vybavenim nez široko daleko žádný...
MichalB
VIP
Příspěvky: 6
Registrován: 31.01.2012 11:43
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od MichalB »

Přesně tak. Existuje ČSN 73 9050, která se celá týká údržby krytů. V ní je myslím 7 věcí, které musejí procházet pravidelně revizí a údržbou.
Většina krytů je dnes v soukromém vlastnictví a dotace od hasičů na jejich údržbu nejsou. Spousta krytů skončila proto že, jednotliví nájemníci si koupili byty a najednou se začali zajímat o to, proč se mezi ně rozpočítávají náklady na údržbu něčeho, co nikdy nepotřebovali. Pak obvykle někdo příjde s tím, že by se místo krytu daly postavit další sklepy.
Jinak ono to ve skutečnosti nění tak horké. Spousta krytů zůstává i nadále funkčních, pouze jejich majitelé nechali vyřadit, aby ušetřili.
Baker
Příspěvky: 11
Registrován: 21.08.2013 16:27
Pohlaví: muž

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Baker »

Ahoj, trochu obnovím tuto diskuzi ;)
Docela jsem se zajímal o téma krytů CO v Praze a dělal jsem na to i projekt na VŠ. Většina krytů CO je v soukromém vlastnictví a soukromí vlastníci mají povinnost kryty udržovat, správa hasičů dělá i jejich kontroly, ale pochybuju že za rok zvládne obejít všechny. Nějaké dotace na údržbu asi existují, ale myslim že to nic závratného nebude, pokud vůbec něco. Vlastníci mají právo zažádat o vyjmutí z evidence CO což se dělalo, nicméně teď už se vyjímá jen vyjímečně (co jsem od hasičů slyšel). Jinak i když máte kryt v soukromém vlastnictví, i tak ho musíte v případě krizové situace poskytnout veřejnosti. Co se týče Prahy, tak to vybavení je dost zajímavé. Jsou i webové stránky fandů, kde se dá domluvit i nějaká ta exkurze. Na stránkách magistrátu hlavního města je i seznam krytů CO, kde je zveřejněna kapacita, ale nevim jestli jsou zde všechny kryty. Nicméně, když jsem byl osobně u hasičů jestli by mi mohli poskytnout nějaké bližší informace, tak sem se setkal se vstřícností. Dokonce jsem dostal složku s polohou, typem krytu, třídou odolnosti, kapacitou i majitelem :lol:
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od the.marek »

Třeba toto... ;-)
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Kryt civilní obrany u nás ve městě

Příspěvek od Radek07 »

https://www.youtube.com/watch?v=c3FvphdZg98

Už nastal čas nejen na "kulky :) " ale i na ochranu civilního obyvatelstva. Ve světe se to mrví na všech frontách a pořádná příprava nikde. Když se podíváte na Ukrajinu tak kam lezou lidi když spustí letecký poplach?

Viděl bych to na následující postup odpovědných orgánů:

- aktivace krytů civilní ochrany
- proškolení ovčanstva na jejich umístění a používání
- dotace na výstavbu nových místních krytů (obce, města) a jejich urychlená výstavba
- dotace na osobní kryty pod heslem kryt do každé rodiny (podmínka pro výstavbu nového domu)
- dotace a legislativa pro urychlení výstavby krytů ve stávajících nemovitostech
- školení CO na školách a pro širokou veřejnost

Kdo to zaplatí? My všichni, ale po případné válce se dluhy stejně smažou.
A pokud to dopadne dobře bude aspoň víc sklepů na víno a brambory :-).
Odpovědět