Požár panelového domu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Požár panelového domu

Příspěvek od Rafael »

Byl jsem kdysi navštěvě u kolegy a tam se nesmělo kouřit. Tak mě vyhnali na balkón. Jednu cigaretu jsem tam zvládnul, ale podruhé jsem tam už nešel.
Cca desáté poschodí to bylo a výšky od jisté doby nesnáším....
*
Tak mě napadlo, v souvislosti s tím požárem v Bohumíně, co v takovém případě dělat?
Přece jen bytový fond stárne a tak...
A rozhodovat se, jestli uhořet, udusit se anebo zabít se skokem z jedenáctého poschodí na dlažbu není řešení. Jen zoufalost, která se dá v krizovém stavu pochopit.
*
Mě zatím napadlo jen ucpát a polít vodou vše co jde, vlézt do napuštěné vany anebo mít lano a spustit se z okna. Buď tam někde venku zůstat viset nebo se snažít zhupem dostat do sousedního balkonu nebo okna nižšího poschodí.
Snažit se proběhnout v mokrém oděvu ohniskem požáru asi není dobrý nápad. Opařeniny jsou někdy horší než přímo spáleniny - zkušenost z práce.
To už asi spíš navléct na sebe veškeré hadry, samozřejmě mimo lehce hořlavých umělotin a zkusit to v nich.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Proba »

Na vlastní kůži sem vyzkoušel hasit hořící smotaný koberec. Jenom lehce od něj chytlo dřevěný obložení z lamina, nic velkýho. Místo požáru bylo v přízemí a ve vstupní chodbě, takže sem měl přísun čerstvého vzduchu, 3 hasičáky a pomoc mého kolegy. No, žádná prdel. Štiplavej černej dým jak prase, nadechnout se nedalo a ten ohýnek sežral 2 a půl hasičáku. Při hašení sem čupěl abych aspoň něco viděl.
Od té doby vím, že jakýkoliv hašení bez vybavení v prostoru i ne zcela zaplněným kouřem je scifi.

V tom paneláku to muselo být peklo a jako jedinou možnost vidím to lano nebo provazovej žebřík.

edit: problém není ani tak teplo ale že se nedá dýchat a to mě teda kurevsky rozhodilo.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Matěj »

Já nemám panelákovou zkušenost (bydlel jsem jako dítě maximálně v druhém poschodí cihlového činžáku), ale když jsem koukal na zprávy, tak první věc, co jsem si vzpomněl bylo téma zde z Rozpadu, kde se řešilo opuštění hořícího paneláku, to téma tu někde musí být...
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Germanik1 »

V jejich případě byl problém v časovém limitu na rozhodnutí. Zřejmě v bytě nebyl hasicí přístroj, nebyli na tuto variantu připraveni ani materiálně, ani psychicky. Měli tak 1-2minuty. Že by se starali o děti, nikdo zřejmě ve zvířecí panice neřešil. Přiznám se, že bydlím v 5 patře pod střechou, s jediným schodištěm do přízemní a mám v bytě 2 hasicí přístroje, lana a sedáky. A naplánovaný únik po střechách. Nejmladšího skautika jsem procvičil, ale kdyby byla moje doma sama, nejspíš budu vdovec. Bojí se výšek. A oni nejen utíkali před ohněm, ale zřejmě bojovali o kyslík. Tedy jestli že zpráv informace o zápalné látce, která požár iniciovala a sežrala kyslík v bytě je pravda. Fuj, tohle bylo celkem bez šance
Udělám co musím
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od cipis »

Někteří zvládli přelézt přes balkony do vedlejšího bytu. Jinak tu to téma někde je ...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Rafael »

Snažil jsem se vhodné téma najít, ale nenašel jsem.
Tak se omlouvám a když tak prosím o smazání nebo přesunutí.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od cipis »

Nn, to nebylo, jako že to píšeš špatně. Já to pochopil, že toto je k tomu konkrétnímu případu.

Už si to právě nepamatuji, ale někde se něco takového, co se teď stalo, teoreticky probíralo, lano, sedák, cvičení rodiny atd. Praxe nám ukázala, že je na to evidentně mnohem méně času, na tu evakuaci ...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Bill Masen »

Bylo to tady a tu historku s cigárem na balkóně jsi tam psal Rafaeli taky.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od bivoj »

Jo, psal to ve vlákně TEĎ! Právě teď to ruplo!, když se debatovalo o tom výbuchu a požáru v Prešově (6.12.2019):
viewtopic.php?p=199409#p199409
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Bill Masen »

Ten odkaz se schovává pod slovem tady, Bivoji. :nod
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od bivoj »

Njn... Mea culpa... :oops: Každopádně i když asi na mě nečíhá zhrzený partner a nebydlím přímo v paneláku, evakuační prostředky pro opuštění bytu přes balkon/okno mám tak nějak stále připravené a kdyby se nedejbože stalo, že by fakt přišel požár takový, že bych nemohl opustit dům po evakuačním schodišti, slanit bych asi dokázal.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od drigon »

Jako větší děcko jsem viděl požár v paneláku, který vznikl tak, že matka odešla pro něco k sousedce a cca pětiletá dcerka se rozhodla že uvaří panenkám a dala umělohmotné nádobí na elektrický sporák a začala vařit. Výsledkem byl požár kuchyně a vzápětí obýváku. Decak s ložnicí měly pohořelé dveře a cokoliv nad podlahou bylo spečené a strop byl oloupaný. Od okamžiku kdy se v okně objevil první kouř (všiml si ho kamarád se slovy"tetka hulí jak starej parník") do vyslehuti plamenů z okna to trvalo sotva pár minut. Poté vyletěl dekl na střeše a sloup kouře a plamenů se valil z otvoru ve střeše. Během minuty byly osádky obou bytů nad hořícím bytem v oknech a z bytů se začalo kouřit. V tuto dobu přijeli hasiči a začali lidí stahovat po žebříku dolů. Kdyby přijeli o pár minut později mohli tam být skokani. Na chodbu a schodiště se nedalo dostat protože tam byl velmi hustý a žhavý kouř.
Výsledkem požáru byly dva byty totálně zničené ( ten kde začalo hořet a ten nad ním kde se požár rozšířil stoupackou). Poslední byt pod střechou měl vyhořelé jádro a byl řádně prouzeny.

Na základě tohoto zážitku dovozuji toto:
- požár se v bytě šíří velmi rychle,, na hledání věci a lana není čas.
- pokud si lano, nebo provazový žebřík uvazete za topení případně zábradlí na balkoně je značné riziko že vám přehoří. Řešením by snad mohlo mít začátek lana/prov žebříku z řetězu s karabinami (zacvaknu, vyhodím ven a lezu). Je třeba uvažovat nad tím že pokud otevřu okno do místnosti dojde vlivem přístupu vzduchu k mohutnému zesílení požáru (pokud nemáte zavřené dveře do hořící místnosti) a plameny budou v okně během chvilky.
- lano, či prov žebřík mít v každé místnosti (nikdy nevíte kde začne hořet a bylo by blbé mít všechnu výbavu tam kde hoří).
- problém může být i se stoupackou ( zde se přes ni požár rozšířil). Zde by snad mohlo pomoci obložit vnitřek stoupacky a dvířka z ní ohnivzdornými deskami (ale to už je otázka spíše pro stavbaře/hasiče).
- pokud hoří v bytě pod vámi mne nic moc nenapadá. Snad se zkusit dostat do jiného bytu a zkusit to tam. Vylézt na střechu? Modlit se k hasičům, ať to stihnou včas... . Dál nevím... .

V bytě jsem se byl po dvou dnech podívat. Vypadalo to tam jak v topeništi. Z nábytku zbyly jen ohořelé zbytky, sklo z oken bylo vypadlé, jeho zbytky byly žárem zkroucené. Ložnice s dětským pokojem byly žárem zničené, vše nad podlahou bylo spečené a strop oloupaný.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od proforma »

Uz jsem to tu taky psala nekde v prislusnem vlakne: od okamziku, kdy upadne uterka na sporak nebo se vzniti vanocni stromek, do uplneho zniceni bytu, kdy zustanou pouze ohorele steny a kovove kostry, to trva 10, max. 15 minut. Rozhoduje vybaveni bytu - jak moc kobercu, zavesu, podhledu, zaplacanych prostor... A to je normalni pozar. Jestli tam nekdo hodil molotova, tak to mohlo byt 2-3x rychlejsi, tj. sance na unik prakticky zadne a hasici uz prijeli de facto k hotovymu.

V tomhle pripade jsou - podle mne - jakekoli uvahy o mozne zachrane/evakuaci uplne mimo a kydat hnuj na hasice je svinstvo. Nafouknout matraci holt nejakou dobu trva, to neurychli, a stejne je urcena pro skoky z mensich vysek (udajne do 23 m, tohle bylo okolo 30 m). Takze i kdyby ji stihli nafouknout, kolik lidi by se do ji skutecne trefilo?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od BiSon »

Ono se to tu resilo vickrat, treba tady. Jak rikali predrecnici a ukazoval nam i bezpecak na skoleni, je to fofr. Mezi uhasitelnym pozarem sedacky a neuhasitelnym je max minuta.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Bill Masen »

Je to jen spekulace, ale kdybych byl v místnosti, ve které hoří a otevřel bych okno, nevystřelí mě tlaková vlna ven?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od proforma »

Asi mas na mysli flash? To je takovy moc pekny filmovy atribut. Ono se to deje i v realu, ale to je to posledni, co hasici chteji zazit. Takze predpokladam, ze bys to nechtel zazit Ty :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od viktor »

toho se asi bat nemusíš, protože zmineny efekt vznikne když je mistnost plna horlavych plynu, vzniklých jak termickym rozkladem tak produktu nedokonalého horeni ( CO ) a potom například otevrenim oknaci dveri se do toho dostane dost kysliku a cele to hezky zahori, abys ty byl v mistnosti a otevrel napr okno to nehrozi pokud na sobe nemas dychaci pristroj...:-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od marabu »

Myslím, že pro přihlížející lidi dole to byl šok a neuvědomili si, že hasiči jedou podle naučených postupů a u takového 11 patrového baráku není instalace plachty na prvním místě, protože je to prd platný. Jenže když lidí vidí, jak vyskakují hořící lidí z 30 metrů, chtěli by tam tu plachtu alespoň pro uklidnění, že se udělalo maximum co šlo.
Další věc, lidi viděli některé hasiče, jak stojí dole a "nic nedělají", asi si představovali, že všichni poběží do 11 patra schodištěm. Každopádně, by si to teď taky zasloužilo ten zásah vysvětlit, aby ty lidi co to viděli, mohli být v klidu, že nedošlo k žádnému selhání.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Majkl Night »

Zdar,
požár místnosti od zahoření se počítá v řádu max. desítek sekund.

[youtube]https://www.youtube.com/results?search_ ... re+spreads[/youtube]

Jak se to nechytne hasičákem okamžitě (nedejbóže za použití hořlaviny), nemá člověk moc šancí utéct.
Majkl
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od viktor »

co je to pozar v mistnosti ? horici papir v polepniku ? horici presuseny vanocni stromeček ? horici prepaleny tuk na panvi v kuchyni ? myslim ze každý den v CR vznikne x takových pozaru o kterých se nedozvi ani tisk, asni sousedi a leckdy ani rodice.. a vůbec ne nepotrebujes hasicak :-) jen trochu duchaplnosti a nez se něco takového rozjede je dost casu to vyresit ... ale tohle bylo něco uplne jiného
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět