Požár panelového domu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Bill Masen »

proforma píše: 10.08.2020 8:53 ...Takze predpokladam, ze bys to nechtel zazit Ty :-)...
No to nechtěl. :chuckle Myslel jsem to tak, že hoří v místnosti, je tam spousta kouře, běžím otevřít okno, abych mohl dejchat a najednou letím ven.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Alstratt »

Sice nebydlime v nicem vysokem ale mame doma minimalne dve zaruvzdorne lana (aramidove) s ocelovyma karabinama a hakama. Lana je dobre ale mit dobre schovane aby vam to decka nebo nekdo nicim neponicil, aby byly ciste a zaroven tak aby sly ihned vyndat a pouzit. Vic druhu hasicaku - praskovy (ABC), rychlo odparovaci kapalny plyn (halotron..), penovy ... Prodavaji i koule naplnene hasicim praskem (ABC) postavite nad rizikove mista a ohen co to za chvili propali tak ta koule s praskem exploduje a hasi nejblizsi misto. Prodavaji i hadicky plnene hasicim plynem (muzete to aplikovat tam kde mate elektroniku, oblast motoru auta ...) po propaleni unikne hasici plyn. Pozor u hasicich plynu jsou ruzne druhy plynu, jedny se nedaji dychat jsou nebezpecne/zdravi skodlive dost a jiny jsou prijatelnejsi a tak to hasi i ruzne efektivne. Na vyber je toho spousta co se da poridit od ruznych hasicaku, po hasici koule, hasici hadicky, hasici systemy, hlasic koure v dome atd. Kdyz nebudete doma nebo budete spat tak je fajn mit tyhle vymozenosti co rizikove misto mohou uhasit za vas nez pak hasit cely bydleni. Je lepsi tomu predchazet nez to pak pozde resit, mam i hasicaky v autech coz kolik dnes lidi neco takoveho vozi. Nez riskovat zivoty a drahy majetek, to radsi zainvestovat do te ochrany proti tomu. Dale snizit pocet vysoce horlavych materialu doma. Umelotiny jsou pekny hnus kdyz chytnou, umele koberce, umele zaclony, umele deky atd.


https://www.youtube.com/watch?v=XbDTbb1M1gA extinguishing ball
https://www.youtube.com/watch?v=9tyFlWSU0Fc

https://www.youtube.com/watch?v=TFOulyDFgDk&t halotron

https://www.youtube.com/watch?v=bZhCvOM6ffY
https://www.youtube.com/watch?v=6ahUU9KdBqI
https://www.youtube.com/watch?v=kOMfbMmGoq4
https://www.youtube.com/watch?v=uOOc5QaYB_4
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od drigon »

Když už má někdo v bytě hasicak je vhodné aby byl volně přístupný a zároveň je třeba osádce bytu vysvětlit jak se používá. Někdy mají ženské snahu hasicak někam zauklízet (jako dekorace vypadá fakt blbě) a než ho pak člověk v kritické situaci najde tak už mu hoří trenky.
Ohledně zauklízení hasicaku mám osobní zkušenost. Před lety jsem koupil hasicak k rodičům. Postavil jsem ho do chodby k bojleru a on asi za dva dny zmizel. Začal jsem zjišťovat kam ho kdo dal a máma mi řekla že ho zauklízela, protože se u nás nikdy nic nestalo a že se jí hasicak nelíbí. Když jsem se jí zeptal kam ho dala bylo odpovědí že mne to nemusí zajímat, protože je z hasicaku bordel :head . Dodnes jsem ho nenašel, a to je to už přes 15 let. :roll:

PS: ve vlastním domě mám hasicak na každém patře a ostatním členům rodiny jsem vysvětlil jak se s ním zachází. I když doufám že ho nikdy nebudeme potřebovat.
Koukej tak, aby jsi viděl.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od mart0 »

Nám jednou chytl přeschlý vánoční věnec se svíčkami. Bylo to rychlé, naštěstí jsme byli u toho a vyřešil to hasící sprej, takže to bylo i bez velkého nepořádku. Práškový bych používal nerad. Sprej se vejde do skříně, kuchyňské linky...

V bytovkách se celkem běžně přelézá mezi balkóny (nejčastěji zabouchnuté klíče), čekal bych, že jich přeleze víc, ale v desátém patře je to už dost vysoko.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od bivoj »

mart0 píše: 10.08.2020 22:02 ...ale v desátém patře je to už dost vysoko.
Je to jen v hlavě. V přízemí přeleze z balkónu na balkón každej a nikdy nikdo "nespadne". V desátém patře to dá málokdo...

Stejně tak, po čáře krajnice na silnici dokáže jít jakýkoliv člověk kilometry, aniž by šlápl vedle či potřeboval nějak vyvažovat a balancovat. Pokud by ta "čára" byl stejně úzký chodník ve výšce desítek či stovek metrů, spadne (šlápne vedle a neubalancuje to) spousta lidí...

Je to jen v hlavě.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Zapadlo »

Jenže vono tam nahoře strašně fouká. A balkon tak nějak divně vibruje. A zábradlí je podělaný vod netopejrů. A vůbec, já nepolezu.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od vrabi »

Já to mám takto, nic moc jiného se asi udělat nedá:
- družstvo jsem nechal proplatit do každého patra na chodbu velký hasičák ve skříňce
- dohlížím, aby byla poctivě dělána revize hydrantů a hadic
- ze společných chodeb jsem nechal zlikvidovat skříně, botníky a podobný hořlavý bordel
- sklep je uklizený, bez starého nábytku a zamyká se
- dveře do bytu mám plechové, protipožární
- v bytě jeden velký a jeden menší hasící přístroj
- v dosahu mám prostředky pro slaňování a evakuační postroj
- masky s MOF filtrem pro rychlé proběhnutí zakouřené chodby
- mám klíče od vchodu na střechu, kdyby nešlo utíkat směrem dolů
- manželku jsem naučil správně zacházet s hasicím přístrojem
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od proforma »

Vchod ma strechu by nemel byt zamykany. Da se tam dat napr. panikove bezklicove kovani (otevira se jen zevnitr, zvenku je zamceno). Jakakoli prekazka (shaneni Vrabiho, aby odemkl, hledani klicu...) muze byt osudna.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od vrabi »

Jelikož je u nás vchod na střechu zároveň vchodem do strojovny výtahu, tak se zamykat musí.
Navíc v paneláku hrozí riziko, že by si nezamčeným vchodem mohli jít na střechu hrát děti.
Co mám zkušenost, tak v paneláku je vždy buď vchod (poklop) zamčený a nebo je sundaný ocelový žebřík, který se musí v případě potřeby nasadit.
Východ na střechu není oficiální evakuační cesta a z družstva si nikdo nevezme zodpovědnost za možný nekontrolovaný pohyb osob po střeše.
Většinou mají lidi z horních pater klíč pro opraváře a jiné řemeslníky, ale oficiálně by ho měl mít jen domovník a zástupce.
Teoreticky by to šlo ošetřit nějakým alarmem, ale jakmile by to bylo vedené jako únikový východ, muselo by to splňovat spoustu předpisů.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Zapadlo »

jedno řešení by bylo. Pajcr hned vedle visacího zámku. Děcka si to nerisknou a zloděj na střeše nic neukradne.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od vrabi »

Už jsem to tuším psal i do jiného vlákna, každému doporučuji, aby s lahví levné lihoviny zašel k nejbližšímu revizákovi hasicích přístrojů a požádal ho o dva prošlé funkční 6kg práškové hasičáky, většinou jich má spoustu a rád se jich zbaví ;)
Na zahradě pak zapalte postupně starý vánoční stromek a pekáč s hadry a petrolejem cobi hořící pánev.
Zkuste si tyto dvě věci uhasit, aby jste měli představu jak krátkou dobu vydrží náplň a naučili se správný postup hašení.
Hasí se vždy postupně odspodu hoření krátkými stisky ventilu a postupuje se nahoru. Hasí se od vnějšku požáru postupně směrem k prostředku.

https://www.youtube.com/watch?v=QO7KETrafeo

Mám odzkoušeno, že i přístroje s nápisem Neuruppin DDR :D dnes vcelku spolehlivě fungují, jen prášek má rezato žlutou barvu, takto staré přístoje již ale nedoporučuji používat, hrozí při natlakování prasknutí nádoby vlivem vnitřní koroze.
Domů a do auta si kupte přístroj s manometrem pro kontrolu, zda neunikla náplň z bombičky a práškový přístroj čas od času a vždy před použitím protřepejte (poklepejte vzhůru nohama gumovou paličkou) prášek si sedá ke dnu a u starších přístrojů pak vystříkáte jen část prášku a zbytek zůstane utemovaný vevnitř.
Do auta nekupujte sprej, zamrzá a nic nevydrží.
Do auta alespoň 1kg práškový a do bytu alespoň 2kg práškový, raději ale 2kg a 6kg ;)
Vhodná je i hasicí deka, dá se použít i jako nouzová "pláštěnka" pro proběhnutí ohněm.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od vrabi »

Zapadlo píše: 11.08.2020 8:33 jedno řešení by bylo. Pajcr hned vedle visacího zámku. Děcka si to nerisknou a zloděj na střeše nic neukradne.
U nás by ukradli ten pajcr a někomu by s ním vykradli byt :lol:
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Woody Crafty »

vrabi píše: 11.08.2020 9:01
Mám odzkoušeno, že i přístroje s nápisem Neuruppin DDR :D dnes vcelku spolehlivě fungují, jen prášek má rezato žlutou barvu, takto staré přístoje již ale nedoporučuji používat, hrozí při natlakování prasknutí nádoby vlivem vnitřní koroze.
...
Do auta nekupujte sprej, zamrzá a nic nevydrží.
Do auta alespoň 1kg práškový a do bytu alespoň 2kg práškový, raději ale 2kg a 6kg ;)
Vhodná je i hasicí deka, dá se použít i jako nouzová "pláštěnka" pro proběhnutí ohněm.
Tak já jdu teda proklepovat ten 30 let starý prorezlý natlakovaný Neuruppin gumovou paličkou :D
Jak starý byl ten tvůj neuruppin? Taky takový mám a netušil jsem že to může nepozorovaně proreznout zevnitř.

A ještě se mi povedlo sehnat ten mimiaturní halonový vyřazený. Máte někdo ponětí jak se s ním hasí a jak je efektivní? Vím jen že je poněkud jedovatý. Ale vhodný na elektro.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od vrabi »

Ty přístroje z DDR většinou nejsou pod stálým tlakem, uvnitř je bombička a teprv když se propíchne tím hříbkem nahoře, tak se natlakuje celá nádoba.
V té chvíli může nádoba, pokud je prorezlá prasknout.
Na přístroji by mělo být napsáno jestli je pod stálým tlakem a nebo s tlakovou patronou.
Halonové (halotronové) přístroje jsou nejefektivnější, hasí se s nimi stejně jako s každým jiným, ale jsou velmi drahé, proto se používají málo.
Není ale vhodné je používat v uzavřených prostorách, protože aktivní látka se teplem rozkládá na složky škodící zdraví.
ddr.JPG
ddr.JPG (41.95 KiB) Zobrazeno 3890 x
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Woody Crafty »

Jo tak proto se dovnitř snadno dostane vlhkost. Takže když s tím začnu hasit, tak to bouchne, omráčí mě to a já v bezvědomí uhořím. :D
Myslím že ty moje staré práškové jsou už s manometrem. Musím se podívat.
A co ty halonové, ty jsou pod stálým tlakem?
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Alstratt »

Halonove jsou nejucinnejsi nebo jedny z nejucinnejsich. Ale halonovy jsou uz zakazane nebo spis se uz normalne neprodavaji, aspon co vim tak je to u nas, nevim jak u vas. Proto mame doma vice typu a jeden z nich je halotronovy. Ale neni to na pouziti na vsechno, ale kdyz to hasi tak to hasi mnohem lepe nez jine. Dnes se pouzivaji bud halotronove nebo s jinou smesi ted si nevzpomenu na nazev ktery nejsou uz skodlive nejak moc, jsou v pohode ale ucinnost je sice velka ale ne uz takova co u starych halonovych. Halonove hasily fakt suprove do doby nez je zakazaly nebo prestaly prodavat. V aute mam v soucasnosti halotronovy, ale jak uz bylo zmineno, jsou drahe. Je dobre si precist znaceni hasicaku jaky na co jsou. Takove spis doporucuji tam kde mate neco dost draheho, elektronika apod. ale pocitejte s tim ze to vyjde draho. Ale furt lepsi nez pak kupovat novou elektroniku drahou pokud mate neco dost draheho. Zkuste si poridit ty hasici hadicky nebo plynovy hasicak s napojenou hadickou do elektroniky.


Pro zajimavost:
https://www.youtube.com/watch?v=QNOp4ZOpI8g
https://www.youtube.com/watch?v=uPVQMZ4ikvM
https://www.youtube.com/watch?v=A0YsytN_ylU
Naposledy upravil(a) Alstratt dne 11.08.2020 14:35, celkem upraveno 5 x.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od proforma »

Tohle je hodne dobry technicky reseni pro vyskove budovy. Jo, Japonci...

https://www.facebook.com/pavel.marek.bo ... 101664909/
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Tomáš »

Mno... nechci být skeptický, ale po pár letech vlhkosti, rzi/ostatního "odpadu" a kdo ví, jak se by se to vysunulo, leč nápad zajímavý. :yes
Ale to, že to jsou japonci není žádná záruka, jsou to stejní "ojebávači" jako všude jinde...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Bill Masen »

Máš recht, a kromě toho jsou to Korejci. :hi
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od proforma »

@Tomas: Vsechno se musi udrzovat, jinak uz bychom davno nemeli ani Eiffelovku, ani Golden Gate... :-)

@Bill: Korejci: mozna, v obrazcich misto pisma se nevyznam :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět