Tornáda v ČR

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ivana »

Ještě jedna perlička. Trochu jsem se hrabala v archivu a našla jsem předpověď pro 24. červen. Značka pro tornádo (červený trojúhelníček) je v oblasti, kde bylo.
estofex vysvětlivky o.jpg
estofex Hodonín.jpg
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Grunt »

Aha. No tak přidám přímo do příspěvku ať je to tu jako statický příspěvek. Potvrzená tornáda nad Evropou za rok 2021 do léta (pouze nad pevninou):
tornado2021.png
Celkem 154 potvrzených případů. Takže jak vidíte, tornáda v Evropě se prostě dějí ať chceme nebo ne. Valná většina z nich samozřejmě malé sotva zaznamenané případy, ale třeba už síla F2 je vcelku solidní zákus, když by se nedej bože někomu zakousla do obydlí a F2-F3 co proletělo nedávno Andreapol’em v Rusku docela snese srovnání s tím co prohnalo tady na Moravě:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Nechápu co něco takového dělá hluboko v Rusku, ale je vidět že prostě žádnému místu se tornáda nevyhýbají. Co je ovšem zajímavější pro nás je to, že já tam vidím pás (a kdo ho tam nevidí, nech si koupí brýle) jdoucí odněkud od Kvarnerského zálivu, přes Maďarsko, Slovensko až do Polska. Čímž nechci nic předpovídat ani přivolávat, ale prostě tak to je a lidi v tomto pásu či poblíž by prostě měli být do budoucna připraveni. Nemyslím si že je to naposled co jsme se s tornádem o síle, které se provalilo přes JM potkali naposledy.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

V rovinách nebo u moře. Ještě dobrý. Snad
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Razol
Příspěvky: 6
Registrován: 30.09.2016 21:25
Pohlaví: muž
Bydliště: Břeclav

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Razol »

No je pravda že ta předpověď vyšla dost dobře.Pamatuju si když jsem končil v práci tak jsem říkal kolegům že je výstraha na extrémní bouře s možností tvorby tornád.Přijel sem na zahradu nakrmit psy a na obloze byly Mammatus clouds.Jen co sem přijel domů (Břeclav) a zavřel dveře tak začala padat první dávka krup 3-5 mm v průměru asi po minutě to byl průměr 5-10 cm a byla to celkem palba jen sem stál a hleděl z balkónu a minutou nato se blížila velká vodní stěna jen sem zavřel balkon a nebylo vidět vůbec nic. Za 15 minut byl klid jen sem zkontrolovat psy.Kazdý kdo mel auto venku tak hotovo.Na zahradě kroupy o velikosti kostek ledu. No a pak mi volal dispečer(samozřejmě sem měl pohotovost) že nemuže nahodit linku VVN 110KV Břeclav-Hodonín.Když sem vyjížděl do terénu tak sem ještě nevěděl do čeho jdem a co nás čeká.S kolegou jsme počítali že bude uškubnutý izolator.Výsledek byl 15 stožárů zkroucených jak papír.Teprve tak se zjistilo co se vlastně stalo ono celkově služba v tu noc byla dost náročná.Dráty VVN před silnici.Rešení uzavírek silnic a převoz hasičů a policistů na potřebná místa
Válka neurčuje na čí straně je pravda - jenom kdo zbyde.
BERTRAND ARTHUR WILLIAM RUSSELL
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od MarS »

Pozor zítra na silný vítr

Jak přijde v říjnu takový teplíčko jako dneska, tak jsem ve střehu. Od rána si říkám, že něco přijde. Očesal jsem veškerý ovoce, teď jdu zajistit vše, co by mělo tendenci uletět.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cesk ... omaci_ajez
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od MrPorter »

Jo, tohle je na konci října klasika. Pro ten západ a hory to vypadá celkem silně:
Screenshot 2021-10-20 173713.png
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od MarS »

90-120km/h? :shock:
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od MrPorter »

Je to přehledovka z ICON-EU, čili 5-denní předpověď. Na kratší předpovědi pro konkrétní místo se mi osvědčil ICON-D2:
https://meteologix.com/cz/forecast/3067 ... wind-gusts
Je velice krátký (2 dny) a i v létě dokázal pěkně předpovídat bouřky a jejich sílu.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od MarS »

Dík, pěknej systém.. podle něj u nás až 108km/h; meteoblue, který normálně sleduju říká do 77km/h.

10 metrů od baráku mám 15m vysokej stříbrnej smrk, kterej už porážim 2 roky. Definitivně zašel na nějakou nemoc a je suchej. Sice z východní strany, ale teď mě mrzí, že jsem ho nesundal.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ivana »

MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od MrPorter »

Dle některých studií lze očekávat, že probíhající změny klimatu povedou k nárůstu
výskytu silných konvektivních bouří a s nimi spojených nebezpečných jevů, jako jsou extrémní srážky,
velké kroupy a silné nárazy větru, což nemusí nutně znamenat četnější výskyt tornád.
Hmm, závěr není moc optimistický.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Grunt »

Díky moc. Početl jsem si. Jakožto člověka , který zas svůj život zažil už dvě tornáda (minulo mě to o jednotky kilometrů) a jedny vcelku solidní povodně mám jediný dotaz: Jaká je pravděpodobnost, že už nic takového do své smrti neuvidím?
1.jpg
1.jpg (68.51 KiB) Zobrazeno 8049 x
2.jpg
2.jpg (27.07 KiB) Zobrazeno 8049 x
3.jpg
3.jpg (34.44 KiB) Zobrazeno 8049 x
4.jpg
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Grunt »

Tak pánové, dopisoval sem odpověď v jednom tématu a ani jsem se nenadál, odpověď nedopsal a další tornádo. Asi aby nám to nebylo líto. Tentokráte jsem ho viděl na vlastní oči. Ještě to není ani rok, o tři vesnice vesle a lidi zas mají díry do střech. Můj odhad je tak F2, F1. Zatím jsem to s nouzovou přípravou tak nějk šolíchal, ale asi je na čase to začít brát vážně. O ulic vedle a létal jsem taky. Zatim bez elektřiny, takže podrobnosti zítra.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Lyster »

Co myslíš tou nouzovou přípravou, můžeš to nějak rozvést? Podle mě tady pomůže asi jen pořádný sklep. (Jinak hlavně že jsi v pořádku.)
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Grunt »

Ještě před tím, než se rozepíšu o tom co se stalo včera bych rád upozornil, na to na co jsem chtěl stejně upozornit už dřív: Mapy.cz aktualizovaly letecké snímky a to konkrétně po tornádu, které se událo minulý rok na JM. Chcete-li tedy srovnat jak vypadá situace před tornádem a po tornádu, dneska to máte na jeden klik. Co se mi podařilo najít nejdále vliv v krajině, začal bych asi tady na tomto místě, pak podél drátů VN k dálnici a pak už skrze notoricky známé místa (Hrušky, Moravská, Lužice) s koncem až někde za Pánovem. Ať si uděláte představu o tom co tornádo síly F4 dovede.

A teď k tomu co se stalo včera: Není to ještě ani rok co se JM prohnalo ničivé tornádo. Dělali jsme si v práci srandu, že bude výročí a už se velmi dlouho nic neudálo, ťuk, ťuk. 18:30, dvě vesnice od Hrušek a Lanžhotem se prohnalo další tornádo/tromba. Tentokráte jsem to měl asi tak jednu či dvě ulice od epicentra. Pokud je mi známo, nic se nikomu nestalo. Mně se nic nestalo, škody v mém případě nestojí za řeč. Bohužel, o pár domů vedle, lidem odletovaly tašky ze střechy, ještě kousek dál a z parku je seč, některým lidem co jsou dál uletěla komplet střecha.
Je něco potřeba? No můj názor je že snad ani ne. Ač to bude znít trošku drsně, lidi už si začínají zvykat. Okamžitě najeli dobrovolní pokrývači/rodiny, hasiči a téměř všechny střechy mají krytinu. Snad jsem zahlédl jen jeden dům s plachtou. Pak už si myslím, že je to práce pro pojišťovny. V městě už je relativně čisto.
cinzak1.jpg
cinzak1.jpg (56.96 KiB) Zobrazeno 6700 x
krizovatkaKost.jpg
Obrázek

Toliko informace. A teď pár dodatků ode mně:
  • Lidi už začínají být mírně řečeno frustrovaní. Je to poprvé, je to naposledy? Ani omylem. Tak nějak si tady asi musíme začínat zvykat na podobné výkyvy či rozmary počasí. Co mě osobně štve? Informace! Město má fungl nový systém včasné výstrahy. Myslím si, že z videií co kolují po internetu je úplně jasné jak to vypadalo. Nikdo o ničem neví, nikde žádná výstraha, lidi stojí před oknama a točí si co se venku děje. Tromba/tornádo bylo klasifikováno stupněm F1, tedy žádná katastrofa, ale být to jen o stupínek silnější zase by byli zranění, možná ztráty na životech. Přitom údajně byla supercela trackovaná odněkud od Prahy.
  • Dál mi velmi vadí informační embargo. Ač už jsem si byl v 18:34 na 90% jistý že sleduju nějaké tornádo v podstatě po výpadku elektřiny a i po naběhnutí absolutní ticho. Nikde ani zmínka. Spát jsem šel s tím, že se asi nic nestalo. Až teprve ráno se začaly objevovat spekulace (neoficiální na FB) o tom, že se městem prohnalo tornádo a až teprve o 24 hodin později došlo k potvrzení. Těžko říct, ale já osobně bych byl rád informován v předstihu než-li o 24h později.
  • Proč jsem názoru, že se prohnalo tornádo a nešlo o nějaké poryvy větru? Protože jsem stál u okna a pozoroval to. Asi o jednu ulic se hnaly vzduchem nějaké trosky/smetí. Tak jako když foukne silný vítr a zvedne prach. V šoku jsem zůstal až když jsem po všem jel zkontrolovat situaci a uvědomil si že to co jsem pozoroval byly střešní tašky, větve stromů a všechno to letělo vzduchem a rotovalo asi tak jako když nad nějakým místem vypnete gravitaci. Možná jsem pozoroval něčí střechu v rotaci. Nejhorší je že člověk ani neví co sleduje.
Osobně jsem se už zase pustil do budování alespoň nějakých nouzových zásob pro případ, že by se fakt něco stalo, ale celkem by se mi hodilo mít nějaký zdroj. Zdroj informací. Abych byl opravdu dopředu upozorněn, že se něco bude dít a že nemám stát před oknem.
Lyster píše: 14.06.2022 20:20 Podle mě tady pomůže asi jen pořádný sklep.
A v něm ještě pro jistotu "panic room" ze tří stran obehnaný zeminou. Nejhorší je že přesně to ve sklepě je, ale musel bych se k tomu proházat veškerým bordelem. Naprosto nejhorší je logika místních lidí. Buďme rádí že se nám nic nestalo, že jsme to ve zdraví přežili a blesk neudeří dvakrát do stejného místa takže není potřeba absolutně cokoliv dělat. Takhle to tady fakt lidi berou. Já k tomu nemám co víc dodat.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od MrPorter »

No, s tím varováním se teď ČHMÚ trošku víc snaží a jednak víc preventivně komunikují na Facebooku, a pak taky operativně vydávají silnější varování na okresy, kde se pohybuje supercela. Takže to je asi tak to jediný "oficiální" varování. Samozřejmě neplatí, že supercela=tornádo, však před dvěma týdnama jedna šla skoro stejně a byly z toho akorát kroupy.
Jinak bohužel další moravské bouřky zase zítra, holt červen je sviňa no :(
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Lyster »

Pozor na čtvrtek 16.6.2022 Varování od Czech Thunderstorm Research Association
Přílohy
Bouřky varování supercely.jpg
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Grunt »

Rolling Fork, Mississippi, dneska ráno:
Obrázek
Nemám k tomu asi víc co dodat. Tohle je naprosté šílenství. Na to už buď máte protiatomový kryt a nebo nemáte. Nemáte nic.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Liqid »

maple_82
Příspěvky: 4
Registrován: 04.09.2017 12:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od maple_82 »

Odpovědět