Tornáda v ČR

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ivana »

Z dneška mám jednu storku o pojišťovnách. Vyslechnuto v autobuse Hodonín-Břeclav (víceméně jede podél trasy, takže jsme to viděli z dálky, něco málo i zblízka). Nové auto, koupené několik dní před akcí, někde v trase. Pojišťovna odmítla plnění.
Dále nám v Břeclavi ukazovala pomlácené tašky a vymlácená okýnka u aut stojících na nákladním vlaku.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od proforma »

Jestli auto melo jen povinne ruceni, a ne i havarko, tak se asi nedalo nejale plneni cekat...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ivana »

O tom ten příběh nebyl.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše: 29.06.2021 18:51 U nás je vcelku i problém s technikou. Tornádo se nezlevilo nějak extra rychle, jenže nemáme tu dopplerovi radary se specializací na zacycení tornáda, chybí tu stormhunteři, no prostě není ani nikdo kdo by to mohl nahlásit.
Podle mě je u nás hlavní problém v tom, že pokud někdo vyhlásí poplach a k "tornádu" nedojde, tak ho média a nadřízení společnými silami ukamenují. Ve frontě na odškodné za "zbytečně" přijatá opatření budou stát ti, kdo si dokáží najít nějakou záminku jak je to poškodilo. Zato když k "tornádu" dojde, tak se řekne "kdo to mohl čekat" a všechno je v pohodě.

Je jedno zda jde o tornádo, covid, záplavy nebo vytopení pražského metra při povodních. Je to furt to samé dokola.

A je to prý i jeden z podstatných rozdílů mezi českým a německým managementem - firma s německým managementem před příchodem velké vody zastavila výrobu a stěhovali technologii do patra, sousední firma s českým managementem vyráběla "dokud netekla voda do areálu firmy".

Pozoroval jsem to u svého zaměstnavatele, když nastupoval Covid. Ochota jít do rizik a začít přijímat opatření včas byla blízká nule na základě argumentu "nikdo nemůže vědět co bude za 14 dní" ...

Další problém je, že vedení státu považuje lidi za blbce a snaží se je zblbnout reklamou, místo aby mělo snahu informovat (reklamní kampaň vs informační kampaň). Všimněte si, že místo informační kampaně ohledně očkování se mluví o propagaci očkování - lidi jsou blbci a je potřeba je zblbnout. Státní aparát dlouhodobě umí zaplatit reklamní agenturu, ale neumí ve spolupráci s veřejnoprávní TV připravit kvalitní a seriózní informační kampaň na libovolné téma.

Pokud něco funguje dobře, tak je to HZS a relativně dobře funguje i celý IZS, takže malé katastrofy zvládáme v podstatě velmi dobře. Ale tím to bohužel končí a každý větší průšvih bude pravdu průšvih.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ivana »

Doporučuji ctěné pozornosti, zde se nebojí poplašných zpráv:
Storm Forecast
Valid: Tue 29 Jun 2021 06:00 to Wed 30 Jun 2021 06:00 UTC
Issued: Mon 28 Jun 2021 18:40
Forecaster: DAFIS

A level 2 was issued for Switzerland, S Germany, and parts of Austria and the Czech Republic for excessive convective precipitation, large hail, severe convective wind gusts and tornadoes.

A level 1 was issued for France, Luxembourg, S Belgium, Switzerland, Germany, and parts of Austria, N Italy, and the Czech Republic mainly for excessive convective precipitation and large hail.

Předpověď bouře
Platí: Út 29. června 2021 06:00 do st 30. června 2021 06:00 UTC
Vydáno: Po 28. června 2021 18:40
Forecaster: DAFIS

Úroveň 2 byla vydána pro Švýcarsko, S Německo a části Rakouska a České republiky pro nadměrné konvektivní srážky, velké krupobití, silné poryvy větru a tornáda.

Úroveň 1 byla vydána pro Francii, Lucembursko, S Belgii, Švýcarsko, Německo a části Rakouska, severní Itálie a České republiky, zejména pro nadměrné konvektivní srážky a velké krupobití.

https://www.estofex.org/cgi-bin/polygon ... i?text=yes
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od GOD »

dusím to v sebe už druhý deň, ale nemôžem inak.

kopu ľudom zobralo strechu nad hlavou, domovy, ktoré boli postavené prevažne z poctivo zarobených penazí. Ešte nebol na stole ani "plán obnovy" a už sa prepiera či a a ko si zaslužia pomoc od štátu, poistovní a kto je zvýhodnený a kto nie. Neurazte sa, ale to je posledná vec čo považujem za problém. Niekto sa nemá ako doma najesť a Vás trápi toto?

...ide to z naších daní - financujú iné somariny...

Nepoistenosť môže prameniť aj z negativných skúseností s plnením poistných udalostí. Mám negatívnú skúsenosť v pomere 5:1.

Finančne prispieť nechcem - zase zlá skúsenosť s finančným nakladaním "verejných zbierok". Radšej pomôžem materiálne alebo fyzicky.

Je neaký link, kde sa spracovavajú požiadavky? napríklad mám vela monteriek a oblečenia v dobrom stave, ale ako mám zistiť, či je o ne zaujem?
Informácia je v časopriestore.
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od honzaH »

PeFi píše: 29.06.2021 20:24
Podle mě je u nás hlavní problém v tom, že pokud někdo vyhlásí poplach a k "tornádu" nedojde, tak ho média a nadřízení společnými silami ukamenují. Ve frontě na odškodné za "zbytečně" přijatá opatření budou stát ti, kdo si dokáží najít nějakou záminku jak je to poškodilo. Zato když k "tornádu" dojde, tak se řekne "kdo to mohl čekat" a všechno je v pohodě.
Kdyz to vezmu z hlediska politiky, tak je lepsi jako politik nedelat nic, nez neco udelat spatne nebo neco neprijemneho. Z jeho pohledu plati, kdo nic nedela, nic nezkazi...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

GODe, já mám na chalupě holky z Moravy (OK, nic mě to nestojí) a něco jsem poslal
(Via). Přesto dosavadní systém pomoci považuji za špatný a nemám problém o tom hovořit.
Každoročně podobné neštěstí potká desítky, stovky lidí. Jejich tragedie není o NIC menší, než těch "tornádových". Nemají nárok na nic. Nikdo jim nic nedá, nikoho nezajímají. Mnozí kromě daní platí i další hypotéky a úvěry na obnovu svého zničeného majetku. V čem jsou horší, proč si nezaslouží pomoc? A proč ti z Moravy?

IMHO si jistou formu pomoci zaslouží každý. Jsme civilizovaná a bohatá společnost a pohodlně máme na to POMOCI i těm, co udělali chybu a nepojistili se. Pomoci jim, aby se vlastním úsilím postavili na nohy. Nechávat (normální) lidi padnout na dno nemá ve finálním součtu pro společnost kladnou bilanci.
Psal jsem o známé, staré paní, co jí (ne její vinou) kompletně vyhořel byt. Dneska je z ní ležák v LDN. Vzdala všechno. I když pominu morální aspekt a etiku (což je zásadně špatně), tak se to společnosti nevyplatí.

To, že máte takto špatnou zkušenost s pojišťovnami značí, že jste se blbě pojistil, nebo si nepřečetl výjimky z plnění. Nic víc. Není to omluvou proto, vykašlat se na ochranu vlastního majetku a nechat to na státu (=ostatních).

K výstrahám ČHMÚ - pro zasaženou oblast byly vydány. Ne konkrétně na tornádo (prostě to nejde zjistit), ale na extrémní konvektivní jevy, doprovázející silné bouřky. Z "uživatelského" pohledu je celkem jedno, jestli se vám do krovu opře downburst, gust front, tornádo. Většina krovů to neustojí.
Óðinn á yðr alla
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ivana »

GOD píše: 29.06.2021 20:59 Niekto sa nemá ako doma najesť a Vás trápi toto?
Máme narvané obrovské haly a už není potřeba žádná drogerie, jídlo ani oblečení. Je to velké množství a krizové štáby jsou zatížené tím, že pro to hledají nové haly.
Nyní je prý potřeba hlavně stavební materiál, aby si lidé mohli své poškozené domy opravit.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/33 ... prvni-vlak
"Jediné, co je potřeba ve velkém množství, je stavební materiál," řekl Grolich. Například v Mikulčicích aktuálně akutně potřebují lisy na kov a suť, kontejnery, zednické nářadí, dřevo a další stavební materiál.
Aktuálně nejvíc poptává brusné kotouče (115 mm), diamantové kotouče (125 mm), kolečka, IPA pásky (170 m), pinzety, připínáčky, smazatelné fixy na tabuli, samořezné vruty s šestihrannou podložkou (délka minimálně 40 mm a průměru 4 mm a výše).
článek je z dneška 18.10
https://tn.nova.cz/clanek/jidlo-nevozte ... eznam.html
GOD píše: 29.06.2021 20:59 Je neaký link, kde sa spracovavajú požiadavky? napríklad mám vela monteriek a oblečenia v dobrom stave, ale ako mám zistiť, či je o ne zaujem?
S nabídkami pomoci je možné volat krizovou linku JMK na čísle 800 129 921. Nemá smysl volat složky Integrovaného záchranného systému – ty je potřeba nechat volné pro krizovou komunikaci.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/jak-pomoc ... a-202.html

Dobrovolnické síly však v následujících dnech budou potřeba. Lidé, kteří chtějí pomoci, se kromě infolinky mohou registrovat i na e-mailu dobrovolnici@jmk.cz, jejž zřizuje přímo Jihomoravský kraj. Registrace je možná také skrze skupinu na Facebooku, do níž se už přidalo přes 12 tisíc lidí, kteří vyplňují nabídky pomoci, ať už osobní, nebo materiální.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak- ... tni-168269

Edit: podrobné a aktualizované informace o tom co je potřeba a co není potřeba
https://dobrovolnici.jmk.cz/
Naposledy upravil(a) Ivana dne 29.06.2021 21:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Grunt »

PeFi píše: 29.06.2021 20:24 Podle mě je u nás hlavní problém v tom, že pokud někdo vyhlásí poplach a k "tornádu" nedojde, tak ho média a nadřízení společnými silami ukamenují.
Poplach (tzn. spuštění sirén) se nevypadává na základě modelu a předpovědi, ale na základě visuálního pozorování. A ano, falešná výstraha je ostuda, ale nikdo při ní většinou nepřijde k újmě ani úrazu. Např. nedávno se povedlo něco podobného na Hawaji (akorát s jaderným útokem) a zapomenuto to nebylo dodnes, ale furt lepší než když by ta střela opravdu přiletěla. Takže asi tak.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od GOD »

Ivana: ďakujem! (takto nejak ma vyzerať prispevok na rozpade)

Ulfhednar: práve podrobné prečítanie poistných podmienok a výnimok z ich plnenia (a to aj pri tych drahších poistkách) ma odradilo. Ale je to asi o osobných skúsenostiach.
Informácia je v časopriestore.
grg
Příspěvky: 147
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od grg »

S tými poplachmi je zásadná otázka, aká by bola falošná pozitivita poplachov. Ak trebárs 5 poplachov za sebou bude planých (a to pri tak priestorovo obmedzených udalostiach, ako je tornádo, nebude nijaký "problém" dosiahnuť), tak ich ľudia budú aj tak ignorovať a ešte budú aj brblať, načo ich s tým niekto ruší.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Grg: přesně. Never cry wolf
Óðinn á yðr alla
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od PeFi »

Ach jo. Sirénu taky asi nikdo nebude zapínat den předem, že ... Důrazné upozornění v médiích s instrukcemi jak se když tak při tornádu nebo extrémním vichru zachovat bylo ku prospěchu věci, jenomže to by muselo fungovat tak, že ČHMI vygeneruje podnět složkám krizového řízení a složky krizového řízení vypustí doporučení co mají lidi dělat.

Je nesmysl, aby to byli meteorologové (odborníci na počasí) kdo budou radit lidem jak připravit budovu nebo sebe na příchod nějaké kalamity.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Quido »

Máte někdo info o tornádu u Plzně? Koukám sem a ani za mák se mi to nelíbí https://mapy.in-pocasi.cz/

Na Plzeňsko to mám daleko, na nějakých rozumných stránkách jsem nic nenašel, a u jediné neoficiální fotky z dané oblasti nejsem schopen ověřit pravost.
Strašlivoskopický
Příspěvky: 100
Registrován: 21.06.2021 13:53

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Strašlivoskopický »

Koukni na Facebook, lide z te oblasti. Nebo Twitter.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od jerry.mysak »

Včera to nebylo tornádo, ale kurevsky silnej vichr. Nás na jihu českobudějovicka to jen lízlo, ale co mi říkala kolegynka z Kardašky, tak tam mají Boží dopuštění. Neprůjezdný silnice, stromy popadaný všude. Co nebylo připevněný je pryč, pergoly srolovaný. Přitom Jindřichův Hradec je kousek odtud a tam celkem pohoda.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od devlop »

Včera v noci v Rakovníku také poněkud větrno, v parku se dnes ráno chodí v podstatě po třískách. Nad Novým Strašecím byly vidět tromby. Začátek tohoto léta se mi zdá poněkud nešťasný.
Screenshot_129.jpg
Screenshot_128.jpg
Screenshot_127.jpg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od PeFi »

Před pár lety, když se aktualizovala analýza rizik pro naše jaderné elektrárny, tak tam jako hlavní riziko pro naše JE vyšel silný vítr. Následně se taky přijímala nějaká dodatečná opatření. :yes
Trochu mě to tehdy překvapilo - vítr jako významné riziko pro JE mě nenapadl. Je vidět, že odborníci motající se kolem JE opravdu umí. :yes
----
V rámci plánované rekonstrukce části střechy si lámu hlavu jak ji rozumně zodolnit proti silnému větru. Aneb architekt v 80 letech vymyslel šílenost (ani plochá ani šikmá, takže pultová, ale s totálně debilním úhlem a adekvátně pitomou skladbou). Každé řešení je celkem tragický kompromis.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od dracekvo »

Udělat správně zavětrování. Víc toho člověk asi neudělá s rozumnejma nákladama.
Odpovědět