Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1482
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od DanBlack »

@ Golem...nejde spis o nepochopeni vyjadreni (funkce chlazeni/komprese)? :x
Kazda lednicka/klimatizace/tepelne cerpadlo vyuzivaji premeny skupenskeho tepla...jen v pripade vody je ta tepelna kapacita opravdu velika. Proto se pouziva cpavek nebo pozdeji freony a dnes media typu R134a.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Krevel
Příspěvky: 134
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Krevel »

@golem asi nerozumím otázce, jakékoliv moderní chladící zařízení (od lednice, klimatizace, tepelného čerpadla...) využívá změny skupenství (plyn/kapalná fáze), protože je pro tuto změnu potřeba extra energie... zjednodušeně pro ohřev vody z 90-95°C potřebuješ méně energie než pro ohřev z 98-103°C, teplotní rozdíl je sice stále jen 5°C, ale v druhém případě dochází k přeměně skupenství a té extra energii se říká skupenské teplo... tento princip samozřejmě funguje i obráceně při ochlazení, takže při změně skupenství z plynné fáze na kapalnou se ze systému odebere extra teplo... používat skupenské teplo v případě vody je očividně krajně nepraktické, proto se používají plyny s velmi nízkou teplotou varu (obvykle -80°C a méně), seznam plynů je třeba zde https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-ce ... cerpadlech
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od golem »

Asi jsem se nevyjádřil zrovna dobře... zaujalo mě "dnes používaná... speciální chladiva"... představil jsem si existenci něčeho mnohem novějšího, než princip "klasické" ledničky. Mea culpa.
Krevel
Příspěvky: 134
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Krevel »

Aha, tak to jsem nepochopil, nazval jsem to speciální chladiva, protože je těžko koupíš někde v obchodě a vyrobit je doma je v podstatě nemožné (snad kromě methanu, ale jak ho stlačit, že jo...)
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Krevel píše: 09.04.2022 22:39 ono jen vyrobit slušný výměník v domácích podmínkách není vůbec sranda, musíš spočítat průtoky, abys dosáhla požadované teploty, pokud bys používala vodu přímo jako chladivo...
To ja vim, jen jsem chtela naznacit, ze na rozdil od FVE u TC neni potreba tolik (elektronickych) vyspelych technologii zavislych na nedostatkovych surovinach a cinskych vyrobcich vezenych pres pul zemekoule. Protoze pokud se bavime o energeticke bezpecnosti, je treba myslet nejen na to, cim budeme vyrabet elektrinu a topit, ale i na to, jak to budeme udrzovat a na kom budeme zavisli s dodavkami nahradnich dilu ci paliva.

Co se tyce energetickeho mixu, mam pocit, ze jeho podstatnou soucasti by mely byt take ruzne technologie, ktere umi delat neco, k cemu bychom jinak potrebovalu elektrinu, prakticky "bez elektriny". Proste ze je vyhodnejsi nejakou elektrinu na teplo/zimu nevyrobit a topit/chladit primo diky jinym fyzikalnim zakonum, nez palit uhli v Ostrave, aby v lete duchodci v chebskem panelaku nezemreli horkem.

Kazde mesto, ktere ma reku, ma sve centrum nekde pobliz ni. Vetsinou to byva pamatkova zona, kam solary nedate. Topeni/chlazeni tepelnym cerpadlem voda-neco je sice omezeno relativne kratkou vzdalenosti od te reky (na rozdil od elektraren a mista spotreby), ale porad to jsou vyssi desetitisice budov, kde by to slo vyuzit. To se mi nezda vubec malo a asi by stalo za to pri promysleni toho mixu na to nezapominat.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vratnikp »

Bohuzel v evrope nic nevyrobis. Nedavno se
zeny v praci (vyvoj klimatizaci a tc) resilo lokalni, evropske nahrazeni takove tesnici samolepici zvykacky z ciny. V evrope to nikdo vyrobi, protoze investice do splneni norem a reguli na ekologii a hygienu prace by tuhle hloupost zdrazilo o nekolik tisic procent. To same chladiva,jak bylo zmineno. Jen hloupou vymenu chladiva musi provadet certifikovana firma s odpovidajicim vybavenim (teoreticky,praxe js jina). A pochybuju ze evrosky moloch zrusi veskere eko normy a smernice, ktere delaji vyrobu v evrope nekonkurenceschopnou
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Ulfhednar »

Smutné čtení:
https://www.lidovky.cz/svet/nemecko-ene ... 2DFF8560BE

V podstatě motorem energetické nezávislosti EU mají být čínské soláry a jako bonus větší energetická závislost ČR na Německu.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

@vratnikp: jo, v honbou za cistym ovzdusim jsme outsourcovali, co slo. Snad tahle situace prispeje k tomu, aby si Evropa uvedomila, ze je dobre nejake tovarny prece jenom mit, ne jen automobilky. A pak se ty logisticke haly, vyrostle na kazde vetsi krizovatce, treba vyuziji na nejakou vyrobu. Bych chtela verit... Coz ovsem zvysi naroky na energie etc...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Ano. Soláry se ve významném množství vyrábějí buď v Číně nebo USA.

Donedávna jsme měli i v ČR technologie výroby solárních článků a panelů pokud vím, bývalá Tesla Rožnov. Takže na to technologicky máme. Musely by se insourcovat nějaké ty technologie výroby speciálních lepicích fólií.
https://www.solartec.eu/en

Bohužel kvůli neschopnosti cenově konkurovat Číně pokud vím, už soláry přímo nevyrábí, ale jen přeprodává čínské.

Značný podíl na tom mají regule EU, jak už bylo zmíněno. EU radši zničí evropského výrobce a nechá to dovézt z Číny, kde se na ekologii, lidská práva a sociální politiku kašle. To je strašné pokrytectví.
Sankce na Čínu už měly být dávno zavedené kvůli ekologii a lidským právům. Nebo clo takové, aby to pokrylo nákladové rozdíly mezi byrokratickou buzerací EU a komunisticko-kapitalistickým světem.
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od tom384 »

Ulfhednar píše: 10.04.2022 8:27 Smutné čtení:
https://www.lidovky.cz/svet/nemecko-ene ... 2DFF8560BE

V podstatě motorem energetické nezávislosti EU mají být čínské soláry a jako bonus větší energetická závislost ČR na Německu.
Cinske solary jsou ted pro Nemecko az priorita cislo 2. Hlavni cil budou vetrniky postavene v mori. Tuhle zimu dokazalo Nemecko pokryt znacnou cast spotreby z tohoto zdroje.
chart.png
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Quido »

AMERIČANÉ A FRANCOUZI BUDOU NOVĚ DODÁVAT JADERNÉ PALIVO DO TEMELÍNA

Ve výběrovém řízení na dodavatele jaderných palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín zvítězily americká společnost Westinghouse a francouzská společnost Framatome. Dodávky budou realizovány od roku 2024 a potrvají zhruba 15 let. Hodnota kontraktu se pohybuje v řádu miliard korun.

Zdroj: ČEZ 12.4.2022

Komentář: tohle bych viděl jako zprávo do vlákna Energetická stabilita / období spolehlivých dodávek. ;) Je to dle mého názoru z geopol.hlediska krok správnou cestou.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Tak hlavně někoho konečně napadlo, že by bylo vhodné diverzifikovat.
To mělo napadnout celou EU když se přisála na ruský plyn. Hlavně němce a rakušáky.

Jinak ČEZ prý drží zásobu paliva na 2 a více let pro naše JE. Takže teoreticky by už nemělo být potřeba od rusů nic odebrat do roku 2024. Navíc teď nedavno ještě naskladnili.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5356
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Rafael »

Já tomu nerozumím a ani rozumnět nemůžu. Podobně asi jako politici kteří takové rozhodnutí musí přijmout.

Odborníci na elektrárny JE, do toho asi nemůzou kecat a jejich názory jsou asi politicky nepřijatelné

Nezávislé reference o Westinghouse nejsou moc příznivé. Firma stojící dlouhodobě před krachem a pokusy s jejích palivem podle veřejně dostupných zdrojů v našich JE taky nedopadly dobře a rychle se jejich "dotování" zbavili.
*
Tak snad můžeme doufat, že ti Francouzi budou lepší, mají to více propracované a v tendru zvítězí ten lepší a nebude se to řešit politicky....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
dr.know
Příspěvky: 195
Registrován: 11.09.2014 23:11
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dr.know »

@Rafael, tak to jsem si naprosto jistej, ze se to bude resit politicky, nehlede na kvalitu, cenu, ale hlavně aby to bylo nakoupeno od te správne strany...
Koho zajima, ze Westinghouse je pochybna firma, hlavne ze je z USA☝️
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Patrol »

A co Korejci ti už nejsou ve hře?
Westinghouse byl problémový palivo, neb se tyče kroutily a nešly dobře vytahovat. Navíc nedokončili několik posledních zakázek a jsou v krachu, jak už je zmíněno výše(není divu s takovou kvalitou).
Bylo by dobrý vybírat alespoň ze dvou dodavatelů a osobně bych raději "zlé palivo",které funguje, než šmejd. Na jádro ještě embargo není, není to fosilní palivo a dokud ho jsou ochotni dodat, tak bych naopak nakoupil do foroty.
Chápu, že ideově to není ideální, ale s jádrem bych raději nedělal moc pokusy.
Ještě myslím že palivo má i Kanada, nebo alespoň polotovary, které jsme uměli dodělat i u nás.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Krevel
Příspěvky: 134
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Krevel »

Prosím pokud k tomu nemáte relevantní argumenty, tak se k tomu nevyjadřujte, ten tendr neprobíhá týden, ale několik let... už v době testování paliva od Westinghouse v Temelíně bylo úkolem najít druhého dodavatele k TVEL (ne jeho náhradu), ale z velké části právě politické tlaky tuto spolupráci ukončily, ano palivo od Westinghouse mělo své problémy, ale nikdy neohrozilo provoz elektrárny a všechny problémy byly během projektu odstraněny (ty problémy má i TVEL jen ruské reaktory zná lépe a řeší je delší dobu), a hlavním problémem tam bylo palivové hospodářství, protože účelem projektu bylo kombinovat palivo od TVEL a Westinghouse, kde TVEL nebyl schopen přizpůsobit technologii výměny palivových tyčí a dál nebyla vůle tento projekt tlačit...
jako dodavatele paliva Westinghouse osobně nevnímám jako problém, třeba ve Francii zásobuje asi polovinu JE už několik let a třeba dodával i na Ukrajinu přes Energoatom (pro VVER1000), ale ano TVEL byla určitá jistota dodávek (ale taky jsem četl, že je neustále před krachem a dotuje ho stát)
A když shazujete Westinghouse jako dodavatale technologií a projektování JE (asi i oprávněně), tak se podívejte jak je na tom Maďarsko s Rosatomem, Paks měl spustit nové reaktory během 2026 a dodnes není hotová ani dokumentace...on na světě asi není jediný dodavatel co by to stihl včas a za domluvenou sumu...
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Patrol »

Neřekl bych, že váš příspěvek je o tolik fundovanější,že si troufáte někomu říkat, aby se raději nevyjadřoval, jen jsem byl stručný. Celkem slušný popis této problematiky byl před časem probírán na Oslu.
https://www.osel.cz/11957-realita-projektu-paks-ii.html
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Stručný až moc, aby se z toho mohl udělat chybný závěr - Krevel to uvedl, předpokládám, na pravou míru.
Krevel
Příspěvky: 134
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Krevel »

@Patrol to nebylo myšleno na Vás, ale na Rafael a dr.know, kteří do toho hned museli vtlačit postěžování si na politickou situaci...
I když jsem z oboru energetiky už několik let, tak jsem byl účasten letní školy jaderného inženýrství v Temelíně a to právě v době kdy byla spolupráce s Westinghouse ukončena a měl jsem možnost mluvit s různými lidmi zodpovědnými za provoz reaktoru jeho údržbu a palivové hospodářství a nevybavuji si, že by někdo měl zásadní problém s provozem paliva od Westinghouse... vybavuji si jak mě překvapovaly rozdíly v informacích od médií a od lidí zodpovědných za provoz...
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Informace od insiderů jsou vždy jinačí než je oficiální verze :D
Odpovědět