Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2921
Registrován: 28.11.2012 23:44

Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Dobrý den.
Rozhodl jsem se založit vlákno věnované energetické krizi a nadcházejícímu období kdy lze očekávat zvýšenou nestabilitu (nespolehlivost) dodávek energií a plynu.
Zde lze řešit i dodavatele energií, kteří si ze smluv rozhodli udělat záchodový papír, jak se jim bránit a případně ke komu přejít.
Též i postupy jak vyřešit nestabilní dodávky, kdy elektřina bude zapínána jen na určité časové období ve dne (nemyslím blackout, ale řízení zátěže rozvodné sítě na straně spotřeby).
Tak do toho, období které nás čeká bude nejspíš složité.
Koukej tak, aby jsi viděl.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrbodol »

Tak já co se týče topení pojedu na samotíž pokud budu chtít vytopit celej barák jinak standartně v kamnech v obýváku to je co se týče tepla. Jinak jsem navýšil zásobu benzínu do centrály a pořizuju vařič na klasickou PB bombu i když přes zimu počitám s vařením na kamnech. Svícení dokupuju víc svíček a petrolej a co se týče jídla taky pomalu navyšuju. Dodavatele zatím neřeším jsem u čezu fixace na rok a zatím nic nepřišlo. Uvidim jak se to vyvrbí. Pokud nebude nějakej já nevim 2-3 týdenní blackout vydržim.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od PeFi »

Při nákupu lednice nebo mrazáku je extrémně důležité zkontrolovat si jaký má daný výrobek mrazicí výkon (chci co největší) a jakou dobu bez energie deklaruje do rozmrznutí (rovněž větší je lepší), ale ten první parametr se pro případ přerušovaných dodávek energie jeví mnohem důležitější.

Vysoká kombinovaná lednice může mít jednou mrazicí výkon pouze 4 kg/24hodin, ale prakticky stejná velikost (tvar, vzhled, výrobce, pouze jiný model) může mít téměř 20 kg/24 hodin a tedy se vychladí za 5x kratší dobu.

Doba do rozmrznutí bývá 16 a víc hodin, nicméně to vůbec neznamená, že když elektřina neplůjde 10 hodin, že jste v pohodě, protože mnoha zmraženým potravinám kolísání teplot vůbec nedělá dobře. Takže pultový mrazák s dobou 20 hodin jsem nebyl schopný provozovat na noční proud při sazbě D25d, protože za dobu kdy proud šel se mražák nedokázal dostatečně namrazit a teplota kolísala natolik, že to mělo negativní dopad na strukturu potravin. Nic se sice nezkazilo, ale strukturálně se některé potraviny postupně rozpadaly.
---
I u LED světelných zdrojů existují rozdíly v účinnosti: některé mají i méně než 100 lm/W, jiné dokážou až kolem 180 lm/W, což je důležité, když člověk funguje z nějaké baterie. Pozor na to, že na vaření při umělém světle potřebujete takový zdroj světla, kde podle vzhledu poznáte zda potravina není zkažená. Tzn doporučuji mít alespoň jeden zdroj světla s CRI>80.
----
Mnohé plynové vařiče na zemní plyn se dají přetryskovat na propanbutan a prodávají se na to za pár stokorun sady trysek.
----
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

drigon píše: 05.10.2021 19:19 Zde lze řešit i dodavatele energií, kteří si ze smluv rozhodli udělat záchodový papír, jak se jim bránit a případně ke komu přejít.
Jen tak mimochodem, už je znám případ někoho kdo by se snažil bránit proti tomuhle právně? Dodám, že ČEZ i distributoři velmi rádi fixují v momentě kdy mají spočteno, že na tom trhnou (nebo alespoň neprodělají), ale nedej bože jakmile se situace obrátí. Najednou jsou všechny smlouvy cár papíru (no přece nebude dodavatel/distributor energií tratit) . Vždyť to není normální, ne?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Pokud se očekávají nestabilní dodávky, tak bych spíše zařadil na porad dne nabíječku s dostatkem slotů. Jestli AA nebo 18650 nechám na každém. Já osobně se koním k 18650.
K tomu také dostatečný počet ručních svítilen, čelovek, ale hlavně i luceren. Lucernu žádné jiné svítidlo nenahradí. Max tak lucernový nastavec na ruční baterku, ale neni to ono.
Svíčka je dobrá až na úplně nejvyšší nouzi. Prd to svítí a musí se to hlídat.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od viktor »

obavy ze zimniho obdobi co se tyka dodavek a vetsich ci velkych vypadku el. energie je realne, u nas doslo k odstavce dalsiho bloku 500 mW viz. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/elekt ... na/2077870
dale slavny paroplyn je taky na mizine protoze https://oenergetice.cz/plyn/analytici-e ... a-naplneny odhad je nekde kolem 30 % a s tim ze jsem nekde cetl ze pravdepodobne jiz pred zimou naplneny nebudou.
Daji se ocekavat vetsi vypadky zvlaste v nemecku s kterym jsme propojeni...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Kopour »

Já mám ostrovní FVE a pořádnej blok louhovejch baterií.Nyní 15KW a ještě nějaké budu repasovat.Ty jsou nesmrtelný.Ještě jsem koupil samostatnej benzinovej motor a chci k němu připojit nějakej pořádnej alternátor.Jinak zásoba benzinu do generátoru je dostatečná a PB bomby mám dvě 10 Kg.O zásobách nemluvě.A samotížka jako záloha.A že bude veselo je dost možný,protože Norové maji jenom přehrady na 50% naplněný.(zelená baterie) a Švédové obnovili provoz ve 52 let starej uhelnej elektrárně.Grétě asi praskne cévka.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Rafael »

PeFi píše: 05.10.2021 20:11 Při nákupu lednice nebo mrazáku je extrémně důležité zkontrolovat si jaký má daný výrobek mrazicí výkon (chci co největší) a jakou dobu bez energie deklaruje do rozmrznutí (rovněž větší je lepší), ale ten první parametr se pro případ přerušovaných dodávek energie jeví mnohem.......
Už se to tady kdesi kdysi řešilo a myslím, že bez nějakého pořádného výsledku. Nechce se mi to hledat.

A to mražáky. Osobně si myslím, že s němi by rozpadlík neměl vůbec počítat a úplně je ze svých plánů vyřadit.
I když je může nějakým na síti nezávislým zdrojem napájet.
Jenže ty "moderní" mrchy potřebují ke své činnosti teplo. Pokud klesne okolní teplota pod, co mám vyzkoušeno, pod cca asi +5°C přestanou fungovat.
(Osobně jsem tu potforu odmitnul někde stěhovat, tak žena to řešila přistaveným el. foukacím topidlem).
A topit během delšího blackoutu mražáku mi přijde poněkud divné.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Count »

Pořídil jsem několik zásuvkových ochran proti přepětí. Pokud dojde na výpadky, kdo ví, jak to v místě bydliště bude a nerad bych přišel o věci. Ochrany stojí pár stovek a dokáží ochránit poměrně slušně, pokud jsou poměrně slušné. ;)
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Tomáš »

Nejsem v tomhle tak moc kovaný, ale z toho co vím, tak zásuvkové ochrany jsou to poslední co ti pomůže.
Je to to samé jako když udebří blesk.

https://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/BC_FBI ... i_pres.pdf

Ty ochrany před přepětím se dělí do několika kategorií v závislosti na tom, kolik energie z pulzu, který by jinak poškodil elektrické zařízení, absorbují.

Hlavní je mí kategorii I nebo I+II, která je u vstupu do domu a "sežere" většinu pulzu.
Ty zásuvkové jsou většinou kategoie IV, která není schopna ochránit zařízení bez předchozího utlumení z kat I + II.
V podstatě ta IV je už jen to nejjemněší odfiltrování, které chrání tu nejjemnější elektroniku.

Myslím, že bys lépe udělal, kdybys ty zásuvkové vrátil a nainstaloval kat I + II do domovnío rozvaděče.

Ale ať mě klidně někdo, kdo v tom dělá opraví. Já to nastudoval jen před pár lety, když jsem dělal elektroinstalaci doma.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Maric »

Už pár večerů/nocí sleduju přeshraniční toky elektřiny. Že Rakousko štědře zásobujem je známá věc. Ale včera po půlnoci to bylo přes 32% jejich spotřeby, a to ještě ani není zima. To není moc normální.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Sry, ale musím - ti jejich zmrdi protestující proti JE na to neříkají nic?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od PeFi »

Maric: Kde na to koukáš? Dřív to bývalo na stránkách ČEPSu, ale už to tam nevidím.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od mart0 »

PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od PeFi »

Dekuji.
Uživatelský avatar
Roman San
Příspěvky: 28
Registrován: 24.07.2012 9:33
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Roman San »

mart0 píše: 05.10.2021 23:17 https://www.ceps.cz/cs/data
Na žluté liště vyber...

Nebo přímo
https://www.ceps.cz/cs/data#CrossborderPowerFlows

Tahle mapa je taky super
https://app.electricitymap.org/map
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od honzasl »

Grunt píše: 05.10.2021 20:47
drigon píše: 05.10.2021 19:19 Zde lze řešit i dodavatele energií, kteří si ze smluv rozhodli udělat záchodový papír, jak se jim bránit a případně ke komu přejít.
Jen tak mimochodem, už je znám případ někoho kdo by se snažil bránit proti tomuhle právně? Dodám, že ČEZ i distributoři velmi rádi fixují v momentě kdy mají spočteno, že na tom trhnou (nebo alespoň neprodělají), ale nedej bože jakmile se situace obrátí. Najednou jsou všechny smlouvy cár papíru (no přece nebude dodavatel/distributor energií tratit) . Vždyť to není normální, ne?
Momentálně řeším u tchyně útěk od Bohemia Energy - nestudoval jsem úplně smlouvy, ale pochopil jsem to tak, že dodavatel si prostě dal do smlouvy právo smlouvu vypovědět (s nějakou výpovědní lhůtou). Tj. žádná složitá právní konstrukce, právo vypovědět smlouvu není - v normálních vztazích - nic, v čem by člověk čekal záludnosti. Tj. není se o čem soudit, smouva je platná.

Spíš mě to přivedlo k myšlence nastudovat si znovu smlouvu o hypotéce, jak pevně je tam zakotvený fix úroků..

Fix ceny je výhodný i pro dodavatele i když je situace na trhu bouřlivá jako teď, protože by mu to mělo umožnit nakoupit elektřinu za dobrou cenu na pár let dopředu za lepší ceny (má zajištěný odběr). Jenže Bohemia a jim podobní sice nafixovali cenu se zákazníky, ale žádný dlouhodobý nákup neudělali, to je celé.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od viktor »

nema moc smysl do budocnosti resit smlouvy pokud za ne neni co si koupit. Respektive muzes mit smlouvu jako chces ale pred vypadkem proudu te stejne neochrani. Soucasny stav neni zpusoben smlouvou , kdyz pominu volby, tj smluvni vztah mezi volicem a vladou. Vlivem neskutecne odborneho a moudreho vedeni zemi EU za poslednich cca 30 let jsme se dostali na uroven asi tak let 50 minuleho stoleti v zasobovani el. energii. Takze mzzes mit smluvo jakou chces ale je to maximalne hodne kratkodobe reseni, elektrika jen tak nebude a reseni je v nedohlednu..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak nejen že se vypovídaj smlouvy na plyn, který byl za 750/MWh a nyní je 2200/MWh, ale začínají se vypovídat smlouvy i na elektriku. Aktuáně místo 1350 kč/MWh na 3300 kč/MWh pro sazba pro tepelná čerpadla.


Ale je to jedno, koncem ledna nebude elektrika ani v drátech. Tou dobou slunce nesvítí, vítr nefouká a ve Skandinávii neprší. navíc jsem mluvil se ségrou, její spolužačka je nějaký zvíře u Eonu. Zásobníky plynu jsou plné z 1/4 kapacity. Před zimou!!!! Do toho se snažíme rusáky nasrat kde se dá.

Já to vydržím, ale je mi líto lidí v panelákách. Letošní zima pro ně bude studená.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Solo_Kameň
Příspěvky: 59
Registrován: 27.02.2021 12:28
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Solo_Kameň »

Nám vypovedal zmluvu dodávateľ elektriny asi pred dvoma týždňami, z dôvodu, že prestáva poskytovať služby(Slovakia energy). Som lenivý a prepracovaný, takže čakám, kto bude náš spadový dodávateľ, ale ako to tu čítam, tak si radšej aktívne tú novú zmluvu vybavím, aby ma nedostal nejaký šmelinár, ktoý odstaví dodávky medzi prvými.

P.S. povráva sa, že Slovakia energy ukončilo poskytovanie služieb kvôli cene emisných povoleniek.
Odpovědět