Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

To je stará věc, ale při minulých cenách energií je to ekonomický nesmysl.

Na 1m3 vody ohřáté o 1°C je potřeba 4 180 000 J 1kWh je 3 600 000 J.
Pro zjednodušení řádového odhadu, započítám-li ztráty počítám 1m3 o 1°C je 1kWh.

Využitelných je tak do 50°C koncové teploty, tj teplotní rozdíl 40°C. 85 000 x 40 = 3 400 000 kWh = 3 400 MWh
X 30 EUR ( minulé ceny plynu a elektřiny ) = 102 000 EUR. ( 2 500 000 Kč ).

Roční spotřeba rodinného domku je cca 20 -30 MWh. Jsme tedy schopni zásobovat cca 150 rodinných domků.

Je zde někdo, kdo se pohybuje ve stavebnictví, aby odhadl náklady na stavbu a provozování tepleně izolovaného bazénu 40x50x40 metrů, nebo obdobné číslo 85 000 m3 s vodou 90°C + tepelně izolované rozvody po celé vesnici?

ČOV pro naši obec o 150 popisných číslech stála cca 100 000 000 Kč ( 4 000 000 EUR) roury nejsou izolované, vyhnívací nádrže jsou výrazně menší.
Ale i tak je návratnost 40 let bez jakékoliv obsluhy, údržby, nebo dalších nákladů na provoz.

Bez masivních dotačních peněz to není žovotaschopné. V celoevropském měřítku by nefungovalo dotační přerozdělování, protože bychom narazili na omezenost zdrojů ze kterých brát na dotace. Ne to sebrat mnoha a nekrmit jednoho vyvoleného, ale aby na to měli všichni.

Uvažoval jsem něco podobného, ale menšího postavit si ve sklepě u domu, ale bylo by to srovnatelně drahé jako celý dům. Při dnešní ceně FVE, větrných elektráren a kůrovcového dřeva jsou jednodušší cesty.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

V clanku je asi drobna nepresnost. Pisou tam, ze voda se ohriva solarni elektrarnou, ale spis maji na mysli solarni kolektory (viz ta zminka o tekutine v nich). Pak by porizovaci cena nemusela byt tak vysoka a mohlo by to byt relativne dostupne.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Už v minulosti se s tím dělaly pokusy na vytápění rodinných domů. Velkou, mohutně izolovanou nádrž na vodu měli ve sklepě. Ohřivali to fototermikou a jak zjistili, úniky tepla do okolí způsobovaly, že nádrž byla použitelná tak do Vánoc. Déle už ne, protože v podstatě vychladla sama od sebe.
Proto nejspíš přešli na ohromný "bazén" pro víc baráků dohromady. Zde jim vyšel lepší poměr objem/povrch. Ale i tak tam mají elektro a plynový dohřev a jak sami přiznávají jim ten "bazén" pokryje cca polovinu spotřeby (nejspíš taky bez dohřevu nevydrží až do dalšího léta).

Dnes se konají pokusy s odebíráním tepla z oné izolované nádrže pomocí tepelných čerpadel. Poté, co teplota vody v nádrži klesne pod mez využitelnou pro vytápění nastartují tepelné čerpadlo a využívají i nízkoteplotní teplo. Výhodu to má v tom, že nádrž s nižší teplotou vody má menší ztráty a pokud by se podařilo vyřešit využití skupenského tepla vody (změna vody na led a naopak) by se otevřela možnost k využití dalšího velkého množství tepla.
Letní ohřev to má solární, jestli to dohřívají i v zimě nevím.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

proforma píše: 18.09.2022 9:52 V clanku je asi drobna nepresnost.
Celý článek je taková drobná nepřesnost, protože vzbuzuje dojem, že celé město vytápí jedna obrovská termoska a ono tomu není tak. Ve skutečnosti je to velká obecní teplárna založená v roce 1960 ve které se topí od dob vzniku vším možným. No a prostě s každou energetickou krizí se apdejtuje. Poslední výstřelek je obrovský solární park k teplárně s tím bazénem ze kterého se bere energie a pak se před odesláním do rozvodů dohřívá (těžko říct čím teď momentálně, asi zemním plynem) konvenčními metodami.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

drigon píše: 18.09.2022 10:26 Ale i tak tam mají elektro a plynový dohřev a jak sami přiznávají jim ten "bazén" pokryje cca polovinu spotřeby (nejspíš taky bez dohřevu nevydrží až do dalšího léta).
No, mne polovicni uspora prijde docela jako super vec :-)

Rikam to znovu: v CR neexistuje jakykoli alternativni zdroj, ktery by byl schopen 100% nahradit elektrinu a teplo z konvecnich zdroju. Nejsme Island. Neexistuje idealni reseni. Ale pokud by se ruznymi technologiemi dala poskladat treba 75-80% uspora celkem, proc to odmitat jako "nedokonale"? V kazdem pripade to bude lepsi nez dnesni moznosti.

Samozrejme ekonomika investic, provozu a navratnosti je jeste uplne samostatna otazka, tu bych do toho ted netahala.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od MarS »

Konečně taky něco pozitivního, Německu začalo foukat
Přílohy
spot.png
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

V Číně a Kanadě omezují/ zakazují nabíjení elektromobilů z veřejných nabíječek. Příčina: nedostatek elektřiny a zvýšená spotřeba elektrické energie průmyslem.
Paradox: aby Čína mohla vyrábět baterie do elektromobilů/elektromobily omezuje jejich nabíjení pro soukromé osoby.

Zdroj: IDnes.
Koukej tak, aby jsi viděl.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Něco k teorii energetické závislosti naší civilizace:

https://oilprice.com/Energy/Crude-Oil/T ... -Told.html

http://www.shiozawa.net/english/Economy ... re1996.pdf

Ve zkratce: Jevy, které považujeme desetiletí za stabilní, stabilní vůbec nejsou, ale jedná se o dynamický proces, který může celkem rychle skončit.
Asi jako když hoří svíčka - když se na ni díváme je to hezké a vypadá to stabilně, ale spotřebovává se vosk, knot a vzduch. Jenže svíčka nezačne postupně slábnout, vosk prostě dojde a svíčka zhasne. ( Stejně tak benzín v nádrži, nebo konzervy ve spíži. )
A i když si to běžně neuvědomujeme, platí to i v makro měřítku.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

To je sice pravda, ale zmapované zásoby plynu a ropy by měly vydržet ještě desítky let. Momentální problém je jak je dostat z místa těžby ke spotřebiteli. To je to, co bude pravděpodobně v budoucnosti dražší než samotná těžba. Nejlevnější je poslat to trubkou. Všechny ostatní metody přepravy jsou řádově dražší.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Pak může ještě nastat problém administrativního nedostatku. Viz třeba plán EU rozšířit emisní povolenky i na sektor dopravy a vytápění domů. Pokud budou každý rok dávat do oběhu stále menší počet emisních povolenek jejich cena logicky poroste (v podstatě využijí zákona vyrovnání nabídky a poptávky, akorát že dané komodity bude fyzicky na trhu dostatek, jenže ji nepůjde bez dané "bumážky" koupit a použít).
Aneb "plánovaně nedostatková ekonomika" v praxi.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

Pokud platí Bártových sedm zákonů (a já věřím, že platí - https://www.youtube.com/watch?v=8Vsc91sR2tA&t=5078s ), tak po kolapsu energetiky (a možná po finančním kolapsu) se celý systém velice zjednoduší a povolenky (a levná energie) zůstanou jen ve vzpomínkách starších generací ...
Uživatelský avatar
bear_grylls
Příspěvky: 128
Registrován: 26.08.2015 21:15
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od bear_grylls »

Verejno právna slovenská Tv,v spolupráci so SHMÚ v predpovedi počasia už začala občanom masírovať rozum, hlásateľ správ na začiatku spomenul že optimálna teplota je 20",a na konci spomenul že je nezdravé sedieť v decembri v prekurenej obývačke.
Ludstvo je virus ktory napadol Zem.
grg
Příspěvky: 145
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od grg »

bear_grylls píše: 19.09.2022 19:00Verejno právna slovenská Tv,v spolupráci so SHMÚ v predpovedi počasia už začala občanom masírovať rozum, hlásateľ správ na začiatku spomenul že optimálna teplota je 20",a na konci spomenul že je nezdravé sedieť v decembri v prekurenej obývačke.
Problém pre mňa je ten, že tých 20, max. 21°C mám v zime doma bežne už roky (s výnimkou kúpeľne), takže tým nič neušetrím. :roll:
Radek07
Příspěvky: 1182
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Radek07 »

V práci nám snížili teplotu na 18-19°C. Teplotu ale snížili idioti nejenom nám kancelářským krysám, ale i ve výrobě.
Z pár dní budu slyšet pokašlávání, smrkání a na stole neschopenky. A protože prvních 14 dní platí firma tak se to šetření asi "hodně" vyplatí :) .
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od xgordon »

Drha cast budu OCR-ky na deti, kedze ceske Min.Zdrav. vydalo novu strategiu setrenia. :tmi

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skol ... t-40409154

Hlavne, ze posledne dva roky sa islo dosr...vetranim.

Tipujem, ze nasi experti nebudu chciet ostat v hanbe, tak pridu coskoro s podobnym planom.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

grg píše: 20.09.2022 0:31
bear_grylls píše: 19.09.2022 19:00Verejno právna slovenská Tv,v spolupráci so SHMÚ v predpovedi počasia už začala občanom masírovať rozum, hlásateľ správ na začiatku spomenul že optimálna teplota je 20",a na konci spomenul že je nezdravé sedieť v decembri v prekurenej obývačke.
Problém pre mňa je ten, že tých 20, max. 21°C mám v zime doma bežne už roky (s výnimkou kúpeľne), takže tým nič neušetrím. :roll:
Já mám paradoxně opačný problém. V zimě mám přebytek tepla, a musel jsem vyřešit větrání přes termostat.
V zimě mám i o 30-40% nižší finanční náklady na energie než v zimě. Takže už se těším na zimu jak ušetřím ;) .
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Tobě vedou trubky pro celou čtvrť přes obyvák? :D

Jinak snížit teplota se dá, netřeba opravdu trenýrková teplota. Ale kdo sedí v kanclu, tak pak potřebuje, když se sníží na 18-19°C, lokální dotápění, protože sedět za komplem v 18°C je fakt o zdraví.
Tohle celé je špatně, prostě to mají řešit 80% loňské spotřeby za dotovanou cenu a zbytek za příplatek.
Lidi nejsou idioti, poradí si i bez nařizování, kolik kde mám mít teplotu ...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hohepa »

Hagen píše: 20.09.2022 7:43 V zimě mám i o 30-40% nižší finanční náklady na energie než v zimě. Takže už se těším na zimu jak ušetřím ;) .
čtu to po páté, ale významu věty fakt nerozumím
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Topím v kamnech, a i když je stáhnu na minimum, že sotva topí, tak pokud není venku alespoň -5, tak musím více či méně větrat. I při -20 "jedou" tak na 50%.
Navíc na kamnech z 50% vařím a 100% ohřívám vodu. (dřevo mám navíc zdarma)
V sezóně mi jede elektrický bojler, vaříme na elektrice, a čím dál častěji pouštím klimatizaci.
Takže jaro a podzim mám spotřebu elektřiny cca 2700Kč/měsíc, v létě cca 3500Kč/měsíc a v zimě cca 2000Kč/měsíc. (plyn nemám)
Osobně mě tedy ceny energií nijak nevzrušují, a v zimě ušetřím.
Ale jinak je to samozřejmě docela mazec, a doufám, že to všichni zvládnou bez dramatických problémů.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Hohepa píše: 20.09.2022 9:51
Hagen píše: 20.09.2022 7:43 V zimě mám i o 30-40% nižší finanční náklady na energie než v zimě. Takže už se těším na zimu jak ušetřím ;) .
čtu to po páté, ale významu věty fakt nerozumím
Jóó, už to vidím. Chtěl jsem napsat, že v zimě mám nižší náklady na energii než v létě. Chybička se vloudila. ;)
Odpovědět