Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od xgordon »

Pripada mi to, ze Putin chcel ukazat, ze EU ho vobec nevie precitat a odhadnut jeho dalsie kroky.

Mali sme aspon male mentalne cvicenie co v pripade uplneho zastavenia. Kazdopadne, neradujme sa. Ziskali sme len trochu casu naviac.
Radek07
Příspěvky: 1182
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Radek07 »

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/e ... all-locked

výpočty budoucího zdražení - odemčeno
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

xgordon píše: 21.07.2022 8:19 Pripada mi to, ze Putin chcel ukazat, ze EU ho vobec nevie precitat a odhadnut jeho dalsie kroky.

Mali sme aspon male mentalne cvicenie co v pripade uplneho zastavenia. Kazdopadne, neradujme sa. Ziskali sme len trochu casu naviac.
Já si myslím, že putin je naopak celkem dobře "čitelný".
Tím, že neustále s tím plynem straší, pouští víc, pak míň, tím hýbe s cenou,... vyvolává v EU strach, a doufá, že nespokojení a vystrašení občané budou tlačit na své vlády, aby se přestala podporovat Ukrajina.
A já naopak doufám, že vládnoucí garnitury se tím nenechají (na rozdíl od občanů) vystrašit a s tou podporou nepřestanou.
Nějaké krizové scénáře samozřejmě řešit a připravovat musí, a stejně tak na to připravovat občany.
Ale pokud by putin plyn zastavil uplně, přišel by o tuto výhodu, a proto to neudělá.
Pokud by plyn zastavil uplně, tak už by se ho EU nemusela obávat, a mohla by ještě přitvrdit. A to on jistě ví, a toho se bojí. Strašení atomovkama se minulo účinkem, a ten plyn (ropa) je jediné co mu zůstalo k vyjednávání.
Ve finále hraje jen o čas, (stejně jako EU) protože časem se bez toho jeho plynu budeme muset obejít.
Nakonec on prohraje, a Ukrajina s Evropou vyhraje. Jen se neposrat. ;)
Krevel
Příspěvky: 127
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Krevel »

Putin rozhodně není hloupý a momentální situace mu vyhovuje mnohem více než kdyby uzavřel kohoutky nadobro. Kromě toho, že může ovlivňovat cenu a dále tak podporovat inflaci v evropském regionu, tak by z něj odstavení Evropy od plynu opět udělalo jasného nepřítele mezi většinou evropských zemí (stejně jako prvotní šok při napadení Ukrajiny)... takhle se naopak tváří, že je spolehlivým partnerem a chce se západem dál vést ochodní vztahy, čímž samozřejmě dále podporuje názorový rozkol mezi zeměmi i občany jednotlivých států a to samozřejmě komplikuje politická rozhodnutí v evropské unii
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

No, posilat 40 % kapacity, to zrovna nevypada na uplne obnoveni. Ale ano, jsem rada, predpokladala jsem, ze to nepusti.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

Hagen píše: 21.07.2022 7:10 Což jsem předpokládal (ale se zpožděním, aby se putin kochal vystrašenou Evropou), protože to je jedna z mála věcí, kterou nás putin může donekonečna vydírat. ;)
Přesně moje myšlenky. V podstatě ještě ani nic neudělal (odstávka byla plánovaná) a v půlce Evropy už zasedaly krizové rady a řešily co se bude dál. Zatímco kremelský skřet se musel úplně třepat blahem. Jsou z nás akorát naprosté Putinove ******. Ale dobře nám tak. Můžeme si za to sami.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

proforma píše: 21.07.2022 16:58 No, posilat 40 % kapacity, to zrovna nevypada na uplne obnoveni. Ale ano, jsem rada, predpokladala jsem, ze to nepusti.
Proč by obnovoval nepřátelské EU plyn na 100% ?
Pokud budou dodávky plynu malé, a budou kolísat, tak jeho cena bude vysoká, lidi budou nasraní a v nejistotě,...
A zároveň může pořád hrozit a vydírat úplným zastavením.
Posílat plynu málo je pro putina nejlepší strategie.
A pro EU je to šance jak zvládnout zimu, a časem se od ruska odpojit úplně.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od bacil »

Pouští to co si kdo objedná. Objedná, pustí, neobjedná, nepustí. Média řvou, že nepouští, ale řvou ti co plyn nakupují, že ho nepouští? Tam se dívejte, ne na politiky a média. Něco jiného je každoroční plánovaná kontrola, která je každý rok ve stejném čase.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/gazpr ... .seznam.cz

Od stredy Gazprom snizi dodavky plynu do Evropy pres NS1 pod 20 % kapacity.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Právě to hlásili na ČT24. Podle Rusů je to způsobeno technickými problémy, ale tomu snad nikdo nevěří.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Maximus »

On je nekdo tak blahový a věří rusákům? Smlouvy s nimi nemaji hodnotu papiru, na kterem je ta smlouva sepsána!
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Rusům věří už jenom rusové. A zdaleka ne všichni.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

Možná chtějí rusi donutit němce, aby sami navrhli využít NS2 když NS1 má údajný technický problém. To by byla potupa...
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od scorpio »

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/dodav ... nu/2235975

https://www.spiegel.de/wirtschaft/gaskr ... c432a0e6db

"Podle údajů provozovatele Eugas ale Gazprom na dnešní den zarezervoval výrazně větší kapacitu na plynovodu Transgas, kterým proudí ruský plyn do Německa a Rakouska přes Slovensko a Ukrajinu. Přes hraniční bod Veľké Kapušany by mělo proudit 68,6 milionu metrů krychlových plynu, zatímco v úterý to ještě bylo pouze 36,8 milionu kubických metrů.

Podle agentury DPA by takové množství mohlo nahradit výpadek dodávek plynu přes Nord Stream 1. Rezervace dodatečné kapacity ale ještě neznamená, že Gazprom skutečně pošle plynovodem více plynu. Tomu, že by to tak ale mohlo být, napovídá i fakt, že provozovatel ukrajinské části potrubí TSOU si v úterý stěžoval, že Gazprom v něm bez varování zvýšil tlak. Zprávu předtím přinesl i německý týdeník Der Spiegel."


Snizeni prutoku pres NS1 kompenzuje zvyseny prutok pres plynovod Transgas.
Že by tanečky kolem NS1 byly jen manipulace s cenou?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od bacil »

Tanečky kolem NS1 jsou způsobeny dvěma faktory:
- další odstavená turbína v plánované údržbě, zabalí ji a pošlou do Kanady
- turbína, která se se zpožděním teď konečně vrátila z Kanady není dle dodané dokumentace zcela opravená a to brání jejímu spuštění
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

scorpio píše: 27.07.2022 13:22 Že by tanečky kolem NS1 byly jen manipulace s cenou?
pxe_plyn.png
Přesně tak. Můj názor je, že Rusko už ani nemá s dodávkami plynu něajké zlé úmysly, ale prostě točí s kohoutkem tak aby stoupala cena, ale zároveň aby mohli po nárustu zase dodávat ve velkém množství a vytřískat tak na dodávkách maximum. A my všichni to platíme jak blbci.
Ten zhup v grafu je nastartování NS1 po plánované odstávce a ouha. Už to zas letí absolutně do nebes. Normálně bych odšrouboval HUP, ucpal ho a našel si jinou strategicou surovinu k provozu než je Ruský plyn a to ne z politických důvodů, ale prostě protože Rusům dělat blba může fakt jenom…
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

A můj názor zase je, že rusácko má s dodávkami plynu všechny zlé úmysly co nás napadnou, a hromadu těch, co nás ani nenapadnou.
Být Evropou, tak už bych rusáky s těmi plynovými veletoči prostě ignoroval.
Žádný stres, žádný strach,...klídek pohoda. To by putina vytáčelo nejvíc. ;)
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od GOD »

potreboval by som vysvetliť niektoré veci, lebo tomu celkom nerozumiem.

cena plynu v tom grafe, to je to čo si rusi učtujú a to dostanú za predaný plyn?
Ak áno, ako je výhodné pre rusov predať 20% plynu za dvojnásobok ceny?

Alebo je to cena burzová európska a ruska sa to nijak netýka?

Keď som sa bavil cca 12 rokov dozadu s ruským ťažiarom, tak bol pre nich plyn odpadný produkt. S tým, že ked nebolo čo s ním, tak ho bolo výhodnejšie páliť otvoreným plamenom pri vrte.

Ale zdôraznujem, že cenotvorbe v energetike sa nerozumiem.
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

Hagen píše: 27.07.2022 20:37 A můj názor zase je, že rusácko má s dodávkami plynu všechny zlé úmysly co nás napadnou, a hromadu těch, co nás ani nenapadnou.
Vyšroubovat cenu, pustit stavědla a vytřískat prachy na financování bůhvíčeho. Klasické podnikání.

GOD: Burza pro komodity v centrální Evropě. Jsou jiné burzy ale pochybuju že se na nich obchoduje s cenou kterou má domluvené Rusko. Jinak bacha na to že Rusové neprodávají plyn pouze Evropě. No burzy se víceméně kopírují, takže třeba prodají menší objem, ale za vyšší cenu. Mnohem vyšší. Jestli z toho jsou pak nějaké daně či co. Nevím. Sám tomu taky moc nerozumím.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

O vikendu jsem se divala na par dilu serialu Synove a dcery Jakuba sklare. Nasla jsem si k tomu par info, serial se natacel v huti Jakub v obci Tasice, protoze tam byly krasne zachovale prvorepublikove stroje i usporadani huti. Par let po natoceni byla tato sklarska hut zavrena a dnes je z ni muzeum sklarske vyroby. Jednou ze zajimavosti je take generatorovna, ktera pry vyrabela vlastni plyn pro vytapeni peci (1 pec s 8-10 panvemi, udaje se lisi, tedy asi nic uplne maleho).

Nevite nekdo, z ceho se ten plyn mohl vyrabet? Uhli? Drevo? Neco jineho? Jsou ty technologie dostupne i dnes, myslim v nejake normalni podobe? Resp. asi se po WW2 uz nedelaly nejake zasadni technicke zlepsovaky v oblasti vyroby plynu, kdyz bylo dost plynu prirodniho, ne? Znam akorat zplynovaci kotle pro domaci pouziti, ale neco moderniho ve vetsim meritku pro male firmy a tovarny? Mohla by to byt dnes cesta, jak v zime nahradit alespon cast nedostatkoveho plynu treba pro teplarny apod.?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět