Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Halahija
Příspěvky: 13
Registrován: 17.05.2022 16:44
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Halahija »

Zapracoval pud sebezachovy. S rozlicenym davem by uz zadne "vysilani signalu" moc nehlo...
Bakly1
Příspěvky: 107
Registrován: 12.05.2017 11:55

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Bakly1 »

tak ono je to jediné logické řešení, které jde udělat i kdyby na krásně vyvlastnili těch 30 procent čezu co jsou v soukromých rukách a vypálili za to odhadem do 200mld vyplatí se to velmi brzy, levná elektřina nejen pomůže lidem a sníží inflaci ale zároveň podpoří výrobu a přitáhne investory, čili zvýší výběr daní.

edit: trhy už na to reagují a cena akcií ČEZ letí vzhůru jak splašená, takže to bude asi víc jak těch 200mld
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

To bylo reci, ze to nejde, kdyz jsem tu podobny postup navrhovala... :-) Stat se proste i se svymi 70 % muze rozhodovat jako vesinovy vlastnik, bez ohledu na mensinove akcionare a muze primo ovlivnovat ceny energii, jde jen o to chtit. Jestli zvoli postup rozdeleni CEZu a zestatneni vyrobni casti, mne se to nelibi, bude to dlouho trvat, ale je to postup legalni a zrejme i ucinny.

Z jineho soudku: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... .seznam.cz

Clanek o tom, jak vysoke marze maji rafinerky na benzinu a nafte a proc i pres klesajici marze benzinek neklesaji vyrazne ceny paliv pro konecneho spotrebitele. Konkretni vysi marzi si tam dohledejte sami (prekvapko! :devil), mne zaujal predevsim udaj o tom, ze vlastni vyroba v CR kryje pouze 1/3 spotreby, ostatni dovazime od MOL a Orlenu. A MOL i pres to, ze v Madarsku jsou ceny na benzinkach regulovane, jako celek dosahuje zisku. Otazka za 1 bludistaka: kde se tvori zisk kryjici ztraty v Madarsku?

A to nejlepsi na konec: MOL i Orlen hrozi, ze pokud se jim stat bude michat do marzi, omezi dodavky do CR.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

https://archiv.hn.cz/c1-67071460-mene-b ... .seznam.cz

Vlada pripravuje novely energetickeho a stavebniho zakona, ktere by mely usnadnit instalaci FVE. Hlavni zamery:

- soucasny limit max. 10 kWp, jinak nutna licence a ZL. Ma se zvysit na 40 .
- soucasny limit 20 kWp, nad to uz je pro stresni instalaci nutne stavebni povoleni. Nove sjednoceni na 40 pro ohlasku.
- FVE na zemedelske pude, pokud zaroven neni zmenena jeji produkcni schopnost (typicky panely ve 2 m, pod kterymi se mohou past kravy...) by pro instalaci FVE nebylo nutne vyneti ze pudniho fondu.

Zamyslenym novym limitum by se mely prizpusobit i limity dotaci na FVE z NZU a OPZP.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

ad FVE: Doteď se to řešilo tak, že měl někdo ty elektrárny tři. 10kWp na stodole, k tomu 10 kWp na domě, k tomu 10kWp na záhonu a bylo to.
Stejně to byla zbytečná buzerace.
Jsem zvědav, jestli se to opravdu vyřeší, nebo to budou jen kecy a vysílání signálů jako doteď.
40kwp už i při zatažené obloze dokáže udržet rodinný domek v chodu po většinu roku. Snad jen pár týdnů v zimě by se museli obyvatelé nějak omezovat. Bylo by to super.

ad regulace cen energií:
To je velice snadno napadnutelné po právní stránce. Už vidím ty právní tahanice. Běžně se za to dává několik let natvrdo:
$ Péče řádného hospodáře
$ Povinnosti při správě cizího majetku

Nejvyšší soud k péči řádného hospodáře uvádí ve svém usnesení ze dne 27. 3. 2008, sp. zn. 5 Tdo 1412/2007, následující:

„Pojem péče řádného hospodáře lze přitom chápat tak, že řádný hospodář činí právní úkony týkající se obchodní společnosti odpovědně a svědomitě a stejným způsobem rovněž pečuje o její majetek, jako kdyby šlo o jeho vlastní majetek. Taková péče tedy nepochybně zahrnuje péči o majetek akciové společnosti nejen v tom smyslu, aby nevznikla škoda na majetku jeho úbytkem či znehodnocením, ale také, aby byl majetek společnosti zhodnocován a rozmnožován v maximální možné míře, jaká je momentálně dosažitelná.“[9]

Jako si obecní zastupitelstvo nemůže kšeftovat s obecním majetkem za ceny, které si vymyslí, nebo se nemůže jen tak domluvit na nějakém obchodu pro obec výhodném, ale co nevyhoví paragrafu.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Permonik »

Ta podpora FVE mi přijde dost jen na papíře. 40 kWp to v létě vyrobí třeba 200 kWh za den... to fakt není spotřeba běžného RD ani s klimatizací a přepanelovat tak, aby to "něco" dávalo v zimě, tak to už je přepanelováno tak, že finanční návratnost je pak nikde. Jedině pak pustit to do virtuální baterie na skladování na zimu, což by se jednak při rozšíření ČEZu už moc nelíbilo (když vyrábí FVE u nás v létě, tak obvykle i v Německu a cena na burze je stejně blízká nule). Navíc výsledek bude ten, že distributor vám řekne, že vás na VB stejně nepřipojí, protože jeden 40 kWp dům v ulici už má a pro zbytek nemá kapacitu. Kdyby chtěli reálně podpořit FVE, tak by mohli zrušit nedávno zavedený požadavek, že FVE musí montovat nejen elektrikář, ale už vysloveně montážník FVE, dále zjednodušit připojení hybridnich měničů s regulačními mikropřetoky a změnit počítání výkonu místo po fázích, tak celkově. Nic z toho ale nevypadá, že by se mělo stát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

@Vrb: Stat naridi CEZu (zakonem, vyhlaskou apod.) v zajmu vyssiho dobra zasobovat CR za regulovane ceny a na burze prodavat jen prebytky. Nasledne se sejde valna hromada, ktera rozhodne, ze je ve vyssim zajmu uposlechnout legislativne danou povinnost. Protoze 70 % > 30 %. Zaroven stat zacne skupovat akcie pres burzu, cimz vzroste jejich cena, a kdo bude chtit prodat, nebude nespokojenej. Postupne se stane 90-100% vlastnikem "prirozene". Kdyby to "nejak" neslo, nefungovalo by to uz i v jinych EU statech...

@Permonik: on ten limit neni myslen ani tak pro RD, jako spis pro ruzne bytovky, mensi panelaky, SVJ apod., proste v idealnim pripade vic domacnosti. Tam vy nebyl problem s nejakym vyraznym prebytkem. Coz samozrejme nevylucuje, ze by si nekdo dal 40 kWp na RD, ale asi by pro nej fakt bylo slozity nejak vyladit ty letni prebytky.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od TomSmith »

Doposud byly limity vymyšleny tak aby výrobce/distributor moc neprodělal.
Zavedli měření po fázích a doufali že nebudou existovat asymetrické měniče (a vydělávali na tom).
Dále se šmejdi pojistili i jinak a to nejen limitem 10kWp na panelech, ale i limitem střídače kde je u hybridních instalací maximum 3,7 kVA/fázi.
Takže kdo ví jak to ti prevíti nakonec změní, ale tuším jak to dopadne ;)
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Při dnešních cenách FV panelů má smysl přepanelovat, pokud je dostupná plocha.

Prostě co nespotřebuju, to nespotřebuju. Ale chci mít dostatek i v horším čase.

My platíme dnes cca 10 -15 kč za kWh. Při spotřebě 5MWh za rok platím cca 70 000 Kč. 40kWPp panely vyjdou asi na 300 000Kč, tzn návratnost 4,5 roku ( + je potřeba instalační materiál, střídače, a nějaká ta baterie) tak delší.
Ale panely samotné už jsou jen zlomek z celé instalace.
To sluneční záření mi dnes dopadá na plechovou střechu a v létě způsobuje nepříjemný pocit horka v horním patře. Tak je mi jedno jestli z panelu tu elektřinu odeberu a spotřebuju nebo ne.
Můžu si tím klidně ohřívat bazén, dobíjet elektromobil nebo cokoliv. Ideální by bylo mít miniaturní syntézu hnojiva ze vzduchu a vody na letní přebytky, ale to zatím neexistuje. Nebo akumulátor v řádově MW, ale to by bylo drahé.

Pokud vím, tak v poslední aktualizaci už je uvedeno, že to speciální osvědčení pro montáž FVE je nutné pouze na instalace s dotacemi.

Připojení do síťě nemá smysl dnes řešit.
Samozřejmě jakákoliv FVE ČEZ a distributory připraví o zisk, tak se brání zuby nehty a hledají cokoliv aby to nešlo a aby to maximálně omezovali. Lidem s FVE někteří říkají zloději slunce, protože z pohledu ČEZ je to krádež co jim ukrátí zisk. Jako třebas pálit si doma kořalku. Proto hybridní střídače když pustí nějaký zanedbatelný přetok do síťě tak se ČEZ může pominout a hned vymýšlí pokuty.
Ideálně galvanicky oddělený ostrov se síťovým přepínačem a nějakým laciným tarifem kdyby něco.

Kdyby 80% střech v ČR bylo pokryto panely, tak ty tři zimní měsíce pokryjeme jádrem a uhlím a máme energie zadarmo. ( za odpisy panelů ).
A nemusíme dnes stříhat prdelí hřebíky jestli to Rus zavře nebo ne.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Permonik »

Kde kupuješ panely za 7.50 Kč/Wp ? Já bral celočerné za 11.80 a obyč jsou tak za 11.50, levnější jsem nenašel. A ano, panely jsou to nejlevnější, ale k tomu háky, profily, vruty, kabely, jističe, přepěťovky, regulátor, co jsem pár měsíců zpět počítal, tak vycházelo na dalších 32 tisíc/5kWp (xxx/100 MPPT u 48V systému), což je celkem 17.9 Kč/Wp tedy 716000 Kč a to bez měniče a baterek a práce, kdo to nezvládne sám. A to tam není junction box, chráničky, úchyty pro kabely,... a je to jen za připojení do systému či rozšíření stávajícího. Bez baterek tu spotřebu 5 MWh nepokryješ. Pokud jsi doma a máš spotřebu dost i přes den a ne hlavně ráno a večer, pokryješ tak třeba 3 MWh z 5 za rok. Při ceně 10 Kč/kWh (já stále platím 6.5 VT/3 NT u E.Onu celkem, ale chápu, že to mi dlouho nevydrží). Splatíš 30 tisíc, tedy návratnost 24 let, dost za očekávanou životností některých komponent, ale počítejme, že vláda s elektrikou nic neudělá (což by byl průser pro firmy = HDP) a byla by za 15 Kč/kWh tak jsi na 16 letech, což by šlo u jisté investice, ale pokud vláda udělá, co má v plánu a elektrika se bude prodávat přednostně v ČR a zůstane tak třeba jen na těch 7 Kč, tak se to nezaplatí nikdy (34 let je za koncem životnosti). A to je stále jen za rozšíření, žádný měnič a baterie, což jsou taky extrémní částky.

Já si postavil malou 1.5 kWp FVE na hraní s návratností nikdy, ale to nebyl účel. Elektrocentrála se taky nezaplatí a vystřílené náboje z tréninku (snad) taky nikdy ne, tak to neřeším. Teď jsem přidával dalších 5 kWp, kvůli kterým jsem ty ceny počítal. Teď jsem na výkonu, kdy dokážu (s bateriemi a měničem, co jsem už měl, nejsou tedy v nákladech) spotřebovat 100 % vyrobené elektřiny, takže je to na maximální efektivitě pro návratnost, která je pak těch cca 5 let (za rošíření, ne celou FVE). Každé další přidání panelů sice zvětší dobu nezávislosti, ale už z nich nespotřebuji vše, takže návratnost se pak už zase zhoršuje.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Panely za 7,50 Kc/Wp bych chtel take ...
To byla cena naposledy loni nekdy v zari ...
Ted je to skoro 2x tolik.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Samozřejmě, když byla kWh za 4,50 Kč včetně distribuce, tak jsem to neřešil. A pokud bude nadále, tak ta návratnost je diskutabilní.

Druhá věc je, že pokud v zimě nebude plyn, tak si lidi zapnou přímotopy a bude blackout a já si ani nezatopím v kotli na dřevo, protože oběhové čerpadlo.
Tak musím započítat i nějaký faktor bezpečnosti. A hlavně mě to baví :-)

Jop, ceny jdou teď nahoru protože dotace a překotné instalace. Ale ještě se něco pod 10Kč / kWh sehnat dá.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Tak dodavatele zase vydali nove ceniky s cenami od 1. 7. a zase vyssi ceny, kdo by to byl rekl... PPAS v problemech v NT stale nizsi o 1 Kc nez CEZ - ten CEZ je tedy desnej zlodej. Takze u nich i dal zustanu, dokud to pujde, protoze 7 tis. rocniho rozdilu je sakra hodne. Nicmene zvednuti zaloh o dalsich 30 %, to uz je docela dost... Jo, kdejsou ty casy, kdy VT byl za 2 Kc a NT za 1,20 (silovka), ted okolo 7,50 a jsem rada :-(

Ja fakt nechci videt ta lidova povstani, az prijde vyuctovani za letosni zimu...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Maximus »

Když vidim ty ceny energií s prognozou dalšího masivniho zdražování, tak prace ve vlastnim lese a chystani dreva na další zimu je ve své podstatě už docela dobře placená práce a les skoro u domu velmi vyhodně zhodnocena investice. :twisted:.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Redneck »

Přesně, už mám cca 90m3 v metrovkách v lese. Ještě to vyvozit 💪
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5346
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Rafael »

Ještě nedávno jsem se hrozně styděl jak jsem si nechal zabordelit sad, viničku, rybízovnu a různé kouty myrobalány a náletovými dřevinami a tak.
(Bydlel jsem na dvou místech, dokud jsem byl zaměstnán tak na třech, k tomu fyzická indispozice....).
Kolega dokonce říkal: "Já musím jezdit do lesa kus traktorem a ty máš spoustu dřeva přímo u zadku".

Tak jsem zahájil velkou čístku. A možná padne i sedm čtyřicetiletých obrovitých třešní z kterých není žádný užitek. Buď zmrznou, zhnijí, sežerou je ptáci a když náhodou zarodí nejdou obrat. Tak snad letos je oberu ve skáceném stavu na zemi.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Tomáš »

cipis píše: 19.05.2022 8:51 Panely za 7,50 Kc/Wp bych chtel take ...
To byla cena naposledy loni nekdy v zari ...
Ted je to skoro 2x tolik.
Já koupil v březnu za 9,4czk/Wp, jenže bezrámové a teď z toho mám hlavu v pejru, protože sehnat kotvy... :head
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

Stačí se na fotovoltaiku (popřípadě jiný zdroj energie) dívát jako na něco co vám může v budoucnu zachránit život (obrazně řečeno) a přestat pořád počítat návratnost a škemrat o dotace. Právě v tom okamžiku kdy jsem si to uvědomil mě přestaly náklady zajímat. Peníze jsem už jednou investoval, nemám je, fv funguje skvěle a víc se tím nezabývám a snažím se posunout dál. Fascinují mě lidé, kteří bez mrknutí oka koupí auto v ceně solidní fv elektrárny i když původní stále dobře funguje, ale přepočty kWp a kWh na koruny citují jako nějakou mantru. Blíží se doba v energetice, kdy bude platit, že buď energii máš (jakoukoliv), nebo nemáš a náklady budou až na tom posledním místě.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Quido »

@Joe Azbest: Tesat do kamene! :hand To je aspoň pořádný rozpadlický příspěvěk k tématu;

Pojmenuje problém, zváží alternativy a nabídne řešení + upozorní na riziko, které může plnout z přehlížení problému.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Permonik »

Právě že zdaleka není. Možná jen v případě, že do všeho ostatního již bylo investováno a peníze stále zbývají.
Jinak je FVE opravdu jen o a) finanční návratnosti b) koníček na hraní. V případě blackoutu v zimě stejně nebude dost, ani z virtuální baterie od ČEZu. Je to vysoká částka a pokud se neumí sama zaplatit, jsou vhodnější postupy, jak tu částku utratit. Třeba sporák na dřevo, kotel se samotíží a nebo s oběhovým čerpadlem poháněným peltierem. To zabezpečí rodinu ať už bude blackout, vypnutý plyn či cokoliv a to přes čtvero ročních období. To FVE fakt v naší zeměpisné šířce nedokáže, takže pokud není na hraní, měla by mít i ekonomický smysl.
Odpovědět