Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Cipis:
No, pokud si někdo opakovaně staví dům v záplavovém území, tak to už je na zamyšlenou. Někde je to historicky dané - kolem vody vedla cesta, tak se tam postavil dům aby to nebylo k cestě a vodě daleko. Ale po povodni to dávat na stejném místě do původního stavu... leda to pak rychle prodat nějakému neznalému chudákovi.
U nás si jeden chalupář koupil chalupu u mlýnského náhonu, a staví si kolem nový zděný plot. Když jsem šel kolem, tak říkám, to máte dobře vymyšlené, ještě nachystat pytle s pískem k bráně, čerpadlo a nevyplaví vás to. Tady na vašem dvoře bývá na jaře co 5 let půl metru vody. Čuměl na mě dost překvapeně..

Ale zpátky k energetice
Vlkov prezentuje celkem pěknou termodynamickou analýzu evropské civilizace. Popisuje tam i hrozby pro nás z toho plynoucí:
Světová ekonomika potřebuje ke svému růstu fosilní paliva
Autor : Gail Tverbergová – 19. října 2022
https://vlkovobloguje.wordpress.com/202 ... ni-paliva/

Když jsem četl tu analýzu - na dominový efekt v Evropě asi Putin spoléhá. Tak uvidíme.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vvitty »

cipis píše: 29.10.2022 21:41 Toto není problém současného stavu trhu s nemovitostmi, toto je problém, který trvá už desítky let.
Český člověk nebyl nikdo pořádně zvyklý na stěhování za prací, ostatně je to pozůstatek komunistických umístěnek,
kde bylo místo úplně jinde, než stávající, bráno jako trest.

Proto je pro drtivou většinu lidí nemyslitelná představa se přestěhovat za prací, max. tak na druhou stranu okresu, aby se moc nenatáhla dojezdová doma do zaměstnání.
Je celkem rozdil stehovat se za praci jako singles v 25 a jako rodina s detmi skol(k)ou povinymi.
Narazi to napriklad na problem v nove lokalite dostat dite do skol(k)y, pokud jich je vic tak aspon do jednoho zarizeni aby nebylo kazde jinde a clovek nemusel rozvazet do tri ruznych skolek / prvnich stupnu.
No a potom taky najit nove zamestnani pro partnerku/partnera.

To uz musi pracovni prilezitost opravdu stat za to.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Však ono se ukáže a ti, co nechtěli, tak ještě budou rádi za příležitost ... Ve finále se ukáže, že jsou to všechno jen výmluvy a nějak to vždycky jde udělat.

Kámoš se teď musel nastěhovat i s klukama domů, za starou máti. Jeden kluk v místě do školy, druhý kluk se ve vedlejším městě. Co se dá dělat, autobus jezdí. Jaké rozvážení ...
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vvitty »

Jako posadit 4 a 6 lete dite do autobusu a poslat do skolky?
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

4.leté děti do školy nechodí ;) .
A v 8-10 letech je to běžná věc.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

4 leté děti chodí do školky, když už to teda musíš mít naservírované tak do puntíčku a nejsi schopný si to domyslet. A i do té školky se musí nějak dostat.

Jsme rozdílné kultury, tak nevím proč to srovnáváte a snažíte se tu obhajovat něco o co nemá našinec zájem. Jsme malá země žijeme proti americe nerozežraným způsobem. Práce pro toho kdo chce se vždy najde i v rámci bydliště.
Ohledně dětí. Najděte si nějaké povídání o tom, co znamená pro starší dítě stěhování po psychycké stránce.
Pokud se stěhovat tak jen z opravdu závažného důvodu. Ne pro to, že mí někde o 200 km dál dají o 5 tisíc víc.
Pak se v americe diví, že tam mají tolik psychycky narušených lidí, když už od mala zažívaj takové šoky jako časté stěhování a neustálá změna prostředí a přátel.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od MartinSk »

Ano, vidím to obdobně. Sociální vazby jsou alespoň z mého pohledu nenahraditelné. Jeden z rodiny bude mít lepší práci. A kolik peněz po přestěhování navíc - deset, dvacet tisíc? Nahradí to případnou ztrátu kariéry u partnera? Stěhování - u kterého se vždy tratí - něco se nehodí, něco se musí koupit a třeba půlrok v háji? A kontakty s rodinou - je třeba pomoci rodičům a případně dětem. A kontakty s přáteli, které se budují léta?
Já nevím - asi jsme jiná mentalita jako Amerika. Co budu dělat v cizím městě mezi cizími lidmi s penězi navíc. Za to nám to fakt nestojí... Vždy v historii fungovala mezigenerační spolupráce, takže jestli to není i proti přírodě.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vvitty »

Hagen píše: 01.11.2022 4:41 4.leté děti do školy nechodí ;) .
A v 8-10 letech je to běžná věc.
Psal jsem do skolky. A nekam Ti vypadla ta kategorie 6-8.

Pokud dite ve 4 letech nechodi do skolky znamena to ze ho musi nekdo hlidat. Takze bud jeden z rodicu kvuli tomu nechodi do prace (kolik rodin si takovy luxus muze dovolit?) a nebo ho hlidaji prarodice - coz ponekud komplikuje to stehovani za praci.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vvitty »

cipis píše: 31.10.2022 22:53 Však ono se ukáže a ti, co nechtěli, tak ještě budou rádi za příležitost ... Ve finále se ukáže, že jsou to všechno jen výmluvy a nějak to vždycky jde udělat.
Az na par specifickych profesi si ten kdo chce makat najde praci "u baraku" nebo v dojezdove vzdalenosti. Pri velikosti nasi zeme neni moc duvodu aby v Ostrave bylo XXX prilezitosti zatimco v Plzni padali na hubu, ev. naopak. Vyjimkou je tak max. Praha a mozna Brno kde je tech pracovnich prilezitosti vic. Akorat kdyz si pak vezmes ten obdivovany prazsky plat a odectes si prazske naklady tak ti zustane mozna mene nez v tom regionu.
K nam do firmy v Praze bezne dojizdi lidi z Plzne, Liberce, Pardubic, Kolina. Vyjde je to levneji nez se prestehovat a casove jsou na tom lepe nez kolegove z periferie Prahy. Pokud se konecne podari dostavet konecne rychlostni spojeni vesnic Usti - Praha - Jihlava - Brno - Ostrava, prida se nejaky ten home office, tak se spis lidi zacnou stehovat zpet do regionu.

Ale treba se konecne podari dostavet konecne rychlostni spojeni vesnic Usti - Praha - Jihlava - Brno - Ostrava tak se to objevi spousta lidi kteri bydli v regionu
georgin
Příspěvky: 16
Registrován: 08.05.2016 21:29
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od georgin »

Já jsem také prototyp českého člověka fixovaného na místo. Všechny moje práce byly do 3 km vzdálenosti. Nyní to mám 2 km od bydliště, takže mohu jet do práce na lenocha autem 2 minuty nebo na kole 6 min, MHD 12 minut, nebo pěšky 18 minut :-D Bydlím ale ve větším městě, takže sehnat práci není absolutně problém. Nicméně i kdybych konečně sehnal nějaký domek se zahradou, muselo by to být v dojezdové vzdálenosti do 25 km. Ta doba dojíždění je prázdný čas. Člověk není ani doma, ani v práci. Vlastně není nikde. Moc si cením volného času v životě, který utíká. 8,5 hodiny nechám v práci, 8 hodin spím. Toho času, co zbývá je relativně málo a nehodlám jej tratit na cestách. Radši se uskromním jinde, pokud to bude nezbytné. K regionu mám obrovský vztah a vazby. Pokud by to bylo nezbytné z důvodu nějaké katastrofy apod. Dokázal bych se přestěhovat jinam. ČR je malinká. Ale dokud to jen trochu půjde, nikam se nehnu a dojíždět nebudu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Rafael »

Jak jsem jezdil z Valašského království do Ostravy hodinu autobusem nepovažoval jsem to za přímo ztracený čas. Naučil jsem se, ale i jiní, cestou tvrdě spát. A na zpáteční někdy i popíjet.
(Řidič měl pro ten účel i náhradní štamprli).
*
Horší bylo, jak se "Krizoví manažeři" snažili zbavit lidí a upravili pracovní dobu tak aby nemohli stíhat spoje.
Dej jim Pán Bůh věčné zatracení!
*
Další hřebíček byl zákaz vjezdu modrých busů do OV. Na perifériích se muselo přestoupit na červené nebo na tramvaje.
A to se nelíbilo taky vůbec nikomu z dojíždějících a začali všichni jezdit auty!
To byl, aspoň pro mě, kuwaa ztracený čas.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

vvitty píše: 01.11.2022 7:40
Hagen píše: 01.11.2022 4:41 4.leté děti do školy nechodí ;) .
A v 8-10 letech je to běžná věc.
Psal jsem do skolky. A nekam Ti vypadla ta kategorie 6-8.

Pokud dite ve 4 letech nechodi do skolky znamena to ze ho musi nekdo hlidat. Takze bud jeden z rodicu kvuli tomu nechodi do prace (kolik rodin si takovy luxus muze dovolit?) a nebo ho hlidaji prarodice - coz ponekud komplikuje to stehovani za praci.
Cipis psal o škole, ty o školce, já zas o škole, a ty zas o školce... to tvé písmeno K mi ráno u tebe uniklo, a odpovídal jsem na Cipise :lol: .
Kategorie 6-8 mi nevypadla, kategorii 6-8 na samostatné cestování nepovažuji za bezpečnou.
V 8-10 letech už to děti pokud nejsou fakt hloupé zvládnou.
Ve finále je to ale fuk.
Kdo chce najde způsob, kdo nechce najde důvod. Tak jako je to se vším. ;)
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vvitty »

Tak do urcite urovne se nevyplati hledat zpusob... nebo jinak, je mnohem efektivnejsi si najit praci v okoli nebo rozumne dojezdove vzdalenosti nez se stehovat i s rodinou na druhy konec republiky.

-> najit zpusob jak si zajistit obzivu neznamena nutne ze se kvuli tomu musim nekam prestehovat.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od miselito »

georgin píše: 01.11.2022 8:43 Moc si cením volného času v životě, který utíká.
Toto si pekne napisal. Cim som starsi, tym si ho aj ja cenim viac a viac.
Teraz robim na homeoffice uz 2,5 roka a hoci to mam 10 minut autom do prace, tak som rad, ze nemusim absolvovat ranne ritualy s chystanim sa do prace + ta kratka cesta...vsetko strata casu.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od PeFi »

MartinSk píše: 01.11.2022 7:19 Já nevím - asi jsme jiná mentalita jako Amerika. Co budu dělat v cizím městě mezi cizími lidmi s penězi navíc.... Vždy v historii fungovala mezigenerační spolupráce, takže jestli to není i proti přírodě.
Jiná mentalita jsme, jenomže taky v americe, když ještě byla aspoń trochu v pořádku, pro značnou část populace stačilo, aby jeden z rodičů pracoval na full-time a rodina si mohla dovolit tři děti, dvě auta a střechu nad hlavou. Druhý z rodičů šel pracovat na částečný úvazek hlavně proto, aby měl sociální kontakt.

Mezigenerační spolupráce je dlouhodobě osvědčený model. Může u nás "teta od vedle" legálně a s minimem byrokracie nahradit jesle/školku?
A či je chyba, pokud to nejde ...
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

vvitty píše: 01.11.2022 15:50 Tak do urcite urovne se nevyplati hledat zpusob... nebo jinak, je mnohem efektivnejsi si najit praci v okoli nebo rozumne dojezdove vzdalenosti nez se stehovat i s rodinou na druhy konec republiky.

-> najit zpusob jak si zajistit obzivu neznamena nutne ze se kvuli tomu musim nekam prestehovat.
Zase jak kdy.
Třeba mě by bavilo dělat něco kolem zbraní, a manželku kolem zvířat.
A před pár lety jsem objevil dva inzeráty. V Plzni hledali prodavače zbraní, a ošetřovatelku do ZOO.
Prodat baráček v Praze, koupit baráček v Plzni, a nastoupit do našich "prací snů",...
Usoudili jsme ale že je to docela risk, a nenašli jsme nakonec odvahu.
Mít jistotu, že to vše klapne a vyjde,... neváhali bychom ani vteřinu. I kdyby to nebyla Plzeň, ale někde mnohem dál.
drigon
VIP
Příspěvky: 2921
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

K tématu stěhování mohu uvést vlastní zkušenost.
S rodinou jsme prodali barák na vsi. Prodej trval cca jeden a půl roku. Během prodeje baráku (zájemce si vyřizoval hypo) se nám naskytla možnost koupit barák ve městě cca 30 kilometrů daleko. Kam jsme měli namířeno.
Z baráku na vsi jsme se museli vystěhovat do konce června, ten ve městě jsme měli volný až od září. Než jsme si vyřídili hypotéku, než se bývalý majitel přestěhoval a tak dále.
(*)
Co z toho vyplynulo?
1) prodej baráku (bytu) může trvat docela dlouhou dobu. Nejen kvůli tomu, než se najde zájemce, ale taky kvůli vyřízení hypotéky a nutných administrativních úkonů spojenýcj s prodejem/převodem nemovitosti.
2)hypotéka. Na ni musíte mít patřičný příjem. I když ho budete mít nastává další problém.
3) pracovní smlouva. Nikdo vám nedá hypotéku pokud jste ve zkušební době, případně máte smlouvu na dobu určitou. Mně pomohlo to, že jsem se stěhoval jen o 30 kilometrů. Do konce roku jsem tak chodil do původní práce a hypotéku jsem tak dostal na původní práci, kde jsem měl smlouvu na dobu neurčitou. V nové práci jsem dostal smlouvu na rok a na dobu neurčitou jsem ji dostal až po složení všech předepsaných zkoušek. To trvalo skoro 11 měsíců.
4) jak dlouho vám "podrží" nové místo? Pokud to budete řešit stylem prodej/nákup nemovitosti to bude trvat docela dlouhou dobu.

Proto to lidé s nadstandardním příjmem řeší způsobem, kdy mají barák na jednom místě a tam, kde mají lukrativní práci si pronajímají byt. Pronájem lze celkem rychle zrušit a jinde zavést nový, ale na to musíte mít odpovídající příjem. Pro normální "plebs" tato varianta prakticky nepřichází do úvahy. Protože kdo má (hlavně při dnešní drahotě) na to, aby táhl vlastní barák a ještě platil nájem.

A lidem s normálním příjmem zbývá možnost "práce okolo komína ". A nebo v dojezdové vzdálenosti, kde se ještě vyplatí dojiždět.

(*) Edit: bydleli jsme u tchyně.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Maximus »

Jedna vsuvka z ukrajinského vlákna pro obyvatele domu s výtahem:
Pokud hrozí častější výpadky proudu a nekdo v této situaci musí jezdit výtahem, který není schopen sám sjet do nejnižšího patra a nouzové se otevřít (většina výtahu se proste “zasekne”), tak je dobre detašovat do kabiny výtahu “KPZ”.

V tomto případě je dobré dat do výtahu láhev vody, nějaký zdroj světla, plastovou láhev se širším hrdlem, aby se trefily i dámy a par “kadicich” pytliku a kus toaletaku. Místo baterky lze použit hřbitovní svíčku (bílá bude méně depresivní než červená) a zápalky - je to levnější a pokud to není dobre utesnena kabina výtahu, tak i přidá něco tepla - v zimě ve studeném domě se to muže hodit při čekání na vyproštění. Pokud je kabina lépe utesnena, tak ale žádný plamen!!! Stejně tak muže být fajn termofolie z autolekarnicky. Přidal bych i par kostek cukru či bonbonu (zlepší náladu a diabetiků nehrozí při delším uvěznění hypoglykemie).

V současnosti uvazne kvůli poruše sem tam někdo, ale v případě rozsáhlého blackoutu bude ve výtazích uvězněna spousta lidi a čekání na vysvobození by bylo docela dlouhé.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Napad výborný. Teoreticky.

Reálnou životnost výtahové KPZ do rozkradeni vidím řádově na dny.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Tak to žiješ někde jinde ;)
Soudím, že by životnost byla sotva pár hodin.
Nápad dobrý, ale v reálu nepoužitelný.
Odpovědět