Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od MarS »

Dnes po 14ti dnech dotaženej přestup od Europe easy energy, fix na 2 roky a cena by měla zůstat VT 4,8Kč a NT 2,5Kč. Klika, když vidim, co se děje.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od ecart »

Děkujeme, že ses s ostatními podělil o doporučení KAM od krachlého 3E přestoupit :rofl
Naposledy upravil(a) ecart dne 17.10.2021 19:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od ecart »

Pokud by někoho zajímalo, kolik ho bude stát elektřina poté, co to nezvládnul jeho překupník, tak ceník nouzových dodávek od ČEZu je zde:
DPI CEZ.PNG
K výše uvedené silovce (cca 4,60 Kč) je třeba připočítat ještě DPH a také platby za "regulovanou složku", která u těch vyšších (topných) tarifů vychází na cca 1,60 Kč. Detaily v tabulce zde:
cenik distribuce cez.png
Pokud tedy někdo minulý rok platil v celkovém průměru spotřeby cca 2,50 kč za kWh, tak letošní zimu bude platit 6 Kč.
Přílohy
dpi_rijen_2021.pdf
(299.53 KiB) Staženo 34 x
web_new-cenik_elektrina-na-1-rok-v-akci_moo_202110_cezdi.pdf
(85.22 KiB) Staženo 29 x
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

To DPI mas jenom silovku, videla jsem jeste jinej cenik CEZu, kde DPI vcetne vsech dalsich regulovanych slozek a DPH vychazi na cca 8,50/kWh. To je fakt strasny. Ale jeste horsi je, ze elektrina v Lipsku, odkud se pry nakupuje (coz je zrovna u CEZu dost usmevne) je za 134 €/MWh = cca 3200 Kc/MWh. V tarifu DPI ji CEZ prodava za tech 4600/MWh, zisk pres 40 %. No nekupte to za tu cenu...

Edit: zrovna v pripade toho CEZu by mi prislo spravnejsi, aby ta silovka pro DPI odpovidala tem burzovnim cenam = za kolik by to prodali v Lipsku, kdyby to nemuseli dodavat v ramci DPI. Porad by na tom vydelali dost. Ta nenazranost CEZu je trochu nemoralni. Ale kdo vlastni CEZ? Ze 70 % stat. Takze ten 1 mil. lidi, kteri naleteli BE (a dalsi jiste jeste pribudou) touhle formou vlastne jen dotuje statni rozpocet. Cui bono?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od MarS »

ecart píše: 17.10.2021 18:47 Děkujeme, že ses s ostatními podělil o doporučení KAM od krachlého 3E přestoupit :rofl
E.ON, ale to už je teď asi jedno. Pochybuju, že by takovou cenu ještě nabízeli. Já to začal řešit okamžite, jak dali EEE vědět, že zdražujou (29.9.) a stejně jsem až do dneška neměl jistotu, jestli ty domluvený ceny platí. Říkám klika, že jsem se na to nevybodnul, původně jsem si totiž myslel, že zdražujou jen asi o 10%, než jsem pochopil, že cena za MWh neni komplet cena se všim, ale silovka bez DPH.
Přílohy
eon.png
eon.png (83.02 KiB) Zobrazeno 2308 x
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od jerry.mysak »

až na jaže přijde vyúčtování za plyn, elektriku a teplo, tak se z toho lidi poserou.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Kdyby jen to - jeste se bude zdrazovat. CEZ chce od ledna zdrazit o cca 1/3, ani si radsi nepredstavuju, jak zdrazi ty nouzove dodavky. Dost mozna se na jare uvolni nejaje byty (skoky z mostu apod.).

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/c ... nomika_bur
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od ecart »

proforma píše: 18.10.2021 7:16 Dost mozna se na jare uvolni nejaje byty (skoky z mostu apod.).
:rofl :rofl :rofl
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od sunny-x »

Mě to tak humorné nepřijde, asi proto, že jsem přímým účastníkem.

Byl jsem u Energie ČS a paltba za 9,7MWh byla cca 30 tis.

Nyní se schyluje k podpisu smlouvy s Inogy (nabízejí jen jeden produkt s fixací na 30 měsíců = 2,5 roku a to se mi nelíbí, ale nenašel jsem jinou možnost) a za 9,6MWh mám platit 52 tis.

V podstatě jde 22 tis do pr... :moon Jsem dosti nasranej. :head
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od ecart »

Neboj, i mne to postihlo - byl jsem u Skautů a jejich novej výherce tendru, Kolibřík, to položil pár dní po Bohemii. Zatím doufám, že Skauti najdou nějakou rozumnou alternativu, co nebude 3x dražší.

Každopádně, máme zde v praxi nádhernou ukázku toho, že všechny naše přípravy na apokalypsu jsou k ničemu, když ona apokalypsa není typu "jaderná válka", ale je to pouze menší prů*er, který navíc dopadne jen na určitou skupinu obyvatel. V tomto případě je dopad ten, že najednou si daná sociální vrstva nemůže dovolit topit elektřinou ani plynem.

K čemu je mi atombo*del, vojenský spacák, zásoby konzerv a chata v Brdských kopcích, když kvůli docházení do práce musím zůstat ve městě, kde si ale nemůžu zatopit, protože to finančně neutáhnu? :|

Takže co má takový chuďas dělat teď?
A) Dát v práci výpověď, přestěhovat se do Brd a tím se připravit o příjem?
B) Zůstat ve městě a mrznout?
C) Za úspory si pořídit kolopás, aby se každé ráno dostal od chaty roklí až do údolí k dálnici a po ní už mohl vyrazit standardním autem do města?
D) Něco jiného?

Z hlediska přípravy na zářnou budoucnost to vidím jednoznačně: ideální je přestěhovat se tam, kde jsem maximálně soběstačný a v místě tohoto bydliště si najít vhodné zaměstnání. Vše ostatní je kompromis, který v praktických situacích funguje špatně, nebo vůbec.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Tak ona příprava na rozpad je i finanční gramotnost.
Pokud vím, tak obecné doporučení je mít finanční rezervu na 6 měsíců výdajů.
Takže je sice hezké, že třeba někdo má atombordel, ale už není moc hezké, že za nákypy na PA utratil vše a je bez úspor.

Že v případě průseru vše půjde nahoru. Jak energie, tak paliva, tak produkty je snad každému jasné. Pokud na to nemám, tak rozpadlík musí být připraven na to se uskromnit. Třeba omezit cesty autem. I do krámu se dá dojít pěšky s kárkou i když to bude trvat třeba 30 min. Topení doma se nechá omezit. Každý stupeň dolu udělá na spotřebě dost. Atd..
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

No asi tak, znám dost lidí, co udržují doma trenkovou teplotu ...
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Cep »

Ten ceník DPI dodávek od ČEZ vychází o cca 400,- na MWh hůře než cena tarifu fixace na 1 rok .Nejdražší ze tří, které nabízejí online - všechny s fixací 1,2,3 roky. (počítáno na spotřebu 1 MWh a 6 měsíců - po které má DPI platit).
Jiné zřejmě nenabízejí - dostat se k tarifu Smlouva na neurčito by bylo fajn - do 1.1.2022, kdy chtějí elektřinu dražit o 50%. To pak ta cena bude +- na úrovni těch ceníků s fixací (2 nebo 3 letého).
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od jerry.mysak »

dracekvo

rezerva ti je na prd, když ti ji příští rok sežere inflace. Těch pár procent se kterými se ohání je jen průměr.

Realná cena věcí denní spotřeby (energie, jídlo, doprava) stoupla 3x , pravda, lokomotivy moc nezdražili. I ceny důlních strojů se zatím drží. :-)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Liqid »

Dobrá šance se začít zajímat o investice.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

No nevím. Pokud vemu měsíční náklady 20 tis (každý to má jinak) tak na 6 měsíců je to 120 tis. Z toho mi sice inflace něco veme, ale není to nijak zázračná částka. Pokud budeme počítat 5 %, tak je to 6 tis ročně.
Mít něco naspořeno, beru jako základ přípravy na rozpad (nejen na rozpad, můžu třeba dlouhodobě onemocnět).
Pokud mám naspořeno, nemůže mě rozhodit, že rok - dva budu platit o 20 tis víc ročně za elektriku.

Investice jsou fajn, ale o ivestice můžu klidně přijít a finance nemusí být dostupné ihned, když je potřebuji.

V tomto případě se také krásně projevuje, pokud má někdo doma jen jeden druh vytápětí a to na elektriku.
Řada domácností, která se nechala zlákat na investici v rádu xxx tisíc do tepelného čerpadla, asi zapláče nad výdělkem. Hlavně v případě starších domů, kde se protopí víc.
Mít možnost si přitopit dřevem vůbec není od věci.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od sunny-x »

Podle sebe, soudím tebe :roll:

Doma nepřetápím, děti i žena nosí v zimě mikiny, topím v noci na 18 a přes den max 21°C

Finanční rezervu mám na dva roky, jsme střední třída pracovně výdělečná. Topení mám na elektriku, ale mám i krb, kde si běžně přes mrazivé víkendy topíme.

Nezapomínejte, že si píšete s "rozpadlíkem" a né žádnám cucákem :hand

Ad absurdum (úvaha): Elektrárny byly postaveny a jsou provozovány z našich daní, ale energii nám prodají za tržní (němcema nadhodnocounu) cenu.

Těch 22 tis/rok mě štve z principu, že vím co jsem si za to mohl pořídit a už nepořídím (druhou nebo třetí ženu :D ).

Pokud máte někdo tip na dodavatele energie s max. fixací na rok (ne déle) a slušnou cenou cca 4 kč/kWh, tak pište, každá rada vítána.
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Ale to nebylo na tebe. Ty jsi si neštěžoval, že by jsi na to neměl. Jen tě to štve.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Taky jsem byla u skautu. No, moje blbost. Jak jsem si spocitala, z bezne utraty okolo 20 tis./rok mi to ted vyleze na 3nasobek (drtiva vetsina spotreby v zime, samozrejme...). Ony totiz ty zverejnovane ceny dodavek DPI jsou pouze za silovku. Plus druha pulka ceny za regulovane slozky a DPH a jsme nekde nad 8 Kc/kWh. Prakticky bez rozliseni NT/VT. Sileny. Takze taky jsem od patku vecer celej vikend lozila po cenicich a hledala a srovnavala, dneska mi zacaly chodit prvni odpovedi na poptavky. Nove zakazniky za normalni ceny nebere dokonce ani Gazprom :o Z cehoz soudim, ze zima bude skutecne zajimava... (varovani pro ostatni :-) )

Asi zustanu tam, kde jsem, a nepostehuju se na zimu do civilizace. Holt zkouska ohnem (zimou) :-), dreva dost. Ale stve mne, ze tohle jsem nevychytala. Bohuzel nemuzu rict "pouceni pro priste", protoze se obavam, ze priste bude jeste hur.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Germanik1 »

Co mne hodně zajímá, není zdražení elektrické energie, ale té prasárny za příkon. Nemá někdo přehled?
Udělám co musím
Odpovědět