Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

To doufam. Jestli info prijde koncem tydne, to uz by mohly byt venku i normalni ceniky ostatnich dodavatelu, tak snad bude videt, jestli se jim podarilo vyjednat neco opravdu zajimavyho.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

https://zpravy.aktualne.cz/finance/bohe ... f6b220ee8/

Tak tohle je svinarna nejvyssiho kalibru: BE ukoncila dodavky, ale zbyly ji nakoupene tisice MWh, ktere ted proprodava pres Amper Market (clen skupiny BE) za vyssi ceny.

Prelozeno: vydelavame malo, tak se zbavime tech nemoznych zakazniku s nizkym fixem a pak to pekne rozjedem.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

To jsem psal hned na začátku, že to je podraz. Vydělávali milióny a teď když by měli něco málo prodělat, tak to raději hned zabalí, aby náhodou netratili.
Chtělo by to hromadnou žalobu za nedodržení smluv a v důsledku toho požadovat ztráty. Ta firma kapitál má. V přápadě nějakých větších firem, by to mohli bejt zajímavé částky.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Liqid »

Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Může mi někdo vysvětlit proč se ti lidé zlobí?

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek ... otrebovali

Že jim odhadem vyšlo více, než co mají na elektroměru, takže tu energii zaplatí ještě za ceny od bohemky.
Né, oni se budou zlobit, protože ty kwh co nemají zatím natočené chtějí zaplatit za nové ceny. :-D

Navíc všude troubili, že pro přesné vyúčtování mají udělat samoodečet.

Já jsem tedy samoodečet nědělal, naúčtovali mi o něco více a vůbec se nezlobím.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Ja jsem nahlasila stav jak koncicimu dodavateli, tak DPI. V obou pripadech mam potvrzujici maily, ze samoodecet byl nahlasen. Presto zrovna dnes prisla faktura, kde je uvedena spotreba vyssi. Navic na fakture je u mych identifikacnich udaju uvedeno nejake nezname cislo uctu, takze by preplatek v radu tisicu Kc sel buhvi komu (nebo kam).

Proste uz tech "nahod" je nejak moc. A to jsem nebyla u BE. Verim, ze klienti primo BE od nich zazivaji daleko vetsi levarny.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Jinak přišla nabídka od skautů.
Celkem OK na dnešní dobu. U baráku si dám od moravských naftových dolů. kde chtějí za VT 6.4 a NT 4.7 Kč. Trošku mě štve ten drahej NT. Mám tam boiler a auto.

U bytu mám spotřebu malou, tak jsem se rozhodl zkusit Bidli, kde se prodává elektrika za denní cenu na burze. Když to bude padat, tak jen dobře a kdyby to zase stouplo, tak mě to nezrujnuje.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od ecart »

Koukal jsem na to a prijde mi, ze nez brat Bidli od Skautu tak bude lepsi zkusit bezdodavtele.cz.

Bidli totiz ma na kazdou MWh nekolik set Kc prirazku a navic zavazek na 2 roky.

Bezdodavatele.cz prirazku nema, jen chteji asi 6Kc denne jako staly plat. A je to bez zavazku.

Zkousel ses na to taky mrknout?

PS: Od Skautu mi prislo avizo, ze maji ty tri nabidky, ale elektronicke formulare pro prepis zatim dorazily jen dva. Od PRE a MND. Ten od Bidli furt nic.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Cep »

V nabídce od skautů jsem nezaregistroval, že by cena byla jiná než PP a MND nabízí normálně.
Ale i tak jsem s plynem šel přes ně k PP (spotřeba malá), jsem zvědav, kdy to vyřídí.
S elektřinou zatím váhám.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Bidli mi taky nedošlo. Tak jsem tam vlezl přes web. https://www.skautskaenergie.cz/bidli

Jo, ceny jsou možná stejné, ale zůstávám u nich z pohodlnosti. Protože za rok, až se (možná) situace uklidní, tak budou hledat dodavatele za odpovídající ceny a já to budu mít bez práce.
Kdybych odešel někam solo, tak se o to budu muset starat.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od ecart »

Ano, uplne stejne jsem nad tim uvazoval i ja - ze to za rok Skauti muzou presoutezit a tak furt dokola, coz se mi libilo i v minulosti.

Ale jestli to chapu spravne, tak cenovy rozdil tam je:

- Bidli ma 1 MWh za cenu na dennim trhu plus 289 Kc.
Poplatek 89 Kc mesicne.

- BezDodavatele ma 1MWh za cenu na dennim trhu.
Poplatek 217 Kc mesicne.

Predpokladam, ze u mereni typu C (manualni odecet 2x rocne) se profil spotreby bude v prubehu roku modelovat podle typoveho diagramu dodavky.

Takze kdyz na to koukam, prijde mi ze Bidli bude za rok vychazet vzdycky draz. Nebo ne?

Pak mam jeste dalsi uvahu - cena na dennim trhu dle OTE je nasobne vetsi, nez dlouhodobe kontrakty. Ale jestli vsichni ti mali dodavatele fungovali tak, ze proste jen nakupovali na dennim trhu a dlouhodobe kontrakty meli minimalni, zatimco velci sice meli i objemnejsi dlouhodobe kontrakty, ale davali si na to 400 procent markup, tak si to tedy muzu na tom dennim trhu kupovat klidne sam uz naporad.

No, matematika mi nikdy nesla...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Nabidka od skautu:

- MND uplne stejna, jako nyni nabizi normalnim novym zakaznikum (pro prestup od DPI),
- PPAS - nabidka pro skauty DRAZSI, nez nabizeji normalnim smrtelnikum.

Takze ja od skautu odchazim a zkousim se zaregistrovat u PPAS za normalni ceny/bezny tarif pro rok 2022.

Jeste mi ted volal EON, po cca 12-14 dnech, kdy jsem na web davala kontakty kvuli informacim o nabizenych tarifech (tehdy nemeli na webu). Pro info: maji cenu NT/VT 3,60/3,70 Kc/kWh. Je to podstatne lepsi nez DPI, ale maji k tomu zavazek na 2 roky, tarify bez zavazku vubec nenabizeji.

PPAS ma mj. tarif Elektrina bez zavazku, kde NT/VT je 3,20/3,70. A k tomu ma pro nekoho mozna zajimave tarify eko elektriny s fixem na 1-3 roky. Ceny tam jsou jeste nizsi, mozna proto, ze jde o elektrinu, ze ktere se nemusi platit emisni povolenky? Nevim, fixy jsem az tak nezkoumala, ale pro nekoho, pro koho ted rozhoduje kazdy desetnik za kWh, by to mohla byt zajimava alternativa. Kupodivu se tam da i dovolat :-) - vyzvanelo to jen 30 min., pak mi to zvedl clovek. Nove zadosti ted zpracovavaji v terminech cca 3 tydnu, tj. poslete mail s dokumentama a nejdriv za 3 tydny se ozvou, jestli OK, nebo potrebujou neco doplnit. Myslim, ze u ostatnich to hude hodne podobne. Cili listopad jeste stravim u DPI, v prosinci snad uz u nekoho normalniho.

Myslim, ze skauti si touhle aferou tak zkazili jmeno, ze jim hodne zakazniku odejde = budou soutezit mensi balik = uz to nebude tak zajimave. Osobne pocitam spis s moznosti, ze se k nim asi nevratim.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od MarS »

No já podepsal 6.října a odběr bude zahájenej 13.listopadu, takže od 14.října jsem taky pod DPI. Jinak, jak jsem si pročítal smlouvu s E.ON pořádně, zjistil jsem, že si tam dali právo kdykoliv odstoupit. Takže sice jsem chytnul pěkný ceny, ale tak nějak mam tušení, že to asi nebude na dlouho. Tohle se mělo řešit zkrátka už před rokem a fixovat na co nejdýl to jde.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Jestli by to nebylo na bonz k ERU.

Protože https://zpravy.aktualne.cz/finance/naku ... le:663713/
Zakázána je i zjevná nerovnováha, kdy dodavatel může od smlouvy kdykoliv odstoupit nebo ji změnit, zatímco spotřebitel nikoliv.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od MarS »

Ne tak kecám. Ta možnost odstoupení se týká až tzv. Následujícího období, to je období až po tzv. Základním období (fixace). Takže by to snad mělo být na ty 2 roky opravdu zafixovaný. Uvidím, kdyžtak dám vědět. Hrozně mě nebaví řešit tyhle věci..
Přílohy
podminky.png
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od jerry.mysak »

Pro ty co jsou v DPI

https://www.securitymagazin.cz/security ... 67724.html

Logiku to má, otázka je , jestli ceny opravdu poklesnou.

Ale hlavní je, že tam píší o tom co já tvrdím od začátku. Zálohy ti tedkon sníží na třetinu, ale na jaře se poserete, až budete doplácet kilo.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od mart0 »

To si člověk hlavně musí udělat předpověď počasí.

Chladná zima by mohla znamenat pohromu pro globální trh s plynem
https://oenergetice.cz/komoditni-trhy/c ... trh-plynem

Jedna z částí textu: "...Japonsko a Korea si zajistili lepší zásoby LNG než v loňské zimě. Obě země navýšily objemy zajištěné pomocí dlouhodobých smluv, což vedlo k nižší dostupnosti LNG na spotovém trhu..."
EU vsází raději na spot a podle toho to vypadá.
Mimochodem nutnost přemýšlet na delší dobu dopředu kvůli zajištění tepla a jídla na zimu je jedním z důvodů historického úspěchu Evropy.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od jerry.mysak »

zvykejte si na to , že nedostatek všeho za komančů, byl jen slabej odvar toho co nás čeká

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/gree ... .seznam.cz
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Rafael »

Jsou věci které svým blbým, selským a primitivním rozumem nejsem schopen pochopit.
(Anebo jen částečně).
Třeba jak někdo může něco prodávat levněji než výrobce.
A kdo a jak se platí distribuční síť, u elektřiny. třeba vedení, údržba, opravy po vichřicích apod.

Podobně to vidím třeba na železnicích, plynovodech, vodovodech...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od ecart »

To je recnicka otazka nebo opravdu nerozumis tomu principu, jakto ze holding vyrobce prodava elektrinu draze nez prekupnik, ktery to od nej nakoupil?
Odpovědět