Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od bacil »

Takže čerstvé info, bude to jinak. Ny sice zaplatíme za LNG Holandsku, ale dostaneme místo něho norský plyn. A to se nám fakt vyplatí. https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... a-40401109
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od golem »

Koupíme zkapalněný plyn, ten připluje do Holandska a my ho nemáme jak přepravit do ČR. Někdo jiný má norský plyn, který k nám umí přitéct potrubím a zároveň umí využít i ten z Holandska, takže jsou pro něho rovnocenné. Potom dává smysl, abychom to s ním vyměnili. Asi to nebude zadarmo, ale při obrovské ceně zkapalněného plynu už to snad nebude až tak velký rozdíl. I když, kdo ví...
Radek07
Příspěvky: 1182
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Radek07 »

problém je v nastavení našich zařízení na ruský plyn
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od golem »

Jasně, a i cena je úplně jinde, než jsme byli zvyklí, to nezpochybňuji, reagoval jsem pouze na tu výměnu "našeho" zkapalněného plynu za norský.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

Já jsem hlavně zvědavý co se stane. Ale jako fakt zvědavý. Média do nás hustí, že tuto zimu/podzim otočí Putin kohoutkem se 100% jistotou tak se nemůžu dočkat jestli fakt bude následovat odstávka a nebo naběhnutí na nějaký nouzový režim nebo co. Zrovna se u nás v práci provádí rekonstrukce, tak jsem se u této příležitosti zeptal zda-li je to nějak řešeno na zimu, protože 100% vybavení běží na zemní plyn (topení/teplá voda) a odpověď byla že se není nutno o to starat. Takže buď má šéf nějaké překvapení v záloze a nebo to prostě neřeší, tak jako 90% korporací a spoléhá na to že nic dít nebude. Domácnosti vem čert, ty se vždycky nějak přizpůsobí. Ale jak budou pracovat korporace a bytové domy, to jsem fakt zvědavý.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

V korporaci asi toho moc neovlivnis, ale bytove domy ano. Vzdycky je tam nejake SVJ nebo druzstvo a v tom jsou samotni obyvatele i s pravy. Takze co si domluvi, to budou mit.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Trace »

Problém je naše ideologické a neschopné vedení (CZ i EU). Věřím, že se za čas podaří sehnat alternativní dodavatele, ale budou:

1) výrazně dražší
2) méně spolehliví, protože delší a složitější dodavatelský řetězec může zpomalit na moři i pouhá nepřízeň počasí
3) to autoritářské státy ve velmi neklidné části světa kde je válka, hladomor či revoluce pouze otázkou času což typicky znamená ohrožení a přerušení dodávek na dlouhé roky.

A pokud za čas celý blízký východ jako celek zachvátí nějaký průser, jsme opět bez plynu a ropy a možná i bez elektřiny.

Bohužel, naše elity vyrostly ve světě ve kterém vše fungovalo a tak si ani nedokážou představit jiný stav a pokud nějaký problém nastane, neumí ho řešit alespoň špatným kompromisem. Ten konflikt tam doutnal dlouhé roky. Pokud by to nenechali vyeskalovat a řešili včas diplomaticky, nemuselo k tomu dojít a mohli jsme tu mít blahobyt a prosperitu ještě desítky let.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od mart0 »

Radek07 píše: 26.06.2022 11:29 problém je v nastavení našich zařízení na ruský plyn
Tohle platí u ropy, která má velké množství složek, jsou velké rozdíly mezi lehkou a těžkou ropou, obsahu síry atd. Takže pro zpracování v rafinériích není jednoduché různé ropy zaměňovat.
Ale u zemního plynu to tak moc neplatí. Složek je jen malé množství (většinově methan) a pokud se nepletu, tak naše norma požaduje alespoň 85% methanu. Mnohé plyny sice mají menší podíl methanu než ruský, který může být okolo 98%, podobně jako ten těžený na jižní Moravě, ale 85% splňují i Norové, Alžířané a pod. Naopak holandský se do toho limitu vejít nemusí.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od honzasl »

Grunt píše: 26.06.2022 11:41 Já jsem hlavně zvědavý co se stane. Ale jako fakt zvědavý. Média do nás hustí, že tuto zimu/podzim otočí Putin kohoutkem se 100% jistotou tak se nemůžu dočkat jestli fakt bude následovat odstávka a nebo naběhnutí na nějaký nouzový režim nebo co. Zrovna se u nás v práci provádí rekonstrukce, tak jsem se u této příležitosti zeptal zda-li je to nějak řešeno na zimu, protože 100% vybavení běží na zemní plyn (topení/teplá voda) a odpověď byla že se není nutno o to starat. Takže buď má šéf nějaké překvapení v záloze a nebo to prostě neřeší, tak jako 90% korporací a spoléhá na to že nic dít nebude. Domácnosti vem čert, ty se vždycky nějak přizpůsobí. Ale jak budou pracovat korporace a bytové domy, to jsem fakt zvědavý.
Ono je opravdu potřeba rozdělovat domácnosti a firmy. Na firmy a jejich technologie se vztahují regulační stupně podle vyhlášky č. 344/2012 Sb. Ve stupních 1-5 se omezuje pouze spotřeba, která není "nezbytná". Tj. že například v naší fabrice dojde k vypnutí té galvanovny, ale vytápění pojede dál - akorát třeba na méně stupňů.
Ve chvíli kdy zastavím výrobu ve fabrikách, mám v republice dost plynu v zásobnících na to, abych vydržel topit (temperovat) až do jara.

Každá solidní firma má plán na to, co se stane, když místní bagrista prokopne přípojku středotlakého plynovodu. Která ho nemá, dobře jí tak.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

honzasl píše: 27.06.2022 13:24 Tj. že například v naší fabrice dojde k vypnutí té galvanovny, ale vytápění pojede dál - akorát třeba na méně stupňů.
Ve chvíli kdy zastavím výrobu ve fabrikách, mám v republice dost plynu v zásobnících na to, abych vydržel topit (temperovat) až do jara.
No to si právě nemyslím. V momentě kdy pojedeme ze zásobníků, bude poptávka po komoditě tak obrovská že cena vystřeli raketově do nebes. Ne že by úplně plyn nebyl, ale můj názor je že za takovou cenu že se nevyplatí ho ani pouštět. No a do práce se bude muset i kdyby trkaře padat měly.
Nevím, nejsem podnikatel, nerozumím tomu a asi popravdě asi ani nechci. Nevím co má kdo připravené za plány. Ale přijde mi to velmi netaktické prostě nemít alternativu na kterou se jen přeskočí v případě že se tuhle zimu opravdu plynu nedočkáme nebo se něco zásadního stane. Už jsem tu někde postoval jak to vypadalo myslím minulý podzim v Číně a obávám se, že my od toho nejsme moc daleko i když máme celé léto na přípravu.
honzasl píše: 27.06.2022 13:24 Každá solidní firma má plán na to, co se stane, když místní bagrista prokopne přípojku středotlakého plynovodu. Která ho nemá, dobře jí tak.
Bude reklamovat a žádat náhrady a řešení. A urgovat opravdu intenzivně :D Kurňa jak kdybych to neznal na vlastní kůži…
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od PeFi »

Tak jsem si dělal mentální revizi toho, jak moc nejsem připravený na problémy s dodávkou plynu, a kolik kg PB v lahvích vlastně potřebujeme na vaření přes nejkritičtější zimní měsíce a přitom jsem úplně zapomněl na možnost vařit na elektrickém vařiči. Pokud kolaps nebude totální, tak by elektřina domácnostem pár hodin denně chodit měla, ikdyž průšvih bude hodně velký. To je tak, když pro stromy člověk přehlídne les.
Akorát je k tomu potřeba nějaký ten elektrický vařič. :head :head :head
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

Myslím, že jak 11 července vypnou NS1 z důvodu údržby, tak už ho nezapnou a jediná možnost nabídnutá Ruskem bude spuštění NS2. Jsem zvědavej jak dlouho vydrží hlavní odběratel odolávat. Tipnul bych si, že maximálně do konce měsíce :D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hohepa »

PeFi píše: 05.07.2022 13:57 Akorát je k tomu potřeba nějaký ten elektrický vařič. :head :head :head
Bejvalej kolega, dnes důchodce, měl na zámečně v regálu klasickou remosku a "vařil" v ní úplně všechno.
Od koláče po polívky. Jeho vyprošťovací česnečka po kolektivní tajné teambuildingové pařbě byla vyhlášená :angel

Já si zase zvykl na elektrickej papiňák. Kvůli tepelné izolaci je horké jen víko , zasyčí si jen než zaskočí tlaková pojistka, pak je zticha. Tlak asi hlídá vnitřní čidlo a podle toho topí.
Věřím že oproti klasickému ploténkovému vařiči s normálním hrncem je úspora energie velmi vysoká.
Například bramborám stačí 5 minut po natlakování.

k těma dvěma (+ rychlovarná konvice ) už by byl elektrickej vařič asi zbytečnej a neekonomickej.....
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Serža »

Joe Azbest píše: 05.07.2022 15:41 Myslím, že jak 11 července vypnou NS1 z důvodu údržby, tak už ho nezapnou a jediná možnost nabídnutá Ruskem bude spuštění NS2. Jsem zvědavej jak dlouho vydrží hlavní odběratel odolávat. Tipnul bych si, že maximálně do konce měsíce :D
no a Norové ještě trochu připepřili...
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... nicni_indr
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vratnikp »

https://vlkovobloguje.wordpress.com/202 ... -tenkejch/

A v bundestagu ns2 zacinaji propagovat, dokonce to pretiskavaji nemecka mainstream media. Evidentne nemci maji jeste nejaky pud sebezachovy a na svou zivotni uroven si nenechaji sahnout. Odserou to ti uplne obycejni ukrajinci
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

Jak se jednou MS2 spustí, tak se už nezastaví. Rusko už žádny transportní poplatky Ukrajině a Polsku platit nechce. Dopadne to jako s platbou za ropu a plyn rublama. Všichni tvrdili, že na to nepřistoupí a teď platí skoro všichni. Druhá púlka roku bude zajímavá pro celou Evropu.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od mart0 »

https://www.bloomberg.com/news/articles ... as-excuses

Německý ministr Habeck požádal Kanadu, aby do pondělí vrátila turbínu pro provoz plynovodu NS1.
Pokud je to pro Kanadu právní problém, tak nežádá o její dodání do Ruska, ale do Německa. (Němci ji pak do Ruska dodají sami.) Tohle už je pomalu na uzavírání sázek na (ne)zprovoznění NS2.

Ceny plynu mezitím na 175 EUR/MWh (dříve pod 20EUR/MWh) a ceny elektřiny přes 330 EUR/MWh (dříve 50 EUR/MWh). Jak asi dopadnou domácnosti a průmysl s desetkrát vyššími účty za plyn.
Ve Francii je baseload elektřiny na Q4 na úrovni 850EUR/MWh
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Trace »

Němci si asi uvědomili, že s takovým množstvím neněmeckých obyvatel u sebe nemohou riskovat zimu bez tepla, elektřiny, paliv a udělají cokoli v jejich silách aby tato situace nenastala. Otázka je, jestli již není pozdě.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od mart0 »

Podle zveřejněných dat USA i v dubnu importovaly ropu z Ruska. Rusko bylo 4. největším dovozcem ropy do USA (po Kanadě, Mexiku a Saudské Arábii).
https://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafH ... -NRS_1&f=M
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

Není ten člověk blbec?
Před lídry zemí Evropské unie stojí úkol, najít rozumnou alternativu ruského plynu a také mít jasnou strategii, co dělat, pokud by prezident Putin utáhl nečekaně kohoutky. Premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru pro Seznam Zprávy svůj plán pro tento případ představil. A zní velmi jednoduše: stát, který bude dostatkem plynu disponovat, ten se s ostatními státy o něj podělí. :lol:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... hou-707876
Odpovědět